Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Żaryn: III RP przestrzenią bezkarności dla komunistów

22.04.2014

„Komuniści wydają się żyć w przeświadczeniu, że żadna sprawiedliwość ziemska ich nie dotyczy, im nie grozi” - mówi portalowi Stefczyk.info prof. Jan Żaryn.

24 czerwca 2014 roku ma się odbyć rozprawa apelacyjna w procesie dotyczącym masakry robotników z Grudnia 1970 roku. Prokuratura chce, by sąd ponownie zajął się trzema oskarżonymi. Wśród nich jest Stanisław Kociołek, który został uniewinniony od zarzutu "sprawstwa kierowniczego" zabójstwa robotników. Były wicepremier PRL 80-letni Kociołek był oskarżony o to, że 16 grudnia 1970 r. nakłaniał w telewizji strajkujących w Gdyni do powrotu do pracy, choć - zdaniem prokuratury - wiedział, że następnego dnia rano stocznia będzie zablokowana przez wojsko. Na stacji kolejki miejskiej pod stocznią zginęły osoby, które miały usłuchać apelu Kociołka.

Dwaj inni oskarżeni o "sprawstwo kierownicze" zabójstwa - Mirosław W., b. dowódca batalionu blokującego bramę Stoczni Gdańskiej i Bolesław F., b. zastępca ds. politycznych dowódcy 32. Pułku Zmechanizowanego blokującego przystanek kolejki pod stocznią w Gdyni - zostali skazani na dwa lata w zawieszeniu. Według sądu mogli oni przewidzieć, że oddawanie strzałów nie tylko w powietrze ale i w ziemię, może spowodować śmierć osób cywilnych. Sąd uznał, że ich czyny należy zakwalifikować jako zbrodnie komunistyczną, ale jednocześnie zmienił kwalifikację ich czynu na udział w śmiertelnym pobiciu. Odpowiedzialność za to przestępstwo nie wymaga bowiem tzw. indywidualizacji winy.

Rozprawa apelacyjna w sprawie Kociołka i dwóch innych podsądnych oznacza, że 25 lat po zmianach ustrojowych wciąż nie udało się rozliczyć jednej z najbardziej odrażających zbrodni komunistycznych. Negatywnie o toczących się procesach w sprawie komunistów wypowiada się prof. Jan Żaryn, znany historyk, redaktor naczelny miesięcznika „wSieci Historii”.

„Do dziś niemieccy zbrodniarze nazistowscy są ścigani i wyłapywani przez służby i środowiska, które żądają sprawiedliwości. To trwa już dekady, ponieważ jedni uciekają przed sprawiedliwością, mataczą i zacierają ślady po swojej działalności, a drudzy w imię sprawiedliwości próbują pociągnąć do odpowiedzialności zbrodniarzy z czasów II wojny światowej. To trwa do dziś, choć od 1945 roku minęły już dziesiątki lat. Tymczasem w przypadku zbrodniarzy komunistycznych nie było takiej sytuacji. Oni się nie ukrywali, nie zmieniali swoich tożsamości, nie uciekali do Ameryki Południowej, nie znikali z przestrzeni świata. Oni działają wręcz odwrotnie. Są obecni i wydają się żyć w przeświadczeniu, że żadna sprawiedliwość ziemska ich nie dotyczy, im nie grozi” - tłumaczy portalowi Stefczyk.info.

Prof. Jan Żaryn wskazuje, że to świadczy o „grzechu pierworodnym III RP, która wyrastała z kontraktu politycznego”. „Ten kontrakt w praktyce miał tworzyć w III Rzeczpospolitej przestrzeń bezkarności dla poprzednich ekip rządzących, dla komunistów, niezależnie od stopnia zbrodniczości ich działalności” - wskazuje nasz rozmówca.

Redaktor naczelny „wSieci Historii” wskazuje, że w materiałach komunistów widać, że warunkiem ich zgody na III RP były gwarancje bezkarności. „Kwestia zachowania bezkarności w przyszłej Polsce była jedną z kluczowych spraw. Tylko pod tym warunkiem gen. Jaruzelski i gen. Kiszczak uzyskali względne poparcie aparatu dla zmian politycznych. Aparat niższego rzędu w imieniu generałów dokonywał przez lata zbrodni, represji, niszczył i nękał ludzi, więc dla ludzi aparatu było nie do pomyślenia, by teraz generałowie ich teraz opuścili. Wydaje się, że ten kontrakt, być może nie do końca zapisany, trwa do dziś” - kwituje prof. Żaryn.

TK
[Fot. Starscream/Wikipedia.org na lic. CC BY-SA 3.0]

Warto poczytać

 1. nitek22012018 22.01.2018

  Niemiecki pracodawca chciał rozstrzelać Polaków. „Świadkowie potwierdzają”

  Według słów Polki, które przed sądem potwierdzili liczni świadkowie, Hans G. miał nazywać się „hitlerowcem”, który „nienawidzi Polaków”.

 2. Schetynawiki 22.01.2018

  To nie jest dobry dzień dla Grzegorza Schetyny. Ministerstwo odpowiada na jego fake newsa

  Lider Platformy Obywatelskiej próbował punktować na Twitterze polski rząd, ale jego strzał okazał się wyjątkowo niecelny

 3. RuchNarodowy22012018 22.01.2018

  Narodowcy: Ktokolwiek zakłada nazistowski mundur, wypisuje się z polskiej wspólnoty narodowej

  Jako polscy narodowcy, jako spadkobiercy idei, która najbardziej ucierpiała w czasie II wojny światowej całkowicie potępiamy i zawsze potępialiśmy wszelkie odwołania do ruchów totalitarnych, do nazizmu, do komunizmu - oświadczył Lider Ruchu Narodowego Robert Winnicki

 4. miasto22012018 22.01.2018

  Nie zabierajcie nam domu. Kulisy dzikiej prywatyzacji w Gdańsku

  W tygodniku Sieci ujawniamy kulisy transakcji, w której położoną w niezwykle atrakcyjnym miejscu działkę i kamienicę oddano za bezcen.

 5. KukizSiemoniakwiki 22.01.2018

  Kukiz do Siemoniaka: zastanowię się nad przeprosinami, jeśli przeprosi pan za Nowaka, Rycha, Grzecha

  Kukiz odniósł się do wypowiedzi Tomasza Siemoniaka w programie "Onet Rano". Według Siemoniaka, Kukiz powinien przeprosić za wprowadzenie do parlamentu Roberta Winnickiego

 6. Kaminskiwiki 22.01.2018

  PiS, PJN, PO, UED, a teraz... PSL! Michał Kamiński znów zmienił barwy

  W Sejmie powstanie federacyjny klub parlamentarny Unii Europejskich Demokratów i PSL - poinformował w poniedziałek PAP poseł koła UED Michał Kamiński. Ma to - jak dodał - uniemożliwić PiS likwidację klubu PSL, po tym jak Stronnictwo opuścił w sobotę poseł Mieczysław Baszko

 7. JakiKogut 22.01.2018

  Jaki o głosowaniu ws senatora Koguta: koledzy chcieli bronić kolegę, popełnili błąd

  Wydarzyła się przykra rzecz, koledzy chcieli bronić kolegę; uważam, że popełnili gigantyczny błąd - w ten sposób wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki skomentował decyzję Senatu, który nie zgodził się w piątek na zatrzymanie i areszt wobec senatora Stanisława Koguta

 8. Dumainowoczesnosc 22.01.2018

  Fundacja z materiału TVN o polskich nazistach dziękuje za reklamę: Czekamy na drugi odcinek

  - Dziękujemy TVN za darmową reklamę naszego stowarzyszenia, czekamy na drugi odcinek - piszą działacze fundacji Duma i Nowoczesność. Śledztwo w sprawie działań fundacji prowadzi już prokuratura

Wiadomości ze świata

więcej
CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook