Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Prokurator w stanie spoczynku może być posłem

24.10.2011

Niezależne Stowarzyszenie Prokuratorów „AD VOCEM” broni praw wyborczych Bogdana Święczkowskiego (na zdj.) oraz Dariusza Barskiego. Zdaniem NSP prokurator w stanie spoczynku może sprawować mandat poselski.

W specjalnej uchwale Stowarzyszenie wskazuje na brak regulacji prawnych, które uniemożliwiają prokuratorom w stanie spoczynku zasiadanie w parlamencie. „Brak jest jakichkolwiek podstaw prawno – formalnych, aby kwestionować możliwość sprawowania mandatu poselskiego przez prokuratora w stanie spoczynku. Wynika to jednoznacznie  z art. 65 a ust 1 ustawy o prokuraturze i art. 30 ust. 1 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora” – czytamy w uchwale Stowarzyszenia.

Prokuratorzy zaznaczają, że „Konstytucja RP nie definiuje pojęcia ‘prokurator’ oraz nie określa roli ustrojowej prokuratora i Prokuratury”. „Definicja tego stanowiska znajduje się li tylko w art.6 ustawy o prokuraturze z dnia 20 czerwca 1985 roku (Dz. U. z 2008 r. Nr. 7, poz.39, późn. zm.), zgodnie z którą prokurator w stanie spoczynku nie jest prokuratorem powszechnych jednostek prokuratury” – zaznacza Stowarzyszenie.

Prokuratorzy z „AD VOCEM” zaznaczają, że nie występuje sprzeczność przepisów konstytucji dot. prokuratorów z ustawami, które mówią o możliwości zasiadania prokuratora w stanie spoczynku w parlamencie. „Każde inne interpretowanie zapisów konstytucji i innych ustaw w tym zakresie naruszałoby podstawowe prawa obywatelskie w tym prawo do równości wobec prawa, równego dostępu do służby publicznej oraz prawa wybieralności (art.32,60 i  99 Konstytucji) oraz zasadę niedyskryminacji wyrażoną w art. 14 konwencji praw człowieka i podstawowych wolności” – zaznacza Niezależne Stowarzyszenie Prokuratorów. Przypomina, że „Konstytucji nie można interpretować rozszerzająco na szkodę praw jednostki”.

W swoim oświadczeniu NSP komentuje również stanowisko Krajowej Rady Prokuratury, dotyczące łączenia mandatu poselskiego ze stanowiskiem prokuratora w stanie spoczynku. „Stanowisko Krajowej Rady Prokuratury z dnia 18 października 2011 roku, w kontekście uchwały z dnia 22 września 2011 r., narusza zasadę niezależności, oraz apolityczności prokuratury. Nie ulega wątpliwości, iż uchwała z dnia 18 października 2011 r. wskazuje na możliwość politycznego zaangażowania Krajowej Rady Prokuratury oraz jej Przewodniczącego wypowiadającego się w tej kwestii w mediach” – zaznaczają prokuratorzy. Apelują o reakcję Prezydenta w tej sprawie. „Sytuacja ta wymaga reakcji Prezydenta RP odnośnie dalszej rekomendacji dla swojego przedstawiciela w tym gremium” – kwituje Niezależne Stowarzyszenie Prokuratorów. Pod oświadczeniem NSP podpisała się prezes, Małgorzata Bednarek.

Oświadczenie NSP „AD VOCEM” jest reakcją na stanowisko Kancelarii Sejmu oraz Krajowej Rady Prokuratury, które nakazały prokuratorom w stanie spoczynku – Bogdanowi Święczkowskiemu oraz Dariuszowi Barskiemu – zrezygnowanie z mandatu poselskiego lub stanowiska prokuratora. W oświadczeniach instytucje te wskazywały na zakaz łączenia stanowisk. Święczkowski i Barski dostali się do Sejmu z list PiS.

saż

[Fot. PAP/Tomasz Gzell]


Warto poczytać

 1. siemoniak-stare 22.05.2017

  Siemoniak atakuje Wojska Obrony Terytorialnej

  Były szef MON krytykuje nowy rodzaj sił zbrojnych powołany przez Antoniego Macierewicza.

 2. mid-17522101 22.05.2017

  Prezydent o Wodeckim: odszedł wybitny muzyk

  Jeden z najpopularniejszych polskich piosenkarzy, skrzypek, trębacz i kompozytor Zbigniew Wodecki zmarł w poniedziałek w Warszawie.

 3. mid-17522108 22.05.2017

  Prezydent Duda: Singapur jest naszym ważnym partnerem

  "Pan prezydent Singapuru dokonał szerszego otwarcia drzwi na współpracę i za to bardzo serdecznie dziękuję" - podkreślił prezydent otwierając Polsko-Singapurskie Forum Biznesowe.

 4. SiedzibaTelewizjiPolskiejwWarszawie2017 22.05.2017

  TVP: Zarzuty o cenzurowaniu festiwalu w Opolu są nieprawdziwe

  - Zarzuty o funkcjonowaniu cenzury artystów występujących na Festiwalu Opole 2017 są nieprawdziwe i naruszają dobre imię spółki - oświadczyła w poniedziałek TVP.

 5. kownacki 22.05.2017

  Kownacki: Caracale to największa afera Platformy

  Wiceminister obrony odpowiada na ataki polityków opozycji.

 6. ciarkaSITVPinfo 22.05.2017

  Dymisje w dolnośląskiej policji

  - Komendant dolnośląskiej policji, jego zastępca ds. prewencji i komendant miejski zostali odwołani ze stanowisk przez szefa MSWiA w związku ze śmiercią Igora Stachowiaka. Powodem utrata zaufania i niedopełnienie obowiązków - poinformował w poniedziałek rzecznik KGP mł. insp. Mariusz Ciarka.

 7. mid-epa05979655 22.05.2017

  Wałęsa kpi z ABW: Wyczyściłem wszystko

  - Wyczyściłem wszystko, więc mogą do mnie przyjść - mówi Lech Wałęsa nt. informacji, że ABW będzie chciała sprawdzić dokumenty, które niedawno opublikował w internecie.

 8. mac65 22.05.2017

  Platforma chce do środy dokumenty z MON

  Posłowie PO wystosowali w poniedziałek pismo ponaglające do szefa MON Antoniego Macierewicza, by udostępnił im kolejne dokumenty ws. zakupu śmigłowców dla wojska.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook