Jedynie prawda jest ciekawa


Prokuratura w sprawie śmierci Polki w Egipcie: „Nie przesądzamy, że miało tu miejsce przestępstwo

12.05.2017

Zbigniew Ziobro powiedział, że śledztwo jest na etapie weryfikacji różnych wersji wydarzeń.

W piątek skierowany został do strony egipskiej wniosek o powołanie wspólnego zespołu śledczego w sprawie śmierci 27-letniej Magdaleny Ż. - poinformował prokurator krajowy Bogdan Święczkowski.

Prokuratur powiedział na konferencji prasowej, że został przekazany już wstępny raport biegłego sądowego w zakresie przyczyn zgonu Polki. 

„Nie możemy w tej chwili ujawniać żadnych szczegółów ustaleń poczynionych przez biegłych egipskich w obecności polskiego prokuratora i biegłego Sądowego - powiedział dziennikarzom Święczkowski, pytany o śledztwo w tej sprawie.

Minister sprawiedliwości-prokurator generalny Zbigniew Ziobro powiedział, że śledztwo jest na etapie weryfikacji różnych wersji wydarzeń. 

„Nie przesądzamy, że miało tu miejsce przestępstwo. Mogło ono mieć miejsce i dlatego prokurator te hipotezy śledztwa, które wskazywałyby na możliwość popełnienia przestępstwa, weryfikuje - powiedział Ziobro. Podkreślił, że pojawiło się wiele informacji, które "pokazują pewne możliwe tło tych zdarzeń".

„Jeśli by się one potwierdziły, to wtedy rzeczywiście byłoby tu miejsce i duża rola dla pracy prokuratora, a później dla sądu - powiedział. Ziobro poinformował, że śledczy badają m.in wersje, które mogłyby wskazywać, że do przestępstwa mogło dojść jeszcze na terenie Polski przed podróżą kobiety do Egiptu. Zastrzegł, że prokuratura nie przesądza jakiejkolwiek wersji wydarzeń. 

„Ta historia wzbudziła poczucie niepokoju wśród bardzo wielu Polaków, którzy planują wyjazdy urlopowe i chcemy tą sprawę do końca wyjaśnić - powiedział minister.

Na prośbę Ziobry prokurator generalny Egiptu Nabil Ahmed Sadek objął osobistym nadzorem postępowanie w sprawie śmierci Polki. Jak podkreślił Ziobro, Sadek zagwarantował, że wszystkie czynności będą rzetelnie prowadzone. 

„Obiecał mi również, że wszelkie pytania, które będą istotne z punktu widzenia ustaleń śledztwa w Polsce, które zostaną przesłane do prokuratury egipskiej, będą niezwłocznie zadawane tym świadkom, których wskażemy - powiedział Ziobro.

Minister zaapelował do mediów, aby nie przesądzać o ostatecznym charakterze wydarzeń mogących mieć związek ze śmiercią kobiety.

„Zaangażowanie prokuratury nie oznacza, że jesteśmy w tej chwili w stanie stwierdzić, iż w tym wypadku doszło do działań kryminalnych. W tej chwili możemy tylko powiedzieć, że prokuratura, przy udziale innych organów państwa, robi wszystko, co możliwe, aby zweryfikować te informacje, które wskazywałby na możliwość popełnienia przestępstwa, po to, aby w tej sprawie nie było żadnych wątpliwości - powiedział Ziobro.

W piątek rozmowę telefoniczną przeprowadzili szefowie MSZ Polski Witold Waszczykowski i Egiptu Sameh Szukri. Egipski minister zapewnił w niej o "pełnej woli współpracy" w sprawie wyjaśniania śmierci Magdaleny Ż. - poinformował polski MSZ.

Jak podano w komunikacie polskiego resortu dyplomacji, Szukri zadeklarował w rozmowie z Waszczykowskim ponadto, że władze egipskie gotowe są do "okazania wszelkiej możliwej pomocy przedstawicielom polskich instytucji zajmujących się śledztwem" oraz powiedział, że "stronie egipskiej zależy na szybkim i niepozostawiającym żadnych wątpliwości wyjaśnieniu sprawy".

Szef polskiego MSZ podziękował z kolei swojemu egipskiemu odpowiednikowi za "dotychczasową otwartość egipskiej administracji podczas współpracy z polskimi śledczymi" oraz "wyraził nadzieję na jej kontynuację" - czytamy w komunikacie. 

W Polsce sprawę wyjaśnia specjalny zespół śledczy powołany przez Święczkowskiego w Prokuraturze Okręgowej w Jeleniej Górze. Prowadzący śledztwo, w którym uczestniczą także funkcjonariusze służb specjalnych, wśród różnych wersji śledczych zakładają też, że mogło dojść do zabójstwa kobiety.

Według wstępnych ustaleń 27-letnia Magdalena Ż. 25 kwietnia poleciała do kurortu Marsa-Alam w ramach wycieczki. Po dwóch dniach partnera kobiety, który miał z nią kontakt telefoniczny, zaniepokoiło jej zachowanie, zaplanował jej wcześniejszy powrót do kraju. Ze względu na pogarszający się stan zdrowia kobieta trafiła do szpitala. Do Egiptu przyjechał jej znajomy, aby zabrać ją do Polski. 30 kwietnia w szpitalu dowiedział się, że kobieta nie żyje, zmarła w wyniku obrażeń wskutek upadku z pierwszego lub drugiego piętra szpitala, w którym przebywała uprzednio w Marsa-Alam.

pg/PAP 

[foto: PAP]


Warto poczytać

 1. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 2. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

 3. Kijowskiwiki 25.04.2018

  On wrócił! Kijowski protestuje pod Sejmem

  - Gdyby przeciwko obecnej władzy protestowało Stowarzyszenie Łysych (o ile takie istnieje), Kijowski ogoliłby się na glacę i na pewno dołączyłby do protestu. Tak bardzo kocha demokrację i praworządność. I cudzą kasę - skomentował obecność byłego lidera KOD pod Sejmem jeden z internautów

 4. Tarczynskiwpolsce 25.04.2018

  Tarczyński nie wytrzymał: kiedy twój pan Michnik przeprosi za brata?

  Rosyjska propaganda odkryła potencjał pana Tarczyńskiego - napisał na Twitterze redaktor Gazety Wyborczej Bartosz Wieliński. Poseł udzielił szybkiej repliki

 5. lichocka25042018 25.04.2018

  Lichocka dla wPolsce.pl: Projekt „Zatrzymaj aborcję” ma rozbić prawicę

  Ten projekt jest zły, jest źle napisany również dlatego, że jedne dzieci - te chore - ma chronić, a inne dzieci - zupełnie zdrowe - pozwala zabijać - powiedziała w środę o projekcie "Zatrzymaj aborcję" posłanka PiS Joanna Lichocka.

 6. 1270migalskis12 25.04.2018

  Gdzie ten człowiek ma serce? Popis bezduszności w wykonaniu Marka Migalskiego.

  Gdy cały świat emocjonuje się dramatyczną walką o życie małego Alfi’ego Evansa, są ludzie, na których bezduszność maszyny urzędniczej nie robi wrażenia. Godną politologa wrażliwością społeczną zabłysnął były europoseł Marek Migalski.

 7. 1270andrzejdudaalfie 25.04.2018

  Prezydent Duda: Musimy ocalić Alfiego Evansa!

  Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie małego Alfie'go Evansa

 8. 1270andrzejdudaetiop 25.04.2018

  Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

  Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook