Jedynie prawda jest ciekawa


Prokuratura tnie koszty. Nie ma pieniędzy na prokuratury rejonowe

26.09.2011

Prokurator generalny Andrzej Seremet chce zlikwidować 82 prokuratury rejonowe. Do likwidacji wytypowano te, w których pracuje od trzech do pięciu śledczych. Zniknąć mają również jednostki ulokowane w miejscowościach bez sądu.

W rezultacie zmian co czwarta prokuratura ma przestać funkcjonować. Informacje te potwierdzają prokuratorskie związki zawodowe. Ich członkowie protestują przeciwko zapowiadanym zmianom. Przedstawiciele Prokuratury Generalnej zapowiadają z kolei, że Andrzej Seremet wyjaśni motywy swoich działań oraz pokaże ostateczną listę urzędów do likwidacji.

Zdaniem prokuratora Bogdana Święczkowskiego, prokurator Seremet powinien jak najszybciej poinformować opinię publiczną o motywach swojej decyzji. „Nie znam przyczyn ani powodów podjętej decyzji. Nie jestem pewien, czy ten pomysł jest do końca przemyślany” – mówi portalowi Stefczyk.info. Zaznacza, że część prokuratur rejonowych być może należałoby zlikwidować, połączyć z innymi lub zreformować. Jednak wcześniej należy przeanalizować sytuację związaną z obszarem działania danej jednostki. „Ostatecznie o losie prokuratury nie powinna decydować jej liczebność. To powinno zależeć m.in. od poziomu przestępczości na danym terenie, specyfiki regionu. Trzeba również sprawdzić, dlaczego te prokuratury istnieją. Ktoś zdecydował o ich powstaniu. Warto więc zobaczyć, dlaczego oraz sprawdzić, czy ustały powody, dla których je powołano” – tłumaczy prokurator Święczkowski w rozmowie z portalem Stefczyk.info.

Nasz rozmówca zaznacza, że „prokuratury i sądy powinny istnieć w takich miejscach, by były jak najbliżej ludności”. „Sądy i prokuratury mają być dla obywateli, a nie obywatele dla sądów i prokuratur” – tłumaczy.

Za zmianami w strukturze prokuratur stoją problemy budżetowe. „Budżet prokuratury jest bardzo okrojony. W zeszłym roku brakowało już pieniędzy na działalność. W tym roku będzie pewnie podobnie. Prokurator generalny musi więc ciąć koszty. To jednak nie może się odbywać kosztem obywateli i ich bezpieczeństwa” – mówi Święczkowski. Zaznacza jednak, że oszczędności powinny dotyczyć „pionów sądowo-organizacyjno-budżetowych, a nie śledczych”. Prokuratury rejonowe to pierwsza linia. Śledczy z tych urzędów zajmują się sprawami najbardziej dokuczliwymi dla społeczeństwa” – zaznacza prokurator.

Bogdan Święczkowski przyznaje, że jest zwolennikiem tworzenia „centrów sprawiedliwości”. „W jednej miejscowości powinny istnieć prokuratury, sądy, policja oraz areszt śledczy. Każdy obywatel powinien wiedzieć, gdzie ma najbliższą prokuraturę i policję. Sądzę, że budowa takich centrów będzie jednym z projektów nowej władzy, jeśli dojdzie do zmiany rządu” – zaznacza w rozmowie z portalem Stefczyk.info.

Stanisław Żaryn

[Fot. PAP/Paweł Supernak]


Warto poczytać

 1. Kijowskiwiki 25.04.2018

  On wrócił! Kijowski protestuje pod Sejmem

  - Gdyby przeciwko obecnej władzy protestowało Stowarzyszenie Łysych (o ile takie istnieje), Kijowski ogoliłby się na glacę i na pewno dołączyłby do protestu. Tak bardzo kocha demokrację i praworządność. I cudzą kasę - skomentował obecność byłego lidera KOD pod Sejmem jeden z internautów

 2. Tarczynskiwpolsce 25.04.2018

  Tarczyński nie wytrzymał: kiedy twój pan Michnik przeprosi za brata?

  Rosyjska propaganda odkryła potencjał pana Tarczyńskiego - napisał na Twitterze redaktor Gazety Wyborczej Bartosz Wieliński. Poseł udzielił szybkiej repliki

 3. lichocka25042018 25.04.2018

  Lichocka dla wPolsce.pl: Projekt „Zatrzymaj aborcję” ma rozbić prawicę

  Ten projekt jest zły, jest źle napisany również dlatego, że jedne dzieci - te chore - ma chronić, a inne dzieci - zupełnie zdrowe - pozwala zabijać - powiedziała w środę o projekcie "Zatrzymaj aborcję" posłanka PiS Joanna Lichocka.

 4. 1270migalskis12 25.04.2018

  Gdzie ten człowiek ma serce? Popis bezduszności w wykonaniu Marka Migalskiego.

  Gdy cały świat emocjonuje się dramatyczną walką o życie małego Alfi’ego Evansa, są ludzie, na których bezduszność maszyny urzędniczej nie robi wrażenia. Godną politologa wrażliwością społeczną zabłysnął były europoseł Marek Migalski.

 5. 1270andrzejdudaalfie 25.04.2018

  Prezydent Duda: Musimy ocalić Alfiego Evansa!

  Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie małego Alfie'go Evansa

 6. 1270andrzejdudaetiop 25.04.2018

  Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

  Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

 7. 1270policjaprow 24.04.2018

  Policyjna prowokacja - przechodnie pomagali pijanym kierowcom

  Dwie na cztery osoby zdecydowały się pomóc pijanemu kierowcy wyjechać z parkingu podczas policyjnej prowokacji, przeprowadzonej we wtorek w Katowicach. W jednym przypadku reakcja była bierna, a tylko w jednym - prawidłowa.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook