Jedynie prawda jest ciekawa


Prokurator zastosował konfiskatę rozszerzoną w śledztwie ws. "słupów"

10.08.2017

Konfiskatę rozszerzoną poprzez ustanowienia hipoteki przymusowej na ponad 1,2 mln zł na nieruchomości, którą włada Sebastian R. - zastosował prokurator w śledztwie dot. grupy przestępczej kierowanej przez R. Specjalizowała się ona w oszustwach; wykorzystywano do tego tzw. słupy.

Poinformowała o tym w czwartek Prokuratura Krajowa. Śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej kierowanej przez Sebastiana R. prowadzi Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Członkowie grupy, przy użyciu dostarczonych im fałszywych dokumentów tożsamości, zawierali - w formie aktu notarialnego - umowy pożyczki z przeniesieniem prawa własności nieruchomości na zabezpieczenie.

- W ten sposób sprawcy doprowadzali pożyczkodawców do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. Wprowadzali oni bowiem pożyczkodawców oraz notariuszy w błąd co do zamiaru wywiązania się z zawartej umowy pożyczki, swojej tożsamości oraz posiadania tytułu prawnego do rozporządzanej nieruchomości - poinformowała PK.

Sebastianowi R. postawiono zarzuty dotyczące m.in. kierowania zorganizowaną grupą przestępczą i oszustw znacznej wartości.

W sprawie tej prokurator zastosował zabezpieczenie majątkowe poprzez konfiskatę rozszerzoną - ustanowienie hipoteki przymusowej na ponad 1,2 mln zł na nieruchomości w jednej z podwarszawskich miejscowości. Prokurator ustanowił także zakaz zbywania i obciążania tej nieruchomości.

Z ustaleń śledczych wynika, że Sebastian R. wspólnie z żoną mieszkają w domu, który formalnie stanowi własność kogoś innego. - W rzeczywistości to podejrzany wspólnie ze swoją żoną władają tą nieruchomością. Zapłata za zakup tego domu nastąpiła ze środków zgromadzonych na rachunku bankowym należącym do żony podejrzanego - podała PK.

Jak informują śledczy, w rzeczywistości "formalna właścicielka nieruchomości jest tylko figurantką", a "faktycznymi nabywcami domu i osobami władającymi nim są podejrzany Sebastian R. i jego żona".

- Zastosowane przez prokuratora zabezpieczenie majątkowe zostało dokonane na poczet grożącego podejrzanemu Sebastianowi R. przepadku równowartości korzyści majątkowych osiągniętych z popełnionych przestępstw, zwrotu korzyści majątkowej na rzecz pokrzywdzonego, grożącej mu kary grzywny oraz pokrycia kosztów sądowych - podała PK.

PAP

Warto poczytać

 1. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 2. nurowska20072018 20.07.2018

  To są plany totalnych? Nurowska: "Zrobiłam laleczkę Piotrowicza, wbijam szpilki". Odpowiedź Agnieszki Holland szokuje

  Sympatyzująca z KOD-em polska pisarka Maria Nurowska postanowiła kolejny raz włączyć się w polityczny spór toczący się w Polsce.

 3. 1270zamkniete3opaze 20.07.2018

  Odrażająca manipulacja polskojęzycznej niemieckiej gazety

  To już wyższy poziom manipulacji. Dziennikarze „Gazety Wrocławskiej” z należącej do niemieckiego koncernu grupy Polska Press udowodnili, że im nie jest wszystko jedno. Kto według nich odpowiada za plagę sinic i pozamykane polskie plaże? Wiadomo – PiS

 4. mieszkowski-20072018 20.07.2018

  Polska kadra była słaba, bo brakowało jej graczy z Aryki oraz Azji? Przemówienie posła Nowoczesnej podbija sieć

  Przyczyn słabości polskiej reprezentacji na mundialu w Rosji doszukiwał się każdy, od piłkarskiego eksperta po zwykłego, niedzielnego kibica. W rolę krytyka, na sejmowej mównicy, wcielił się również poseł Nowoczesnej, Krzysztof Mieszkowski

 5. sasin-gersdorf-20072018 20.07.2018

  Sasin w mocnych słowach o Gersdorf: Jest emerytką, czy się jej to podoba, czy też nie

  Dotychczasowa I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf jest dzisiaj emerytką i powinna korzystać z wolnego czasu - powiedział w piątek w "Sygnałach dnia" w PR3 szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin

 6. protest-20072018 20.07.2018

  Akt wandalizmu w trakcie protestu. Jego uczestnicy domagają się "sądu ostatecznego"

  "Czas na sąd ostateczny" - taki napis wykonany sprayem umieścili w nocy z czwartku na piątek na elewacji budynku sejmowego protestujący pod gmachem parlamentu

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook