Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Prokuratura w Straży Miejskiej

14.03.2014

100 zarzutów dotyczących niedopełnienia obowiązków usłyszał jeden pracownik Straży Miejskiej w Gdańsku. W opinii śledczych przez lata działał wbrew procedurom.

Straż Miejsca w Gdańsku ma problemy. Prokuratura postawiła jednemu z pracowników aż 100 zarzutów. Według śledczych pracownicy Referatu Wykroczeń Straży Miejskiej mieli od kilku lat łamać prawo. Sprawa dotyczy nieprawidłowości przy prowadzeniu postępowań w sprawach o wykroczenia i poświadczenia nieprawdy.

Zdaniem śledczych „Funkcjonariusze Referatu poświadczali nieprawdę w protokole przesłuchania świadków”. „Miało to polegać na wystawieniu dokumentu i zawarciu w nim treści notatki urzędowej bez osobistego udziału funkcjonariusza. W ten sposób pracownicy referatu nie dopełniali ciążącego na nich obowiązku. Pracownicy referatu powinni sporządzić protokół przesłuchania świadka, a nie skanować notatkę urzędową funkcjonariusza” - tłumaczy Onetowi prok. Renata Klonowska, szefowa Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Śródmieście.

Zgodnie z prawem Referat powinien wzywać strażników, przesłuchiwać ich i spisywać protokołów za każdym razem, gdy sprawca wykroczenia nie przyjmuje mandatu i żąda kierowania sprawy do sądu. Jednak Referat skracał tę procedurę. Zamiast wzywać funkcjonariuszy i ich przesłuchiwać skanował notatkę SM i wysyłał wraz z protokołem. Nie następowało jednak żadne przesłuchanie. Funkcjonariusze nie byli obecni przy tej procedurze.

W śledztwie, które zakończyło się postawieniem zarzutów, przesłuchano kilkuset świadków, a zarzuty przedstawiono jednej osobie. Pracownik Referatu Wykroczeń SM usłyszał ponad 100 zarzutów. Jego proceder trwał od lat, ale niektóre przestępstwa już się przedawniły.

„Nasze prace cały czas trwają. Policja przegląda tysiące akt spraw w sądach. To żmudna praca i bardzo czasochłonna. Jesteśmy na etapie przygotowywania się do postawienia zarzutów kolejnym osobom” - zaznacza prok. Klonowska.

Sprawa wyszła na jaw w wyniku działań operacyjnych policji.

TK,Onet.pl
[Fot. Fot. Łukasz Golowanow/Wikipedia.org na lic. CC BY 3.0]

Słowa kluczowe:

Prokuratury

,

Gdańsk

,

Straż Miejska

,

Polska

,

polityka

,

sąd

Warto poczytać

Facebook