Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Propozycje PiS ws. ustawy refundacyjnej

16.01.2012

Klub PiS przedstawił w poniedziałek swój projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej, który m.in. usuwa zapisy dotyczące karania aptekarzy.

Prawo i Sprawiedliwość - jak mówił na konferencji prasowej ie szef sejmowej komisji zdrowia Bolesław Piecha - chce zrównania, (zachowania) symetrii między grupą zawodową lekarzy i aptekarzy. - Niby dlaczego lekarz ma nie być karany za to, że nie jest w stanie ustalić, czy ktoś jest objęty ubezpieczeniem czy nie, a aptekarz już za to ukarany być może - pytał.

W piątek posłowie znowelizowali ustawę refundacyjną, usuwając z niej zapisy przewidujące kary finansowe za niewłaściwe wypisywanie recept. Nie zrobili tego jednak w przypadku aptekarzy - kary za wydawanie pacjentom leków z błędnie wypisanej recepty zostały utrzymane.

"Abolicja tak, ale tak jak dla lekarzy - na czas nieograniczony, a nie na cztery tygodnie" - mówił poseł PiS. Według znowelizowanej w piątek ustawy, farmaceuci nie będą ponosili odpowiedzialności za realizację niewłaściwie wypisanych recept, ale tylko do dnia wejścia w życie nowych przepisów. 

Piecha zapowiedział, że projekt jeszcze w poniedziałek trafi do marszałek Sejmu Ewy Kopacz.

"Nie można ograniczać opozycji. Parlamentarzyści również mają prawo, by wnosić swoje uwagi i swoje projekty" - powiedziała w poniedziałek PAP i IAR Kopacz pytana o zaproponowany przez PiS kolejny projekt noweli ustawy refundacyjnej. W opinii marszałek Sejmu, "należy robić wszystko, aby pacjent był zdecydowanie bezpieczny". "Wszystkie dążenia, które są teraz podejmowane, służą temu, aby polski pacjent nie cierpiał, nawet, jeśli istnieje różnica zdań" - dodała Kopacz.

Nowelizacja PiS - według zapowiedzi Piechy - ma również m.in. umożliwić szpitalom przyjmowanie darowizn od organizacji charytatywnych. "Organizacje pożytku publicznego zajmujące się działalnością charytatywną powinny być zwolnione z działania tego przepisu" - podkreślił Piecha na konferencji prasowej.

Propozycja PiS ma związek z doniesienia medialnymi, iż szpitale nie będą mogły przyjmować m.in. od fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pomp insulinowanych, na które były zbierane w styczniu środki.

Poniedziałkowa "Rzeczpospolita" napisała, że ustawa refundacyjna zakazuje szpitalom przyjmowania darowizn. Gazeta wskazuje na art. 49 ust. 3 ustawy refundacyjnej, który zabrania przekazywania jakichkolwiek zachęt, w tym darowizn i użyczeń, które odnoszą się do leków refundowanych.
 
W odpowiedzi na to Ministerstwo Zdrowia podało w poniedziałkowym komunikacie, że Fundacja WOŚP "nie jest przedsiębiorcą produkującym lub prowadzącym obrót produktami refundowanymi", a w myśl ustawy refundacyjnej tylko takie podmioty nie mogą dokonywać darowizn. 

"Pompy insulinowe obecnie nie są refundowane na podstawie decyzji refundacyjnych, a są świadczeniami gwarantowanymi ze środków publicznych w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. W związku z powyższym pompy insulinowe mogą zostać przekazane przez Fundację WOŚP w formie darowizny szpitalom" - napisał resort zdrowia.

PAP

[fot.PAP/Michałowski]

Warto poczytać

Facebook