Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Projekt nowelizacji TK w komisji

17.12.2015

Sejmie zakończyła się burzliwa debata nad projektem nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS. PO i Nowoczesna wniosły, by odrzucić ten projekt w pierwszym czytaniu. Sejm nie zgodził się na odrzucenie projektu, który trafił do komisji ustawodawczej.

Podczas debaty tylko PiS zadeklarowało poparcie dla projektu. Klub Kukiz‘15 zapowiedział wstrzymanie się od głosu. Przeciw projektowi są PO, Nowoczesna i PSL. d Za wnioskami o odrzucenie projektu było 163 posłów, przeciw głosowało 234, a 35 wstrzymało się od głosu.

Projekt, złożony przez PiS we wtorek wieczorem, przewiduje m.in., że Trybunał co do zasady ma orzekać w pełnym składzie - co najmniej 13 z 15 sędziów; dziś jest to dziewięciu sędziów, a większość spraw w TK rozpatruje pięciu sędziów. Orzeczenia pełnego składu mają zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak dotychczas - zwykłą większością.

Nowi sędziowie TK mieliby składać ślubowanie przed marszałkiem Sejmu, a nie przed prezydentem RP. Jeżeli postępowania wszczęte przed wejściem nowelizacji w życie nie są prowadzone przez skład określony w nowelizacji, wszczynano by je na nowo. Projekt przewiduje też wykreślenie przepisów ustawy, że siedziba TK znajduje się w Warszawie.

Występując w debacie w imieniu PiS Arkadiusz Mularczyk mówił, że projekt ma uniemożliwić możliwość „manipulowania składami TK i terminami rozpraw”, usprawnić działanie TK i spowodować, by jego orzecznictwo było jednolite.

Powiedział, że dziś TK jest w „ogniu walki politycznej”, a „media czatują pod jego siedzibą i podgrzewają atmosferę”. Dodał, że należy przenieść siedzibę TK poza Warszawę.

- Jest wiele pięknych miast na ”ścianie wschodniej”, np. Przemyśl, Suwałki, Ełk, Lublin, Rzeszów. Myślę, że w tych miastach TK może pełnić swoją rolę - dodał.

Przedstawiliście kolejny bubel prawny; proponujecie paraliż TK; zabraliście się za demolowanie podstaw instytucjonalnych państwa - mówili, zwracając się do posłów PiS przedstawiciele PO. Poseł Borys Budka ocenił, że sprawy w TK będą toczyć się przez kilkanaście lat.

- To państwo wywołaliście pożar, a teraz dolewacie benzyny - dodał.

Rafał Trzaskowski (PO) zacytował z kolei słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego z 2006 r.:

"TK jest nieodłączną częścią systemu ustrojowego państwa prawnego, a więc był, jest, i pozostanie, dopóki Polska będzie miała taki charakter, charakter państwa prawnego."

- Nie spodziewał się chyba, że stanie temu na przeszkodzie PiS - dodał.

Podkreślił, że każdy rząd wykazuje się czasem pewną pychą i arogancją, ale - jak dodał, zwracając się do posłów PiS - „wy pobijacie rekord Guinnessa, jeżeli chodzi o pychę i arogancję”.

- Mieliście tak naprawdę przygotować pakiet reform dobrych dla obywatela, a zabraliście się za zdemolowanie podstaw instytucjonalnych państwa. Gdzie są te reformy dobre dla obywateli; niszczenie TK, który stoi na straży praw obywatelskich, to jest reforma dobra dla obywatela? Niszczenie służby cywilnej (…) czy w końcu zamach na media publiczne? - pytał.

- Przypominam wam, że w art. 40. (Konstytucji - PAP) jest zakaz tortur, a wy chcecie chyba nas torturować tymi mediami publicznymi przez najbliższe lata. Chcecie tworzyć fasadowe instytucje, a wtedy niestety na usta cisną się najgorsze porównania - powiedział.

Dopytywał, czy nowy rząd chce rządzić Polską „stygmatyzując przeciwników politycznych, dzieląc Polaków na kasty i sorty”.

- To jest ten wasz pomysł na przeprowadzenia dobrej zmiany? - pytał.

- To, co się dzieje, to szaleństwo -  mówił Grzegorz Raniewiocz (PO).

- PiS oszalał; niech Bóg ma w opiece Polskę i Polaków -  dodał.

- Dlaczego zgłaszacie ten projekt jako wniosek poselski, a nie dajecie tego do konsultacji z innymi ministrami, a w szczególności ze społeczeństwem. Mówiliście dużo o negocjacjach społecznych, rozmowie z Polakami. Nie dajecie takiej możliwości - pytał wnioskodawców lider Nowoczesnej Ryszard Petru.

Klub Kukiz‘15 ocenił projekt PiS negatywnie.

- Doprowadzi on do zatrzymania procedowania skarg konstytucyjnych przed TK - mówił Tomasz Rzymkowski. Dodał, że klub wstrzyma się od głosu ws. nowelizacji.

PiS używa projektu jako wytrychu do zmiany porządku konstytucyjnego w Polsce - oświadczył Krzysztof Paszyk (PSL).

- Poszukajcie większości konstytucyjnej i wtedy majstrujcie w porządku konstytucyjnym - mówił.

Obradom przysłuchuje się prezes TK Andrzej Rzepliński.

Politycy PO, Nowoczesnej i PSL oraz część konstytucjonalistów wyrażają obawy, że projekt PiS sparaliżuje prace TK, a co najmniej wydłuży średni czas postępowania TK. Ich zdaniem niektóre zapisy noweli mogą być niekonstytucyjne. Sprawozdawca projektu Stanisław Piotrowicz (PiS) zapewniał, że projekt podwyższa standardy orzekania w TK.

- Gdy brakuje argumentów w grę wchodzą sformułowania populistyczne, obelgi, także pod adresem przedstawiciela wnioskodawców. Ale państwo dopuszczacie się naruszenia zasady równości, w szczególności proponowałbym abyście tak państwo do dziś zwracali się do swoich kolegów, którzy siedzą obok was, także byłych członków PZPR, sekretarzy Komitetu Centralnego partii - powiedział na początek poseł Piotrowicz.

ZOBACZ WIDEO:

 


PAP/mmil

[Fot. PAP/Tomasz Gzell]

 

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook