Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Prokurator Generalny walczy z fotoradarami

05.03.2013

Prokurator generalny Andrzej Seremet uważa, że wskazywanie przez właścicieli pojazdów sprawcy wykroczenia np. uwiecznionego przez fotoradar jest niezgodne z konstytucją – czytamy w serwisie dziennik.pl

Seremet złożył w tej sprawie już wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, podważając art.93 ust.3 kodeksu wykroczeń. Jeżeli TK uzna rację prokuratora Seremeta, utrudniona zostania praca wielu służb kontrolnych.

Dziennik Gazeta Prawa dotarł do notatki jeden ze służb kontrolujących pojazdy poruszające się po drogach, która pokazuję, iż służby obawiają się wniosku prokuratora:

„Przyjęcie argumentów prokuratora prowadzić będzie w praktyce do paraliżu służb kontrolnych i podważenia sensu montażu fotoradarów oraz wszelkich systemów monitoringu” – czytamy na stronach dziennika.

Kolejnymi problemami służ są zniesienie odpowiedzialności osoby, która nie chce wskazać sprawcy wykroczenia, poruszającego się jego pojazdem, gdyż zablokuje to możliwość ścigania go, czy podważanie przez prokuratora artykuł kodeksu wykroczeń, który daleko wykracza poza kwestię fotoradarów czy monitoringu. Chodzi o art. 97, który mówi o odpowiedzialności za wykroczenia „przeciwko innym przepisom prawa o ruchu drogowym”.

Przewiduje on odpowiedzialność za 147 różnych zachowań uczestników ruchu drogowego wskazanych w taryfikatorze mandatów karnych stosowanym m.in. przez drogówkę – czytamy w dzienniku.

Każdy taryfikator jest rozporządzeniem Rady Ministrów i określa on jakiej wysokości mandat może przydzielić funkcjonariusz za odpowiednie wykroczenie. Prokurator w tym przypadku również inne zdanie:

Istniejący od ponad 40 lat art. 97 k.w. „nie spełnia wymogu określoności prawa, obligującego podmiot tworzący normę prawną do redagowania jej w sposób precyzyjny, klarowny, jednoznaczny i zrozumiały dla adresatów tejże normy”- relacjonuje dziennik.

Zdaniem ekspertów jest jeszcze zbyt wcześnie aby komentować i wyciągać wnioski z uwag prokuratury. Profesor Bogusław Banaszak z Uniwersytetu Wrocławskiego rozumie wątpliwości prokuratora generalnego:

Jeśli nie ma podstawy ustawowej, nie ma też przestępstwa czy wykroczenia. A taryfikator nie jest przecież ustawą – mówi profesor.

Jednak również nie wskazuje recepty na problem związany z ogólnością art. 97 k.w. – Wszystko powinno zostać określone w ustawie, a ustawodawca powinien dokonać tego w przemyślany sposób – dodaje.

Sama Prokuratura Generalna nie może podsyłać własnych pomysłów rozwiązań dla tej sprawy, gdyż nie posiada do tego odpowiednich uprawnień.

Dziennik, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 21.09.2013

  NIK skontroluje fotoradary

  "Najwyższa Izba Kontroli zajmie się fotoradarami" - zapowiada nowy szef NIK Krzysztof Kwiatkowski. Inspektorzy sprawdzą, czy usytuowano je ze względu na bezpieczeństwo kierowców, czy po to by podreperować budżet.

 2. 10.07.2013

  Duda: Seremet zbiera cięgi za PO

  "Prokuratura działa fatalnie, obywatele mają coraz mniejsze poczucie bezpieczeństwa".

 3. 08.07.2013

  Jaka będzie przyszłość dziennikarzy TVP?

  Firma Word Serwice nie będzie się ubiegać o kontrakt z telewizją publiczną . "Dla dobra toczącego sie procesu restrukturyzacji w TVP Work Service nie złożył oferty w przetargu w TVP" – ujawnia portal wPolityce.pl.

 4. 27.02.2013

  Furgalski: gminy nie są od fotoradarów

  „Straże gminne powinny zajmować się utrzymaniem porządku i czystości, a Inspekcja Transportu Drogowego stanem technicznym pojazdów i czasem pracy kierowców, a nie wchodzeniem w kompetencje policji.”

 5. 28.06.2013

  Seremet i jego nadzieja ws. trotylu

  Prokurator generalny Andrzej Seremet powiedział, że ma nadzieję, iż całkowita opinia na temat przyczyn katastrofy smoleńskiej zostanie wydana pod koniec roku. Pytany, czy ws. trotylu może znaleźć się coś, co zaniepokoi premiera odpowiada: „Nie spodziewam się tego”.

 6. 28.11.2013

  "Niedopuszczalne zachowanie premiera ws. Seremeta"

  Obecnie prokuratura może być dużo bardziej upolityczniona - mówi Bogdan Święczkowski.

 7. 26.07.2012

  Na wykończenie A2 jeszcze poczekamy

  Trwa spór o sposób prowadzenia prac na niedokończonej autostradzie Warszawa-Łódź.

 8. 28.12.2012

  Zedrą z kierowców jeszcze więcej

  Pracuje na tym minister Nowak. Chciałby on, żeby kierowcy najpierw mandaty płacili,a potem dopiero mogli się odwołać.

Facebook