Jedynie prawda jest ciekawa


Prokurator bez akceptacji premiera

01.10.2012

Jeden z najważniejszych prokuratorów w Polsce pełni funkcję nielegalnie – informuje "Rzeczpospolita". Premier nie podpisał dotąd nominacji Edwarda Zalewskiego, który jest szefem Krajowej Rady Prokuratorów.

I tak do dziś premier Donald Tusk nie kontrasygnował powołanego dwa lata temu przez Bronisława Komorowskiego do KRP. Zalewski jest tam jedynym przedstawicielem prezydenta.

A zdaniem prawników, do których zwrócili się dziennikarze "Rz", bez kontrasygnaty taki akt jest bezwzględnie nieważny. Podobna sytuacja dotyczy Łukasza Bojarskiego z KRS (również powołanego przez prezydenta), którego nominacji również premier nie parafował.

Dziennik przypomina, że postanowienie prezydenta RP o powołaniu Zalewskiego w skład KRP jako akt prawny zostało ogłoszone w Monitorze Polskim 22 października 2010 r. I tym samym stało się obowiązujące. Pod aktem jest podpisany tylko prezydent RP. By akt był ważny, brakuje podpisu premiera Donalda Tuska, tzw. kontrasygnaty. Wtedy odpowiedzialność przed parlamentem za tę decyzję ponosi premier.

Czy w tej sytuacji decyzje obu rad są więc nieważne? W ocenie prof. Zięby-Załuckiej specjalisty z zakresu prawa konstytucyjnego i praw człowieka brak kontrasygnaty kwalifikuje akty prezydenta do kategorii aktów „bezwzględnie nieważnych", 9zgodnie z art. 144 ust. 2 konstytucji. Opinię tę podziela prof. Zbigniew Ćwiąkalski, były minister sprawiedliwości: – To akt bezwzględnie nieważny – ocenia.

Inny prawnik, zastrzegający anonimowość, twierdzi, że należałoby się zastanowić, czy obaj członkowie powołani przez prezydenta nie powinni oddać uposażenia, które przez dwa lata pobrali.

O czym świadczy brak kontrasygnaty? – Niestety, o lekceważeniu sobie zasad państwa prawa – ocenia prof. Ćwiąkalski.  Sam Edward Zalewski zapytany przez gazetę – nie chciał komentować – zaistniałej sytuacji.

anas/Rzeczpospolita

[fot. PAP/ A. Hrechorowicz]

Warto poczytać

 1. 1270popieluszko50 24.04.2018

  Prezydent wręczył bratu bł. ks. Popiełuszki i jego żonie medal za 50 lat pożycia małżeńskiego

  Brat błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, Józef i jego żona Alfreda, odebrali we wtorek w Pałacu Prezydenckim z rąk prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy medale za długoletnie pożycie małżeńskie.

 2. 1270rafalskaaaa 24.04.2018

  Podpisano porozumienie ws. wsparcia osób niepełnosprawnych

  To sukces środowisk osób niepełnosprawnych; widzę tu dobrą wolę, że rząd chce spełnić niektóre postulaty - oceniła podpisanie porozumienia rządu i części środowisk osób niepełnosprawnych Ewa Krawczyk z Fundacji Pomóż Innym.

 3. Chrzanowskawiki 24.04.2018

  Polska będzie miała kolejną błogosławioną. Była współpracowniczką Karola Wojtyły

  W sobotę w Krakowie-Łagiewnikach odbędzie się beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej. To postać, która wspaniale wpisuje się w obchody stulecia odzyskania niepodległości i czterdziestolecia wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża - podkreśla metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski

 4. Lichocka22042018 24.04.2018

  Lichocka o Terlikowskim: Pajac zupełny

  - Zachował się jak hałaśliwy pajac w tej sprawie i nie będę wobec niego używać taryfy ulgowej po tym co napisał - tak posłanka PiS skomentowała słowa Terlikowskiego na temat jej wypowiedzi dotyczącej aborcji

 5. sejm22042018 24.04.2018

  Masażyści wejdą do Sejmu

  Do dyspozycji protestujących osób niepełnosprawnych na czas wizyty masażystów w Sejmie zostanie udostępniony pokój dziennikarski na pierwszym piętrze, nieopodal miejsca protestu - poinformował dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka

 6. RafalskaFlickr 24.04.2018

  PO chce dymisji Rafalskiej. Za 500+, leki dla seniorów, czy spadek bezrobocia?

  Absolutnie powinno dojść do dymisji minister Elżbiety Rafalskiej, to byłby gest rządu, który przyznałby się, że przez 2,5 roku sprawę opiekunów niepełnosprawnych zostawił nierozwiązaną - ocenił szef klubu PO Sławomir Neumann. Będziemy rozmawiać o wniosku ws. wotum nieufności dla Rafalskiej - dodał

 7. HGWPOFlickr 24.04.2018

  Kolejne zatrzymania w sprawie afery reprywatyzacyjnej. A HGW przez lata nie widziała problemu

  Przez lata władze Warszawy udawały że nic się nie dzieje. Tymczasem na polecenie prokuratora policja zatrzymała we wtorek rano dwie osoby w związku z nieprawidłowościami przy reprywatyzacji nieruchomości przy ul. Skaryszewskiej 11 w Warszawie

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook