Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Prof. Staniszkis: Konieczna jest naprawa państwa

09.08.2014

„Konieczna jest naprawa państwa. To powinien był czołowy postulat PiS” – mówiła w Telewizji Republika socjolog prof. Jadwiga Staniszkis.

Prof. Staniszkis surowo oceniła premiera Donalda Tuska. „Tusk jest specyficzną osobowością, która świeci światłem odbitym. Kiedy zaczynają się problemy, on po prostu gaśnie” – oceniła socjolog. Dodała, że Donald Tusk zniszczył kolektywne rządzenie w Platformie Obywatelskiej. „Dziś jest słaby i histeryczny, i to widać” – dodała.

Wskazała, że „zaskakujące jest, że tyle razy udawało mu się zarządzać kryzysem”. „W taśmach mamy do czynienia z ewidentną korupcją polityczną” – zauważyła prof. Staniszkis. Wskazała, że Donald Tusk jest cyniczny i „tak jak ludzie słabi, często jest mściwy, pamiętliwy, pamiętającym wszystkim urazy”. „To, w co PO celuje, to zawłaszczanie państwa” – stwierdziła socjolog.

Odnosząc się do propozycji PiSu, który ma coraz większe szanse na przejęcie władzy, socjolog wskazała, że „od Prawa i Sprawiedliwości oczekuje, że przed wyborami zadeklaruje, że przywróci pozycję służby cywilnej, która będzie pewną kontrą dla chaosu, jaki tworzy sama administracja”. „Chodzi o powrót wyłącznie do kompetencji i zastąpienie nimi upartyjnienia. To jest potrzebne w polskiej polityce. Konieczna jest naprawa państwa” – podkreślała.

Prof. Jadwiga Staniszkis jednak stwierdziła również, że PiS „też upartyjniał i zawłaszczał państwo, ale na mniejszą skalę niż PO”. „Teraz powinien obrać inną strategię” – dodała.

Zdaniem socjolog naprawa państwa powinna być czołowym postulatem Prawa i Sprawiedliwości. „To jest konieczne. PiS w wyborach samorządowych powinien stawiać na konkretne strategie dla regionów, niezależnie od interesów partyjnych, wszędzie stawiać na zwycięstwo” – podkreślała także prof. Staniszkis. „Wokół PiS jest mnóstwo kompetencji i wiedzy, które się marnują. Jest ich znacznie więcej w PiS-ie niż w PO i Jarosław Kaczyński jeśli chce, potrafi to wykorzystać” – uzupełniała socjolog.

ez,TelewizjaRepublika.pl
[Fot. Youtube.pl]

Słowa kluczowe:

Jadwiga Staniszkis

,

Polska

,

polityka

,

państwo

,

PiS

Warto poczytać

 1. szyd-st 21.10.2016

  Premier Szydło: Polski rząd odpowie KE

  "Szukamy dialogu i przede wszystkim staramy się prowadzić dyskusję merytorycznie, a nie tak, jak czasami - mam wrażenie -niektóre podmioty czy instytucje, które bardziej politycznie angażują się w sprawę" - podkreśliła premier.

 2. brzeskawikipediaSI 21.10.2016

  Wyjaśnią śmierć Jolanty Brzeskiej?

  Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wszczął śledztwo ws. niedopełnienia obowiązków przez warszawskich policjantów i prokuratorów, którzy mieli nieprawidłowo prowadzić i nadzorować śledztwo ws. śmierci Jolanty Brzeskiej.

 3. mid-16a21057 21.10.2016

  Szokujące ustalenia komisji Berczyńskiego

  „Tezy komisji MAK nie znajdują potwierdzenia, była to nieudolna próba zatuszowania prawdziwej winy katastrofy”.

 4. mid-16a21012stf 21.10.2016

  Sejm jednomyślnie za ochroną dzieci

  "Dobro dziecka jest wartością chronioną konstytucyjnie" – przypomniał Andrzej Dera, przedstawiając prezydencki projekt ws. zaostrzenia kar za przestępstwa wobec dzieci.

 5. krzysztofkwiatkowski 21.10.2016

  Kwiatkowski bez immunitetu

  Posłowie w głosowaniu zdecydowali o uchyleniu immunitetu prezesowi Najwyższej Izby Kontroli Krzysztofowi Kwiatkowskiemu. "Za" głosowało 409 posłów.

 6. carac-st 21.10.2016

  Przetarg na śmigłowce pod lupą CBA

  CBA analizuje zawiadomienie dot. możliwych nieprawidłowości przy przetargu na śmigłowce dla polskiej armii złożone przez posła PiS Michała Dworczyka; potem podejmie kontrolę w tej sprawie.

 7. mid-16a21011 21.10.2016

  PO chce komisji śledczej ws. Caracali

  "Niczego się nie boimy, wszystko na stół chcemy wyłożyć i chcemy o tym wszystkim rozmawiać na komisji śledczej".

 8. ec183c522d0244a28910420090869fe7 20.10.2016

  Rafalska o pracy zespołu „Za życiem”

  "Zespół 'Za życiem' pracuje bardzo intensywnie, ale nie chcemy mówić o wypracowanych rozwiązaniach, zanim nie zostaną one zaakceptowane przez panią premier".

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook