Jedynie prawda jest ciekawa


Problemy z liczeniem referendalnych głosów

14.10.2013

Reporterzy RMF FM donoszą, że przez cztery godziny miejskie komisje wyborcze w Warszawie miały problem z liczeniem referendalnych głosów. Problem spowodował brak połączenia z serwerami Państwowej Komisji Wyborczej.

Problem z łącznością na serwerach pojawił się w momencie wysłania przez komisje liczące głosy wyników pierwszych 30 protokołów – wówczas jak informuje RMF FM – serwery PKW nie poradziły sobie.

Każdy protokół, który trafia do miejskiej komisji, ma swój odpowiednik cyfrowy. Gdy dokumenty papierowe zawierały błędy, były odsyłane. Przy ponownym wprowadzaniu system PKW pokazywał już błąd – donosi RM FM.

Z powodu awarii nie można było wygenerować poprawionych protokołów w systemie, dlatego dane z wynikami zaczęły spływać do PKW na płytach CD. Jednak pojawił się problem ze zgodnością danych widniejących na płytach CD oraz tych z komisji wyborczych.

Jak wynika z danych opublikowanych na stronach PKW, referendum ws. odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz jest nieważne.

Z podsumowania podanych na stronie danych ze wszystkich okręgów wyborczych w stolicy wynika, że w referendum wzięło udział 344 tys. 385 osób, a do ważności referendum potrzebnych było 389 tys. 430 wyborców.

Z danych wynika, że frekwencja wyniosła 25,7 proc. Oddano 339 tys. 482 głosy ważne, z czego 322 tys. 17 osób głosowało za odwołaniem prezydent Warszawy.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, RMF, lz

[fot: PAP/Jacek Turczyk]

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook