Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent znów bez refleksji

01.06.2013

"4 czerwca to dzień wielkiego demokratycznego zwycięstwa Polaków" - przekonuje po raz kolejny Bronisław Komorowski.

Prezydent Bronisław Komorowski w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" po raz kolejny broni "sukcesów" polskiej transformacji. W jego ocenie "próba przekreślenia zwycięstwa 4 czerwca i późniejszych dokonań Polaków jest szaleństwem politycznym".

Komorowski zaznacza, że sam był sceptyczny w komentowaniu rozmów okrągłostołowych. Tłumaczy jednak, że szybko zmienił zdanie, "bo się nam udało, bo nastąpiła erozja systemu, na stronę „Solidarności" przeszły ZSL i SD. W PZPR zaczął się proces rozpadu. Sytuacja wymknęła się komunistom spod kontroli. Rację mieli ci, którzy zaryzykowali wówczas kompromis przy Okrągłym Stole" - tłumaczy.

Komorowski uważa, że "4 czerwca to dzień wielkiego demokratycznego zwycięstwa Polaków".

Prezydent pytany był również o organizowaną przez siebie akcję wznoszenia toastu, która odbędzie się 2 czerwca. "Wznosząc toast, powiem to, co wszyscy czujemy, że mimo trudności, barier, przeciwności idziemy od 4 czerwca 1989 r. idziemy mocnym krokiem: demokracja, wolny rynek, NATO, Unia Europejska, dobre sąsiedztwo. Mocnym krokiem i dumnie, samym środkiem drogi. A wszystko to z poszanowaniem dla polskiej tradycji i polskiej wrażliwości. Krótko mówiąc: powiem, że Polska daje radę" - tłumaczy prezydent.

W wywiadzie nie brakuje politycznych uszczypliwości, szczególnie wobec PiSu i polskich środowisk niepodległościowych. Jednak zdaje się, że jeden z poruszanych wątków to również cios w Platformę Obywatelską i jej pomysł na politykę. Prezydent mówił, że fałszywymi kalkulacjami jest twierdzenie, że "jedna formacja będzie zaporą przed drugą i dlatego należy tolerować jej antydemokratyczne czy radykalne zachowania". W ten sposób - zapewne niechcący - uderzył w taktykę Platformy Obywatelskiej, która opiera się od lat na straszeniu PiSem.

W wywiadzie Bronisław Komorowski zaznacza również, że Polska powinna się jak najmocniej opowiedzieć za pogłębieniem integracji europejskiej. W swojej prezydent zaznaczył: "W Polsce nie będziemy mieć wielkiego kłopotu z zaakceptowaniem Europy federalnej. Mamy zapisane w genach doświadczenie państwa wielonarodowego, wielokulturowego, wielowyznaniowego". W ten sposób manipuluje jednak historią Polski i lansuje groźne dla kraju wizje polityczne.

TK,Prezydent.pl
[Fot. Piotr Molecki/Prezydent.pl]
CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook