Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Żaryn: III RP przestrzenią bezkarności dla komunistów

22.04.2014

„Komuniści wydają się żyć w przeświadczeniu, że żadna sprawiedliwość ziemska ich nie dotyczy, im nie grozi” - mówi portalowi Stefczyk.info prof. Jan Żaryn.

24 czerwca 2014 roku ma się odbyć rozprawa apelacyjna w procesie dotyczącym masakry robotników z Grudnia 1970 roku. Prokuratura chce, by sąd ponownie zajął się trzema oskarżonymi. Wśród nich jest Stanisław Kociołek, który został uniewinniony od zarzutu "sprawstwa kierowniczego" zabójstwa robotników. Były wicepremier PRL 80-letni Kociołek był oskarżony o to, że 16 grudnia 1970 r. nakłaniał w telewizji strajkujących w Gdyni do powrotu do pracy, choć - zdaniem prokuratury - wiedział, że następnego dnia rano stocznia będzie zablokowana przez wojsko. Na stacji kolejki miejskiej pod stocznią zginęły osoby, które miały usłuchać apelu Kociołka.

Dwaj inni oskarżeni o "sprawstwo kierownicze" zabójstwa - Mirosław W., b. dowódca batalionu blokującego bramę Stoczni Gdańskiej i Bolesław F., b. zastępca ds. politycznych dowódcy 32. Pułku Zmechanizowanego blokującego przystanek kolejki pod stocznią w Gdyni - zostali skazani na dwa lata w zawieszeniu. Według sądu mogli oni przewidzieć, że oddawanie strzałów nie tylko w powietrze ale i w ziemię, może spowodować śmierć osób cywilnych. Sąd uznał, że ich czyny należy zakwalifikować jako zbrodnie komunistyczną, ale jednocześnie zmienił kwalifikację ich czynu na udział w śmiertelnym pobiciu. Odpowiedzialność za to przestępstwo nie wymaga bowiem tzw. indywidualizacji winy.

Rozprawa apelacyjna w sprawie Kociołka i dwóch innych podsądnych oznacza, że 25 lat po zmianach ustrojowych wciąż nie udało się rozliczyć jednej z najbardziej odrażających zbrodni komunistycznych. Negatywnie o toczących się procesach w sprawie komunistów wypowiada się prof. Jan Żaryn, znany historyk, redaktor naczelny miesięcznika „wSieci Historii”.

„Do dziś niemieccy zbrodniarze nazistowscy są ścigani i wyłapywani przez służby i środowiska, które żądają sprawiedliwości. To trwa już dekady, ponieważ jedni uciekają przed sprawiedliwością, mataczą i zacierają ślady po swojej działalności, a drudzy w imię sprawiedliwości próbują pociągnąć do odpowiedzialności zbrodniarzy z czasów II wojny światowej. To trwa do dziś, choć od 1945 roku minęły już dziesiątki lat. Tymczasem w przypadku zbrodniarzy komunistycznych nie było takiej sytuacji. Oni się nie ukrywali, nie zmieniali swoich tożsamości, nie uciekali do Ameryki Południowej, nie znikali z przestrzeni świata. Oni działają wręcz odwrotnie. Są obecni i wydają się żyć w przeświadczeniu, że żadna sprawiedliwość ziemska ich nie dotyczy, im nie grozi” - tłumaczy portalowi Stefczyk.info.

Prof. Jan Żaryn wskazuje, że to świadczy o „grzechu pierworodnym III RP, która wyrastała z kontraktu politycznego”. „Ten kontrakt w praktyce miał tworzyć w III Rzeczpospolitej przestrzeń bezkarności dla poprzednich ekip rządzących, dla komunistów, niezależnie od stopnia zbrodniczości ich działalności” - wskazuje nasz rozmówca.

Redaktor naczelny „wSieci Historii” wskazuje, że w materiałach komunistów widać, że warunkiem ich zgody na III RP były gwarancje bezkarności. „Kwestia zachowania bezkarności w przyszłej Polsce była jedną z kluczowych spraw. Tylko pod tym warunkiem gen. Jaruzelski i gen. Kiszczak uzyskali względne poparcie aparatu dla zmian politycznych. Aparat niższego rzędu w imieniu generałów dokonywał przez lata zbrodni, represji, niszczył i nękał ludzi, więc dla ludzi aparatu było nie do pomyślenia, by teraz generałowie ich teraz opuścili. Wydaje się, że ten kontrakt, być może nie do końca zapisany, trwa do dziś” - kwituje prof. Żaryn.

TK
[Fot. Starscream/Wikipedia.org na lic. CC BY-SA 3.0]

Warto poczytać

 1. tk17072018 17.07.2018

  Jest wyrok TK w sprawie prawa łaski. "Prezydent skorzystał ze swoich uprawnień"

  Wtorkowy wyrok TK w sprawie prawa łaski nie jest zaskoczeniem; prezydent Andrzej Duda skorzystał ze swoich konstytucyjnych uprawnień - oceniła rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

 2. parafianowicz17072018 17.07.2018

  Kolejne przesłuchanie w sprawie Amber Gold. Przed komisją były wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz

  We wtorek po godz. 10 zebrała się sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold; jedynym punktem posiedzenia jest przesłuchanie b. wiceministra finansów i Generalnego Inspektora Informacji Finansowej Andrzeja Parafianowicza.

 3. Gersdorf06032018 17.07.2018

  Małgorzata Gersdorf podjęła decyzję w sprawie swojego powrotu do pracy

  Spór o ustawę o Sądzie Najwyższym oraz o odwołanie dotychczasowej Pierwszej Prezes SN Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska podzielił polską społeczność. Zapewne będzie dzielił dalej, a cała sprawa nie przycichnie. Sędzia Gersdorf zamierza wrócić do pracy w poniedziałek

 4. 1270sejmsenate 16.07.2018

  Spalone karty do głosowania i akta sądowe we wsi pod Warszawą

  W opuszczonej szopie w podwarszawskiej wsi Gołaszew znaleziono tysiące nadpalonych dokumentów. Były to akta sądowe i karty do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu. Trwa zabezpieczanie i wywożenie dokumentów przez policję

 5. strazgraniczna16072018 16.07.2018

  Straż Graniczna zatrzymała trzech imigrantów z Afryki. Dokąd zmierzali?

  Troje młodych imigrantów z Erytrei, którzy pieszo przekroczyli tzw. zieloną granicę z Ukrainy do Polski, zatrzymali funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Cudzoziemcy mieli być w podróży od kilku tygodni. Ich celem były Niemcy.

 6. 1270jezykias 16.07.2018

  Co trzeba mieć w głowie, żeby robić coś takiego. Sadysta z Zielonej Góry podpalił jeże

  Jak podają lokalne media, zielonogórska policja szuka sadysty, który morduje jeże. Tylko w zeszłym tygodniu zwyrodnialec zabił 9 małych jeżyków. Dziś znaleziono kolejne 4 martwe jeże. Ich spopielone zwłoki morderca podrzuca pod urząd miasta

 7. ziobro16072018 16.07.2018

  "Życiorys sędziego Iwulskiego jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów reformy sądownictwa"

  Życiorys Józefa Iwulskiego, człowieka, który został wyznaczony przez Małgorzatę Gersdorf do pełnienia obowiązków Pierwszego Prezesa SN, jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów, które legły u podstaw naszej reformy wymiaru sprawiedliwości.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook