Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Chazan uratował życie ukraińskiego dziecka

22.08.2014

Profesor Bogdan Chazan przyjął do Szpitala im. Świętej Rodziny ciężarną Ukrainkę chorą na białaczkę. To uratowało życie jej dziecka. Lekarze z Kijowa nie dawali mu szans.

Dramatyczna historię Ukrainki opisuje Nasz dziennik. Swietłana Demediuk dowiedziała się, że jest chora na ostrą białaczkę, gdy była w 22 tygodniu ciąży. 
Ukraińscy lekarze zawyrokowali, że dziecko nie przeżyje. Nie chcieli też podjąć się leczenia kobiety, dopóki nie zdecyduje aborcję. Był to warunek rozpoczęcia terapii antynowotworowej.  Swietłana i jej mąż Wowa nie zgodzili się na takie rozwiązanie. Zaczęli szukać pomocy gdzie indziej. Znaleźli ją w maju w Szpitalu im. Świętej Rodziny.
Profesor Bogdan Chazan, który wtedy jeszcze pełnił funkcję dyrektora placówki, przyjął matkę i dziecko i zapewnił im bezpłatną opiekę medyczną – rodziny nie było stać na pokrycie kosztów pobytu w szpitalu. Dzięki decyzji dyrektora Chazana udało się również przyspieszyć procedury niezbędne do wystawienia wizy przez polskiego konsula. Bezpośrednią opiekę nad Swietłaną i jej dzieckiem przejął zaś dr Paweł Kubik, wicedyrektor ds. lecznictwa Szpitala im. Świętej Rodziny - opisuje „Nasz Dziennik”.  

Kobieta została skierowana do Instytutu Matki i Dziecka. Tam urodziła córeczkę. 
Teraz jest leczona w Instytucie Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie. Koszty diagnostyki Szpital im. Świętej Rodziny pokrył we własnym zakresie, obecnie małżeństwo zbiera pieniądze na leczenie onkologiczne – potwierdza dr Paweł Kubik.
Jak podkreśla ND decyzja prof. Chazana o przyjęciu Ukrainki szpitala, a potem o skierowaniu do IMiD, uratowała życie jej dziecku. 
Dziewczynka otrzymała na imię Nikola. W momencie porodu mała Nikola ważyła tylko 0,5 kilograma. Była  wcześniakiem, karmionym głównie sondą, nieoddychającym w pełni samodzielnie. 

Jednak rokowania są dobre: z dnia na dzień stan dziewczynki jednak się poprawia, a kilka dni temu ojciec dziecka poinformował, że po raz pierwszy została nakarmiona butelką. Dziecko przybiera też na wadze, co daje nadzieję na znaczącą poprawę stanu jej zdrowia. 4 sierpnia przeszła operację oczu, ponieważ istniało ryzyko powstania problemów ze wzrokiem. 
Tymczasem jej matka rozpoczęła trzecią turę chemioterapii. Pomaga jednak świadomość, że Nikola czuje się coraz lepiej.
Teraz lekarze intensywnie poszukują dla niej odpowiedniego dawcy do przeszczepu szpiku. 
Trwa też akcja zbierania pieniędzy potrzebnych na dalsze leczenie Swietłany i małej Nikoli. Potrzebne  jedst  jeszcze około 200 tys. dolarów. Małżeństwo nie ma bowiem polskiego ubezpieczenia, a lekarze i tak starają się, aby koszty pobytu i leczenia były jak najniższe. 
Mąż Swietłany przeprowadził już zbiórkę przez rosyjski odpowiednik Facebooka. Kilka dni temu odbyła się również akcja charytatywna na rzecz Swietłany i Nikoli w Równem. Środki są zbierane za pośrednictwem Fundacji Sedeka (nr konta: 35 1030 1508 0000 0008 1669 1036, z dopiskiem: 10333-Grupa OPP-Dla Swietłany i Nikoli Demediuk). W najbliższy weekend w Lublinie przy ul. Słowiczej 3 odbędzie się charytatywny festyn w ramach turnieju o Puchar Koziego Grodu.

ansa/Nasz Dziennik

[fot. blabit.jp]

Warto poczytać

 1. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

 2. akta17072018 17.07.2018

  Wiadomo już kto palił karty do głosowania i akta sądowe. Sprawę wyjaśnia straż pożarna

  Strażak z OSP w Ożarowie Mazowieckim stwierdził w rozmowie z PAP, że ujawnione w Gołaszewie spalone akta i karty do głosowania to nie efekt przestępstwa. Leszek Stachlewski poinformował, że w pustostanie prowadzone były... badania naukowe dotyczące gaszenia pożarów w archiwach sądowych.

 3. pozarstocznia17072018 17.07.2018

  Pożar w centrum Gdańska. Płonie magazyn stoczniowy

  13 zastępów straży gasi pożar, który wybuchł we wtorek około południa w hali zlokalizowanej w centrum Gdańska - na terenach stoczniowych. W płonącym magazynie składowane są m.in. farby. Gdański magistrat zaapelował do mieszkańców o prewencyjne zamknięcie okien.

 4. tk17072018 17.07.2018

  Jest wyrok TK w sprawie prawa łaski. "Prezydent skorzystał ze swoich uprawnień"

  Wtorkowy wyrok TK w sprawie prawa łaski nie jest zaskoczeniem; prezydent Andrzej Duda skorzystał ze swoich konstytucyjnych uprawnień - oceniła rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

 5. 1270bartekbargiela 17.07.2018

  Niesamowita akcja ratunkowa Polaków. Zrobili to pierwsi na świecie!

  O wielkim szczęściu może mówić brytyjski wspinacz Rick Allen, który podczas wspinaczki na Broad Peak uległ poważnemu wypadkowi. Przez kilkadziesiąt godzin z himalaistą nie było żadnego kontaktu, a jego towarzysze myśleli, że zginął. Uratował go polski dron!

 6. parafianowicz17072018 17.07.2018

  Kolejne przesłuchanie w sprawie Amber Gold. Przed komisją były wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz

  We wtorek po godz. 10 zebrała się sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold; jedynym punktem posiedzenia jest przesłuchanie b. wiceministra finansów i Generalnego Inspektora Informacji Finansowej Andrzeja Parafianowicza.

 7. Gersdorf06032018 17.07.2018

  Małgorzata Gersdorf podjęła decyzję w sprawie swojego powrotu do pracy

  Spór o ustawę o Sądzie Najwyższym oraz o odwołanie dotychczasowej Pierwszej Prezes SN Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska podzielił polską społeczność. Zapewne będzie dzielił dalej, a cała sprawa nie przycichnie. Sędzia Gersdorf zamierza wrócić do pracy w poniedziałek

 8. 1270sejmsenate 16.07.2018

  Spalone karty do głosowania i akta sądowe we wsi pod Warszawą

  W opuszczonej szopie w podwarszawskiej wsi Gołaszew znaleziono tysiące nadpalonych dokumentów. Były to akta sądowe i karty do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu. Trwa zabezpieczanie i wywożenie dokumentów przez policję

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook