Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Staniszkis: Konieczna jest naprawa państwa

09.08.2014

„Konieczna jest naprawa państwa. To powinien był czołowy postulat PiS” – mówiła w Telewizji Republika socjolog prof. Jadwiga Staniszkis.

Prof. Staniszkis surowo oceniła premiera Donalda Tuska. „Tusk jest specyficzną osobowością, która świeci światłem odbitym. Kiedy zaczynają się problemy, on po prostu gaśnie” – oceniła socjolog. Dodała, że Donald Tusk zniszczył kolektywne rządzenie w Platformie Obywatelskiej. „Dziś jest słaby i histeryczny, i to widać” – dodała.

Wskazała, że „zaskakujące jest, że tyle razy udawało mu się zarządzać kryzysem”. „W taśmach mamy do czynienia z ewidentną korupcją polityczną” – zauważyła prof. Staniszkis. Wskazała, że Donald Tusk jest cyniczny i „tak jak ludzie słabi, często jest mściwy, pamiętliwy, pamiętającym wszystkim urazy”. „To, w co PO celuje, to zawłaszczanie państwa” – stwierdziła socjolog.

Odnosząc się do propozycji PiSu, który ma coraz większe szanse na przejęcie władzy, socjolog wskazała, że „od Prawa i Sprawiedliwości oczekuje, że przed wyborami zadeklaruje, że przywróci pozycję służby cywilnej, która będzie pewną kontrą dla chaosu, jaki tworzy sama administracja”. „Chodzi o powrót wyłącznie do kompetencji i zastąpienie nimi upartyjnienia. To jest potrzebne w polskiej polityce. Konieczna jest naprawa państwa” – podkreślała.

Prof. Jadwiga Staniszkis jednak stwierdziła również, że PiS „też upartyjniał i zawłaszczał państwo, ale na mniejszą skalę niż PO”. „Teraz powinien obrać inną strategię” – dodała.

Zdaniem socjolog naprawa państwa powinna być czołowym postulatem Prawa i Sprawiedliwości. „To jest konieczne. PiS w wyborach samorządowych powinien stawiać na konkretne strategie dla regionów, niezależnie od interesów partyjnych, wszędzie stawiać na zwycięstwo” – podkreślała także prof. Staniszkis. „Wokół PiS jest mnóstwo kompetencji i wiedzy, które się marnują. Jest ich znacznie więcej w PiS-ie niż w PO i Jarosław Kaczyński jeśli chce, potrafi to wykorzystać” – uzupełniała socjolog.

ez,TelewizjaRepublika.pl
[Fot. Youtube.pl]

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook