Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Prokurator Generalny walczy z fotoradarami

05.03.2013

Prokurator generalny Andrzej Seremet uważa, że wskazywanie przez właścicieli pojazdów sprawcy wykroczenia np. uwiecznionego przez fotoradar jest niezgodne z konstytucją – czytamy w serwisie dziennik.pl

Seremet złożył w tej sprawie już wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, podważając art.93 ust.3 kodeksu wykroczeń. Jeżeli TK uzna rację prokuratora Seremeta, utrudniona zostania praca wielu służb kontrolnych.

Dziennik Gazeta Prawa dotarł do notatki jeden ze służb kontrolujących pojazdy poruszające się po drogach, która pokazuję, iż służby obawiają się wniosku prokuratora:

„Przyjęcie argumentów prokuratora prowadzić będzie w praktyce do paraliżu służb kontrolnych i podważenia sensu montażu fotoradarów oraz wszelkich systemów monitoringu” – czytamy na stronach dziennika.

Kolejnymi problemami służ są zniesienie odpowiedzialności osoby, która nie chce wskazać sprawcy wykroczenia, poruszającego się jego pojazdem, gdyż zablokuje to możliwość ścigania go, czy podważanie przez prokuratora artykuł kodeksu wykroczeń, który daleko wykracza poza kwestię fotoradarów czy monitoringu. Chodzi o art. 97, który mówi o odpowiedzialności za wykroczenia „przeciwko innym przepisom prawa o ruchu drogowym”.

Przewiduje on odpowiedzialność za 147 różnych zachowań uczestników ruchu drogowego wskazanych w taryfikatorze mandatów karnych stosowanym m.in. przez drogówkę – czytamy w dzienniku.

Każdy taryfikator jest rozporządzeniem Rady Ministrów i określa on jakiej wysokości mandat może przydzielić funkcjonariusz za odpowiednie wykroczenie. Prokurator w tym przypadku również inne zdanie:

Istniejący od ponad 40 lat art. 97 k.w. „nie spełnia wymogu określoności prawa, obligującego podmiot tworzący normę prawną do redagowania jej w sposób precyzyjny, klarowny, jednoznaczny i zrozumiały dla adresatów tejże normy”- relacjonuje dziennik.

Zdaniem ekspertów jest jeszcze zbyt wcześnie aby komentować i wyciągać wnioski z uwag prokuratury. Profesor Bogusław Banaszak z Uniwersytetu Wrocławskiego rozumie wątpliwości prokuratora generalnego:

Jeśli nie ma podstawy ustawowej, nie ma też przestępstwa czy wykroczenia. A taryfikator nie jest przecież ustawą – mówi profesor.

Jednak również nie wskazuje recepty na problem związany z ogólnością art. 97 k.w. – Wszystko powinno zostać określone w ustawie, a ustawodawca powinien dokonać tego w przemyślany sposób – dodaje.

Sama Prokuratura Generalna nie może podsyłać własnych pomysłów rozwiązań dla tej sprawy, gdyż nie posiada do tego odpowiednich uprawnień.

Dziennik, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. walesapapgdanskSI 28.06.2016

  Wałęsa do PiS: Wytniemy was z korzeniami!

  B. prezydent Lech Wałęsa zapowiedział, że włączy się w działania KOD-u, i pogroził PiS-owi: "To się skończy i wytniemy was, z korzeniami wyrwiemy od sołtysa do ministra. Mało tego, sprawdzimy was dokładnie: co zrobiliście, jak zrobiliście, jak rządziliście".

 2. prez-stef 28.06.2016

  Prezydent jutro z wizytą w Słowacji

  Słowacka prezydencja w Unii Europejskiej i polskie przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej (V4) w kontekście Brexitu - to główne tematy konsultacji podczas rozpoczynającej się w środę dwudniowej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Bratysławie.

 3. dwnld322937005 28.06.2016

  Większe wsparcie dla rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi

  Od 2017 r. oboje rodzice, którzy opiekują się więcej niż jednym dzieckiem z niepełnosprawnością, będą mieć prawo do świadczeń.

 4. mid-16628093 28.06.2016

  Obchody Czerwca '56 z wojskowym apelem pamięci

  Apel pamięci z przywołaniem m.in. ofiar katastrofy smoleńskiej był elementem uroczystości przy Pomniku Poległych w Powstaniu Poznańskim w rocznicę Czerwca '56.

 5. MK-Zaradkiewicz04 28.06.2016

  wPolityce.pl: Kulisy zwolnienia Zaradkiewicza

  Portal wPolityce.pl publikuje dokumenty dotyczące sprawy pracownika TK.

 6. MG0199d 28.06.2016

  Ziobro chce większej kary dla mordercy

  Minister sprawiedliwości złożył kasację do wyroku.

 7. cba 28.06.2016

  CBA zatrzymało pięciu wojskowych w 33. Bazie Lotnictwa Transportowego

  Trzech oficerów i dwóch wojskowych niższej rangi z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu zatrzymali agenci CBA. Żołnierzom zarzucono przekroczenie uprawnień i oszustwa w związku z wypłatami dla żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych.

 8. ipnipnfratria 28.06.2016

  Inauguracyjne posiedzenie kolegium IPN

  Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej zebrało się we wtorek na pierwszym posiedzeniu. Przewodniczącym Kolegium został prof. Jan Draus.

CS312fotMINI

Czas Stefczyka 132/2016

PDF (5,28 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook