Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Prymas na 1050-lecie chrztu Polski

14.04.2016

Abp Wojciech Polak odprawił mszę ekumeniczną z okazji rocznicy chrztu Polski.

Chrzest jest wezwaniem dla Kościołów, aby przezwyciężyły swoje podziały i w widzialny sposób zamanifestowały swoją wspólnotę -  mówił prymas Polski abp Wojciech Polak w czwartek  na ekumenicznej modlitwie  na Ostrowie Lednickim w 1050-lecie chrztu Polski.

Duchowni Kościołów chrześcijańskich wzięli udział w nabożeństwie ekumenicznym na Ostrowie Lednickim (Wielkopolskie) pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Modlitwy na wyspie, która miała być miejscem chrztu Mieszka I, były elementem centralnych obchodów 1050-lecia chrztu Polski.

Według historyków, Mieszko I przyjął chrzest 14 kwietnia 966 roku, w przypadającą wówczas Wielką Sobotę. Wiele wskazuje na to, że miejscem chrztu mogła być wyspa na jeziorze Lednica. Do dziś zachowały się na niej relikty pałacu książęcego z kaplicą, w której odkryto pozostałości dwóch gipsowych basenów chrzcielnych.

W trakcie uroczystości prymas Polak powiedział, że w 1050. rocznicę chrztu Polski "sięgamy do wspólnych korzeni naszego życia z wiary". "Pragniemy jeszcze raz uświadomić sobie, że sakrament chrztu jest znakiem jedności, a zarazem usłyszeć i wspólnie powtórzyć, że chrzest w Chrystusie jest wezwaniem dla Kościołów, aby przezwyciężyły swoje podziały i w widzialny sposób zamanifestowały swoją wspólnotę" - mówił abp Polak.

Nawiązując do zakończonego niedawno X Zjazdu Gnieźnieńskiego, prymas Polski przypomniał, że we wspólnym przesłaniu chrześcijanie różnych wyznań potrafili powiedzieć, że "chrzest Polski, zakorzeniony w wierze niepodzielonego Kościoła, owocował duchem ekumenicznej wolności i tolerancji. Nie było wojen między wyznaniami, lecz twórcze ich współistnienie".

Dzięki temu ewangelicznemu impulsowi - podkreślił abp Polak - polska kultura tworzona była na przestrzeni dziejów przez chrześcijan - łacinników, prawosławnych, grekokatolików i protestantów - a jednocześnie przez Żydów  i muzułmanów, jak również przez ludzi niewierzących. "Chcemy dziękować Bogu za dar wiary i łaskę chrztu świętego, chcieliśmy przyjść właśnie na to miejsce, aby doświadczyć tej duchowej jedności, której źródłem jest przyjęty chrzest, aby jej głęboko doświadczyć, ale i odważnie o niej zaświadczyć" - dodał.

Jako ochrzczeni - mówił prymas - jesteśmy wezwani, aby "nie ustawać w wysiłkach na rzecz budowania jedności, tym bardziej więc dzisiaj, zgromadzeni na Wyspie Lednickiej".

Na zakończenie abp Polak zaapelował, aby spotkanie i modlitwa na Ostrowie Lednickim stały się dla wszystkich źródłem nadziei, która zawieść nie może. "Obyśmy bez obaw i z radością potrafili dzielić się nią z tymi, którzy domagają się od nas uzasadnienia tej nadziei, która w nas jest" - dodał.

Jednym z najważniejszych momentów nabożeństwa z udziałem duchownych Kościołów chrześcijańskich zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej było wspólne wyznanie wiary, a także wspólna modlitwa dziękczynna.

Podczas uroczystości prymas poświęcił na Ostrowie Lednickim ufundowany na 1050. rocznicę chrztu Polski dzwon "Mieszko i Dobrawa".

Ważący 220 kg dzwon został w ub. roku odlany w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu. Jest to pierwszy dzwon o tej nazwie w Polsce. Jego pomysłodawcą i projektantem jest dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy prof. Andrzej M. Wyrwa.

"Pobłogosław ten nowy dzwon, który nosił będzie odtąd imię Mieszko i Dobrawa i spraw, aby jego głos budził w sercach tych, co go usłyszą wdzięczność wobec Ciebie, za wielkie rzeczy, które stały się udziałem naszego narodu" - powiedział w trakcie modlitwy prymas Polak.

Dla upamiętnienia uroczystości na Ostrowie Lednickim, ludwisarze dzwonu "Mieszko i Dobrawa" zdecydowali o przekazaniu czterech replik dzwonu wraz z dzwonnicami prymasowi, prezydentowi Andrzejowi Dudzie i włodarzom Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

Jak podkreślono, dwa dzwony przekazane prymasowi, abp. Wojciechowi Polakowi  przeznaczone są - jeden dla Kościoła na świecie, drugi dla Kościoła w Polsce.  Dzwon przekazany przedstawicielowi prezydenta Dudy przeznaczony jest dla narodu.

Modlącym się na Ostrowie Tumskim towarzyszyły relikwie św. Wojciecha. Symbolicznym znakiem był również noszony przez abp. Polaka pektorał w kształcie lednickiej stauroteki, najstarszego relikwiarza znalezionego na ziemiach polskich, oraz używany przez niego pastorał, podarowany katedrze gnieźnieńskiej w 1966 roku przez kard. Stefana Wyszyńskiego.

Z myślą o uczestnikach sprawowanej na wyspie liturgii jubileuszowej powstał most pontonowy. Zbudowany przez 2 Pułk Inżynieryjny z Inowrocławia most będzie funkcjonował do 17 kwietnia w godzinach otwarcia Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Na co dzień na wyspę kursuje prom.

Trzydniowe, centralne uroczystości 1050. rocznicy chrztu Polski w czwartek odbywają się w Gnieźnie i na Ostrowie Lednickim.

Przed południem w Gnieźnie rozpoczęły się obrady Konferencji Episkopatu Polski. Po spotkaniu na Ostrowie Lednickim, w gnieźnieńskiej katedrze sprawowana będzie msza św. pod przewodnictwem legata papieskiego, sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina i z udziałem przedstawicieli władz państwa z prezydentem Andrzejem Dudą.

W piątek w Poznaniu odbędą się uroczyste obrady Zgromadzenia Narodowego, w trakcie których prezydent wygłosi orędzie. Wykonane zostanie jubileuszowe "Oratorium 966.pl" Jacka Sykulskiego. Przez miasto przejdzie uroczysta procesja maryjna, zaś w poznańskiej katedrze odprawiona zostanie msza św. pod przewodnictwem legata papieskiego.

Dzień później uroczystości odbywać się będą na poznańskim Inea Stadionie. Głównym elementem będzie celebrowana pod przewodnictwem legata papieskiego msza święta z chrztem dorosłych. Wydarzenia na stadionie zwieńczy wieczorny musical "Jesus Christ Superstar", realizowany przez Teatr Muzyczny w Poznaniu. W rolę Jezusa wcieli się wokalista Marek Piekarczyk.

Ostrów Lednicki należy do najważniejszych miejsc związanych z chrztem księcia Mieszka I. Na wyspie na jeziorze Lednica zachował się jeden z najważniejszych stołeczno-rezydencjonalnych grodów państwa pierwszych Piastów. Do dziś podziwiać tam można relikty pałacu książęcego z kaplicą, w której odkryto pozostałości dwóch gipsowych basenów chrzcielnych w których mógł mieć miejsce chrzest Mieszka.

mly/PAP

fot. [PAP/Jakub Kaczmarczyk]

Warto poczytać

 1. DSC05982 27.10.2016

  KBW może zmienić wygląd kart do głosowania

  Biuro zapowiedziało w tej sprawie konsultacje społeczne, które są odpowiedzią na postulaty organizacji pozarządowych.

 2. 15af60213ee946c08cb7ff3554813008 27.10.2016

  Magierowski chwali nowy projekt ws. TK

  "Pan prezydent ma nadzieję, że TK już wkrótce będzie mógł pracować normalnie, w oderwaniu do tych bieżących sporów politycznych”.

 3. pred-st 27.10.2016

  Relacje polsko- senegalskie mają się zacieśnić

  Polski prezydent przypomniał, że w 2015 r. Senegal otworzył w Warszawie ambasadę, a Polska - w Dakarze w 2016 roku, co - jak zaznaczył - potwierdziło intensyfikację relacji politycznych i przekłada się na relacje gospodarcze między państwami.

 4. mid-16a25083 27.10.2016

  Kukiz'15 chce odrzucenia CETA przez Sejm

  "Kukiz'15 będzie domagał się odrzucenia tej ratyfikacji, co spowoduje, że umowa CETA padnie w Europie” - powiedział Stanisław Tyszka.

 5. 9720b50ff85a4b35acac3a7a523431d4 27.10.2016

  Ratusz składa zawiadomienia ws. reprywatyzacji

  "Składamy doniesienia wszędzie tam, gdzie pojawiają się wątpliwości".

 6. tk-stefefe 27.10.2016

  Władze o nowej ustawie o TK

  Beata Szydło i Patryk Jaki o projekcie nowej ustawy, którym zajmuje się Sejm.

 7. mid-16a27048 27.10.2016

  Szydło o CETA: "To nie jest umowa naszych marzeń"

  "Zadbaliśmy, by umowa UE-Kanada gwarantowała polskie interesy bardziej, niż dotąd umowy Polska-Kanada" - podkreśliła premier.

 8. c3c 27.10.2016

  Owsiak skazany za zniesławienie Matki Kurki

  Sąd Rejonowy w Złotoryi uznał, że szef WOŚP zniesławił i znieważył znanego blogera.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook