Jedynie prawda jest ciekawa


Propozycje PiS ws. ustawy refundacyjnej

16.01.2012

Klub PiS przedstawił w poniedziałek swój projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej, który m.in. usuwa zapisy dotyczące karania aptekarzy.

Prawo i Sprawiedliwość - jak mówił na konferencji prasowej ie szef sejmowej komisji zdrowia Bolesław Piecha - chce zrównania, (zachowania) symetrii między grupą zawodową lekarzy i aptekarzy. - Niby dlaczego lekarz ma nie być karany za to, że nie jest w stanie ustalić, czy ktoś jest objęty ubezpieczeniem czy nie, a aptekarz już za to ukarany być może - pytał.

W piątek posłowie znowelizowali ustawę refundacyjną, usuwając z niej zapisy przewidujące kary finansowe za niewłaściwe wypisywanie recept. Nie zrobili tego jednak w przypadku aptekarzy - kary za wydawanie pacjentom leków z błędnie wypisanej recepty zostały utrzymane.

"Abolicja tak, ale tak jak dla lekarzy - na czas nieograniczony, a nie na cztery tygodnie" - mówił poseł PiS. Według znowelizowanej w piątek ustawy, farmaceuci nie będą ponosili odpowiedzialności za realizację niewłaściwie wypisanych recept, ale tylko do dnia wejścia w życie nowych przepisów. 

Piecha zapowiedział, że projekt jeszcze w poniedziałek trafi do marszałek Sejmu Ewy Kopacz.

"Nie można ograniczać opozycji. Parlamentarzyści również mają prawo, by wnosić swoje uwagi i swoje projekty" - powiedziała w poniedziałek PAP i IAR Kopacz pytana o zaproponowany przez PiS kolejny projekt noweli ustawy refundacyjnej. W opinii marszałek Sejmu, "należy robić wszystko, aby pacjent był zdecydowanie bezpieczny". "Wszystkie dążenia, które są teraz podejmowane, służą temu, aby polski pacjent nie cierpiał, nawet, jeśli istnieje różnica zdań" - dodała Kopacz.

Nowelizacja PiS - według zapowiedzi Piechy - ma również m.in. umożliwić szpitalom przyjmowanie darowizn od organizacji charytatywnych. "Organizacje pożytku publicznego zajmujące się działalnością charytatywną powinny być zwolnione z działania tego przepisu" - podkreślił Piecha na konferencji prasowej.

Propozycja PiS ma związek z doniesienia medialnymi, iż szpitale nie będą mogły przyjmować m.in. od fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pomp insulinowanych, na które były zbierane w styczniu środki.

Poniedziałkowa "Rzeczpospolita" napisała, że ustawa refundacyjna zakazuje szpitalom przyjmowania darowizn. Gazeta wskazuje na art. 49 ust. 3 ustawy refundacyjnej, który zabrania przekazywania jakichkolwiek zachęt, w tym darowizn i użyczeń, które odnoszą się do leków refundowanych.
 
W odpowiedzi na to Ministerstwo Zdrowia podało w poniedziałkowym komunikacie, że Fundacja WOŚP "nie jest przedsiębiorcą produkującym lub prowadzącym obrót produktami refundowanymi", a w myśl ustawy refundacyjnej tylko takie podmioty nie mogą dokonywać darowizn. 

"Pompy insulinowe obecnie nie są refundowane na podstawie decyzji refundacyjnych, a są świadczeniami gwarantowanymi ze środków publicznych w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. W związku z powyższym pompy insulinowe mogą zostać przekazane przez Fundację WOŚP w formie darowizny szpitalom" - napisał resort zdrowia.

PAP

[fot.PAP/Michałowski]

Warto poczytać

 1. brudzinski22042018 22.04.2018

  Wiceprezes PiS: "Powinniśmy się bać i czuć odpowiedzialność przed narodem"

  Podczas spotkania w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie) szef MSWiA i wiceprezes PiS Joachim Brudziński powiedział, że jego partia nie obawia się "totalnej opozycji" czy zagranicy, ale musi czuć odpowiedzialność przed narodem.

 2. donald220420218 22.04.2018

  Donald Tusk świętuje urodziny. Dostał radę od przyjaciół, którą pochwalił się w sieci

  - Moi przyjaciele przekonali mnie, bym w 61 urodziny wystartował z Instagramem. Więc zacząłem z drobną pomocą moich wnuków – napisał na Twitterze Donald Tusk.

 3. biedron22042018 22.04.2018

  Robert Biedroń namawia do obalenia rządu? I narzeka: "Bycie Polakiem stało się obciachem"

  "Wszystko co sprawi, że odsuniemy te niedemokratyczne siły od władzy jest dobre"

 4. pmm22042018 22.04.2018

  PiS przedstawi nowe rozwiązania dla niepełnosprawnych. Premier Morawiecki zdradza szczegóły

  "Chcemy, żeby Polska była wielka i za rok, i za dziesięć lat, i za sto lat"

 5. Andruszkiewiczwpolsce 22.04.2018

  Te oskarżenia oburzyły Andruszkiewicza. "Jesteście chorzy z nienawiści, leczcie się"

  Posła koła Wolni i Solidarni oburzyły "oskarżenia" pod własnym adresem. Swoim oponentom zasugerował... pójście do lekarza

 6. LGBT 22.04.2018

  Odmówił druku plakatów LGBT, został skazany przez sąd. Na tym jednak nie koniec

  Na 7 czerwca Sąd Najwyższy wyznaczył termin rozpoznania kasacji prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry w głośnej sprawie drukarza, który odmówił wydrukowania plakatów fundacji LGBT. Prawomocnie sąd uznał Adama J. za winnego wykroczenia, ale odstąpił od kary

 7. Lichocka22042018 22.04.2018

  PiS zmienia zdanie w sprawie ustawy antyaborcyjnej? "To nieludzki projekt"

  Czy projekt ustawy antyaborcyjnej po raz kolejny upadnie w sejmowym głosowaniu? Po wypowiedzi poseł PiS Joanny Lichockiej można odnieść takie wrażenie. Posłanka określiła proponowane zmiany jako "nieludzkie" - informuje "Fakt"

 8. kacperplazynski22042018 22.04.2018

  Nieoficjalnie: Wiadomo, kto będzie kandydatem PiS-u na prezydenta Gdańska!

  Według informacji ujawnionych w Radiu Gdańsk przez Janusza Śniadka, Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję dotyczącą wyboru kandydata na prezydenta Gdańska.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook