Jedynie prawda jest ciekawa


Prokuratura potwierdza ustalenia "wSieci"

03.04.2017

Prokuratura postanowiła sformułować zarzut umyślnego sprowadzenia katastrofy rosyjskim kontrolerom - poinformował podczas konferencji prasowej zastępca Prokuratora Generalnego Marek Pasionek. - Umiędzynarodowienie tego śledztwa powiodło się - dodał.

"Jutro mija dokładnie rok od chwili przejęcia sprawy ws. katastrofy smoleńskiej przez zespół powołany w Prokuraturze Krajowej" - zaznaczył na początku konferencji prokurator Pasionek. "Nadarza się zatem okazja, żeby podsumować rok pracy prokuratorów" - dodał.

Pasionek zaznaczył, że prokuratorom udało się przeanalizować ponad 2 tys. tomów akt. 

"Zgromadziliśmy bardzo obszerną dokumentację źródłową, uzyskaną nie tylko w wyniku audytu w różnych resortach i służbach, ale również inicjując własną inicjatywę dowodową" - powiedział prokurator. 

Nawiązał też do przeprowadzonych ekshumacji, które - jak zaznaczył - "ujawniły szereg nieprawidłowości".

Pasionek zaznaczył, że analiza materiału dowodowego pozwoliła prokuratorom na sformułowanie nowych zarzutów wobec rosyjskich kontrolerów oraz osoby trzeciej, która przebywała na wieży w Smoleńsku. 

"Są to zarzuty umyślnego sprowadzenia katastrofy" - wyjaśnił prokurator.

Przypisano im przestępstwo umyślnego sprowadzenia katastrofy w ruchu powietrznym, którego konsekwencją była śmierć wielu osób.Pasionek poinformował, że "sformułowany został wniosek i ekspediowany z prokuratury Krajowej wniosek o udzielenie pomocy prawnej przez władze Federacji Rosyjskiej, w którym postulowane jest postawienie kontrolerom zarzutów i by zostali przesłuchani z udziałem polskich prokuratorów".

Na konferencji oceniono, że potrzeba umiędzynarodowienia śledztwa smoleńskiego "powiodła się". 

"Udało się nawiązać współpracę z czterema laboratoriami kryminalistycznymi o międzynarodowej renomie - zaznaczył zastępca Prokuratora Generalnego.- Współpraca z ekspertami tych zagranicznych laboratoriów układa się znakomicie. Ta współpraca zaowocuje badaniami" - sprecyzował.

Z kolei prokurator Marek Kuczyński oznajmił, że prokuratorom udało się przesłuchać wielu świadków i pozyskać opinie ekspertów. 

"Skompletowaliśmy też narodowy zespół biegłych medycyny sądowej, do składu którego wchodzą biegli z zagranicy - m.in. Szwajcarii, Portugalii, a także z Polski - Warszawy, Krakowa czy Lublina" - dodał.

Kuczyński nawiązał także do przeprowadzonych ekshumacji. 

"W przypadku dwóch osób doszło do zamiany ciał, natomiast w pięciu trumnach były fragmenty innych ciał" - wyjaśnił. 

Jednocześnie zaznaczył, że do końca 2017 r. zaplanowano przeprowadzenie ekshumacji i sekcji zwłok 40 ofiar katastrofy smoleńskiej. Z kolei na 2018 rok zaplanowano badania 26 kolejnych ciał.

W sprawie katastrofy smoleńskiej będzie nowa, kompleksowa opinia biegłych z zakresu lotnictwa, powstanie z udziałem ekspertów zagranicznych - podał prokurator Krzysztof Schwartz.

"Opinia ta będzie, w naszym zamierzeniu, opinią zespołu również biegłych międzynarodowych" - podkreślił prokurator. 

Jak dodał, powstanie ona z wykorzystaniem całego zebranego do tej pory materiału dowodowego, w tym wyników badań biegłych z zakresu medycyny sądowej, badań fizykochemicznych, z wykorzystaniem mapy rozkładu szczątków samolotu i ofiar na miejscu katastrofy.

"Całość materiałów zebranych w śledztwie pozwoli zrekonstruować przebieg zdarzenia" - dodał. 

Prowadzący śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej planują stworzyć wirtualną mapę miejsca katastrofy w oparciu o dokumenty procesowe - poinformował Marek Kuczyński.

"Takiego planu miejsca zdarzenia opartego na dokumentach procesowych nie stworzono do tej pory" - wskazał członek zespołu śledczego badającego od roku katastrofę smoleńską. 

"Niewątpliwie stworzenie takiej mapy, która będzie pokazywała bardzo dokładnie rozkład szczątków samolotu oraz szczątków ofiar, będzie przydatne dla rekonstrukcji zdarzenia i wydania opinii co do tego jak katastrofa przebiegała" - powiedział. 

Jak dodał, program komputerowy jest aktualnie poddawany testom.Kuczyński poinformował, że zamiarem zespołu śledczych jest także wyjazd do Rosji i skatalogowanie wszystkich fragmentów wraku, które tam się znajdują. Ocenił, że "w okolicach połowy roku uda się taką czynność przeprowadzić". 

Śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej przez sześć lat prowadziła Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Postawiła ona zarzuty dwóm rosyjskim kontrolerom lotów ze Smoleńska (dotychczas nie zdołano im ich ogłosić) oraz dwóm oficerom rozwiązanego po katastrofie 36. specjalnego pułku lotnictwa transportowego, który zajmował się transportem najważniejszych osób w państwie. 

Wiosną 2016 roku sprawę katastrofy smoleńskiej przejęła Prokuratura Krajowa.Katastrofa w Smoleńsku10 kwietnia 2010 roku na lotnisku Siewiernyj pod Smoleńskiem rozbił się polski rządowy samolot, wiozący prezydencką delegację na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. W katastrofie samolotu zginęło 96 osób, w tym urzędujący prezydent RP Lech Kaczyński i jego małżonka Maria Kaczyńska.


wkt/PAP

[fot. PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. parafianowicz17072018 17.07.2018

  Kolejne przesłuchanie w sprawie Amber Gold. Przed komisją były wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz

  We wtorek po godz. 10 zebrała się sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold; jedynym punktem posiedzenia jest przesłuchanie b. wiceministra finansów i Generalnego Inspektora Informacji Finansowej Andrzeja Parafianowicza.

 2. Gersdorf06032018 17.07.2018

  Małgorzata Gersdorf podjęła decyzję w sprawie swojego powrotu do pracy

  Spór o ustawę o Sądzie Najwyższym oraz o odwołanie dotychczasowej Pierwszej Prezes SN Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska podzielił polską społeczność. Zapewne będzie dzielił dalej, a cała sprawa nie przycichnie. Sędzia Gersdorf zamierza wrócić do pracy w poniedziałek

 3. 1270sejmsenate 16.07.2018

  Spalone karty do głosowania i akta sądowe we wsi pod Warszawą

  W opuszczonej szopie w podwarszawskiej wsi Gołaszew znaleziono tysiące nadpalonych dokumentów. Były to akta sądowe i karty do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu. Trwa zabezpieczanie i wywożenie dokumentów przez policję

 4. strazgraniczna16072018 16.07.2018

  Straż Graniczna zatrzymała trzech imigrantów z Afryki. Dokąd zmierzali?

  Troje młodych imigrantów z Erytrei, którzy pieszo przekroczyli tzw. zieloną granicę z Ukrainy do Polski, zatrzymali funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Cudzoziemcy mieli być w podróży od kilku tygodni. Ich celem były Niemcy.

 5. 1270jezykias 16.07.2018

  Co trzeba mieć w głowie, żeby robić coś takiego. Sadysta z Zielonej Góry podpalił jeże

  Jak podają lokalne media, zielonogórska policja szuka sadysty, który morduje jeże. Tylko w zeszłym tygodniu zwyrodnialec zabił 9 małych jeżyków. Dziś znaleziono kolejne 4 martwe jeże. Ich spopielone zwłoki morderca podrzuca pod urząd miasta

 6. ziobro16072018 16.07.2018

  "Życiorys sędziego Iwulskiego jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów reformy sądownictwa"

  Życiorys Józefa Iwulskiego, człowieka, który został wyznaczony przez Małgorzatę Gersdorf do pełnienia obowiązków Pierwszego Prezesa SN, jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów, które legły u podstaw naszej reformy wymiaru sprawiedliwości.

 7. sondaztuskduda16072018 16.07.2018

  Sondaż: Duda wygrałby z Tuskiem w wyborach prezydenckich

  Z sondażu Pollster wykonanego na zlecenie „Super Expressu” wynika, że gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, to stanowisko utrzymałby Andrzej Duda. Wygrałby on z Donaldem Tuskiem, który zająłby drugie miejsce.

 8. pogotowie12062018 16.07.2018

  Samochód wjechał w grupę pieszych. Nie żyje 13-letnia dziewczynka

  13-letnia dziewczynka zginęła, a jej rówieśniczka została ranna w wyniku wypadku, do którego doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek w miejscowości Koryczany w powiecie zawierciańskim (Śląskie). Kierowane przez 19-latka auto wjechało tam w grupę idących poboczem pieszych.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook