Jedynie prawda jest ciekawa


Prokurator zastosował konfiskatę rozszerzoną w śledztwie ws. "słupów"

10.08.2017

Konfiskatę rozszerzoną poprzez ustanowienia hipoteki przymusowej na ponad 1,2 mln zł na nieruchomości, którą włada Sebastian R. - zastosował prokurator w śledztwie dot. grupy przestępczej kierowanej przez R. Specjalizowała się ona w oszustwach; wykorzystywano do tego tzw. słupy.

Poinformowała o tym w czwartek Prokuratura Krajowa. Śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej kierowanej przez Sebastiana R. prowadzi Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Członkowie grupy, przy użyciu dostarczonych im fałszywych dokumentów tożsamości, zawierali - w formie aktu notarialnego - umowy pożyczki z przeniesieniem prawa własności nieruchomości na zabezpieczenie.

- W ten sposób sprawcy doprowadzali pożyczkodawców do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. Wprowadzali oni bowiem pożyczkodawców oraz notariuszy w błąd co do zamiaru wywiązania się z zawartej umowy pożyczki, swojej tożsamości oraz posiadania tytułu prawnego do rozporządzanej nieruchomości - poinformowała PK.

Sebastianowi R. postawiono zarzuty dotyczące m.in. kierowania zorganizowaną grupą przestępczą i oszustw znacznej wartości.

W sprawie tej prokurator zastosował zabezpieczenie majątkowe poprzez konfiskatę rozszerzoną - ustanowienie hipoteki przymusowej na ponad 1,2 mln zł na nieruchomości w jednej z podwarszawskich miejscowości. Prokurator ustanowił także zakaz zbywania i obciążania tej nieruchomości.

Z ustaleń śledczych wynika, że Sebastian R. wspólnie z żoną mieszkają w domu, który formalnie stanowi własność kogoś innego. - W rzeczywistości to podejrzany wspólnie ze swoją żoną władają tą nieruchomością. Zapłata za zakup tego domu nastąpiła ze środków zgromadzonych na rachunku bankowym należącym do żony podejrzanego - podała PK.

Jak informują śledczy, w rzeczywistości "formalna właścicielka nieruchomości jest tylko figurantką", a "faktycznymi nabywcami domu i osobami władającymi nim są podejrzany Sebastian R. i jego żona".

- Zastosowane przez prokuratora zabezpieczenie majątkowe zostało dokonane na poczet grożącego podejrzanemu Sebastianowi R. przepadku równowartości korzyści majątkowych osiągniętych z popełnionych przestępstw, zwrotu korzyści majątkowej na rzecz pokrzywdzonego, grożącej mu kary grzywny oraz pokrycia kosztów sądowych - podała PK.

PAP

Warto poczytać

 1. duda200402018 20.04.2018

  Prezydent Duda wyszedł do rodziców dzieci niepełnosprawnych i… szybko pożałował. To trzeba zobaczyć!

  Prezydent Andrzej Duda spotkał się z protestującymi od środy rodzicami osób niepełnosprawnych.

 2. 1270komunisci 20.04.2018

  Nie będzie zjednoczenia polskich komunistów

  Czarzasty: nie wystartujemy z Partią Razem w wyborach

 3. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

 4. 1270radalskaa 19.04.2018

  Dobra zmiana dla osób niepełnosprawnych

  Do końca września powstanie pierwsza w Polsce strategia działań na rzecz osób niepełnosprawnych - zapowiedziała w czwartek w Warszawie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

 5. 1270chazan 19.04.2018

  Prof. Chazan nowym konsultantem ds. ginekologii i położnictwa

  Profesor Bogdan Chazan został świętokrzyskim konsultantem ds. ginekologii i położnictwa - poinformowała PAP w czwartek rzecznik wojewody świętokrzyskiego Diana Głownia. Na stanowisku zastąpił prof. Wojciecha Rokitę, który z pełnienia tej funkcji zrezygnował pod koniec ubiegłego roku.

 6. 1270onrad 19.04.2018

  Wniosek prezydenta Gdańska do ministra sprawiedliwości o delegalizację ONR

  Wniosek do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego złożył w czwartek prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Jest to jego reakcja na zjazd i marsz ONR, który odbył się w sobotę w Gdańsku.

 7. 1270zalewska 19.04.2018

  "Wyprawka 300 zł dla uczniów nie wynika z jakichkolwiek oszczędności"

  Propozycja wyprawki 300 zł dla uczniów przed rozpoczęciem roku szkolnego absolutnie nie wynika z jakichkolwiek oszczędności; to są dodatkowe pieniądze, źródło finansowania zostało już wskazane - powiedziała w czwartek minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

 8. ojtad18042018 19.04.2018

  „Chryja pod Radiem Maryja”. Feministki organizują prowokację w dniu urodzin ojca Tadeusza Rydzyka

  W dniu, w którym ojciec Tadeusz Rydzyk będzie świętował swoje 73 urodziny, feministki zaplanowały akcję pod siedzibą Radia Maryja w Toruniu.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook