Jedynie prawda jest ciekawa

Prokuratura bada sprawę kibiców Lecha Poznań

02.10.2013

Poznańska prokuratura wszczęła postępowanie wyjaśniające ws. zachowania kibiców Lecha Poznań w meczu z Widzewem Łódź. Podczas spotkania kibice mieli wznosić okrzyki nawołujące do nienawiści na tle różnic narodowościowych.

Jak poinformowała w środę rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Poznaniu Magdalena Mazur Prus, prokuratura otrzymała już zebrane przez policję materiały, w tym zapis monitoringu, który zarejestrował obraz i dźwięk w czasie meczu. Materiały te są obecnie analizowane.

"W trakcie meczu Lecha Poznań i Widzewa Łódź miało dojść do sytuacji, w których kibice drużyny Lecha Poznań wznosili okrzyki o treści obraźliwej, wulgarnej, nawołującej do nienawiści na tle różnic narodowościowych" - podała Mazur-Prus.

Po meczu "Gazeta Wyborcza" napisała, że z trybuny zajmowanej przez kibiców Lecha śpiewali m.in.: "Waszym domem Auschwitz jest, cała Polska o tym wie, że czerwona armia ta cała pójdzie do pieca!", "Jazda z Żydami, Kolejorz - jesteśmy z wami!".

Mazur-Prus powiedziała, że treść zapisu monitoringu nie pokrywa się z informacjami przytaczanymi w publikacjach prasowych. "Zapis dźwięku jest zapisem z całego stadionu, dlatego trudno jest w tym momencie ustalić, jaka dokładnie była treść okrzyków wznoszonych w czasie meczu. Koniecznym jest procesowe wyjaśnienie, jaki faktycznie charakter miały zdarzenia na stadionie i czy zachowanie kibiców wyczerpuje znamiona przestępstwa nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych. W tym celu Prokuratura Rejonowa Poznań-Stare Miasto wszczęła dzisiaj postępowanie przygotowawcze" – powiedziała Mazur-Prus.

Szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz, komentując sprawę, powiedział w środę, że zwalczanie rasizmu wymaga czasu, "patologii społecznych nie można wyeliminować jednym ruchem", wyraził zarazem przekonanie, że "wreszcie coś w Polsce ruszyło w tej sprawie".

"Przez ostatnie parę miesięcy udało się pospinać różnego rodzaju instytucje, które do tej pory nie zawsze potrafiły koordynować działalność w tej sprawie - samorządy, piony administracji państwowej, policji, prokuratury" - mówił Sienkiewicz. Zaznaczył, że w sprawie zdarzeń w Poznaniu to do prokuratury należy "ocena faktu i kwalifikacja tego czynu".

Komentując rzekomy brak reakcji wojewody wielkopolskiego Piotra Florka na zdarzenie z minionej niedzieli, wyraził przekonanie, że sprawą zainteresuje się zwierzchnik wojewody, minister administracji Michał Boni. Zaznaczył, że niezbędna jest "jasność co do samego incydentu" - antysemickich zachowań i braku reakcji na nie.

Rzecznik prasowy wojewody Tomasz Stube podkreślił w środę w komunikacie, że wojewoda nie jest organem zobowiązanym do dokonywania oceny zdarzenia. Jak dodał, nieprawdziwa jest też przypisywana przez prasę wypowiedź Piotra Florka, który rzekomo miał stwierdzić, że w trakcie meczu niczego nie słyszał i dlatego nie przekazał do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa.

Badany przez prokuraturę incydent w trakcie niedzielnego meczu w Poznaniu to kolejna sprawa o podobnym charakterze, którą w ostatnim czasie zajmują się poznańscy śledczy.

8 sierpnia podczas rewanżowego meczu piłkarskiego w trzeciej rundzie eliminacyjnej Ligi Europejskiej pomiędzy Lechem Poznań a Żalgirisem Wilno grupa pseudokibiców wywiesiła transparent o treści: "Litewski chamie, klęknij przed polskim panem".

Po tym spotkaniu wojewoda wielkopolski Piotr Florek zamknął trybunę, na której doszło do incydentu, na jeden mecz. Kilkanaście osób usłyszało zarzuty znieważenia grupy ludności litewskiej.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: PAP/Jakub Kaczmarczyk]

Warto poczytać

 1. 05KACZYNSKITVTRWAMSI27072017 27.07.2017

  Kaczyński: Idźmy do przodu, by kolejne ważne sprawy były załatwione

  Lider PiS przyznał: Mam obowiązek powiedzieć, że decyzja pana prezydenta to był błąd, poważny błąd, ale idziemy do przodu.

 2. 02CHMIELNA70UCHYLONASI27072017 27.07.2017

  Komisja ds. reprywatyzacji naprawia gigantyczną aferę w stolicy

  Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji uchyliła decyzję prezydent Warszawy ws. Chmielnej 70. To grunt tuż przy Pałacu Kultury warty 160 mln zł. Wyłudzono go, mimo że dawny właściciel uzyskał już odszkodowanie. Komisja podjęła decyzję na swoim niejawnym posiedzeniu.

 3. SzymanskiFlickr 27.07.2017

  Szymański o propozycji spotkania KE-V4: jest wiele spraw, które wymagają rozmowy

  Jest wiele trudnych spraw, które wymagają politycznej wyobraźni i szczerej rozmowy; Polska jest zawsze gotowa do takiego dialogu - powiedział w czwartek PAP wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański odnosząc się do propozycji spotkania w formacie KE-V4.

 4. Policja 27.07.2017

  Nowoczesna: mamy dziś do czynienia z państwem policyjnym

  "Państwo policyjne" - tak poseł Nowoczesnej Adam Szłapka skomentował doniesienia "GW", według których policja śledziła lidera partii Ryszarda Petru. Zażądał w tej sprawie wyjaśnień od premier Beaty Szydło i zapowiedział złożenie zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa.

 5. lichocka16062017 27.07.2017

  Lichocka: Timmermans nie ma podstaw, żeby pouczać polski Sejm, jakie ma uchwalać ustawy

  Wiceszef KE Frans Timmermans nie ma żadnych podstaw, żeby pouczać Polaków i polski Sejm, jakie mają uchwalać ustawy - uważa posłanka PiS Joanna Lichocka z Rady Mediów Narodowych. Sądownictwo to kwestia państw członkowskich i politykom KE nic do tego - dodała.

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook