Jedynie prawda jest ciekawa


Prokuratura: Badamy analizy prof. Biniendy

01.02.2012

Analiza przygotowana przez prof. Wiesława Biniendę oraz prof. Krzysztofa Nowaczyka, pokazująca przebieg katastrofy smoleńskiej została włączona do materiału dowodowego śledztwa ws. katastrofy – informuje portal Stefczyk.info rzecznik Naczelnej Prokuratury Wojskowej płk. Zbigniew Rzepa.

W odpowiedzi na naszego maila wojskowy zapewnia, że „wszystkie materiały, które w toku śledztwa dotyczącego katastrofy smoleńskiej pozyskuje Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie są na bieżąco przekazywane, powołanemu przez prokuraturę w dniu 3 sierpnia 2011 r., zespołowi biegłych, który ma wydać kompleksową opinię dotyczącą okoliczności, przyczyn i przebiegu katastrofy samolotu TU 154M nr 101 w dniu 10 kwietnia 2010 r.”. Do ekspertów mają również trafić materiały przygotowane przez profesorów pomagających w pracy parlamentarnego zespołu badającego przyczyny katastrofy smoleńskiej.

Pułkownik Rzepa zaznacza, że zespół przekazał prokuraturze do tej pory dwie prezentacje, „które zostały włączone w poczet materiału dowodowego śledztwa i przekazane wskazanemu powyżej zespołowi biegłych”.

W odpowiedzi na pytanie redakcji portalu Stefczyk.info rzecznik NPW tłumaczy, że zarówno wrak, jak również oryginały czarnych skrzynek Tupolewa, który rozbił się w Smoleńsku, „są od początku trwania tego śledztwa przedmiotem zainteresowania prokuratury jako istotne dowody tego śledztwa (już w pierwszym skierowanym do Strony Rosyjskiej wniosku o pomoc prawną z dnia 10 kwietnia 2010 r. Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie postulowała o przekazanie Polsce tych dowodów)”.

Rzecznik zaznacza jednak, że główna wartość dowodowa rejestratorów lotu opiera się na danych zapisanych przez urządzenie. „Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie, jak już wielokrotnie informowaliśmy, dysponuje kopiami danych z tych rejestratorów (parametrycznych i głosowego), które nie budzą żadnych wątpliwości co do ich autentyczności i rzetelności. Powołani w sprawie biegli, w tym z Instytutu Ekspertyz Sądowych im. prof. dr Jana Sehna w Krakowie, mieli dostęp zarówno do oryginalnych rejestratorów jak i ich nośników. Biegli stwierdzili w sposób nie budzący wątpliwości, że kopie z danymi, pozyskane przez Wojskową Prokuraturę Okręgową w Warszawie, są w pełni wiarygodne i rzetelne, zatem stanowią pełnoprawny i miarodajny materiał dowodowy śledztwa, umożliwiający podjęcie w jego toku wszelkich rozstrzygnięć procesowych” – tłumaczy płk. Rzepa, w odpowiedzi na pytanie, czy polskiej prokuraturze niezbędne są urządzenia rejestrujące do zamknięcia śledztwa dot. przyczyn katastrofy smoleńskiej. Rzecznik NPW zaznacza również, że wrak samolotu „był przedmiotem badań polskich biegłych i prokuratorów podczas wizyty w Smoleńsku we wrześniu 2011 r.”.

Mail rzecznika Rzepy sugeruje, że polskim śledczym szczątki maszyny oraz oryginał czarnych skrzynek do zamknięcia śledztwa nie są potrzebne. Wrak może leżeć w spokoju na smoleńskim betonie.

saż
[fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. chmajwassermann18072018 19.07.2018

  Małgorzata Wassermann kontra Marek Chmaj. Pełnomocnik Rostowskiego tłumaczy się ze słynnego już zdjęcia

  Po jednej stoi gniewny, niemal czerwony z wściekłości Marek Chmaj. Obok dumna i wyprostowana Małgorzata Wassermann, przewodnicząca komisji ds. Amber Gold.

 2. 1270tatrere 19.07.2018

  Wybierasz się na wakacje w góry? Lepiej to przeczytaj

  Na skutek ulewnych deszczy, ujęcie wody w Małem Cichem zasilające wodociąg dla wsi Poronin, zostało w czwartek zanieczyszczone. Woda nie nadaje się do spożycia. Odbudowa zniszczonego ujęcia może potrwać kilka dni.

 3. Petru-15062018 19.07.2018

  Troje posłów z zakazem wjazdu na teren Sejmu

  Troje posłów - Ryszard Petru, Joanna Schmidt i Joanna Scheuring-Wielgus, którzy w środę uczestniczyli w zorganizowaniu transportu na teren Sejmu osobom postronnym, nie może wjeżdżać do parlamentu do końca bieżącego posiedzenia - poinformował dyrektor Centrum Informacyjne Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

 4. weiss19072018 19.07.2018

  Szewach Weiss naprawdę obraził Polaków. Tłumaczenie nie pozostawia złudzeń

  W niedawno przeprowadzonym wywiadzie prof. Szewach Weiss wypowiadał się na temat relacji polsko-żydowskich w kontekście II wojny światowej. Jak donoszą angielskojęzyczne media, profesor miał oskarżyć polski rząd na uchodźstwie o mordowanie żydów.

 5. cba18072018 18.07.2018

  Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

  Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

 6. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

 7. sejm180702018 18.07.2018

  Skandaliczne sceny. Tłum pod Sejmem zaatakował Kornela Morawieckiego!

  Protestujący w środę pod Sejmem chcieli uniemożliwić wyjście marszałkowi seniorowi Kornelowi Morawieckiemu

 8. rostowski18072018 18.07.2018

  Czas na trudne pytania. Rostowski przed komisją śledczą ds. Amber Gold

  W środę po godz. 10 sejmowa komisja śledcza rozpoczęła posiedzenie, na którym przesłuchuje b. ministra finansów w rządzie PO-PSL Jana Vincenta Rostowskiego.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook