Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Legutko kandydatem na wiceszefa PE

28.11.2011

Kandydatem PiS na wiceszefa Parlamentu Europejskiego jest prof. Ryszard Legutko. Kaczyński powiedział w poniedziałek, że Legutko jest człowiekiem bardzo poważnym i dobrze przygotowanym intelektualnie. - Nic nie ujmując profesorowi Piotrowskiemu, wydaje się kandydatem, nie chcę powiedzieć nieporównanie, ale w każdym razie poważniejszym niż pan prof. Piotrowski - mówił.

Kaczyński był też pytany czy spór o kandydata wśród polskich europosłów nie spowoduje, że zostanie nim ktoś spoza naszego kraju. - Zarówno Czesi, jak i Anglicy wyraźnie zadeklarowali, że ich partnerem jest PiS - podkreślił w odpowiedzi.

Zbigniew Ziobro zadeklarował w niedzielę, że europosłowie Solidarnej Polski, którzy są w grupie Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, razem z PiS mogliby poprzeć w walce o stanowisko wiceszefa Parlamentu Europejskiego europosła PiS prof. Mirosława Piotrowskiego.

W polskiej delegacji EKR są przedstawiciele PiS, ale także reprezentanci Solidarnej Polski i ci, którzy wcześniej wyszli z PiS (PJN). Zdaniem Ziobry, kandydat polskiej delegacji w EKR powinien być akceptowany przez wszystkich jej członków.

Szef PiS na poniedziałkowej konferencji prasowej podsumował sobotnią Radę Polityczną partii.

Zapowiedział wybór ścisłego kierownictwa partii - Komitetu Politycznego - na nowych zasadach. Poinformował, że podczas posiedzenia Rady Politycznej przedstawił "do rozważenia" propozycję, żeby na jej następnym posiedzeniu (które musi się odbyć według statutu nie później niż za trzy miesiące - PAP) był dokonany ponowny wybór Komitetu Politycznego na zasadzie, że 16 kandydatów proponują województwa, tak żeby każde miało przynajmniej jednego przedstawiciela.

Poza tym, tak jak dotychczas, w skład Komitetu wchodziliby wiceprezesi, szef klubu, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu oraz zaproponowani przez prezesa partii politycy.

- Jeśli chodzi o wybór szefów regionalnych, to ma być podwójna rekomendacja. Z jednej strony kolegia wojewódzkie musiałyby podpisywać rekomendacje, ale razem z planem działania kandydata na szefa, a następnie rekomendacji dokonywałbym ja - powiedział Kaczyński. Zapewnił, że tylko w zupełnie wyjątkowych przypadkach mógłby odmówić rekomendacji.

- Rada Polityczna - poinformował Kaczyński - podjęła także inicjatywę ws. udziału kobiet w życiu publicznym. Zaznaczył, że mimo przepisów o parytecie liczba kobiet w klubie PiS się zmniejszyła. Uznaliśmy to za pewne wyzwanie i w związku z tym doszliśmy do wniosku, że trzeba będzie powołać komisję, która będzie nad tym pracowała, także na poziomie regionalnym. W tej komisji będzie autonomiczna grupa młodych, to znaczy pań w młodszym wieku. Będą pracowały, żeby kategoria młodych osób także miała szansę wejścia do parlamentu, bo nam się to tym razem, mimo wysiłków, nie udało - przyznał.

Jak dowiedziała się PAP od posłów PiS, w "grupie młodych" zasiądą młode kandydatki PiS w październikowych wyborach, tzw. "aniołki Kaczyńskiego", m.in. Sylwia Ługowska i Ilona Klejnowska.  


Kaczyński w poniedziałek zachwalał też wybranego w sobotę wiceprezesa PiS - Mariusza Kamińskiego. W opinii Kaczyńskiego, Kamiński ma piękny życiorys, znacznie bogatszy niż jego poprzednik oraz wpisuje się w rys tożsamości PiS, który reprezentował Zbigniew Ziobro: walka o porządek w kraju, o bezpieczeństwo obywateli.

Kaczyński zapewnił też, że wybrany w sobotę do Komitetu Politycznego rzecznik PiS Adam Hofman nie został - wbrew doniesieniom niektórych mediów - w trakcie Rady "wybuczany" przez zasiadających w niej polityków.

PAP
[fot. PAP/Wiktor Dąbkowski]

Warto poczytać

 1. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 2. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

 3. Kijowskiwiki 25.04.2018

  On wrócił! Kijowski protestuje pod Sejmem

  - Gdyby przeciwko obecnej władzy protestowało Stowarzyszenie Łysych (o ile takie istnieje), Kijowski ogoliłby się na glacę i na pewno dołączyłby do protestu. Tak bardzo kocha demokrację i praworządność. I cudzą kasę - skomentował obecność byłego lidera KOD pod Sejmem jeden z internautów

 4. Tarczynskiwpolsce 25.04.2018

  Tarczyński nie wytrzymał: kiedy twój pan Michnik przeprosi za brata?

  Rosyjska propaganda odkryła potencjał pana Tarczyńskiego - napisał na Twitterze redaktor Gazety Wyborczej Bartosz Wieliński. Poseł udzielił szybkiej repliki

 5. lichocka25042018 25.04.2018

  Lichocka dla wPolsce.pl: Projekt „Zatrzymaj aborcję” ma rozbić prawicę

  Ten projekt jest zły, jest źle napisany również dlatego, że jedne dzieci - te chore - ma chronić, a inne dzieci - zupełnie zdrowe - pozwala zabijać - powiedziała w środę o projekcie "Zatrzymaj aborcję" posłanka PiS Joanna Lichocka.

 6. 1270migalskis12 25.04.2018

  Gdzie ten człowiek ma serce? Popis bezduszności w wykonaniu Marka Migalskiego.

  Gdy cały świat emocjonuje się dramatyczną walką o życie małego Alfi’ego Evansa, są ludzie, na których bezduszność maszyny urzędniczej nie robi wrażenia. Godną politologa wrażliwością społeczną zabłysnął były europoseł Marek Migalski.

 7. 1270andrzejdudaalfie 25.04.2018

  Prezydent Duda: Musimy ocalić Alfiego Evansa!

  Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie małego Alfie'go Evansa

 8. 1270andrzejdudaetiop 25.04.2018

  Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

  Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook