Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Prokuratura: nie ma podstaw do śledztwa ws. oskarżeń "Newsweeka" wobec Dudy

18.11.2015

Czy pismo Tomasza Lisa przeprosi prezydenta za oszczerstwa z czasu kampanii wyborczej?

Nie będzie śledztwa w sprawie rozliczenia podróży Andrzeja Dudy do Poznania z lat 2012-2014, gdy obecny prezydent był posłem - poinformowała dziś Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Powodem odmowy wszczęcia śledztwa był brak danych wskazujących na przestępstwo.

Sprawa ujrzała światło dzienne po opublikowanym w sierpniu w tygodniku „Newsweek” artykule pt. „Niewygodne rachunki”. Tygodnik napisał, że Duda - jeszcze jako poseł - podróżował na koszt Sejmu do Poznania, żeby wykonywać obowiązki poselskie. „Newsweek” podał, że w tym czasie Duda prowadził wykłady na prywatnej uczelni. Według tygodnika, przyszły prezydent latał tam i nocował, a za jego przeloty oraz hotele płacił Sejm.

"Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego prokurator jednoznacznie stwierdził, że poseł ma prawo do bezpłatnych przelotów w krajowym przewozie lotniczym. Ustawa o wykonywaniu mandatu posła i senatora, jak również przepisy wykonawcze, nie zawierają żadnych ograniczeń w tym zakresie. Prawo do darmowych przelotów krajowych przysługuje niezależnie od celu tych przelotów i niezależnie od ich związku z wykonywaniem mandatu posła lub senatora" - wskazał rzecznik prasowy warszawskiej prokuratury okręgowej Przemysław Nowak.

Jednocześnie prokurator dodał, że nie udało się jednoznacznie ustalić, czy rozliczane przez Dudę noclegi miały związek z wykonywaniem mandatu poselskiego, czy takiego związku nie miały.

"Materiał dowodowy zgromadzony w toku postępowania sprawdzającego jest niewystarczający do wykazania, iż takie uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa zachodzi" - dodała prokuratura.

Postanowienie prokuratora nie jest prawomocne. Prawo wniesienia zażalenia na tę decyzję przysługuje pokrzywdzonemu, czyli Kancelarii Sejmu RP.

LL, PAP

[Fot. PAP/Radek Pietruszka/mat.prasowe]

Warto poczytać

Facebook