Jedynie prawda jest ciekawa


Prokurator w stanie spoczynku może być posłem

24.10.2011

Niezależne Stowarzyszenie Prokuratorów „AD VOCEM” broni praw wyborczych Bogdana Święczkowskiego (na zdj.) oraz Dariusza Barskiego. Zdaniem NSP prokurator w stanie spoczynku może sprawować mandat poselski.

W specjalnej uchwale Stowarzyszenie wskazuje na brak regulacji prawnych, które uniemożliwiają prokuratorom w stanie spoczynku zasiadanie w parlamencie. „Brak jest jakichkolwiek podstaw prawno – formalnych, aby kwestionować możliwość sprawowania mandatu poselskiego przez prokuratora w stanie spoczynku. Wynika to jednoznacznie  z art. 65 a ust 1 ustawy o prokuraturze i art. 30 ust. 1 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora” – czytamy w uchwale Stowarzyszenia.

Prokuratorzy zaznaczają, że „Konstytucja RP nie definiuje pojęcia ‘prokurator’ oraz nie określa roli ustrojowej prokuratora i Prokuratury”. „Definicja tego stanowiska znajduje się li tylko w art.6 ustawy o prokuraturze z dnia 20 czerwca 1985 roku (Dz. U. z 2008 r. Nr. 7, poz.39, późn. zm.), zgodnie z którą prokurator w stanie spoczynku nie jest prokuratorem powszechnych jednostek prokuratury” – zaznacza Stowarzyszenie.

Prokuratorzy z „AD VOCEM” zaznaczają, że nie występuje sprzeczność przepisów konstytucji dot. prokuratorów z ustawami, które mówią o możliwości zasiadania prokuratora w stanie spoczynku w parlamencie. „Każde inne interpretowanie zapisów konstytucji i innych ustaw w tym zakresie naruszałoby podstawowe prawa obywatelskie w tym prawo do równości wobec prawa, równego dostępu do służby publicznej oraz prawa wybieralności (art.32,60 i  99 Konstytucji) oraz zasadę niedyskryminacji wyrażoną w art. 14 konwencji praw człowieka i podstawowych wolności” – zaznacza Niezależne Stowarzyszenie Prokuratorów. Przypomina, że „Konstytucji nie można interpretować rozszerzająco na szkodę praw jednostki”.

W swoim oświadczeniu NSP komentuje również stanowisko Krajowej Rady Prokuratury, dotyczące łączenia mandatu poselskiego ze stanowiskiem prokuratora w stanie spoczynku. „Stanowisko Krajowej Rady Prokuratury z dnia 18 października 2011 roku, w kontekście uchwały z dnia 22 września 2011 r., narusza zasadę niezależności, oraz apolityczności prokuratury. Nie ulega wątpliwości, iż uchwała z dnia 18 października 2011 r. wskazuje na możliwość politycznego zaangażowania Krajowej Rady Prokuratury oraz jej Przewodniczącego wypowiadającego się w tej kwestii w mediach” – zaznaczają prokuratorzy. Apelują o reakcję Prezydenta w tej sprawie. „Sytuacja ta wymaga reakcji Prezydenta RP odnośnie dalszej rekomendacji dla swojego przedstawiciela w tym gremium” – kwituje Niezależne Stowarzyszenie Prokuratorów. Pod oświadczeniem NSP podpisała się prezes, Małgorzata Bednarek.

Oświadczenie NSP „AD VOCEM” jest reakcją na stanowisko Kancelarii Sejmu oraz Krajowej Rady Prokuratury, które nakazały prokuratorom w stanie spoczynku – Bogdanowi Święczkowskiemu oraz Dariuszowi Barskiemu – zrezygnowanie z mandatu poselskiego lub stanowiska prokuratora. W oświadczeniach instytucje te wskazywały na zakaz łączenia stanowisk. Święczkowski i Barski dostali się do Sejmu z list PiS.

saż

[Fot. PAP/Tomasz Gzell]


Warto poczytać

 1. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

 2. akta17072018 17.07.2018

  Wiadomo już kto palił karty do głosowania i akta sądowe. Sprawę wyjaśnia straż pożarna

  Strażak z OSP w Ożarowie Mazowieckim stwierdził w rozmowie z PAP, że ujawnione w Gołaszewie spalone akta i karty do głosowania to nie efekt przestępstwa. Leszek Stachlewski poinformował, że w pustostanie prowadzone były... badania naukowe dotyczące gaszenia pożarów w archiwach sądowych.

 3. pozarstocznia17072018 17.07.2018

  Pożar w centrum Gdańska. Płonie magazyn stoczniowy

  13 zastępów straży gasi pożar, który wybuchł we wtorek około południa w hali zlokalizowanej w centrum Gdańska - na terenach stoczniowych. W płonącym magazynie składowane są m.in. farby. Gdański magistrat zaapelował do mieszkańców o prewencyjne zamknięcie okien.

 4. tk17072018 17.07.2018

  Jest wyrok TK w sprawie prawa łaski. "Prezydent skorzystał ze swoich uprawnień"

  Wtorkowy wyrok TK w sprawie prawa łaski nie jest zaskoczeniem; prezydent Andrzej Duda skorzystał ze swoich konstytucyjnych uprawnień - oceniła rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

 5. 1270bartekbargiela 17.07.2018

  Niesamowita akcja ratunkowa Polaków. Zrobili to pierwsi na świecie!

  O wielkim szczęściu może mówić brytyjski wspinacz Rick Allen, który podczas wspinaczki na Broad Peak uległ poważnemu wypadkowi. Przez kilkadziesiąt godzin z himalaistą nie było żadnego kontaktu, a jego towarzysze myśleli, że zginął. Uratował go polski dron!

 6. parafianowicz17072018 17.07.2018

  Kolejne przesłuchanie w sprawie Amber Gold. Przed komisją były wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz

  We wtorek po godz. 10 zebrała się sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold; jedynym punktem posiedzenia jest przesłuchanie b. wiceministra finansów i Generalnego Inspektora Informacji Finansowej Andrzeja Parafianowicza.

 7. Gersdorf06032018 17.07.2018

  Małgorzata Gersdorf podjęła decyzję w sprawie swojego powrotu do pracy

  Spór o ustawę o Sądzie Najwyższym oraz o odwołanie dotychczasowej Pierwszej Prezes SN Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska podzielił polską społeczność. Zapewne będzie dzielił dalej, a cała sprawa nie przycichnie. Sędzia Gersdorf zamierza wrócić do pracy w poniedziałek

 8. 1270sejmsenate 16.07.2018

  Spalone karty do głosowania i akta sądowe we wsi pod Warszawą

  W opuszczonej szopie w podwarszawskiej wsi Gołaszew znaleziono tysiące nadpalonych dokumentów. Były to akta sądowe i karty do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu. Trwa zabezpieczanie i wywożenie dokumentów przez policję

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook