Jedynie prawda jest ciekawa


Prokuratura potwierdza ustalenia "wSieci"

03.04.2017

Prokuratura postanowiła sformułować zarzut umyślnego sprowadzenia katastrofy rosyjskim kontrolerom - poinformował podczas konferencji prasowej zastępca Prokuratora Generalnego Marek Pasionek. - Umiędzynarodowienie tego śledztwa powiodło się - dodał.

"Jutro mija dokładnie rok od chwili przejęcia sprawy ws. katastrofy smoleńskiej przez zespół powołany w Prokuraturze Krajowej" - zaznaczył na początku konferencji prokurator Pasionek. "Nadarza się zatem okazja, żeby podsumować rok pracy prokuratorów" - dodał.

Pasionek zaznaczył, że prokuratorom udało się przeanalizować ponad 2 tys. tomów akt. 

"Zgromadziliśmy bardzo obszerną dokumentację źródłową, uzyskaną nie tylko w wyniku audytu w różnych resortach i służbach, ale również inicjując własną inicjatywę dowodową" - powiedział prokurator. 

Nawiązał też do przeprowadzonych ekshumacji, które - jak zaznaczył - "ujawniły szereg nieprawidłowości".

Pasionek zaznaczył, że analiza materiału dowodowego pozwoliła prokuratorom na sformułowanie nowych zarzutów wobec rosyjskich kontrolerów oraz osoby trzeciej, która przebywała na wieży w Smoleńsku. 

"Są to zarzuty umyślnego sprowadzenia katastrofy" - wyjaśnił prokurator.

Przypisano im przestępstwo umyślnego sprowadzenia katastrofy w ruchu powietrznym, którego konsekwencją była śmierć wielu osób.Pasionek poinformował, że "sformułowany został wniosek i ekspediowany z prokuratury Krajowej wniosek o udzielenie pomocy prawnej przez władze Federacji Rosyjskiej, w którym postulowane jest postawienie kontrolerom zarzutów i by zostali przesłuchani z udziałem polskich prokuratorów".

Na konferencji oceniono, że potrzeba umiędzynarodowienia śledztwa smoleńskiego "powiodła się". 

"Udało się nawiązać współpracę z czterema laboratoriami kryminalistycznymi o międzynarodowej renomie - zaznaczył zastępca Prokuratora Generalnego.- Współpraca z ekspertami tych zagranicznych laboratoriów układa się znakomicie. Ta współpraca zaowocuje badaniami" - sprecyzował.

Z kolei prokurator Marek Kuczyński oznajmił, że prokuratorom udało się przesłuchać wielu świadków i pozyskać opinie ekspertów. 

"Skompletowaliśmy też narodowy zespół biegłych medycyny sądowej, do składu którego wchodzą biegli z zagranicy - m.in. Szwajcarii, Portugalii, a także z Polski - Warszawy, Krakowa czy Lublina" - dodał.

Kuczyński nawiązał także do przeprowadzonych ekshumacji. 

"W przypadku dwóch osób doszło do zamiany ciał, natomiast w pięciu trumnach były fragmenty innych ciał" - wyjaśnił. 

Jednocześnie zaznaczył, że do końca 2017 r. zaplanowano przeprowadzenie ekshumacji i sekcji zwłok 40 ofiar katastrofy smoleńskiej. Z kolei na 2018 rok zaplanowano badania 26 kolejnych ciał.

W sprawie katastrofy smoleńskiej będzie nowa, kompleksowa opinia biegłych z zakresu lotnictwa, powstanie z udziałem ekspertów zagranicznych - podał prokurator Krzysztof Schwartz.

"Opinia ta będzie, w naszym zamierzeniu, opinią zespołu również biegłych międzynarodowych" - podkreślił prokurator. 

Jak dodał, powstanie ona z wykorzystaniem całego zebranego do tej pory materiału dowodowego, w tym wyników badań biegłych z zakresu medycyny sądowej, badań fizykochemicznych, z wykorzystaniem mapy rozkładu szczątków samolotu i ofiar na miejscu katastrofy.

"Całość materiałów zebranych w śledztwie pozwoli zrekonstruować przebieg zdarzenia" - dodał. 

Prowadzący śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej planują stworzyć wirtualną mapę miejsca katastrofy w oparciu o dokumenty procesowe - poinformował Marek Kuczyński.

"Takiego planu miejsca zdarzenia opartego na dokumentach procesowych nie stworzono do tej pory" - wskazał członek zespołu śledczego badającego od roku katastrofę smoleńską. 

"Niewątpliwie stworzenie takiej mapy, która będzie pokazywała bardzo dokładnie rozkład szczątków samolotu oraz szczątków ofiar, będzie przydatne dla rekonstrukcji zdarzenia i wydania opinii co do tego jak katastrofa przebiegała" - powiedział. 

Jak dodał, program komputerowy jest aktualnie poddawany testom.Kuczyński poinformował, że zamiarem zespołu śledczych jest także wyjazd do Rosji i skatalogowanie wszystkich fragmentów wraku, które tam się znajdują. Ocenił, że "w okolicach połowy roku uda się taką czynność przeprowadzić". 

Śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej przez sześć lat prowadziła Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Postawiła ona zarzuty dwóm rosyjskim kontrolerom lotów ze Smoleńska (dotychczas nie zdołano im ich ogłosić) oraz dwóm oficerom rozwiązanego po katastrofie 36. specjalnego pułku lotnictwa transportowego, który zajmował się transportem najważniejszych osób w państwie. 

Wiosną 2016 roku sprawę katastrofy smoleńskiej przejęła Prokuratura Krajowa.Katastrofa w Smoleńsku10 kwietnia 2010 roku na lotnisku Siewiernyj pod Smoleńskiem rozbił się polski rządowy samolot, wiozący prezydencką delegację na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. W katastrofie samolotu zginęło 96 osób, w tym urzędujący prezydent RP Lech Kaczyński i jego małżonka Maria Kaczyńska.


wkt/PAP

[fot. PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. Brudzinski20042018 20.04.2018

  "Wynik wyborów w rękach Polaków, a nie ulicy i zagranicy"

  O wygranej lub przegranej PiS zdecydują przy urnach wyborczych Polacy, a nie ulica i zagranica - podkreślał w piątek w Wałczu (Zachodniopomorskie) wiceprezes tej partii Joachim Brudziński

 2. Kukizwiki 20.04.2018

  "Tu ma Pan swoją daninę". Kukiz atakuje Morawieckiego

  Politycy Kukiz'15 krytykują zapowiadaną przez premiera Mateusza Morawieckiego "daninę solidarnościową", którą mają zostać opodatkowani najbogatsi. Pieniądze z daniny zasiliłyby utworzony fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych

 3. Berlinwiki 20.04.2018

  Nadchodzi ocieplenie na linii Polska-Niemcy? "Mamy podobne poglądy"

  Polska i Niemcy maja podobne poglądy na zagrożenia za strony Rosji, reformę struktury dowódczej NATO i rolę UE w sprawach bezpieczeństwa - powiedział szef BBN Paweł Soloch, który w piątek wrócił z rozmów w Berlinie

 4. PomnikACwiki 20.04.2018

  Postkomuna w praktyce. Represjonowani w PRL skazani za zamalowanie sierpa i młota!

  Byli olsztyńscy opozycjoniści muszą zapłacić za usunięcie z Pomnika Wdzięczności farby, którą pomalowali symbole sierpa i młota - uznał w piątek sąd rejonowy w Olsztynie. O zwrot kosztów oczyszczenia monumentu pozostającego w rejestrze zabytków wystąpiła gmina

 5. Cieleckasmolensk 20.04.2018

  Cielecka śmieszkuje pod pomnikiem smoleńskim. Jak nisko trzeba upaść, by coś takiego robić?

  - Mnie się przede wszystkim podobało, że to nie jest Polak. To mógł być Francuz albo Amerykanin, ale nie Polak - tak mówiła niedawno o swoim mężu Magdalena Cielecka. Teraz aktorka drwi z ofiar poległych w katastrofie smoleńskiej. Krótko mówiąc, dno i metry mułu

 6. duda200402018 20.04.2018

  Prezydent Duda wyszedł do rodziców dzieci niepełnosprawnych i… szybko pożałował. To trzeba zobaczyć!

  Prezydent Andrzej Duda spotkał się z protestującymi

 7. 1270komunisci 20.04.2018

  Nie będzie zjednoczenia polskich komunistów

  Czarzasty: nie wystartujemy z Partią Razem w wyborach

 8. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook