Jedynie prawda jest ciekawa


Prometejski płomień dla Wyszkowskiego

23.12.2012

Współzałożyciel Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża Krzysztof Wyszkowski, działacz „Solidarności”, kontestator układu Okrągłego Stołu, został uhonorowany Nagrodą im. Lecha Kaczyńskiego za działania w imię prawdy, której nie da się zrelatywizować i która niesie ze sobą wolność. Nagrodę Wyszkowski otrzymał w siódmą rocznicę zaprzysiężenia Lecha Kaczyńskiego na urząd prezydenta RP. Symbolizuje ją statuetka odzwierciedlająca ideę prometejskiego płomienia.

- To co najważniejszego mi się przydarzyło w życiu to fakt, że miliony Polaków chce prawdy, o nią upomina i w końcu prawda i Polacy  zwyciężą – powiedział nam podczas uroczystości Krzysztof Wyszkowski, a odpowiadając na pytania dziennikarzy dodał:

- Nagroda jest mi szczególnie miła bo Lech Kaczyński to był szczególny człowiek, także prywatnie, znałem prezydenta od czasów działania w Wolnych Związkach Zawodowych, a nawet i wcześniej. To człowiek zupełnie innego wymiaru, szczególny. To też z jego wysiłku narodziła się „Solidarność”. Teraz może i wolałbym odpocząć, ale cóż w III Rzeczpospolitej prokuratura i sądy dręczą mnie już 20 lat, ale nie mogę się wycofać na margines – dodał Wyszkowski. Do postaci tragicznie zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego wracano tego dnia wielokrotnie. Sam Wyszkowski w słowie podziękowania za wyróżnienie mówił:

- Nagrodę tą cenię szczególnie, gdyż przybliża mnie ona do dzieła człowieka, którego uważam za osobowość szczególną i pełną dobra, niezwykłego Polaka, polityka, ale też obywatela, męża, ojca i odważę się powiedzieć – przyjaciela. Nagrodę rozumiem jako wyrażenie uznania za wysiłki w obronie godności Polaka, jako akceptację dla dążenia do uczciwości w życiu publicznym. Jestem dumny, że mogłem towarzyszyć naszemu przyjacielowi w dziele dbania o polską godność narodową. Jego głęboka wrażliwość spowodowała, że tak głęboko odczuwał upokorzenia, które nasi wrogowie stosowali wobec Polski i Polaków. Jestem dumny, ze pan prezydent, drogi Leszek, obdarzał mnie przyjaźnią i w czasach KSS KOR i WZZ i strajków 1980 i 1988, i później. Dziękuję za uznanie mnie wiernym pomocnikiem wielkiego człowieka. Polska potrzebuje poczucia siły i godności – powiedział Wyszkowski, dziękując za Nagrodę oraz wspominał też Annę Walentynowicz.

- Nie mogę tu nie wspomnieć o Annie „Solidarność”, która dla świętej polskiej sprawy razem z Leszkiem pracowała i razem z nim zginęła – dodał laureat.

Decyzję o przyznaniu nagrody Krzysztofowi Wyszkowskiemu podjął Zarząd Ruchu Społecznego im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Krzysztof Wyszkowski został uhonorowany nagrodą jako założyciel Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża - organizacji, która poprzedziła powstanie Solidarności, trakujący państwo i obowiązki zgodnie z ideami Lecha Kaczyńskiego jako dobro wspólne, w duchu idei solidaryzmu społecznego.

Nagroda im. Lecha Kaczyńskiego przyznawana jest wybitnym osobom, które dobrze służą pracy na rzecz godności narodu polskiego. W ubiegłym roku otrzymał ją pośmiertnie szef Kancelarii Prezydenta RP Władysław Stasiak (poległ w Smoleńsku).  

- Zarząd Ruchu Społecznego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego przyznał nagrodę człowiekowi, który całym swoim życiem dał świadectwo wartościom, które krzewił i którym hołdował Lech Kaczyński, bezkompromisowo dającemu świadectwo prawdzie na co dzień – uzasadnił ten wybór Maciej Łopiński, poseł klubu PiS i prezes ruchu noszącego imię prezydenta Kaczyńskiego.  

Miło o Wyszkowskim wyrażała się Marta Kaczyńska, córka poległego pod Smoleńskiem prezydenta. Był on bowiem przed laty także prywatnie dobrym znajomym rodziny Kaczyńskich.

- Nagroda ma symboliczny wymiar także dlatego, że przez wiele lat, od początku działalności opozycyjnej, pan Wyszkowski pracował wspólnie z moim  ojcem. Przyszło więc nam nagrodzić człowieka, który w swych poglądach był często takim, jak mój tata. Wspólnie obaj działali w czasie WZZ i w Solidarności, razem byli internowani w Strzebielinku. Ta przyjaźń trwała. Zawsze sympatycznie go wspominam – powiedziała Marta Kaczyńska.

Dla posła Antoniego Macierewicza zaś działania Wyszkowskiego to oczywiście WZZ,  „które jak fale rozchodziły się po Polsce z Wybrzeża”, ale też jego publikacje. Wyszkowski bowiem m.in. kontestował niemal od początku, od lata 1989 roku umowy Okrągłego Stołu (m.in. w Paryskie Kulturze), i ujawniał przeszłość agenturalną m.in. ministra Krzysztofa Skubiszewskiego (MSZ). Jest też nieustannie szykanowany za wypowiedzi „odbrązawiające” Lecha Wałęsę.

- Jak wielką cenę trzeba płacić za prawdę, mało kto potrafił tak pracować na rzecz prawdy, a za to dotyka Krzysztofa Wyszkowskiego straszna mściwość agentury – zauważa Macierewicz.  

Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 23 grudnia w Sali Białej Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku  w VII rocznicę zaprzysiężenia  Lecha Kaczyńskiego na urząd Prezydenta RP. Tego dnia, acz siedem lat temu prezydent Lech Kaczyński złożył przysięgę, powtarzając tekst: "Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem. Tak mi dopomóż Bóg."  

- Największe sukcesy w Europie odnosili ci, którzy potrafili połączyć modernizację z dobrą tradycją. Nasze państwo w całej swej praktyce, w swoim ustawodawstwie, w sferze edukacji szkolnej i innych rodzajów powinno wejść na tę drogę" - mówił w   inauguracyjnym przemówieniu Lech Kaczyński.

Maciej Łopiński zaś na 2013 rok życzył wszystkim nam triumfu prawdy, niosącej wolność, której nie da się relatywizować.

Przypomnijmy, że Krzysztof Wyszkowski w opozycji wobec PRL, znalazł się Czerwcu’76, był m.in. autorem Deklaracji Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, w której postulował m.in. pokojowe metody walki o założenie niezależnej organizacji reprezentującej rzeczywiste interesy robotników i stał się strażnikiem „pieczęci” Związku, robotniczego, autentycznego i patriotycznego. Uczestnik strajku sierpniowego w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, były  sekretarz redakcji "Tygodnika Solidarność", w Zakładzie Karnym  w Strzebielinku, prowadził głodówkę protestacyjną, a  w sierpniu 1982 zbiegł ze szpitala. Jest nadal szykanowany po tym jak  oskarżył Lecha Wałęsę o współpracę ze Służbą Bezpieczeństwa w latach 70.  Wyszkowski podtrzymuje stanowisko o agenturalnej przeszłości Wałęsy. Lech Wałęsa wytoczył mu w 2005 proces o naruszenie dóbr osobistych za nazwanie go współpracownikiem SB o pseudonimie „Bolek”. Rozpatrując odwołanie Lecha Wałęsy Sąd Apelacyjny w Gdańsku 24 marca 2011, zobowiązał Krzysztofa Wyszkowskiego do przeprosin Wałęsy. Ten jednak przepraszać nie zamierza. Sąd Apelacyjny w Gdańsku nakazał Wyszkowskiemu przeproszenie byłego prezydenta za wypowiedź z 16 listopada 2005 r., w której nazwał Wałęsę tajnym współpracownikiem SB. W tym samym dniu były prezydent otrzymał od IPN status pokrzywdzonego i zapowiedział, że będzie od tego momentu pozywał do sądu osoby, które nadal będą twierdzić, iż był agentem służb specjalnych PRL. Zgodnie z wyrokiem przeprosiny miały ukazać się w lokalnej "Panoramie" TVP2 oraz "Faktach" TVN. Wyszkowski wcześniej już dodał, że wykonanie wyroku sądu poprzez oświadczenia w dwóch telewizjach to wydatek, który przekracza jego finansowe możliwości. Lech Wałęsa zaś na swoim blogu obwieścił, że zarabia za jeden odczyt więcej niż Krzysztof Wyszkowski jest w stanie zarobić przez całe życie.

Artur S. Górski
[fot. Grzegorz Pachla]

Warto poczytać

 1. jurgiel18062018 18.06.2018

  Zmiana w ministerstwie. Krzysztof Jurgiel rezygnuje ze stanowiska

  Minister Krzysztof Jurgiel złożył w poniedziałek ze względów osobistych rezygnację ze stanowiska Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - poinformowało biuro prasowe resortu rolnictwa

 2. jaki18062018 18.06.2018

  Wpadka Jakiego w sieci. Jak wyglądały jego przeprosiny?

  Wiceszef MS, kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta stolicy Patryk Jaki zapowiedział, że w ramach przeprosin za udostępnione na jego profilu na Facebooku zdjęcie z pogrzebu polityka PO Sebastiana Karpiniuka wyśle "sprzęt dla dzieciaków" na stadion im. Sebastiana Karpiniuka w Kołobrzegu.

 3. trzasko06062018 18.06.2018

  Trzaskowski naprawdę to powiedział! "Pieniądze z UE popłyną wówczas, gdy PiS przegra wybory"

  Rafał Trzaskowski był w poniedziałek gościem Konrada Piaseckiego w porannym programie Radia Zet. Kandydat opozycji na prezydenta Warszawy opowiadał m.in. o swojej kandydaturze, odnosił się także do sporu Polski z Komisją Europejską

 4. pogotowie12062018 18.06.2018

  Śmierelny wypadek. Autobus wpadł do rowu

  W miejscowości Konstantynowo (Kujawsko-Pomorskie) trwa akcja ratunkowa po wypadku autobusu, w którym zginęły 2 osoby, a szesnaście jest rannych. Na miejsce zdarzenia przyleciały dwa śmigłowce LPR i dojeżdżają kolejne karetki pogotowia.

 5. Petru-15062018 17.06.2018

  Niesamowite. Jednak powstanie kolejna partia Ryszarda Petru. Znamy szczegóły!

  Stowarzyszenie b. lidera Nowoczesnej tworzy właśnie "Plan Naprawy Państwa", czyli program nowego ugrupowania, alternatywny dla polityki PiS. Ujawniamy szczegóły i kolejny plan Petru.

 6. tvn17062018 17.06.2018

  Tą wpadką żyje internet! Prezenterka TVN24 opowiada o meczu Hiszpania-Portugalia

  Ogromna popularność mundialu sprawia, iż w każdej stacji widzimy mniej lub bardziej poważnych ekspertów komentujących wyczyny futbolistów w Rosji.

 7. 1270pomniklk 16.06.2018

  Odsłonięto pomnik prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego

  Pomnik prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, który zginął w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r., odsłonięto w sobotę w Szczecinie. Na uroczystości obecny był premier Mateusz Morawiecki, przedstawiciele rządu, samorządów, a także kilkuset mieszkańców regionu.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook