Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent wspiera reformę KRS

21.04.2017

Prezydent Andrzej Duda wspiera reformy ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, uważa, że są konieczne, a głęboka reforma wymiaru sprawiedliwości jest potrzebna - podkreślił w piątek w TVN24 szef prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski.

Projekt zmian ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa rząd przyjął 7 marca. Przewiduje on m.in. powstanie w KRS dwóch izb oraz wygaszenie, po 30 dniach od wejścia noweli w życie, kadencji jej 15 członków-sędziów, ich następców wybrałby Sejm. Przeciwko tym zmianom protestują środowiska sędziowskie. Wątpliwości dot. projektu ma także prezydent. Jak mówił w niedzielę dyrektor prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski chodzi głównie o wygaszanie mandatów członków KRS.

Szef biura prasowego Kancelarii Prezydenta pytany o czwartkowe spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka odpowiedział, że "jakiś czas temu" padła sugestia ze strony posłów Prawa i Sprawiedliwości zasiadających w tej komisji, że chcieliby się spotkać z prezydentem.

"Zostało to spotkanie zorganizowane wczoraj we wczesnych godzinach wieczornych, trwało mniej więcej 1,5 godzimy, rozmowa dotyczyła reform wymiaru sprawiedliwości, mówiąc jak najszerzej, oczywiście częścią tych reform, tych zmian jest ustawa o KRS" - zaznaczył Magierowksi.

"Pan prezydent wspiera reformy pana ministra Zbigniewa Ziobry, uważa, że są konieczne, że potrzebna jest głęboka reforma wymiaru sprawiedliwości w Polsce, a w szczególności sądownictwa, zresztą wiele sondaży wskazuje na to, że sami Polacy także nie są zadowoleni z tego jak funkcjonują sądy w Polsce" - dodał.

Magierowski podkreślił, że prezydent jest krytycznie nastawiony do niektórych wypowiedzi członków obecnej KRS. "W jego przekonaniu niekiedy przekraczają swoje kompetencje, prerogatywy, wypowiadają się na tematy polityczne, czego jako sędziowie czynić nie powinni" - zaznaczył.

Szef prezydenckiego biura prasowego przypomniał również, że prezydent ma wątpliwość dotyczące propozycji automatycznego wygaszenia mandatów obecnych członków KRS. "Pan prezydent mówi o tym otwarcie, wspominał o tym w swoich rozmowach z panem ministrem Ziobrą, ma nadzieję, że ta kwestia zostanie rozstrzygnięta" - powiedział Magierowski.

Podkreślił, że 12 kwietnia minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro skierował wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o sprawdzenie konstytucyjności wyboru obecnych członków KRS.

"Pan prezydent czeka na decyzję TK, orzeczenie w tej sprawie i tak naprawdę czeka oczywiście na finalny efekt prac nad tą ustawą w parlamencie. I w zależności od tego, jaką decyzję podejmą posłowie, senatorowie, jaki będzie kształt tej ustawy ostateczny oraz jakie będzie orzeczenie TK w tej jednej konkretnej kwestii, co do której pan prezydent wyraża swoje wątpliwości konstytucyjne - od tego uzależnia swoją decyzję, jeśli chodzi o zatwierdzenie ustawy o KRS" - podkreślił Magierowski.

Pytany, czy w najbliższym czasie planowane są spotkania prezydenta ze stowarzyszeniami sędziowskimi odpowiedział, że prezydent odbył rozmowę z przedstawicielami związków prawniczych. 

"Pod koniec lutego zostało skierowane do Kancelarii Prezydenta pismo z prośbą o spotkanie z przedstawicielami stowarzyszenia, w których działają także sędziowie, prawnicy i pan prezydent z dwoma przedstawicielami tego stowarzyszenia, porozumienia różnych związków prawniczych, rozmawiał na temat właśnie różnych zmian legislacyjnych w tym obszarze. To spotkanie nie przyniosło przełomu, ale taka rozmowa się odbyła" - zaznaczył Magierowski.

"Dzisiaj wszystko w rękach parlamentarzystów oraz jak wspomniałem Trybunału Konstytucyjnego" - dodał.

Sejm przeprowadził pierwsze czytanie rządowego projektu noweli ustawy o KRS na początku kwietnia. Według MS, nowela ma zobiektywizować tryb wyboru kandydatów, bo dotąd o wyborze członków Rady "decydowały w praktyce sędziowskie elity".

Według projektu, jeżeli obie izby będą miały różne opinie o kandydacie na sędziego, wówczas ta, która wydała o nim opinię pozytywną, może wnioskować o decyzję Rady w pełnym składzie. Wówczas za kandydatem musiałoby się opowiedzieć 17 członków Rady: I prezes SN, prezes NSA i członkowie Rady wybrani spośród sędziów.

Resort sprawiedliwości podkreśla, że podobne rozwiązania "z powodzeniem funkcjonują w Europie", np. w Niemczech o powoływaniu sędziów sądów federalnych decyduje minister federalny wraz z komisją złożoną z ministrów krajowych i członków powoływanych przez parlament.

PO, Nowoczesna i PSL wskazywały w debacie, że rządowy projekt jest niekonstytucyjny i mówiły o "kolonizacji sądownictwa przez PiS" i "typowym skoku na instytucję". Rządowy projekt budzi też krytykę m.in. w środowiskach sędziowskich. W marcu przedstawiciele sędziów podkreślili, że projekt zmierza "do upolitycznienia sądów i naruszenia ich niezależności". "Iustitia" apelowała do sędziów, aby w razie uchwalenia noweli nie brali udziału w wyborach do nowej Rady.

W czwartek wieczorem prezydent Andrzej Duda przyjął grupę posłów PiS z sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka - powiedział PAP Marek Magierowski. Tematem rozmowy był m.in. projekt zmian ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.


PAP / frost
[Fot. prezydent.pl]

Warto poczytać

 1. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

 2. monciak15072018 15.07.2018

  Nowy pomysł na walkę z narkotykami. Terapeuci od uzależnień wyjdą na ulice Sopotu

  Sopot uruchomił program, w ramach którego w weekendowe noce na głównych ulicach miasta dyżurować będą terapeuci uzależnień. Podpowiedzą oni osobom, które wpadły w nałóg lub są nim zagrożone, gdzie szukać pomocy.

 3. wassermann03072018 15.07.2018

  Kiedy przesłuchanie Donalda Tuska w sprawie Amber Gold? Wassermann: W przyszłym tygodniu ustalimy termin

  W przyszłym tygodniu sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold ustali termin przesłuchania b. premiera, a obecnie szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska - poinformowała PAP przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann (PiS). Jak dodała jego przesłuchanie może się odbyć po 20 września.

 4. 1270birkenau 14.07.2018

  Obcokrajowcy chcieli wynieść z muzeum Auschwitz-Birkenau cegły z krematorium

  Dwójka obcokrajowców chciała wynieść z terenu muzeum Auschwitz-Birkenau cegły pochodzące z krematorium. Na miejscu policjanci prowadzą czynności z udziałem podejrzanych - poinformował PAP sierżant Mateusz Drwal z zespołu prasowego małopolskiej policji.

 5. 1270mmczuk 14.07.2018

  Dobiega końca proces przeciwko M. Maleńczukowi o napaść na działacza pro-life

  Przed krakowskim sądem dobiega końca proces o naruszenie nietykalności cielesnej, jaki muzykowi Maciejowi Maleńczukowi wytoczył z prywatnego oskarżenia działacz pro-life. Jak poinformował sąd na ostatniej rozprawie, wyrok może zostać ogłoszony we wtorek.

 6. 1270grunwald 14.07.2018

  Kolejne wspaniałe zwycięstwo Polski i Litwy nad Niemcami

  W sobotę na Polach Grunwaldzkich wojska polsko-litewskie znów pokonały armię Zakonu Krzyżackiego. W inscenizacji słynnej bitwy sprzed 608 lat wzięło udział 1,3 tys. rekonstruktorów, a rycerskim zmaganiom kibicowało 15 tys. widzów.

 7. pyton11072018 14.07.2018

  Poszukiwania pytona utrudnione przez pogodę

  Nad Wisłą w okolicach Konstancina-Jeziornej (woj. mazowieckie) trwająposzukiwania pytona tygrysiego, którego wylinkę znaleziono na brzegu rzeki w ubiegłym tygodniu. Jak poinformowała PAP straż pożarna, sobotnie poszukiwania są utrudnione ze względu na deszczową pogodę

 8. spiacy-komorowski-14072018 14.07.2018

  Zdjęcie śpiącego Komorowskiego stało się hitem. Zobacz opinie po Zgromadzeniu Narodowym

  Wczorajsze Zgromadzenie Narodowe z okazji 550-lecia powstania polskiego parlamentaryzmu wzbudziło szerokie zainteresowanie opinii publicznej. Nie tylko z powodu samej uroczystości, przemówienia najważniejszych polityków, ale także z powodu zachowania totalnej opozycji

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook