Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Prokuratura tnie koszty. Nie ma pieniędzy na prokuratury rejonowe

26.09.2011

Prokurator generalny Andrzej Seremet chce zlikwidować 82 prokuratury rejonowe. Do likwidacji wytypowano te, w których pracuje od trzech do pięciu śledczych. Zniknąć mają również jednostki ulokowane w miejscowościach bez sądu.

W rezultacie zmian co czwarta prokuratura ma przestać funkcjonować. Informacje te potwierdzają prokuratorskie związki zawodowe. Ich członkowie protestują przeciwko zapowiadanym zmianom. Przedstawiciele Prokuratury Generalnej zapowiadają z kolei, że Andrzej Seremet wyjaśni motywy swoich działań oraz pokaże ostateczną listę urzędów do likwidacji.

Zdaniem prokuratora Bogdana Święczkowskiego, prokurator Seremet powinien jak najszybciej poinformować opinię publiczną o motywach swojej decyzji. „Nie znam przyczyn ani powodów podjętej decyzji. Nie jestem pewien, czy ten pomysł jest do końca przemyślany” – mówi portalowi Stefczyk.info. Zaznacza, że część prokuratur rejonowych być może należałoby zlikwidować, połączyć z innymi lub zreformować. Jednak wcześniej należy przeanalizować sytuację związaną z obszarem działania danej jednostki. „Ostatecznie o losie prokuratury nie powinna decydować jej liczebność. To powinno zależeć m.in. od poziomu przestępczości na danym terenie, specyfiki regionu. Trzeba również sprawdzić, dlaczego te prokuratury istnieją. Ktoś zdecydował o ich powstaniu. Warto więc zobaczyć, dlaczego oraz sprawdzić, czy ustały powody, dla których je powołano” – tłumaczy prokurator Święczkowski w rozmowie z portalem Stefczyk.info.

Nasz rozmówca zaznacza, że „prokuratury i sądy powinny istnieć w takich miejscach, by były jak najbliżej ludności”. „Sądy i prokuratury mają być dla obywateli, a nie obywatele dla sądów i prokuratur” – tłumaczy.

Za zmianami w strukturze prokuratur stoją problemy budżetowe. „Budżet prokuratury jest bardzo okrojony. W zeszłym roku brakowało już pieniędzy na działalność. W tym roku będzie pewnie podobnie. Prokurator generalny musi więc ciąć koszty. To jednak nie może się odbywać kosztem obywateli i ich bezpieczeństwa” – mówi Święczkowski. Zaznacza jednak, że oszczędności powinny dotyczyć „pionów sądowo-organizacyjno-budżetowych, a nie śledczych”. Prokuratury rejonowe to pierwsza linia. Śledczy z tych urzędów zajmują się sprawami najbardziej dokuczliwymi dla społeczeństwa” – zaznacza prokurator.

Bogdan Święczkowski przyznaje, że jest zwolennikiem tworzenia „centrów sprawiedliwości”. „W jednej miejscowości powinny istnieć prokuratury, sądy, policja oraz areszt śledczy. Każdy obywatel powinien wiedzieć, gdzie ma najbliższą prokuraturę i policję. Sądzę, że budowa takich centrów będzie jednym z projektów nowej władzy, jeśli dojdzie do zmiany rządu” – zaznacza w rozmowie z portalem Stefczyk.info.

Stanisław Żaryn

[Fot. PAP/Paweł Supernak]


Warto poczytać

 1. board-16666441280 21.01.2017

  MEN przedstawia projekt planów nauczania

  W IV klasie rozpocznie się nauczanie przedmiotowe. Uczniowie będą mieli m.in.: język polski, język obcy nowożytny, matematykę, informatykę, historię i przyrodę.

 2. dwnld1161634114tkalita 21.01.2017

  Tomasz Kalita spoczął na Powązkach

  „Z jego niepospolitymi umiejętnościami był wielką nadzieją polskiej lewicy, ale przede wszystkim polskiej polityki".

 3. mid-17121061 21.01.2017

  Abp Jędraszewski żegnał się z Łodzią

  "Za ten wspólny czas i wspólnie podejmowane wielkie dzieła w wielu wymiarach pragniemy dziś Panu Bogu bardzo serdecznie podziękować".

 4. mid-17121021 21.01.2017

  Msza dziękczynna za posługę kard. Dziwisza

  „Będę się starał nadal służyć archidiecezji krakowskiej” – zapewnił zgromadzonych odchodzący na emeryturę metropolita.

 5. mid-17119112 21.01.2017

  Rafalska: Babcie i dziadkowie to Instytucja

  „Życzę, by znaleźli czas na realizowanie własnych pasji i zainteresowań. By czuli się potrzebni, by jak najdłużej mogli cieszyć się bezinteresowną miłością wnuków”.

 6. mid-17120119 21.01.2017

  Ziobro: Sprawa finansowania Solidarnej Polski jest jasna

  Solidarna Polska była finansowana jak inne partie, a rozliczenia zostały zaakceptowane przez Parlament Europejski - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

 7. premierszydlozyczeniadobabcidziadkow 21.01.2017

  Życzenia premier dla babć i dziadków. WIDEO

  „Jesteście opoką naszych rodzin, to wy dajecie naszym dzieciom, swoim wnukom szczęście, radość i ciepło”.

 8. glinskinacmentarzuzydowskimSi 20.01.2017

  Gliński: polska kultura poniosła dotkliwą stratę przez Holocaust

  Inauguracja szlaku edukacyjnego śladem pomników nagrobnych Abrahama Ostrzega jest centralnym punktem europejskich obchodów 75. rocznicy "Akcji Reinhard" i Zagłady Żydów.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook