Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent wręczył odznaczenia

11.11.2015

Niepodległość nie jest nigdy dana raz na zawsze, tak samo jak i wolność. Bywa różnie, w różnych częściach świata i Europy - powiedział prezydent wręczając odznaczenia z okazji Dnia Niepodległości.

W Belwederze, w Święto Niepodległości rozpoczęła się w środę po godz. 10.30 uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych przez prezydenta Andrzeja Dudę. Wcześniej prezydent złożył wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Zwracając się do odznaczonych prezydent powiedział: 

Szanowni Panowie Marszałkowie, dostojni państwo, uhonorowani przez Rzeczpospolitą, ministrowie, goście.
To ważny dzień co roku. I bardzo znaczący - dzień, w którym obchodzimy narodowe Święto Odzyskania Niepodległości. Ja osobiście każdego 11 listopada obchodziłem je z moimi rodzicami, potem z moimi przyjaciółmi z harcerstwa, gdy obchodzenie tego święta nie było mile widziane, delikatnie mówiąc. Od 1989 roku obchodzimy je swobodnie. Ale zawsze powinniśmy je obchodzić w sposób niezwykle dostojny i radosny, ale i sposób czczący tę wielką pamięć.
Bo niepodległość nie jest nigdy dana raz na zawsze, tak samo jak i wolność. Bywa różnie, w różnych częściach świata i Europy. (…) My, Polacy na przestrzeni setek lat naszej historii przekonaliśmy się, jak niepodległość jest ważna i łatwo ją utracić w skutek zapatrzenia i kierowania się partykularnymi interesami, zamiast dobrem Ojczyzny, narodu i społeczeństwa. One się zaplatają i są nierozerwalne. Musimy o tym pamiętać, realizując politykę. Polityka należy do tych, których ta odpowiedzialność została powierzona przez naród, przez wyborców.
Oprócz polityków tę polską rzeczywistość, siłę Polski, naszej niepodległości, suwerenności, poprzez tworzenie wspólnoty pokoleń i odkrywanie polskiej historii, pokazywanie prawdy historycznej, realizuje także wielu zwykłych ludzi, którzy polityką się nie zajmują. Dzisiaj stoją przede mną - miałem zaszczyt w imieniu RP ich uhonorować. (…) Poczynając od pana generała „Gryfa”, bohatera Powstania Warszawskiego, człowieka, który był zawsze Polsce oddany. (…)
Poglądy są różne, ale najważniejsze jest to, by były to przekonania, które budują Rzeczpospolitą i te wszystkie wartości, które są jej ostoją. To nasze poczucie wspólnoty, to polska rodzina, w której zawsze nasz język i nasza historia, nasz obyczaj był przechowywany, nawet w najtrudniejszych czasach. Dziś czasy nie są trudne, ale rodzinę trzeba nadal bronić i wspierać. Za całą tę działalność, niezłomną odwagę, bohaterstwo dla Rzeczypospolitej - dziś chciałem państwu w jej imieniu podziękować. Ogromnie się cieszę, że mogłem państwu podziękować. (…) Ojczyzna powinna pamiętać o tych, którzy całym swoim życiem narażając się, bronią tego, co najważniejsze - dla Polski, narodu, przyzwoitości. Ogromnie za to dziękuję.
Mogę powiedzieć, że jesteście państwo w tej formule pracy ludźmi niezłomnymi. To zawsze ogromny zaszczyt z takimi ludźmi się spotkać. Dziękuję za tę obecność w Belwederze - i w imieniu Rzeczypospolitej, i w imieniu własnym.
Najwyższym orderem jest Order Orła Białego. Został ustanowiony w 1705 r. i odnowiony przez Sejm RP w 1921 r. Jest nadawany „za znamienite zasługi zarówno cywilne, jak i wojskowe, położone w czasie pokoju lub wojny, dla chwały i pożytku Rzeczypospolitej Polskiej” - głosi ustawa o orderach i odznaczeniach.
Z kolei Order Odrodzenia Polski „jest nagrodą za wybitne zasługi położone w służbie państwu i społeczeństwu”.
Order Odrodzenia Polski dzieli się na pięć klas: I - Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski, II - Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, III - Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, IV - Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, V - Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej jest nagrodą za wybitne zasługi położone dla współpracy między narodami.
W Święto Niepodległości prezydent Duda o godz. 12 weźmie udział w uroczystej odprawie wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Późnym popołudniem uda się do Białej Podlaskiej, gdzie wieczorem weźmie udział w śpiewaniu pieśni patriotycznych.
CZYTAJ WIĘCEJ: Gen. „Gryf” Lewiński, bohater Polski, któremu nie podziękowano. Czy prezydent Duda znajdzie odpowiedni sposób?
Uroczysta Msza św. za Ojczyznę z udziałem Pary Prezydenckiej. ZOBACZ ZDJĘCIA
maf, PAP

Warto poczytać

 1. padbrusy20032018 20.03.2018

  Wzruszające słowa prezydenta Dudy. "W waszej tragedii są elementy, które można przekuć na dobro"

  Wierzę, że w tragedii, która was dotknęła, są elementy, które mogą zostać przekute na dobro, takie jak wielkie serce i pomoc, którą okazaliście sobie nawzajem, swoim gościom i harcerzom - powiedział prezydent Andrzej Duda we wtorek na spotkaniu z wolontariuszami w Brusach.

 2. Gowin20032018 20.03.2018

  Rząd przyjął reformę Gowina. Polskie uczelnie czeka prawdziwa rewolucja

  Rząd przyjął we wtorek projekt ustaw reformujących polskie uczelnie - poinformował we wtorek wicepremier, szef resortu nauki Jarosław Gowin. Dodał, że przyszłoroczne nakłady na naukę i szkolnictwo wyższe wzrosną o 3,7 mld zł

 3. Kolakowska20032018 20.03.2018

  Nawoływała by "to coś złapać i ogolić na łyso". Jest wyrok

  Zapadł wyrok w głośnej sprawie radnej Anny Kołakowskiej, pozwanej za słowa "trzeba to coś złapać i ogolić na łyso"

 4. Komisjaweryfikacyjna20032018 20.03.2018

  PILNE: Jest decyzja komisji weryfikacyjnej w sprawie nieruchomości przy Hożej!

  Komisja uchyliła decyzję Prezydenta Warszawy z dnia 3 stycznia 2008 roku oraz odmówiła ustanowienia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości położonej na ulicy Hożej 23/25

 5. LisAndruszkiewicz 20.03.2018

  Według Lisa polską politykę zagraniczną prowadzi smarkateria. Mocna odpowiedź Andruszkiewicza!

  - Przyszłość nie należy do totalnych, lecz do nas - młodego patriotycznego pokolenia! - odpowiedział Adam Andruszkiewicz na agresywny felieton Tomasza Lisa w najnowszym "Newsweeku"

 6. Smolenskwrakwiki 20.03.2018

  Polska nie odzyska wraku Tupolewa? Niespodziewany problem

  Sytuacja z wrakiem tupolewa, który 10 kwietnia 2010 r. rozbił się pod Smoleńskiem, jest ciężka, w pewnym "zakleszczeniu" - ocenił szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Poinformował, że 10 kwietnia br. prezydent Andrzej Duda weźmie udział w odsłonięciu pomnika ofiar katastrofy

 7. Banderasobieplonie20032018 20.03.2018

  Narodowcy spalili wizerunki Bandery. Jest reakcja Ukrainy

  Ambasada Ukrainy w Polsce potępia manifestację zorganizowaną przez niektóre polskie organizacje nacjonalistyczne pod Ambasadą tego kraju w Warszawie - poinformowała w oświadczeniu zamieszczonym na swojej stronie internetowej Ambasada

 8. Nordstreamwiki 20.03.2018

  "Pozostaliśmy przy swoim". Polska twardo przeciw Nord Stream 2

  Kropla drąży skałę - powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski pytany o kwestię gazociągu Nord Stream2 i poniedziałkową rozmowę prezydenta Andrzeja Dudy z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. "Rozmawialiśmy o Nord Stream 2, pozostaliśmy przy swoim" - dodał

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook