Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent zaakceptował zmiany w MON

12.04.2013

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w piątek nowelizację ustawy o modernizacji technicznej i finansowaniu sił zbrojnych, która ma zagwarantować finansowanie programu obrony przeciwrakietowej.

Prezydent podkreślił, że będzie to cząstka nowoczesnego systemu obrony kraju. "Będzie to również cząstka nowoczesnego systemu ogólnonatowskiego; ważny sygnał także dla wszystkich, że Polska dysponuje własnymi zdolnościami obronnymi, ale również, że jest zdolna do partycypowania w budowie wspólnych rozwiązań, wspólnych systemów dotyczących całego Sojuszu Północnoatlantyckiego" – mówił Komorowski.

Uroczystość podpisania nowelizacji odbyła się na terenie 184. posterunku radiolokacyjnego dalekiego zasięgu w Szypliszkach k. Suwałk (Podlaskie). Komorowski ocenił, że z takiego miejsca jak jednostka w Szypliszkach "najlepiej widać problemy obronności kraju, ale też wszystko to, co udało się osiągnąć do tej pory na drodze modernizacji polskiego systemu obronnego".

"Takim szczególnym miejscem jest ten region, jest Suwalszczyzna, są te północno-wschodnie krańce państwa polskiego" - przekonywał prezydent. Jak mówił, stamtąd nie tylko dobrze widać problemy obronności, "ale powinno być dobrze widać również wszystkie potencjalne zagrożenia".

"Chodzi o to, aby oprócz wiedzy o zagrożeniu, była możliwość skutecznej reakcji na zagrożenia idące z powietrza, zarówno o charakterze rakiet, jak i samolotów" - mówił prezydent. Dlatego dodał - właśnie ta jednostka została wybrana na miejsce podpisania ustawy, "która będzie gwarantowała utrzymanie - jako absolutnego priorytetu dla polskich sił zbrojnych - budowy własnego systemu obrony przed zagrożeniami lotniczymi i rakietowymi".

Prezydent podziękował ministrowi obrony narodowej Tomaszowi Siemoniakowi, szefowi Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Mieczysławowi Cieniuchowi i wszystkim dowódcom, za wspólną pracę nie tylko nad przygotowaniem nowelizacji, ale "przede wszystkim za przygotowanie samego programu, który już od przyszłego roku będzie wypełniany konkretnymi działaniami i będzie prowadził do tego, że Polska będzie bezpieczniejsza i jeszcze bardziej wiarygodna jako sojusznik i istotny kraj w naszym regionie Europy, zdolny do obrony swego terytorium, do działania na rzecz innych".

Minister Siemoniak podkreślał, że podpisana w piątek ustawa gwarantuje finansowanie obrony powietrznej i jest ważna także dlatego, by Polacy czuli się bezpiecznie. Szef MON przypomniał, że od przyszłego roku na obronę przed rakietami będzie kierowana znacząca część budżetu jego resortu.

Pióro, którym podpisał ustawę, prezydent wręczył Siemoniakowi. Minister zapowiedział, że będzie nim podpisywał umowy i decyzje dotyczące obrony powietrznej.

Natomiast dowódca Sił Powietrznych gen. broni Lech Majewski powiedział PAP, że nowe przepisy "stwarzają realne możliwości sprawnego unowocześnienia ważnego komponentu naszych sił zbrojnych, jaki stanowią Wojska Obrony Przeciwlotniczej". "W Siłach Powietrznych już się do tego zadania przygotowujemy, intensyfikując szkolenie językowe żołnierzy, modernizując infrastrukturę koszarową. (...) Jestem przekonany, że dzięki realizacji znowelizowanej ustawy zyska też na znaczeniu nasza pozycja w NATO" - podkreślił Majewski.

Nowelizacja ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu sił zbrojnych będzie obowiązywać w latach 2014-2023. Przewiduje ona, że w ramach 1,95 proc. PKB, które co roku w budżecie jest zapisywane na obronność, kwoty wynikające ze wzrostu gospodarczego będą przeznaczane na wyposażenie wojska w środki obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej.

Jednocześnie nowela zastrzega, że na ten cel MON powinien przeznaczać nie mniej niż 20 proc. funduszy na modernizację techniczną wojska. Te ostatnie - zgodnie z już obowiązującym prawem - stanowią co najmniej 20 proc. budżetu MON (faktycznie są wyższe).

Według szefa BBN Stanisława Kozieja na finansowanie programu obrony przeciwrakietowej będzie przeznaczane co najmniej 4-5 proc. budżetu MON rocznie.

Polski system przeciwrakietowy ma być dostosowany do obrony przede wszystkim przed rakietami krótkiego zasięgu, a częściowo także średniego. System ma być w pełni kompatybilny i zintegrowany z systemem budowanym przez NATO.

Do 2022 r. wojsko chce kupić sześć baterii rakiet średniego zasięgu Wisła (to one mają mieć zdolność zwalczania rakiet, według szacunków wojska pierwsza bateria zostanie wprowadzona już w 2017 r.), 11 baterii zestawów krótkiego zasięgu Narew, 77 samobieżnych zestawów przeciwlotniczych Poprad, 6 zestawów rakietowo-artyleryjskich Pilica (będących obecnie w fazie analitycznej) oraz 152 wyrzutnie i 486 rakiet Piorun. W ramach unowocześnienia obrony powietrznej zaplanowano też zakupy mobilnych stacji radiolokacyjnych Soła i Bystra.

184. posterunek radiolokacyjnego dalekiego zasięgu w Szypliszkach, po wdrożeniu do pracy bojowej, będzie prowadził rozpoznanie przestrzeni powietrznej w ramach krajowego i NATO-wskiego systemu obrony powietrznej. Stacja radiolokacyjna w Szypliszkach jest wyposażona w funkcję wykrywania i śledzenia taktycznych rakiet balistycznych. 

svit, PAP

[Fot. mon.gov.pl]

Warto poczytać

 1. 1270szydlowa 22.03.2018

  Beata Szydło o nagrodach dla ministrów PiS: opozycja urządza hucpę

  Ministrowie i wiceministrowie w rządzie PiS otrzymywali nagrody za ciężką, uczciwą pracę i te pieniądze się im po prostu należały - oświadczyła w czwartek w Sejmie b. premier Beata Szydło. Dodała, że dzięki pracy członków rządu, wszyscy Polacy mogą cieszyć się z rozwoju Polski.

 2. 1270preczzkomuna 22.03.2018

  Dawni opozycjoniści pozwani za pomalowanie sierpa i młota na pomniku

  Miejska instytucja pozwała do sądu dwóch byłych opozycjonistów z czasów PRL, którzy w 2016 roku pomalowali farbą sierp i młot na olsztyńskim pomniku wdzięczności Armii Czerwonej w proteście przeciwko dalszemu tolerowaniu symboli komunistycznych.

 3. 1270bodnarr 22.03.2018

  Rzecznik Praw Obywatelskich: możliwość aborcji ograniczona przez powoływanie się przez lekarzy na klauzulę sumienia.

  Ograniczona możliwości wykonania w niektórych rejonach Polski legalnego zabiegu przerwania ciąży, nierzetelna edukacja seksualna, brak pełnego dostępu do środków antykoncepcyjnych, powszechne stosowanie cesarskiego cięcia - to, zdaniem RPO, problemy wymagające pilnego rozwiązania.

 4. 1270dudaand 22.03.2018

  Prezydent chce, by jak najszybciej zająć się projektem ustawy o wsparciu kredytobiorców

  Wolą prezydenta jest, by posłowie jak najszybciej zajęli się projektem o wsparciu kredytobiorców w trudnej sytuacji - mówił podczas czwartkowego posiedzenia podkomisji ds. ustaw frankowych zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

 5. poznan23032018 22.03.2018

  Caritas przekazał ponad 240 tysięcy złotych dla poszkodowanych w wyniku katastrofy kamienicy

  Pieniądze dla poszkodowanych na konto Caritas Archidiecezji Poznańskiej przekazało ponad 1500 osób.

 6. 1270auschwitz 22.03.2018

  Skandaliczne zachowanie Izraelczyka. Znieważył pomnik w Auschwitz. Nowe fakty

  Dochodzenie w sprawie Izraelczyka podejrzanego o znieważenie pomnika w byłym KL Auschwitz

 7. aborcja22032018 22.03.2018

  "Nie ma stanowiska rządu w sprawie obywatelskiego projektu dotyczącego aborcji"

  Projekt "Zatrzymaj aborcję" to inicjatywa obywatelska, nie ma obecnie do niego stanowiska rządu.

 8. 1270mieszkanieplus 22.03.2018

  Mieszkanie plus: ponad 2 tys. lokali w budowie, kolejne 25 tys. w przygotowaniu

  W ramach programu Mieszkanie plus w budowie jest ponad 2 tys. lokali, kolejne 25 tys. w przygotowaniu. Pierwsi lokatorzy mają wprowadzić się do mieszkań w II kwartale 2018 roku - wynika z danych BGK Nieruchomości.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook