Jedynie prawda jest ciekawa


Prokurator w stanie spoczynku może być posłem

24.10.2011

Niezależne Stowarzyszenie Prokuratorów „AD VOCEM” broni praw wyborczych Bogdana Święczkowskiego (na zdj.) oraz Dariusza Barskiego. Zdaniem NSP prokurator w stanie spoczynku może sprawować mandat poselski.

W specjalnej uchwale Stowarzyszenie wskazuje na brak regulacji prawnych, które uniemożliwiają prokuratorom w stanie spoczynku zasiadanie w parlamencie. „Brak jest jakichkolwiek podstaw prawno – formalnych, aby kwestionować możliwość sprawowania mandatu poselskiego przez prokuratora w stanie spoczynku. Wynika to jednoznacznie  z art. 65 a ust 1 ustawy o prokuraturze i art. 30 ust. 1 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora” – czytamy w uchwale Stowarzyszenia.

Prokuratorzy zaznaczają, że „Konstytucja RP nie definiuje pojęcia ‘prokurator’ oraz nie określa roli ustrojowej prokuratora i Prokuratury”. „Definicja tego stanowiska znajduje się li tylko w art.6 ustawy o prokuraturze z dnia 20 czerwca 1985 roku (Dz. U. z 2008 r. Nr. 7, poz.39, późn. zm.), zgodnie z którą prokurator w stanie spoczynku nie jest prokuratorem powszechnych jednostek prokuratury” – zaznacza Stowarzyszenie.

Prokuratorzy z „AD VOCEM” zaznaczają, że nie występuje sprzeczność przepisów konstytucji dot. prokuratorów z ustawami, które mówią o możliwości zasiadania prokuratora w stanie spoczynku w parlamencie. „Każde inne interpretowanie zapisów konstytucji i innych ustaw w tym zakresie naruszałoby podstawowe prawa obywatelskie w tym prawo do równości wobec prawa, równego dostępu do służby publicznej oraz prawa wybieralności (art.32,60 i  99 Konstytucji) oraz zasadę niedyskryminacji wyrażoną w art. 14 konwencji praw człowieka i podstawowych wolności” – zaznacza Niezależne Stowarzyszenie Prokuratorów. Przypomina, że „Konstytucji nie można interpretować rozszerzająco na szkodę praw jednostki”.

W swoim oświadczeniu NSP komentuje również stanowisko Krajowej Rady Prokuratury, dotyczące łączenia mandatu poselskiego ze stanowiskiem prokuratora w stanie spoczynku. „Stanowisko Krajowej Rady Prokuratury z dnia 18 października 2011 roku, w kontekście uchwały z dnia 22 września 2011 r., narusza zasadę niezależności, oraz apolityczności prokuratury. Nie ulega wątpliwości, iż uchwała z dnia 18 października 2011 r. wskazuje na możliwość politycznego zaangażowania Krajowej Rady Prokuratury oraz jej Przewodniczącego wypowiadającego się w tej kwestii w mediach” – zaznaczają prokuratorzy. Apelują o reakcję Prezydenta w tej sprawie. „Sytuacja ta wymaga reakcji Prezydenta RP odnośnie dalszej rekomendacji dla swojego przedstawiciela w tym gremium” – kwituje Niezależne Stowarzyszenie Prokuratorów. Pod oświadczeniem NSP podpisała się prezes, Małgorzata Bednarek.

Oświadczenie NSP „AD VOCEM” jest reakcją na stanowisko Kancelarii Sejmu oraz Krajowej Rady Prokuratury, które nakazały prokuratorom w stanie spoczynku – Bogdanowi Święczkowskiemu oraz Dariuszowi Barskiemu – zrezygnowanie z mandatu poselskiego lub stanowiska prokuratora. W oświadczeniach instytucje te wskazywały na zakaz łączenia stanowisk. Święczkowski i Barski dostali się do Sejmu z list PiS.

saż

[Fot. PAP/Tomasz Gzell]


Warto poczytać

 1. 1270bialymarsz 24.03.2018

  Kilkaset osób na "Białym marszu" przeciwko aborcji

  Kilkaset osób, zwolenników ochrony życia i przeciwników aborcji wzięło udział w "Białym marszu", który w sobotę przeszedł ulicami Poznania. Wiele osób niosło białe tulipany, śpiewano: "Poznań za życiem".

 2. 1270janocha 24.03.2018

  Bp Janocha: Wielki Post jest po to, żebyśmy usłyszeli głos Boga

  Wielki Post jest po to, żebyśmy usłyszeli głos Boga, a my ciągle uciekamy w rozrywkę - mówił w sobotę bp Michał Janocha do młodzieży, zgromadzonej w Świątyni Opatrzności Boże z okazji obchodów XXXIII Światowych Dni Młodzieży w Archidiecezji Warszawskiej.

 3. Szymczuk24032018 24.03.2018

  Niezwykłe zdjęcie z wizyty Prezydenta na Węgrzech. Uwagę zwraca jeden szczegół

  Na fotografii wykonanej przez prezydenckiego fotografa Jakuba Szymczuka widać Andrzeja Dudę wraz z Aderem Janosem - Prezydentem Węgier. Zdjęcie wykonano w miejscowości Veszprem w której odbywa się Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

 4. Boniwiki 24.03.2018

  Prawdziwa twarz walczącego z mową nienawiści Boniego. Określił ich mianem "ścierwa"

  Tak często podkreśla, że walczy z mową nienawiści, że sam zaczyna jej używać. Według europosła PO TVP to "ścierwo"

 5. MWPetru23032018 23.03.2018

  "Przynosi negatywne skutki dla Polski" Narodowcy spalili kukłę znanego polityka!

  Działacze Młodzieży Wszechpolskiej spalili w piątek na happeningu w Białymstoku kukłę b. szefa Nowoczesnej Ryszarda Petru. Nowoczesna uważa, że to skandal i sprawą z urzędu powinny się zająć policja i prokuratura. Jeśli tak się nie stanie, Petru zapowiedział, że sam zwróci się do prokuratury

 6. ks-Tomasz-Jegierski23032018 23.03.2018

  Episkopat odcina się od księdza, który stawia zarzuty finansowe Morawieckiemu

  Ks. Tomasz Jegierski nie przynależy do żadnej diecezji w Polsce; nie jest w polskich strukturach kościelnych - poinformowało na Twitterze Biuro Prasowe KEP, odnosząc się do sprawy duchownego, który stawia zarzuty finansowe Kornelowi Morawieckiemu

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook