Jedynie prawda jest ciekawa


Prokuratura bada sprawę kibiców Lecha Poznań

02.10.2013

Poznańska prokuratura wszczęła postępowanie wyjaśniające ws. zachowania kibiców Lecha Poznań w meczu z Widzewem Łódź. Podczas spotkania kibice mieli wznosić okrzyki nawołujące do nienawiści na tle różnic narodowościowych.

Jak poinformowała w środę rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Poznaniu Magdalena Mazur Prus, prokuratura otrzymała już zebrane przez policję materiały, w tym zapis monitoringu, który zarejestrował obraz i dźwięk w czasie meczu. Materiały te są obecnie analizowane.

"W trakcie meczu Lecha Poznań i Widzewa Łódź miało dojść do sytuacji, w których kibice drużyny Lecha Poznań wznosili okrzyki o treści obraźliwej, wulgarnej, nawołującej do nienawiści na tle różnic narodowościowych" - podała Mazur-Prus.

Po meczu "Gazeta Wyborcza" napisała, że z trybuny zajmowanej przez kibiców Lecha śpiewali m.in.: "Waszym domem Auschwitz jest, cała Polska o tym wie, że czerwona armia ta cała pójdzie do pieca!", "Jazda z Żydami, Kolejorz - jesteśmy z wami!".

Mazur-Prus powiedziała, że treść zapisu monitoringu nie pokrywa się z informacjami przytaczanymi w publikacjach prasowych. "Zapis dźwięku jest zapisem z całego stadionu, dlatego trudno jest w tym momencie ustalić, jaka dokładnie była treść okrzyków wznoszonych w czasie meczu. Koniecznym jest procesowe wyjaśnienie, jaki faktycznie charakter miały zdarzenia na stadionie i czy zachowanie kibiców wyczerpuje znamiona przestępstwa nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych. W tym celu Prokuratura Rejonowa Poznań-Stare Miasto wszczęła dzisiaj postępowanie przygotowawcze" – powiedziała Mazur-Prus.

Szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz, komentując sprawę, powiedział w środę, że zwalczanie rasizmu wymaga czasu, "patologii społecznych nie można wyeliminować jednym ruchem", wyraził zarazem przekonanie, że "wreszcie coś w Polsce ruszyło w tej sprawie".

"Przez ostatnie parę miesięcy udało się pospinać różnego rodzaju instytucje, które do tej pory nie zawsze potrafiły koordynować działalność w tej sprawie - samorządy, piony administracji państwowej, policji, prokuratury" - mówił Sienkiewicz. Zaznaczył, że w sprawie zdarzeń w Poznaniu to do prokuratury należy "ocena faktu i kwalifikacja tego czynu".

Komentując rzekomy brak reakcji wojewody wielkopolskiego Piotra Florka na zdarzenie z minionej niedzieli, wyraził przekonanie, że sprawą zainteresuje się zwierzchnik wojewody, minister administracji Michał Boni. Zaznaczył, że niezbędna jest "jasność co do samego incydentu" - antysemickich zachowań i braku reakcji na nie.

Rzecznik prasowy wojewody Tomasz Stube podkreślił w środę w komunikacie, że wojewoda nie jest organem zobowiązanym do dokonywania oceny zdarzenia. Jak dodał, nieprawdziwa jest też przypisywana przez prasę wypowiedź Piotra Florka, który rzekomo miał stwierdzić, że w trakcie meczu niczego nie słyszał i dlatego nie przekazał do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa.

Badany przez prokuraturę incydent w trakcie niedzielnego meczu w Poznaniu to kolejna sprawa o podobnym charakterze, którą w ostatnim czasie zajmują się poznańscy śledczy.

8 sierpnia podczas rewanżowego meczu piłkarskiego w trzeciej rundzie eliminacyjnej Ligi Europejskiej pomiędzy Lechem Poznań a Żalgirisem Wilno grupa pseudokibiców wywiesiła transparent o treści: "Litewski chamie, klęknij przed polskim panem".

Po tym spotkaniu wojewoda wielkopolski Piotr Florek zamknął trybunę, na której doszło do incydentu, na jeden mecz. Kilkanaście osób usłyszało zarzuty znieważenia grupy ludności litewskiej.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: PAP/Jakub Kaczmarczyk]

Warto poczytać

 1. narodziny24012018 24.01.2018

  Rośnie liczba urodzeń w Polsce. 403 tysiące w 2017 roku

  O ok. 20 tys. więcej dzieci urodziło się w 2017 roku niż w poprzednim - wynika ze wstępnych danych opublikowanych przez GUS w środę. Zarejestrowano w minionym roku 403 tys. tzw. urodzeń żywych.

 2. 1270andrzejdudaprezydentRP 24.01.2018

  Andrzej Duda: jeśli ktoś hołduje Hitlerowi, to nie ma on miejsca w polskim społeczeństwie

  Nie możemy dopuścić, żeby takie organizacje w ogóle istniały w Polsce, to są organizacje antypolskie; jeżeli ktoś hołduje Adolfowi Hitlerowi, to nie ma on miejsca w polskim społeczeństwie

 3. kaczynski23012018 23.01.2018

  Jarosław Kaczyński apeluje: "Niech futra przejdą do historii"

  - Niech futra przejdą do historii, by na świecie było o wiele mniej cierpienia zwierząt niż dziś - przekonywał prezes PiS Jarosław Kaczyński w nagraniu wideo do uczestników konferencji na ten temat, zorganizowanej we wtorek w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

 4. duda23012018 23.01.2018

  Prezydent Duda przyleciał do Szwajcarii. Weźmie udział w Forum w Davos

  - Prezydent Andrzej Duda we wtorek po południu przyleciał do Szwajcarii, gdzie weźmie udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Będzie uczestniczył w debatach na temat Europy Środkowej oraz Bliskiego Wschodu; spotka się m.in. z prezesem Google'a i królem Jordanii.

 5. 1270premiermateuszmorawiecki 23.01.2018

  Premier: w Davos chcę pokazać, że polski model gospodarczy działa

  Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że w Davos podczas Światowego Forum Ekonomicznego będzie promował politykę solidarnościową

 6. 1270dudaprezydent01 23.01.2018

  Dera: Polska jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej

  Polska jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej - ocenił we wtorek prezydencki minister Andrzej Dera

 7. nitek22012018 22.01.2018

  Niemiecki pracodawca chciał rozstrzelać Polaków. „Świadkowie potwierdzają”

  Według słów Polki, które przed sądem potwierdzili liczni świadkowie, Hans G. miał nazywać się „hitlerowcem”, który „nienawidzi Polaków”.

 8. Schetynawiki 22.01.2018

  To nie jest dobry dzień dla Grzegorza Schetyny. Ministerstwo odpowiada na jego fake newsa

  Lider Platformy Obywatelskiej próbował punktować na Twitterze polski rząd, ale jego strzał okazał się wyjątkowo niecelny

Wiadomości ze świata

więcej
CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook