Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Prezydent znów bez refleksji

01.06.2013

"4 czerwca to dzień wielkiego demokratycznego zwycięstwa Polaków" - przekonuje po raz kolejny Bronisław Komorowski.

Prezydent Bronisław Komorowski w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" po raz kolejny broni "sukcesów" polskiej transformacji. W jego ocenie "próba przekreślenia zwycięstwa 4 czerwca i późniejszych dokonań Polaków jest szaleństwem politycznym".

Komorowski zaznacza, że sam był sceptyczny w komentowaniu rozmów okrągłostołowych. Tłumaczy jednak, że szybko zmienił zdanie, "bo się nam udało, bo nastąpiła erozja systemu, na stronę „Solidarności" przeszły ZSL i SD. W PZPR zaczął się proces rozpadu. Sytuacja wymknęła się komunistom spod kontroli. Rację mieli ci, którzy zaryzykowali wówczas kompromis przy Okrągłym Stole" - tłumaczy.

Komorowski uważa, że "4 czerwca to dzień wielkiego demokratycznego zwycięstwa Polaków".

Prezydent pytany był również o organizowaną przez siebie akcję wznoszenia toastu, która odbędzie się 2 czerwca. "Wznosząc toast, powiem to, co wszyscy czujemy, że mimo trudności, barier, przeciwności idziemy od 4 czerwca 1989 r. idziemy mocnym krokiem: demokracja, wolny rynek, NATO, Unia Europejska, dobre sąsiedztwo. Mocnym krokiem i dumnie, samym środkiem drogi. A wszystko to z poszanowaniem dla polskiej tradycji i polskiej wrażliwości. Krótko mówiąc: powiem, że Polska daje radę" - tłumaczy prezydent.

W wywiadzie nie brakuje politycznych uszczypliwości, szczególnie wobec PiSu i polskich środowisk niepodległościowych. Jednak zdaje się, że jeden z poruszanych wątków to również cios w Platformę Obywatelską i jej pomysł na politykę. Prezydent mówił, że fałszywymi kalkulacjami jest twierdzenie, że "jedna formacja będzie zaporą przed drugą i dlatego należy tolerować jej antydemokratyczne czy radykalne zachowania". W ten sposób - zapewne niechcący - uderzył w taktykę Platformy Obywatelskiej, która opiera się od lat na straszeniu PiSem.

W wywiadzie Bronisław Komorowski zaznacza również, że Polska powinna się jak najmocniej opowiedzieć za pogłębieniem integracji europejskiej. W swojej prezydent zaznaczył: "W Polsce nie będziemy mieć wielkiego kłopotu z zaakceptowaniem Europy federalnej. Mamy zapisane w genach doświadczenie państwa wielonarodowego, wielokulturowego, wielowyznaniowego". W ten sposób manipuluje jednak historią Polski i lansuje groźne dla kraju wizje polityczne.

TK,Prezydent.pl
[Fot. Piotr Molecki/Prezydent.pl]
Słowa kluczowe:

Bronisław Komorowski

,

Polska

,

polityka

Warto poczytać

 1. warsaw-8821121280 22.03.2017

  Spotkanie Duda-Macierewicz 31 marca

  "22 marca br. szef BBN minister Paweł Soloch w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy zaprosił na spotkanie ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza”.

 2. mid-17322021 22.03.2017

  Była prezes UOKiK przed komisją ds. Amber Gold

  Przykro mi, że klienci Amber Gold zostali poszkodowani, ale nie czuję się winna, bo w oparciu o ówczesną wiedzę i instrumenty, jakimi dysponowaliśmy, zrobiliśmy to, co uważaliśmy, że możemy zrobić - mówiła b. prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel w środę przed komisją śledczą.

 3. mid-17321059 22.03.2017

  Prezydent: Ważna rola demokracji lokalnej

  „Decentralizacja państwa, przekazanie części władzy publicznej „w dół”, w ręce samorządowych wspólnot, stanowi jeden z istotniejszych elementów polskich przemian”.

 4. mid-17322030 22.03.2017

  IPN wznowił pracę na Cmentarzu Rakowickim

  Na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie specjaliści z IPN i Instytutu Ekspertyz Sądowych prowadzą w środę oględziny szczątków odnalezionych przez badaczy z Fundacji Niezłomni. Dopiero po dalszych badaniach będzie wiadomo, czy udało się odnaleźć miejsce pochówku żołnierzy antykomunistycznego podziemia.

 5. pretty 22.03.2017

  B. doradca Tuska nt. 10/04: Nie można mówić o rozdzieleniu wizyt

  Wojciech D. - ówczesny doradca premiera Donalda Tuska, dziś pracownik gabinetu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza - zeznał, że zajmował się polityką historyczną rządu, której częścią były m.in. obchody 70-lecia Zbrodni Katyńskiej.

 6. mid-17320129 22.03.2017

  Bochenek: Nie ma konfliktu w obozie władzy

  Rzecznik rządu stwierdził, że gdy obserwuje, co się dzieje w mediach i przestrzeni publicznej, to widzi "burzę w szklance wody".

 7. smol88 22.03.2017

  PK bada zawiadomienie ministra obrony

  Zawiadomienie ministra obrony narodowej ws. podejrzenia zdrady dyplomatycznej przy wyjaśnianiu okoliczności katastrofy smoleńskiej trafiło do zespołu Prokuratury Krajowej, który bada okoliczności katastrofy - poinformowała PK.

 8. CHAD211216054t586be242m800x6f60d4d2 22.03.2017

  Prezydent chce prowadzić dialog z szefem MON

  Prezydent Andrzej Duda nie ma przekonania, że minister obrony narodowej Antoni Macierewicz powinien odejść - powiedział dyrektor prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski, odnosząc się do korespondencji prezydenta do szefa MON m.in. w sprawie braku obsady ataszatów wojskowych.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook