Jedynie prawda jest ciekawa


Propozycje PiS ws. ustawy refundacyjnej

16.01.2012

Klub PiS przedstawił w poniedziałek swój projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej, który m.in. usuwa zapisy dotyczące karania aptekarzy.

Prawo i Sprawiedliwość - jak mówił na konferencji prasowej ie szef sejmowej komisji zdrowia Bolesław Piecha - chce zrównania, (zachowania) symetrii między grupą zawodową lekarzy i aptekarzy. - Niby dlaczego lekarz ma nie być karany za to, że nie jest w stanie ustalić, czy ktoś jest objęty ubezpieczeniem czy nie, a aptekarz już za to ukarany być może - pytał.

W piątek posłowie znowelizowali ustawę refundacyjną, usuwając z niej zapisy przewidujące kary finansowe za niewłaściwe wypisywanie recept. Nie zrobili tego jednak w przypadku aptekarzy - kary za wydawanie pacjentom leków z błędnie wypisanej recepty zostały utrzymane.

"Abolicja tak, ale tak jak dla lekarzy - na czas nieograniczony, a nie na cztery tygodnie" - mówił poseł PiS. Według znowelizowanej w piątek ustawy, farmaceuci nie będą ponosili odpowiedzialności za realizację niewłaściwie wypisanych recept, ale tylko do dnia wejścia w życie nowych przepisów. 

Piecha zapowiedział, że projekt jeszcze w poniedziałek trafi do marszałek Sejmu Ewy Kopacz.

"Nie można ograniczać opozycji. Parlamentarzyści również mają prawo, by wnosić swoje uwagi i swoje projekty" - powiedziała w poniedziałek PAP i IAR Kopacz pytana o zaproponowany przez PiS kolejny projekt noweli ustawy refundacyjnej. W opinii marszałek Sejmu, "należy robić wszystko, aby pacjent był zdecydowanie bezpieczny". "Wszystkie dążenia, które są teraz podejmowane, służą temu, aby polski pacjent nie cierpiał, nawet, jeśli istnieje różnica zdań" - dodała Kopacz.

Nowelizacja PiS - według zapowiedzi Piechy - ma również m.in. umożliwić szpitalom przyjmowanie darowizn od organizacji charytatywnych. "Organizacje pożytku publicznego zajmujące się działalnością charytatywną powinny być zwolnione z działania tego przepisu" - podkreślił Piecha na konferencji prasowej.

Propozycja PiS ma związek z doniesienia medialnymi, iż szpitale nie będą mogły przyjmować m.in. od fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pomp insulinowanych, na które były zbierane w styczniu środki.

Poniedziałkowa "Rzeczpospolita" napisała, że ustawa refundacyjna zakazuje szpitalom przyjmowania darowizn. Gazeta wskazuje na art. 49 ust. 3 ustawy refundacyjnej, który zabrania przekazywania jakichkolwiek zachęt, w tym darowizn i użyczeń, które odnoszą się do leków refundowanych.
 
W odpowiedzi na to Ministerstwo Zdrowia podało w poniedziałkowym komunikacie, że Fundacja WOŚP "nie jest przedsiębiorcą produkującym lub prowadzącym obrót produktami refundowanymi", a w myśl ustawy refundacyjnej tylko takie podmioty nie mogą dokonywać darowizn. 

"Pompy insulinowe obecnie nie są refundowane na podstawie decyzji refundacyjnych, a są świadczeniami gwarantowanymi ze środków publicznych w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. W związku z powyższym pompy insulinowe mogą zostać przekazane przez Fundację WOŚP w formie darowizny szpitalom" - napisał resort zdrowia.

PAP

[fot.PAP/Michałowski]

Warto poczytać

 1. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

 2. sejm180702018 18.07.2018

  Skandaliczne sceny. Tłum pod Sejmem zaatakował Kornela Morawieckiego!

  Protestujący w środę pod Sejmem chcieli uniemożliwić wyjście marszałkowi seniorowi Kornelowi Morawieckiemu

 3. rostowski18072018 18.07.2018

  Czas na trudne pytania. Rostowski przed komisją śledczą ds. Amber Gold

  W środę po godz. 10 sejmowa komisja śledcza rozpoczęła posiedzenie, na którym przesłuchuje b. ministra finansów w rządzie PO-PSL Jana Vincenta Rostowskiego.

 4. gersdorf03072018 18.07.2018

  Gersdorf: Jestem I prezesem SN do 2020 roku, nikt tego nie zmieni

  Jestem I prezesem Sądu Najwyższego do 2020 r., nikt tego nie zmieni, bo normy konstytucyjne są najważniejsze i nie można ich zmieniać zwykłymi ustawami – powiedziała dziennikarzom Małgorzata Gersdorf, która w środę przybyła do Sądu Najwyższego.

 5. orlik170702018 17.07.2018

  „Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

  Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska

 6. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

 7. akta17072018 17.07.2018

  Wiadomo już kto palił karty do głosowania i akta sądowe. Sprawę wyjaśnia straż pożarna

  Strażak z OSP w Ożarowie Mazowieckim stwierdził w rozmowie z PAP, że ujawnione w Gołaszewie spalone akta i karty do głosowania to nie efekt przestępstwa. Leszek Stachlewski poinformował, że w pustostanie prowadzone były... badania naukowe dotyczące gaszenia pożarów w archiwach sądowych.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook