Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Szwagrzyk nadal zastępcą prezesa IPN

14.02.2017

Kilka minut przed godziną 15:00 zakończyło się posiedzenie kolegium IPN. Z informacji portalu wPolityce.pl wynika, że prof. Krzysztof Szwagrzyk zawiesił swoją dymisję z funkcji wiceprezesa Instytutu.


Szczegółowe rozwiązanie sporu ma nastąpić w najbliższych dniach. Członkom kolegium udało się przekonać zasłużonego historyka, by ten zawiesił swoją decyzję o odejściu z Instytutu. -Po posiedzeniu Kolegium IPN - Prezes IPN Jarosław Szarek nie przyjął dymisji prof. Krzysztofa Szwagrzyka z funkcji wiceprezesa- poinformował IPN na Twitterze. -Dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej po zasięgnięciu jednoznacznej opinii Kolegium IPN nie przyjął dymisji prof. Krzysztofa Szwagrzyka, zastępcy prezesa Instytutu. Trwają rozmowy zmierzające do rozwiązania problemu. Sprawa poszukiwania i identyfikacji szczątków bohaterów narodowych pozostaje priorytetem działalności Instytutu Pamięci Narodowej- mówi komunikat wydany po posiedzeniu Kolegium IPN.

Prof. Szwagrzyk miał uwagi dotyczące funkcjonowania Instytutu, zwłaszcza jeśli chodzi o wsparcie dla prac ekshumacyjnych, w trakcie których poszukiwane są szczątki Żołnierzy Wyklętych. W tle konfliktu jest również kwestia współpracy z Zakładem Genetyki Sądowej ze Szczecina. Podczas posiedzenia kolegium IPN udało się wypracować na tyle wspólne stanowisko, że Szwagrzyk zawiesił swoją dymisję, którą - jeszcze rano - w rozmowie z prezesem IPN miał określić jako "nieodwołalną". To dzięki pracom ekshumacyjnym i badaniom genetycznym prowadzonym przez ekipę Szwagrzyka wiemy, gdzie pochowano legendarnych żołnierzy wyklętych, m. in. mjra Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę” i mjra Hieronima Dekutowskiego „Zaporę”. Historyk otrzymał tytuł Człowieka Wolności tygodnika „wSieci” w roku 2014.

fot.[PAP/Tomasz Gzell]

wPolityce.pl/TP/pc

Warto poczytać

 1. orlik170702018 17.07.2018

  „Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

  Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska

 2. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

 3. akta17072018 17.07.2018

  Wiadomo już kto palił karty do głosowania i akta sądowe. Sprawę wyjaśnia straż pożarna

  Strażak z OSP w Ożarowie Mazowieckim stwierdził w rozmowie z PAP, że ujawnione w Gołaszewie spalone akta i karty do głosowania to nie efekt przestępstwa. Leszek Stachlewski poinformował, że w pustostanie prowadzone były... badania naukowe dotyczące gaszenia pożarów w archiwach sądowych.

 4. pozarstocznia17072018 17.07.2018

  Pożar w centrum Gdańska. Płonie magazyn stoczniowy

  13 zastępów straży gasi pożar, który wybuchł we wtorek około południa w hali zlokalizowanej w centrum Gdańska - na terenach stoczniowych. W płonącym magazynie składowane są m.in. farby. Gdański magistrat zaapelował do mieszkańców o prewencyjne zamknięcie okien.

 5. tk17072018 17.07.2018

  Jest wyrok TK w sprawie prawa łaski. "Prezydent skorzystał ze swoich uprawnień"

  Wtorkowy wyrok TK w sprawie prawa łaski nie jest zaskoczeniem; prezydent Andrzej Duda skorzystał ze swoich konstytucyjnych uprawnień - oceniła rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

 6. parafianowicz17072018 17.07.2018

  Kolejne przesłuchanie w sprawie Amber Gold. Przed komisją były wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz

  We wtorek po godz. 10 zebrała się sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold; jedynym punktem posiedzenia jest przesłuchanie b. wiceministra finansów i Generalnego Inspektora Informacji Finansowej Andrzeja Parafianowicza.

 7. Gersdorf06032018 17.07.2018

  Małgorzata Gersdorf podjęła decyzję w sprawie swojego powrotu do pracy

  Spór o ustawę o Sądzie Najwyższym oraz o odwołanie dotychczasowej Pierwszej Prezes SN Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska podzielił polską społeczność. Zapewne będzie dzielił dalej, a cała sprawa nie przycichnie. Sędzia Gersdorf zamierza wrócić do pracy w poniedziałek

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook