Jedynie prawda jest ciekawa

Prof. Legutko kandydatem na wiceszefa PE

28.11.2011

Kandydatem PiS na wiceszefa Parlamentu Europejskiego jest prof. Ryszard Legutko. Kaczyński powiedział w poniedziałek, że Legutko jest człowiekiem bardzo poważnym i dobrze przygotowanym intelektualnie. - Nic nie ujmując profesorowi Piotrowskiemu, wydaje się kandydatem, nie chcę powiedzieć nieporównanie, ale w każdym razie poważniejszym niż pan prof. Piotrowski - mówił.

Kaczyński był też pytany czy spór o kandydata wśród polskich europosłów nie spowoduje, że zostanie nim ktoś spoza naszego kraju. - Zarówno Czesi, jak i Anglicy wyraźnie zadeklarowali, że ich partnerem jest PiS - podkreślił w odpowiedzi.

Zbigniew Ziobro zadeklarował w niedzielę, że europosłowie Solidarnej Polski, którzy są w grupie Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, razem z PiS mogliby poprzeć w walce o stanowisko wiceszefa Parlamentu Europejskiego europosła PiS prof. Mirosława Piotrowskiego.

W polskiej delegacji EKR są przedstawiciele PiS, ale także reprezentanci Solidarnej Polski i ci, którzy wcześniej wyszli z PiS (PJN). Zdaniem Ziobry, kandydat polskiej delegacji w EKR powinien być akceptowany przez wszystkich jej członków.

Szef PiS na poniedziałkowej konferencji prasowej podsumował sobotnią Radę Polityczną partii.

Zapowiedział wybór ścisłego kierownictwa partii - Komitetu Politycznego - na nowych zasadach. Poinformował, że podczas posiedzenia Rady Politycznej przedstawił "do rozważenia" propozycję, żeby na jej następnym posiedzeniu (które musi się odbyć według statutu nie później niż za trzy miesiące - PAP) był dokonany ponowny wybór Komitetu Politycznego na zasadzie, że 16 kandydatów proponują województwa, tak żeby każde miało przynajmniej jednego przedstawiciela.

Poza tym, tak jak dotychczas, w skład Komitetu wchodziliby wiceprezesi, szef klubu, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu oraz zaproponowani przez prezesa partii politycy.

- Jeśli chodzi o wybór szefów regionalnych, to ma być podwójna rekomendacja. Z jednej strony kolegia wojewódzkie musiałyby podpisywać rekomendacje, ale razem z planem działania kandydata na szefa, a następnie rekomendacji dokonywałbym ja - powiedział Kaczyński. Zapewnił, że tylko w zupełnie wyjątkowych przypadkach mógłby odmówić rekomendacji.

- Rada Polityczna - poinformował Kaczyński - podjęła także inicjatywę ws. udziału kobiet w życiu publicznym. Zaznaczył, że mimo przepisów o parytecie liczba kobiet w klubie PiS się zmniejszyła. Uznaliśmy to za pewne wyzwanie i w związku z tym doszliśmy do wniosku, że trzeba będzie powołać komisję, która będzie nad tym pracowała, także na poziomie regionalnym. W tej komisji będzie autonomiczna grupa młodych, to znaczy pań w młodszym wieku. Będą pracowały, żeby kategoria młodych osób także miała szansę wejścia do parlamentu, bo nam się to tym razem, mimo wysiłków, nie udało - przyznał.

Jak dowiedziała się PAP od posłów PiS, w "grupie młodych" zasiądą młode kandydatki PiS w październikowych wyborach, tzw. "aniołki Kaczyńskiego", m.in. Sylwia Ługowska i Ilona Klejnowska.  


Kaczyński w poniedziałek zachwalał też wybranego w sobotę wiceprezesa PiS - Mariusza Kamińskiego. W opinii Kaczyńskiego, Kamiński ma piękny życiorys, znacznie bogatszy niż jego poprzednik oraz wpisuje się w rys tożsamości PiS, który reprezentował Zbigniew Ziobro: walka o porządek w kraju, o bezpieczeństwo obywateli.

Kaczyński zapewnił też, że wybrany w sobotę do Komitetu Politycznego rzecznik PiS Adam Hofman nie został - wbrew doniesieniom niektórych mediów - w trakcie Rady "wybuczany" przez zasiadających w niej polityków.

PAP
[fot. PAP/Wiktor Dąbkowski]

Warto poczytać

 1. Sejm06122017 18.01.2018

  To jest pogrom. PiS z trzykrotnie większym poparciem niż PO

  Gdyby wybory odbyły się w styczniu, na PiS zagłosowałoby 44 proc. osób deklarujących udział w głosowaniu, PO uzyskałaby 15 proc. poparcia, do Sejmu weszłyby też Nowoczesna (6 proc.) i Kukiz'15 (5 proc.) - wynika z sondażu CBOS przeprowadzonego po rekonstrukcji rządu Mateusza Morawieckiego

 2. 1270lekarzzuj 18.01.2018

  Lekarz nie chciał obsługiwać ludzi z PiS. Po awanturze medialnej zmienił zdanie

  Swoją "akcję" uważa teraz za niezrozumiany dowcip i zaleca wszystkim więcej dystansu do rzeczywistości. Słynny w ostatnich dniach lekarz przekonuje, że nigdy nie odmówił pomocy żadnemu pacjentowi

 3. DudaTrump 18.01.2018

  Duda podziękował Trumpowi: Musimy kontynuować zwalczanie tego zjawiska

  Prezydent Andrzej Duda podziękował na Twitterze Donaldowi Trumpowi za demaskowanie zjawiska fake news. To reakcja na przyznanie przez prezydenta USA nagród dla mediów w tej kategorii

 4. Kaczynski18012018 18.01.2018

  Kaczyński: nie zmieniamy stanowiska ws. reparacji

  Nie zmieniamy stanowiska w sprawie reparacji - oświadczył prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński

 5. wellmanpiekara18012018 18.01.2018

  Szokujący wyrok. Jacek Piekara ma zapłacić pół miliona złotych za wpis w internecie

  W październiku 2016 roku na Twitterze Piekara zasugerował, iż Wellman nie grozi aborcja.

 6. mirzec-policja 18.01.2018

  Brudziński: rewolucja w polskiej policji będzie postępowała

  Kolejny posterunek wraca na policyjną mapę Polski. To już 72 jednostka przywrócona przez rząd Zjednoczonej Prawicy.

 7. Pieczynski 18.01.2018

  Mówił że "oberwał za poglądy", tymczasem napastnik był chory psychicznie. Nowe fakty w sprawie pobicia Pieczyńskiego

  Aktor zdążył już oskarżyć o atak polską nietolerancyjność. - Z naszych ustaleń wynika, że choroba agresywnego mężczyzny objawia się w panicznym strachu przed osobami w czerwonych kurtkach - ujawnił portal wpolityce.pl

 8. IIWSwiki 18.01.2018

  "Nie ma żadnej zmiany stanowiska w sprawie reparacji"

  Nie ma żadnej zmiany stanowiska polskiego rządu ws. reparacji, dotychczas to nie rząd zajmował się tą sprawą, prace prowadził zespół parlamentarny a miały one na celu ocenę stanu prawnego - stwierdził w czwartek szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook