Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Protokoły "czarnych skrzynek" w Polsce

18.10.2011

Kopia dokumentacji powstałej po oględzinach w Moskwie przez biegłych „czarnych skrzynek” Tu-154M trafiła już do krakowskiego Instytutu Ekspertyz Sądowych (IES) - poinformowała prokuratura wojskowa. Instytut ma wydać końcową opinię fonoskopijną.

Polscy biegli z dziedziny fonoskopii przebywali w Moskwie od końca maja do połowy czerwca. W stolicy Rosji był wtedy jeden z prokuratorów Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie prowadzącej śledztwo w sprawie katastrofy oraz pięciu biegłych, którzy dokonywali badań oryginalnych taśm z rejestratorów tupolewa. Dokonano wówczas oględzin rejestratora, na którym zapisane są dźwięki z kokpitu oraz dwóch rejestratorów tzw. parametrycznych, utrwalających parametry lotu. Jeden z nich jest produkcji rosyjskiej, a drugi, tzw. szybkiego dostępu, wyprodukowany był w Polsce.

W drugiej połowie września polska prokuratura wojskowa otrzymała z Rosji cztery tomy akt śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej. Prokuratura poinformowała, że wśród tych materiałów znalazły się m.in. protokoły oględzin rejestratora głosowego CVR, jakie wykonali polscy biegli w czerwcu bieżącego roku. Przekazane do Polski materiały trafiły do tłumaczenia.

"Cześć przetłumaczonych materiałów wpłynęła do Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie 13 października, obecnie trwa ich analiza" - powiedział PAP w poniedziałek rzecznik prasowy Naczelnej Prokuratury Wojskowej płk Zbigniew Rzepa.

Płk Rzepa dodał, że "kopię oryginalnej dokumentacji wytworzonej w trakcie prac biegłych fonoskopów w Moskwie oraz cyfrowe nośniki danych przekazano w dniu 4 października do IES, który opracowuje opinię fonoskopijną dla prokuratury".

Oględziny oryginalnych taśm dokonane w Moskwie - jak już wcześniej wyjaśniano - umożliwią zakończenie prac prowadzonych na potrzeby polskiego śledztwa w krakowskim Instytucie Ekspertyz Sądowych i wydanie końcowej opinii fonoskopijnej na temat nagrań ze skrzynek Tu-154M.

W otrzymanych we wrześniu przez prokuraturę wojskową materiałach były także wykonane przez specjalistów rosyjskich ekspertyzy dotyczące badania broni i amunicji należącej do funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu, którzy lecieli do Smoleńska.

Akta, które do WPO wpłynęły we wrześniu, zostały przesłane z Rosji w ramach realizacji jednego z polskich wniosków o pomoc prawną. Prokuratura wojskowa w śledztwie dotyczącym katastrofy smoleńskiej przekazała dotąd 13 wniosków o pomoc prawną: osiem do Rosji, trzy do Białorusi, jeden do USA i jeden do Danii. Część wniosków została zrealizowana, niektóre są w trakcie realizacji.

PAP

(fot.PAP/EPA)

Słowa kluczowe:

protokoły czarnych skrzynek

Warto poczytać

 1. komisjawer 24.05.2017

  Kandydaci do komisji weryfikacyjnej-zaopiniowani

  Sejmowa komisja ustawodawcza pozytywnie zaopiniowała w środę siedmiu kandydatów do komisji weryfikacyjnej ws. reprywatyzacji w stolicy. Negatywnie zaopiniowano zaś kandydata Nowoczesnej posła Jerzego Meysztowicza. Sejm ma wybrać członków komisji w czwartek.

 2. szczerskipapSISI 24.05.2017

  Szczerski o szczycie NATO

  Naszym oczekiwaniem jest potwierdzenie trwałości zobowiązań warszawskiego szczytu NATO - powiedział w środę szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski zapowiadając udział prezydenta Andrzeja Dudy w spotkaniu szefów państw Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli.

 3. mid-17524148 24.05.2017

  B. właściciel Jet Air przed komisją ds. Amber Gold

  "Pierwszy kontakt z Marcinem P. miałem w czerwcu 2011 r.; dzień po naszym spotkaniu i przedstawieniu propozycji inwestycji w Jet Air przelano nam pieniądze" – mówił były właściciel OLT Jet Air Poland Krzysztof Wicherek w środę przed komisją śledczą ds. Amber Gold.

 4. mid-17523010 24.05.2017

  Macierewicz: Zobowiązuję się do służby Polsce

  „Trzeba, by na czele rządu stali tacy ludzie, którzy rozumieją, czym jest bezpieczeństwo, patriotyzm i Ojczyzna”.

 5. macierewiczpap 24.05.2017

  Przepadł wniosek o wotum nieufności dla Macierewicza

  Sejm odrzucił wniosek PO o wotum nieufności wobec szefa MON min. Antoniego Macierewicza. W głosowaniu 190 posłów opowiedziało się za jego odwołaniem, 238 – przeciw, a 14 wstrzymało się od głosu.

 6. mid-17524161 24.05.2017

  Ostre słowa premier Szydło w obronie szefa MON

  "Dokąd zmierzasz Europo? Powstań z kolan, bo będziesz opłakiwała codziennie swoje dzieci!"

 7. bkempa1270x714sgs1bs32b2sb 24.05.2017

  Kempa: Budka godzi w moje dobre imię

  „Mam prawo, aby chronić moje dobre imię i będę korzystać z tych instrumentów” - podkreśliła szefowa KPRM.

 8. carac21 24.05.2017

  Airbus Helicopters poszkodowanym?

  Grupa Airbus Helicopters wystąpiła o dołączenie jej w charakterze poszkodowanego do postępowania w sprawie przekroczenia uprawnień - poinformowała firma w środę PAP.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook