Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Prokurator Generalny walczy z fotoradarami

05.03.2013

Prokurator generalny Andrzej Seremet uważa, że wskazywanie przez właścicieli pojazdów sprawcy wykroczenia np. uwiecznionego przez fotoradar jest niezgodne z konstytucją – czytamy w serwisie dziennik.pl

Seremet złożył w tej sprawie już wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, podważając art.93 ust.3 kodeksu wykroczeń. Jeżeli TK uzna rację prokuratora Seremeta, utrudniona zostania praca wielu służb kontrolnych.

Dziennik Gazeta Prawa dotarł do notatki jeden ze służb kontrolujących pojazdy poruszające się po drogach, która pokazuję, iż służby obawiają się wniosku prokuratora:

„Przyjęcie argumentów prokuratora prowadzić będzie w praktyce do paraliżu służb kontrolnych i podważenia sensu montażu fotoradarów oraz wszelkich systemów monitoringu” – czytamy na stronach dziennika.

Kolejnymi problemami służ są zniesienie odpowiedzialności osoby, która nie chce wskazać sprawcy wykroczenia, poruszającego się jego pojazdem, gdyż zablokuje to możliwość ścigania go, czy podważanie przez prokuratora artykuł kodeksu wykroczeń, który daleko wykracza poza kwestię fotoradarów czy monitoringu. Chodzi o art. 97, który mówi o odpowiedzialności za wykroczenia „przeciwko innym przepisom prawa o ruchu drogowym”.

Przewiduje on odpowiedzialność za 147 różnych zachowań uczestników ruchu drogowego wskazanych w taryfikatorze mandatów karnych stosowanym m.in. przez drogówkę – czytamy w dzienniku.

Każdy taryfikator jest rozporządzeniem Rady Ministrów i określa on jakiej wysokości mandat może przydzielić funkcjonariusz za odpowiednie wykroczenie. Prokurator w tym przypadku również inne zdanie:

Istniejący od ponad 40 lat art. 97 k.w. „nie spełnia wymogu określoności prawa, obligującego podmiot tworzący normę prawną do redagowania jej w sposób precyzyjny, klarowny, jednoznaczny i zrozumiały dla adresatów tejże normy”- relacjonuje dziennik.

Zdaniem ekspertów jest jeszcze zbyt wcześnie aby komentować i wyciągać wnioski z uwag prokuratury. Profesor Bogusław Banaszak z Uniwersytetu Wrocławskiego rozumie wątpliwości prokuratora generalnego:

Jeśli nie ma podstawy ustawowej, nie ma też przestępstwa czy wykroczenia. A taryfikator nie jest przecież ustawą – mówi profesor.

Jednak również nie wskazuje recepty na problem związany z ogólnością art. 97 k.w. – Wszystko powinno zostać określone w ustawie, a ustawodawca powinien dokonać tego w przemyślany sposób – dodaje.

Sama Prokuratura Generalna nie może podsyłać własnych pomysłów rozwiązań dla tej sprawy, gdyż nie posiada do tego odpowiednich uprawnień.

Dziennik, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. kaczynski 29.05.2015

  Prezes PiS nie kryje radości z wyników wyborów

  Jestem tak bardzo zadowolony i tak szczęśliwy, że od trzech dni kładę się już rano spać, bo całą noc nie jestem w stanie powstrzymać się przed świętowaniem - mówił na antenie Telewizji Republika Jarosław Kaczyński, który był w świetnym humorze.

 2. flagi-repatr 28.05.2015

  Tysiące Polaków czekają na repatriację

  Już 5 tysięcy naszych rodaków ze Wschodu wróciło do ojczyzny swoich przodków.

 3. strajknauczycieliSI 28.05.2015

  Nauczyciele: kompromis albo strajk

  Jeżeli rząd się nie zreflektuje, jeżeli chodzi o oświatę, to we wrześniu lub październiku na pewno będzie strajk ostrzegawczy”.

 4. znicze-smolensk-rocznica-marsze-patriotyzm-palac-prezydencki-10-kwietnia-2012-noc-528 28.05.2015

  Kopacz i Duda o pomniku smoleńskim

  Kopacz: „Dla mnie miejsce nie jest ważne, tylko intencja, z jaką tam idziemy”. Duda: "Powinien stanąć na Krakowskim Przedmieściu".

 5. sldniechcereferendumSI 28.05.2015

  SLD nie chce referendum

  „Kukiz nie wie, o czym mówi, bo sam startując w wyborach do parlamentu, miałby problem z dostaniem się do Sejmu w ramach ordynacji większościowej”.

 6. mid-15528056 28.05.2015

  Komorowski: Musimy przygotować się do bitwy

  „To jest nasz cel: potwierdzenie racji funkcjonowania Polski, która od 26 lat maszeruje drogą poprzez polską wolność”.

 7. jsMG6489 28.05.2015

  MEN oszczędza na „Wyprawce szkolnej”

  Na program pomocy w zakupie podręczników dla uczniów z najuboższych rodzin resort przeznaczy jednie 51 mln zł.

 8. nowak 27.05.2015

  Zegarek Nowaka umorzony

  Sąd Apelacyjny ma inne zdanie na temat nie wpisanego do oświadczenia majątkowego zegarka Nowaka i umarza sprawę byłego ministra.

Facebook