Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Binienda: Skrzydło nie urwało się samo, ktoś mu pomógł

22.05.2012

Profesor Wiesław Binienda, uznany naukowiec badający zachowania materiałów, przedstawił wczoraj na otwartym spotkaniu zaprezentowanym przez warszawski Klub "Gazety Polskiej" wyniki swoich badań.

Konkluzja wystąpienia jest następująca: brzoza w Smoleńsku żadnym sposobem nie mogła wyrwać skrzydła tupolewa, którym leciała polska elita ze śp. prezydentem Lechem Kaczyńskim. I to pomimo zastosowania przez profesora wskaźników zawyżających twardość brzozy i zaniżającą siłę i wytrzymałość samolotu! Co więcej, jeżeli skrzydło miałoby upaść tam gdzie spadło, to musiało odpaść na wysokości 26 metrów, a nie jak twierdzą Rosjanie, kilkunastu metrów! I trzeci wniosek - jeśli wydarzenia miałby wyglądać tak jak dowodzi MAK, to samolot powinien wyryć w leśnym terenie kilkunastometrowej szerokości pas. A nie było po tym śladu - co wynika ze zdjęć satelitarnych!

Po spotkaniu profesor odpowiadał na pytania z sali, zadawane na kartkach i odczytywane przez redaktora naczelnego "Gazety Polskiej" Tomasza Sakiewicza. Jedno z nich brzmiało:

"Czy nie boi się pan o swoje bezpieczeństwo?"

Profesor Wiesław Binienda, na co dzień mieszkający i pracujący w Stanach Zjednoczonych, odpowiedział:

"Boję się, co będę ukrywał, jak najbardziej się boję. Mam panów, którzy mnie tu pilnują, więc myślę, że będzie OK. Faktem jest iż dostałem bardzo wiele pogróżek. Mogę je ignorować, ale moja żona powiedziała: "lepiej nie ignoruj"."

Wcześniej profesor opowiadał o donosach jakie nadchodzą na niego. Jak mówił, są wysyłane falami, wyraźnie organizowane. Dodał:

"Władze polskie, rząd polski powinien zachęcać naukowców do tego by pracowali nad tym tematem, powinien tez udostępnić rysunki techniczne samolotu" - mówił profesor.

Sala zareagowała gorzkim śmiechem. Naukowiec dodał:

"Tak jest w Stanach Zjednoczonych, moja uczelnia zachęca mnie bym nad tym pracował. Mój szef przyszedł do mnie i pogratulował mi po jednym z  donosów na mnie, bo takie dochodzą: "Widzę, że pan robi dobrą, ważną rzecz"."

Zapytany przez inną osobę z sali o niszczenie przez Rosjan wraku tupolewa, wybijanie szyb, pocięcie na kawałki, potem wystawianie go na deszcz i słońce, wreszcie "wypucowanie" chemikaliami, stwierdził:

"Odpowiem tak - to nie pada deszcz, to plują nam w twarz."

Wracając jednak do wątku ochrony - fakt, że polski naukowiec angażujący się w wyjaśnienie tragedii smoleńskiej musi w naszym kraju być pod ochroną mówi o obecnej sytuacji dużo więcej niż niejeden sążnisty artykuł.

Wcześniej profesor porównał satelitarne zdjęcia lotniska w Smoleńsku z kwietnia i czerwca. Widać, że Rosjanie wycięli całą roślinność, ba, wypalili nawet trawę.

"A przecież to dowód w sprawie" - dziwił się naukowiec, i przekonywał: "Skrzydło nie urwało się samo, ktoś mu pomógł".

Z obliczeń profesora wynika, że skrzydło - by znalazło się tam gdzie je znaleziono po tragedii - powinno uderzyć w ziemię z wysokości 26 metrów, a nie 12 metrów, jak twierdzą Rosjanie i MAK. Dokładnie takie same wyniki dały prowadzone niezależnie, bez wzajemnej wiedzy, obliczenia profesora Nowaczyka, który wziął dane z systemu TAWS.

"Stosowałem różne parametry, ale nie było sytuacji by drzewo przecięło skrzydło" - mówił profesor, i dodawał: 

"W mojej symulacji krawędź przednia skrzydła jest zniszczona na długości od 60 do 80 cm krawędzi. Ale na zdjęciach z katastrofy krawędź nie jest w ogóle zniszczona".

Pokazał zdjęcia wraku i skrzydła - którego krawędź jest nie naruszona.

Profesor zaprezentował też symulację zderzenia samolotu z brzozą, zbudowaną na podstawie przyjętych parametrów. Skrzydło samolotu ma wprawdzie zniszczoną krawędź, ale absolutnie nie odpada. To drzewo odlatuje do tyłu. Co ciekawe, według Rosjan złamało się prostopadle.

"Skrzydło w tupolewie ma trzy dźwigary, żaden nie jest w symulacji zniszczony!"

Prof. Binienda poinformował, że kupił w Stanach brzozę i eksperymentalnie ją obciążył, dokonał symulacji. Podkreśla, że w modelu matematycznym drzewo zrobił grubsze i cztery razy silniejsze niż w rzeczywistości. A skrzydło słabsze.

Wiesław Binienda opowiadał również, że kiedy pierwszy raz zaprezentował swoje badania zwrócił się do polskich ekspertów by przysłali swoje badania, swoje wyniki, swoje obliczenia:

"Byłem naiwny, myślałem, że oni coś policzyli. Ale oni nic sami nie policzyli! Nic, żadnych nie mają obliczeń!"

Profesor podkreślał, że mówi i pracuje jako naukowiec i tylko naukowiec. Jest otwarty na konfrontacje ze swoimi badaniami. Mówi, że prezentował te wyliczenia na Zachodzie, na sesji naukowej, gdzie przyjęto je bardzo życzliwie.

Dodaje, że dodatkowo zbudowano w laboratorium model fragmentu krawędzi skrzydła, co potwierdziło prawidłowość przyjętych założeń matematycznych.

"Nikt mi nie pomagał, ci z drugiej strony tylko patrzyli kiedy się potknę. Zrobiłem wszystko by tak się nie stało" - mówił profesor Binienda.

Opowiadał o szczegółach budowy modelu tupolewa, o sprawdzaniu najmniejszego szczegółu, korzystania z wszelkiej możliwości zdobycia informacji. Np. informacje o aluminium użytym w tupolewie wziął od Rosji, podał też na swojej stronie internetowej wszystkie te dane by inni naukowcy mogli powtórzyć, sprawdzić te badania.

Naukowiec pokazał również rzuconą na mapę trajektorię lotu tupolewa nad Smoleńskiem. Zwrócił uwagę, że samolot nie wyciął, lecąc ku brzozie, żadnej przesieki:

"Czy przez niego przeniknął? No, ale to rosyjski las, kto wie. Ale co dalej? Widzimy, że ten samolot, rzekomo już bez skrzydła, gwałtownie podrywa się do góry. A to oznacza, że musiał osiągnąć przyspieszenie 10G, żeby tę 100 - tonową maszynę podnieść do góry. To jest niemożliwe, żaden samolot nie jest w stanie tego zrobić. Jednak zdaniem komisji Millera ten samolot rzekomo dał radę..."

Na spotkaniu z prof. Biniendą sala była wypełniona tak, że zabrakło miejsc stojących. Ludzie stali na korytarzu by choć słyszeć i widzieć cokolwiek.

 Profesor opowiadał także - żartobliwie - o szyderstwach jakie na niego spadły, w tym stwierdzeniach, że "uczy w szkole zawodowej". Wspominał o spotkaniu z polskimi naukowcami, którym pokazał wyniki swoich badań. Potwierdzili oni - jak mówił - że przyjął słuszne założenia.

Jak

[Fot. Jak]

Warto poczytać

 1. nurowska20072018 20.07.2018

  To są plany totalnych? Nurowska: "Zrobiłam laleczkę Piotrowicza, wbijam szpilki". Odpowiedź Agnieszki Holland szokuje

  Sympatyzująca z KOD-em polska pisarka Maria Nurowska postanowiła kolejny raz włączyć się w polityczny spór toczący się w Polsce.

 2. duda08032018 20.07.2018

  Prezydent zapowiedział 2-dniowe referendum ws. zmian w Konstytucji

  Prezydent RP Andrzej Duda na piątkowej konferencji zapowiedział dwudniowe referendum dotyczące zmian w konstytucji, które ma się odbyć w dniach 10-11 listopada

 3. 1270zamkniete3opaze 20.07.2018

  Odrażająca manipulacja polskojęzycznej niemieckiej gazety

  To już wyższy poziom manipulacji. Dziennikarze „Gazety Wrocławskiej” z należącej do niemieckiego koncernu grupy Polska Press udowodnili, że im nie jest wszystko jedno. Kto według nich odpowiada za plagę sinic i pozamykane polskie plaże? Wiadomo – PiS

 4. mieszkowski-20072018 20.07.2018

  Polska kadra była słaba, bo brakowało jej graczy z Aryki oraz Azji? Przemówienie posła Nowoczesnej podbija sieć

  Przyczyn słabości polskiej reprezentacji na mundialu w Rosji doszukiwał się każdy, od piłkarskiego eksperta po zwykłego, niedzielnego kibica. W rolę krytyka, na sejmowej mównicy, wcielił się również poseł Nowoczesnej, Krzysztof Mieszkowski

 5. sasin-gersdorf-20072018 20.07.2018

  Sasin w mocnych słowach o Gersdorf: Jest emerytką, czy się jej to podoba, czy też nie

  Dotychczasowa I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf jest dzisiaj emerytką i powinna korzystać z wolnego czasu - powiedział w piątek w "Sygnałach dnia" w PR3 szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin

 6. protest-20072018 20.07.2018

  Akt wandalizmu w trakcie protestu. Jego uczestnicy domagają się "sądu ostatecznego"

  "Czas na sąd ostateczny" - taki napis wykonany sprayem umieścili w nocy z czwartku na piątek na elewacji budynku sejmowego protestujący pod gmachem parlamentu

 7. 1270primemateusz 19.07.2018

  Premier: apeluję do opozycji o zdrowy rozsądek

  Chciałbym zaapelować do opozycji, żeby bezpieczeństwo granicy zdrowego rozsądku zapanowało; żeby nie zdarzały się takie rzeczy, że jacyś awanturnicy są wwożeni na teren Sejmu w bagażnikach - mówił w czwartek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

 8. gersdorf03072018 19.07.2018

  Gersdorf w liście do prezydenta: moja kadencja w SN trwa do 2020 r.; nie może zostać skrócona ustawą

  Zostałam prawidłowo powołana na stanowisko I prezes Sądu Najwyższego; zgodnie z Konstytucją moja kadencja w SN trwa do 30 kwietnia 2020 roku i nie może zostać skrócona żadną ustawą - napisała sędzia Małgorzata Gersdorf w liście skierowanym do prezydenta Andrzeja Dudy.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook