Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Chazan uratował życie ukraińskiego dziecka

22.08.2014

Profesor Bogdan Chazan przyjął do Szpitala im. Świętej Rodziny ciężarną Ukrainkę chorą na białaczkę. To uratowało życie jej dziecka. Lekarze z Kijowa nie dawali mu szans.

Dramatyczna historię Ukrainki opisuje Nasz dziennik. Swietłana Demediuk dowiedziała się, że jest chora na ostrą białaczkę, gdy była w 22 tygodniu ciąży. 
Ukraińscy lekarze zawyrokowali, że dziecko nie przeżyje. Nie chcieli też podjąć się leczenia kobiety, dopóki nie zdecyduje aborcję. Był to warunek rozpoczęcia terapii antynowotworowej.  Swietłana i jej mąż Wowa nie zgodzili się na takie rozwiązanie. Zaczęli szukać pomocy gdzie indziej. Znaleźli ją w maju w Szpitalu im. Świętej Rodziny.
Profesor Bogdan Chazan, który wtedy jeszcze pełnił funkcję dyrektora placówki, przyjął matkę i dziecko i zapewnił im bezpłatną opiekę medyczną – rodziny nie było stać na pokrycie kosztów pobytu w szpitalu. Dzięki decyzji dyrektora Chazana udało się również przyspieszyć procedury niezbędne do wystawienia wizy przez polskiego konsula. Bezpośrednią opiekę nad Swietłaną i jej dzieckiem przejął zaś dr Paweł Kubik, wicedyrektor ds. lecznictwa Szpitala im. Świętej Rodziny - opisuje „Nasz Dziennik”.  

Kobieta została skierowana do Instytutu Matki i Dziecka. Tam urodziła córeczkę. 
Teraz jest leczona w Instytucie Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie. Koszty diagnostyki Szpital im. Świętej Rodziny pokrył we własnym zakresie, obecnie małżeństwo zbiera pieniądze na leczenie onkologiczne – potwierdza dr Paweł Kubik.
Jak podkreśla ND decyzja prof. Chazana o przyjęciu Ukrainki szpitala, a potem o skierowaniu do IMiD, uratowała życie jej dziecku. 
Dziewczynka otrzymała na imię Nikola. W momencie porodu mała Nikola ważyła tylko 0,5 kilograma. Była  wcześniakiem, karmionym głównie sondą, nieoddychającym w pełni samodzielnie. 

Jednak rokowania są dobre: z dnia na dzień stan dziewczynki jednak się poprawia, a kilka dni temu ojciec dziecka poinformował, że po raz pierwszy została nakarmiona butelką. Dziecko przybiera też na wadze, co daje nadzieję na znaczącą poprawę stanu jej zdrowia. 4 sierpnia przeszła operację oczu, ponieważ istniało ryzyko powstania problemów ze wzrokiem. 
Tymczasem jej matka rozpoczęła trzecią turę chemioterapii. Pomaga jednak świadomość, że Nikola czuje się coraz lepiej.
Teraz lekarze intensywnie poszukują dla niej odpowiedniego dawcy do przeszczepu szpiku. 
Trwa też akcja zbierania pieniędzy potrzebnych na dalsze leczenie Swietłany i małej Nikoli. Potrzebne  jedst  jeszcze około 200 tys. dolarów. Małżeństwo nie ma bowiem polskiego ubezpieczenia, a lekarze i tak starają się, aby koszty pobytu i leczenia były jak najniższe. 
Mąż Swietłany przeprowadził już zbiórkę przez rosyjski odpowiednik Facebooka. Kilka dni temu odbyła się również akcja charytatywna na rzecz Swietłany i Nikoli w Równem. Środki są zbierane za pośrednictwem Fundacji Sedeka (nr konta: 35 1030 1508 0000 0008 1669 1036, z dopiskiem: 10333-Grupa OPP-Dla Swietłany i Nikoli Demediuk). W najbliższy weekend w Lublinie przy ul. Słowiczej 3 odbędzie się charytatywny festyn w ramach turnieju o Puchar Koziego Grodu.

ansa/Nasz Dziennik

[fot. blabit.jp]

Warto poczytać

 1. Brudzinski20042018 20.04.2018

  "Wynik wyborów w rękach Polaków, a nie ulicy i zagranicy"

  O wygranej lub przegranej PiS zdecydują przy urnach wyborczych Polacy, a nie ulica i zagranica - podkreślał w piątek w Wałczu (Zachodniopomorskie) wiceprezes tej partii Joachim Brudziński

 2. Kukizwiki 20.04.2018

  "Tu ma Pan swoją daninę". Kukiz atakuje Morawieckiego

  Politycy Kukiz'15 krytykują zapowiadaną przez premiera Mateusza Morawieckiego "daninę solidarnościową", którą mają zostać opodatkowani najbogatsi. Pieniądze z daniny zasiliłyby utworzony fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych

 3. Berlinwiki 20.04.2018

  Nadchodzi ocieplenie na linii Polska-Niemcy? "Mamy podobne poglądy"

  Polska i Niemcy maja podobne poglądy na zagrożenia za strony Rosji, reformę struktury dowódczej NATO i rolę UE w sprawach bezpieczeństwa - powiedział szef BBN Paweł Soloch, który w piątek wrócił z rozmów w Berlinie

 4. PomnikACwiki 20.04.2018

  Postkomuna w praktyce. Represjonowani w PRL skazani za zamalowanie sierpa i młota!

  Byli olsztyńscy opozycjoniści muszą zapłacić za usunięcie z Pomnika Wdzięczności farby, którą pomalowali symbole sierpa i młota - uznał w piątek sąd rejonowy w Olsztynie. O zwrot kosztów oczyszczenia monumentu pozostającego w rejestrze zabytków wystąpiła gmina

 5. Cieleckasmolensk 20.04.2018

  Cielecka śmieszkuje pod pomnikiem smoleńskim. Jak nisko trzeba upaść, by coś takiego robić?

  - Mnie się przede wszystkim podobało, że to nie jest Polak. To mógł być Francuz albo Amerykanin, ale nie Polak - tak mówiła niedawno o swoim mężu Magdalena Cielecka. Teraz aktorka drwi z ofiar poległych w katastrofie smoleńskiej. Krótko mówiąc, dno i metry mułu

 6. 1270komunisci 20.04.2018

  Nie będzie zjednoczenia polskich komunistów

  Czarzasty: nie wystartujemy z Partią Razem w wyborach

 7. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook