Jedynie prawda jest ciekawa

Prymas na 1050-lecie chrztu Polski

14.04.2016

Abp Wojciech Polak odprawił mszę ekumeniczną z okazji rocznicy chrztu Polski.

Chrzest jest wezwaniem dla Kościołów, aby przezwyciężyły swoje podziały i w widzialny sposób zamanifestowały swoją wspólnotę -  mówił prymas Polski abp Wojciech Polak w czwartek  na ekumenicznej modlitwie  na Ostrowie Lednickim w 1050-lecie chrztu Polski.

Duchowni Kościołów chrześcijańskich wzięli udział w nabożeństwie ekumenicznym na Ostrowie Lednickim (Wielkopolskie) pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Modlitwy na wyspie, która miała być miejscem chrztu Mieszka I, były elementem centralnych obchodów 1050-lecia chrztu Polski.

Według historyków, Mieszko I przyjął chrzest 14 kwietnia 966 roku, w przypadającą wówczas Wielką Sobotę. Wiele wskazuje na to, że miejscem chrztu mogła być wyspa na jeziorze Lednica. Do dziś zachowały się na niej relikty pałacu książęcego z kaplicą, w której odkryto pozostałości dwóch gipsowych basenów chrzcielnych.

W trakcie uroczystości prymas Polak powiedział, że w 1050. rocznicę chrztu Polski "sięgamy do wspólnych korzeni naszego życia z wiary". "Pragniemy jeszcze raz uświadomić sobie, że sakrament chrztu jest znakiem jedności, a zarazem usłyszeć i wspólnie powtórzyć, że chrzest w Chrystusie jest wezwaniem dla Kościołów, aby przezwyciężyły swoje podziały i w widzialny sposób zamanifestowały swoją wspólnotę" - mówił abp Polak.

Nawiązując do zakończonego niedawno X Zjazdu Gnieźnieńskiego, prymas Polski przypomniał, że we wspólnym przesłaniu chrześcijanie różnych wyznań potrafili powiedzieć, że "chrzest Polski, zakorzeniony w wierze niepodzielonego Kościoła, owocował duchem ekumenicznej wolności i tolerancji. Nie było wojen między wyznaniami, lecz twórcze ich współistnienie".

Dzięki temu ewangelicznemu impulsowi - podkreślił abp Polak - polska kultura tworzona była na przestrzeni dziejów przez chrześcijan - łacinników, prawosławnych, grekokatolików i protestantów - a jednocześnie przez Żydów  i muzułmanów, jak również przez ludzi niewierzących. "Chcemy dziękować Bogu za dar wiary i łaskę chrztu świętego, chcieliśmy przyjść właśnie na to miejsce, aby doświadczyć tej duchowej jedności, której źródłem jest przyjęty chrzest, aby jej głęboko doświadczyć, ale i odważnie o niej zaświadczyć" - dodał.

Jako ochrzczeni - mówił prymas - jesteśmy wezwani, aby "nie ustawać w wysiłkach na rzecz budowania jedności, tym bardziej więc dzisiaj, zgromadzeni na Wyspie Lednickiej".

Na zakończenie abp Polak zaapelował, aby spotkanie i modlitwa na Ostrowie Lednickim stały się dla wszystkich źródłem nadziei, która zawieść nie może. "Obyśmy bez obaw i z radością potrafili dzielić się nią z tymi, którzy domagają się od nas uzasadnienia tej nadziei, która w nas jest" - dodał.

Jednym z najważniejszych momentów nabożeństwa z udziałem duchownych Kościołów chrześcijańskich zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej było wspólne wyznanie wiary, a także wspólna modlitwa dziękczynna.

Podczas uroczystości prymas poświęcił na Ostrowie Lednickim ufundowany na 1050. rocznicę chrztu Polski dzwon "Mieszko i Dobrawa".

Ważący 220 kg dzwon został w ub. roku odlany w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu. Jest to pierwszy dzwon o tej nazwie w Polsce. Jego pomysłodawcą i projektantem jest dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy prof. Andrzej M. Wyrwa.

"Pobłogosław ten nowy dzwon, który nosił będzie odtąd imię Mieszko i Dobrawa i spraw, aby jego głos budził w sercach tych, co go usłyszą wdzięczność wobec Ciebie, za wielkie rzeczy, które stały się udziałem naszego narodu" - powiedział w trakcie modlitwy prymas Polak.

Dla upamiętnienia uroczystości na Ostrowie Lednickim, ludwisarze dzwonu "Mieszko i Dobrawa" zdecydowali o przekazaniu czterech replik dzwonu wraz z dzwonnicami prymasowi, prezydentowi Andrzejowi Dudzie i włodarzom Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

Jak podkreślono, dwa dzwony przekazane prymasowi, abp. Wojciechowi Polakowi  przeznaczone są - jeden dla Kościoła na świecie, drugi dla Kościoła w Polsce.  Dzwon przekazany przedstawicielowi prezydenta Dudy przeznaczony jest dla narodu.

Modlącym się na Ostrowie Tumskim towarzyszyły relikwie św. Wojciecha. Symbolicznym znakiem był również noszony przez abp. Polaka pektorał w kształcie lednickiej stauroteki, najstarszego relikwiarza znalezionego na ziemiach polskich, oraz używany przez niego pastorał, podarowany katedrze gnieźnieńskiej w 1966 roku przez kard. Stefana Wyszyńskiego.

Z myślą o uczestnikach sprawowanej na wyspie liturgii jubileuszowej powstał most pontonowy. Zbudowany przez 2 Pułk Inżynieryjny z Inowrocławia most będzie funkcjonował do 17 kwietnia w godzinach otwarcia Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Na co dzień na wyspę kursuje prom.

Trzydniowe, centralne uroczystości 1050. rocznicy chrztu Polski w czwartek odbywają się w Gnieźnie i na Ostrowie Lednickim.

Przed południem w Gnieźnie rozpoczęły się obrady Konferencji Episkopatu Polski. Po spotkaniu na Ostrowie Lednickim, w gnieźnieńskiej katedrze sprawowana będzie msza św. pod przewodnictwem legata papieskiego, sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina i z udziałem przedstawicieli władz państwa z prezydentem Andrzejem Dudą.

W piątek w Poznaniu odbędą się uroczyste obrady Zgromadzenia Narodowego, w trakcie których prezydent wygłosi orędzie. Wykonane zostanie jubileuszowe "Oratorium 966.pl" Jacka Sykulskiego. Przez miasto przejdzie uroczysta procesja maryjna, zaś w poznańskiej katedrze odprawiona zostanie msza św. pod przewodnictwem legata papieskiego.

Dzień później uroczystości odbywać się będą na poznańskim Inea Stadionie. Głównym elementem będzie celebrowana pod przewodnictwem legata papieskiego msza święta z chrztem dorosłych. Wydarzenia na stadionie zwieńczy wieczorny musical "Jesus Christ Superstar", realizowany przez Teatr Muzyczny w Poznaniu. W rolę Jezusa wcieli się wokalista Marek Piekarczyk.

Ostrów Lednicki należy do najważniejszych miejsc związanych z chrztem księcia Mieszka I. Na wyspie na jeziorze Lednica zachował się jeden z najważniejszych stołeczno-rezydencjonalnych grodów państwa pierwszych Piastów. Do dziś podziwiać tam można relikty pałacu książęcego z kaplicą, w której odkryto pozostałości dwóch gipsowych basenów chrzcielnych w których mógł mieć miejsce chrzest Mieszka.

mly/PAP

fot. [PAP/Jakub Kaczmarczyk]

Warto poczytać

 1. duda180102018 18.01.2018

  Historyczne przemówienie. Andrzej Duda wystąpił przed Radą Bezpieczeństwa ONZ

  - Nie tylko agresja, ale próby budowania agresywnych zdolności stanowią naruszenie międzynarodowych norm - powiedział prezydent Andrzej Duda w Nowym Jorku.

 2. Sejm06122017 18.01.2018

  To jest pogrom. PiS z trzykrotnie większym poparciem niż PO

  Gdyby wybory odbyły się w styczniu, na PiS zagłosowałoby 44 proc. osób deklarujących udział w głosowaniu, PO uzyskałaby 15 proc. poparcia, do Sejmu weszłyby też Nowoczesna (6 proc.) i Kukiz'15 (5 proc.) - wynika z sondażu CBOS przeprowadzonego po rekonstrukcji rządu Mateusza Morawieckiego

 3. 1270lekarzzuj 18.01.2018

  Lekarz nie chciał obsługiwać ludzi z PiS. Po awanturze medialnej zmienił zdanie

  Swoją "akcję" uważa teraz za niezrozumiany dowcip i zaleca wszystkim więcej dystansu do rzeczywistości. Słynny w ostatnich dniach lekarz przekonuje, że nigdy nie odmówił pomocy żadnemu pacjentowi

 4. Kaczynski18012018 18.01.2018

  Kaczyński: nie zmieniamy stanowiska ws. reparacji

  Nie zmieniamy stanowiska w sprawie reparacji - oświadczył prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński

 5. wellmanpiekara18012018 18.01.2018

  Szokujący wyrok. Jacek Piekara ma zapłacić pół miliona złotych za wpis w internecie

  W październiku 2016 roku na Twitterze Piekara zasugerował, iż Wellman nie grozi aborcja.

 6. mirzec-policja 18.01.2018

  Brudziński: rewolucja w polskiej policji będzie postępowała

  Kolejny posterunek wraca na policyjną mapę Polski. To już 72 jednostka przywrócona przez rząd Zjednoczonej Prawicy.

 7. Pieczynski 18.01.2018

  Mówił że "oberwał za poglądy", tymczasem napastnik był chory psychicznie. Nowe fakty w sprawie pobicia Pieczyńskiego

  Aktor zdążył już oskarżyć o atak polską nietolerancyjność. - Z naszych ustaleń wynika, że choroba agresywnego mężczyzny objawia się w panicznym strachu przed osobami w czerwonych kurtkach - ujawnił portal wpolityce.pl

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook