Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Protestujący siłą usunięci z Sejmu

06.06.2014

Sejmowi strażnicy późnym wieczorem brutalnie wyprowadzili z Sejmu grupę protestujących przeciw farmom wiatrowym. - Potraktowano nas jak bandytów - żalą się usunięci z Sejmu ekolodzy.

Straż marszałkowska siłą wyprowadziła z Sejmu siedmiu ekologów, którzy rozpoczęli w czwartek protest przeciw budowie elektrowni wiatrowych. Akcję przeprowadzono w późnych godzinach wieczornych - informuje radio RMF FM. - Potraktowano nas jak bandytów - twierdzą ekolodzy. Według ich relacji, ok. godz. 23, 30-40 strażników w uniformach „wypadło bez ostrzeżenia i skasowało wszystkie pliki w komputerach,komórkach i aparatach”.
Siłą wyprowadzali nas z budynku, niektórych wynosili - mówi szef protestujących Leszek Matusik, podkreślając, że w Sejmie byli legalnie i mieli ważne przepustki. -Jest to dla nas złamanie wszelkich przepisów prawa, a w Sejmie byliśmy po to, żeby przestrzegana była konstytucja  mówił w rozmowie z reporterem RMF FM Matusik.
Wyprowadzeni z Sejmu to przeciwnicy budowy w Polsce farm wiatrowych. Ich główny postulat to wprowadzanie specjalnej ustawy, która zagwarantuje, że wiatraki będą stawiane co najmniej 3 kilometry od zabudowań.
Protestujący pojawili się w Sejmie w związku z pracami podkomisji sejmowej, która miała rozpatrzyć przygotowaną przez PiS nowelizację prawa budowlanego w sprawie lokalizacji elektrowni wiatrowych. Projekt przewiduje między innymi lokalizację wiatraków w takich miejscach, by nie było to uciążliwe dla okolicznych mieszkańców.
Protestujący przekonywali, że wbrew powszechnej opinii energia wiatrowa wcale nie jest „zielona” - wręcz przeciwnie, jest szkodliwa dla ludzi i zwierząt. Jest też dramatem dla budownictwa i przyrody, bo wsie są otaczane urządzeniami, a całe hektary ziemi - wyłączane z możliwości zabudowy.
Po posiedzeniu podkomisji licząca kilka osób grupa protestujących zajęła te same miejsca w sejmowym korytarzu, które przed Wielkanocą okupowali rodzice niepełnosprawnych dzieci.

ansa/ RMF FM/ dziennik.pl

[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Słowa kluczowe:

protest

,

sejm

,

straż

,

akcja

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook