Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Prof. Chazan uratował życie ukraińskiego dziecka

22.08.2014

Profesor Bogdan Chazan przyjął do Szpitala im. Świętej Rodziny ciężarną Ukrainkę chorą na białaczkę. To uratowało życie jej dziecka. Lekarze z Kijowa nie dawali mu szans.

Dramatyczna historię Ukrainki opisuje Nasz dziennik. Swietłana Demediuk dowiedziała się, że jest chora na ostrą białaczkę, gdy była w 22 tygodniu ciąży. 
Ukraińscy lekarze zawyrokowali, że dziecko nie przeżyje. Nie chcieli też podjąć się leczenia kobiety, dopóki nie zdecyduje aborcję. Był to warunek rozpoczęcia terapii antynowotworowej.  Swietłana i jej mąż Wowa nie zgodzili się na takie rozwiązanie. Zaczęli szukać pomocy gdzie indziej. Znaleźli ją w maju w Szpitalu im. Świętej Rodziny.
Profesor Bogdan Chazan, który wtedy jeszcze pełnił funkcję dyrektora placówki, przyjął matkę i dziecko i zapewnił im bezpłatną opiekę medyczną – rodziny nie było stać na pokrycie kosztów pobytu w szpitalu. Dzięki decyzji dyrektora Chazana udało się również przyspieszyć procedury niezbędne do wystawienia wizy przez polskiego konsula. Bezpośrednią opiekę nad Swietłaną i jej dzieckiem przejął zaś dr Paweł Kubik, wicedyrektor ds. lecznictwa Szpitala im. Świętej Rodziny - opisuje „Nasz Dziennik”.  

Kobieta została skierowana do Instytutu Matki i Dziecka. Tam urodziła córeczkę. 
Teraz jest leczona w Instytucie Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie. Koszty diagnostyki Szpital im. Świętej Rodziny pokrył we własnym zakresie, obecnie małżeństwo zbiera pieniądze na leczenie onkologiczne – potwierdza dr Paweł Kubik.
Jak podkreśla ND decyzja prof. Chazana o przyjęciu Ukrainki szpitala, a potem o skierowaniu do IMiD, uratowała życie jej dziecku. 
Dziewczynka otrzymała na imię Nikola. W momencie porodu mała Nikola ważyła tylko 0,5 kilograma. Była  wcześniakiem, karmionym głównie sondą, nieoddychającym w pełni samodzielnie. 

Jednak rokowania są dobre: z dnia na dzień stan dziewczynki jednak się poprawia, a kilka dni temu ojciec dziecka poinformował, że po raz pierwszy została nakarmiona butelką. Dziecko przybiera też na wadze, co daje nadzieję na znaczącą poprawę stanu jej zdrowia. 4 sierpnia przeszła operację oczu, ponieważ istniało ryzyko powstania problemów ze wzrokiem. 
Tymczasem jej matka rozpoczęła trzecią turę chemioterapii. Pomaga jednak świadomość, że Nikola czuje się coraz lepiej.
Teraz lekarze intensywnie poszukują dla niej odpowiedniego dawcy do przeszczepu szpiku. 
Trwa też akcja zbierania pieniędzy potrzebnych na dalsze leczenie Swietłany i małej Nikoli. Potrzebne  jedst  jeszcze około 200 tys. dolarów. Małżeństwo nie ma bowiem polskiego ubezpieczenia, a lekarze i tak starają się, aby koszty pobytu i leczenia były jak najniższe. 
Mąż Swietłany przeprowadził już zbiórkę przez rosyjski odpowiednik Facebooka. Kilka dni temu odbyła się również akcja charytatywna na rzecz Swietłany i Nikoli w Równem. Środki są zbierane za pośrednictwem Fundacji Sedeka (nr konta: 35 1030 1508 0000 0008 1669 1036, z dopiskiem: 10333-Grupa OPP-Dla Swietłany i Nikoli Demediuk). W najbliższy weekend w Lublinie przy ul. Słowiczej 3 odbędzie się charytatywny festyn w ramach turnieju o Puchar Koziego Grodu.

ansa/Nasz Dziennik

[fot. blabit.jp]

Słowa kluczowe:

Nasz Dziennik

,

Ukrainki

,

aborcja

Warto poczytać

 1. siemoniak-stare 22.05.2017

  Siemoniak atakuje Wojska Obrony Terytorialnej

  Były szef MON krytykuje nowy rodzaj sił zbrojnych powołany przez Antoniego Macierewicza.

 2. mid-17522101 22.05.2017

  Prezydent o Wodeckim: odszedł wybitny muzyk

  Jeden z najpopularniejszych polskich piosenkarzy, skrzypek, trębacz i kompozytor Zbigniew Wodecki zmarł w poniedziałek w Warszawie.

 3. mid-17522108 22.05.2017

  Prezydent Duda: Singapur jest naszym ważnym partnerem

  "Pan prezydent Singapuru dokonał szerszego otwarcia drzwi na współpracę i za to bardzo serdecznie dziękuję" - podkreślił prezydent otwierając Polsko-Singapurskie Forum Biznesowe.

 4. SiedzibaTelewizjiPolskiejwWarszawie2017 22.05.2017

  TVP: Zarzuty o cenzurowaniu festiwalu w Opolu są nieprawdziwe

  - Zarzuty o funkcjonowaniu cenzury artystów występujących na Festiwalu Opole 2017 są nieprawdziwe i naruszają dobre imię spółki - oświadczyła w poniedziałek TVP.

 5. kownacki 22.05.2017

  Kownacki: Caracale to największa afera Platformy

  Wiceminister obrony odpowiada na ataki polityków opozycji.

 6. ciarkaSITVPinfo 22.05.2017

  Dymisje w dolnośląskiej policji

  - Komendant dolnośląskiej policji, jego zastępca ds. prewencji i komendant miejski zostali odwołani ze stanowisk przez szefa MSWiA w związku ze śmiercią Igora Stachowiaka. Powodem utrata zaufania i niedopełnienie obowiązków - poinformował w poniedziałek rzecznik KGP mł. insp. Mariusz Ciarka.

 7. mid-epa05979655 22.05.2017

  Wałęsa kpi z ABW: Wyczyściłem wszystko

  - Wyczyściłem wszystko, więc mogą do mnie przyjść - mówi Lech Wałęsa nt. informacji, że ABW będzie chciała sprawdzić dokumenty, które niedawno opublikował w internecie.

 8. mac65 22.05.2017

  Platforma chce do środy dokumenty z MON

  Posłowie PO wystosowali w poniedziałek pismo ponaglające do szefa MON Antoniego Macierewicza, by udostępnił im kolejne dokumenty ws. zakupu śmigłowców dla wojska.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook