Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent znów bez refleksji

01.06.2013

"4 czerwca to dzień wielkiego demokratycznego zwycięstwa Polaków" - przekonuje po raz kolejny Bronisław Komorowski.

Prezydent Bronisław Komorowski w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" po raz kolejny broni "sukcesów" polskiej transformacji. W jego ocenie "próba przekreślenia zwycięstwa 4 czerwca i późniejszych dokonań Polaków jest szaleństwem politycznym".

Komorowski zaznacza, że sam był sceptyczny w komentowaniu rozmów okrągłostołowych. Tłumaczy jednak, że szybko zmienił zdanie, "bo się nam udało, bo nastąpiła erozja systemu, na stronę „Solidarności" przeszły ZSL i SD. W PZPR zaczął się proces rozpadu. Sytuacja wymknęła się komunistom spod kontroli. Rację mieli ci, którzy zaryzykowali wówczas kompromis przy Okrągłym Stole" - tłumaczy.

Komorowski uważa, że "4 czerwca to dzień wielkiego demokratycznego zwycięstwa Polaków".

Prezydent pytany był również o organizowaną przez siebie akcję wznoszenia toastu, która odbędzie się 2 czerwca. "Wznosząc toast, powiem to, co wszyscy czujemy, że mimo trudności, barier, przeciwności idziemy od 4 czerwca 1989 r. idziemy mocnym krokiem: demokracja, wolny rynek, NATO, Unia Europejska, dobre sąsiedztwo. Mocnym krokiem i dumnie, samym środkiem drogi. A wszystko to z poszanowaniem dla polskiej tradycji i polskiej wrażliwości. Krótko mówiąc: powiem, że Polska daje radę" - tłumaczy prezydent.

W wywiadzie nie brakuje politycznych uszczypliwości, szczególnie wobec PiSu i polskich środowisk niepodległościowych. Jednak zdaje się, że jeden z poruszanych wątków to również cios w Platformę Obywatelską i jej pomysł na politykę. Prezydent mówił, że fałszywymi kalkulacjami jest twierdzenie, że "jedna formacja będzie zaporą przed drugą i dlatego należy tolerować jej antydemokratyczne czy radykalne zachowania". W ten sposób - zapewne niechcący - uderzył w taktykę Platformy Obywatelskiej, która opiera się od lat na straszeniu PiSem.

W wywiadzie Bronisław Komorowski zaznacza również, że Polska powinna się jak najmocniej opowiedzieć za pogłębieniem integracji europejskiej. W swojej prezydent zaznaczył: "W Polsce nie będziemy mieć wielkiego kłopotu z zaakceptowaniem Europy federalnej. Mamy zapisane w genach doświadczenie państwa wielonarodowego, wielokulturowego, wielowyznaniowego". W ten sposób manipuluje jednak historią Polski i lansuje groźne dla kraju wizje polityczne.

TK,Prezydent.pl
[Fot. Piotr Molecki/Prezydent.pl]

Warto poczytać

 1. terlikowski20012018 20.01.2018

  Katolicki publicysta wyrzucony z uczelni za poglądy? Na uczelnie wyższe wraca cenzura

  "Czy mój doktorat i moje publikacje przestają się liczyć, bo jestem przeciwko zabijaniu dzieci?" - pyta Terlikowski

 2. czaputowicz20012018 20.01.2018

  Czaputowicz spotka się Timmermansem. "Chcę pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty"

  Poprosiłem o spotkanie z Fransem Timmermansem (wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej), by pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty.

 3. Kogut190120181 19.01.2018

  Fala krytyki po głosowaniu w sprawie senatora Koguta "To więcej niż zbrodnia, to błąd"

  "Jeśli PiS przegra, to właśnie przez pychę. Wstyd", "Izba kolesiów" - tak internauci komentują decyzję Senatu o niewyrażeniu zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta

 4. Petruflickr 19.01.2018

  Spisek? Petru ujawnia kulisy jego odwołania z przewodniczącego Nowoczesnej

  - Wtedy każdy gdzieś leciał, z innych partii też lecieli - tak o słynnym locie podczas puczu grudniowego mówi dziś Ryszard Petru. W rozmowie z tvn24 były lider Nowoczesnej przekonywał, że padł ofiarą spisku wewnątrz partii

 5. Kogut19012018 19.01.2018

  Jest decyzja Senatu w sprawie senatora Koguta. Miał przyjmować łapówki

  Senat nie zgodził się w piątek na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta, o co wnioskowała do izby prokuratura. Za wyrażeniem zgody głosowało 32 senatorów, przeciw było 37, a 19 wstrzymało się od głosu

 6. 1270europesjkademokraci 19.01.2018

  Stefan Niesiołowski w PSL? Będzie ratował kolegów

  Koło Unii Europejskich Demokratów chce wesprzeć PSL w przypadku, gdyby Stronnictwo utraciło wymaganą liczbę posłów do tworzenia klubu parlamentarnego - dowiedziała się PAP od polityków tego koła.

 7. 1270ludziesacase 19.01.2018

  Bielan: decyzja polityczna ws. reparacji - po zakończeniu prac zespołu parlamentarnego

  - Kwestia odszkodowań wojennych nie była jeszcze poruszana w oficjalnych relacjach z Niemcami; decyzja polityczna w tej sprawie będzie podejmowana po zakończeniu prac parlamentarnego zespołu ds. reparacji - powiedział w piątek wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook