Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent wręczył bratu bł. ks. Popiełuszki i jego żonie medal za 50 lat pożycia małżeńskiego

24.04.2018
1270popieluszko50
Prezydent wręczył bratu bł. ks. Popiełuszki i jego żonie medal za 50 lat pożycia małżeńskiego

Brat błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, Józef i jego żona Alfreda, odebrali we wtorek w Pałacu Prezydenckim z rąk prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy medale za długoletnie pożycie małżeńskie.

W uroczystości wzięli udział m.in. prezydenccy ministrowie Adam Kwiatkowski, Andrzej Dera i Krzysztof Łapiński.

"Bardzo się cieszę, to ogromny zaszczyt dla nas, że możemy państwu osobiście te odznaczenia wręczyć; to taki staż dwa razy dłuższy niż my mamy, przeszło dwa razy. Więc z wielką radością przyjmujemy państwa tutaj w Pałacu Prezydenckim i jesteśmy zaszczyceni, że zechcieliście państwo to zaproszenie przyjąć, że osobiście mogłem państwu wręczyć te medale" - powiedział Andrzej Duda podczas uroczystości.

Prezydent wyraził nadzieje, że podobne medale będzie mógł wręczyć także swoim rodzicom, którzy - jak mówił - wkrótce też będą obchodzili 50 rocznicę zawarcia małżeństwa.

"Przede wszystkim chcemy państwu życzyć następnych 50 lat, ale tak naprawdę w pierwszej kolejności, chcemy życzyć zdrowia dla państwa i dla państwa rodziny, pokoju i takiego spokojnego, dobrego życia, żeby się państwu wszytko dobrze układało. Proszę, żebyście państwo takie życzenia dla siebie i dla całej rodziny od nas przyjęli" - podkreślił prezydent.

Odznaczeni małżonkowie życzyli parze prezydenckiej również co najmniej 50 lat wspólnego życia.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko, ur. 14 września 1947 we wsi Okopy na Białostocczyźnie, niedaleko Suchowoli. Jerzy był jednym z pięciorga dzieci Władysława i Marianny Popiełuszków, którzy zajmowali się gospodarstwem rolnym.

Ks. Popiełuszko był duszpasterzem ludzi pracy, kapelanem Solidarności, organizatorem Mszy św. za Ojczyznę odprawianych w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu w Warszawie. W 1984 r. został uprowadzony a następnie zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa (SB). Pogrzeb zamordowanego księdza odbył się 3 listopada 1984 r, i stał się ogólnopolską manifestacją solidarności i walki o wolność.

6 czerwca 2010 r. ks. Jerzy Popiełuszko został ogłoszony błogosławionym. Podczas mszy, która zgromadziła ok. 140 tys. wiernych, dekret o beatyfikacji odczytał wysłannik papieski abp Angelo Amato. Potem w procesji przeniesiono relikwie ks. Jerzego do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.

(PAP)

autor: Marzena Kozłowska

fot. PAP/Paweł Supernak

Warto poczytać

 1. 1270jarrekk 20.05.2018

  Posłanka PiS zdradza: „Projekt ustawy o dekoncentracji mediów jest gotowy”

  "Jest więc pytanie, w którym momencie ruszyć z tą armatą i to jest pytanie do Jarosława Kaczyńskiego"

 2. morawiecki20052018 20.05.2018

  Skandaliczna sytuacja w Gdańsku. Totalni przerwali spotkanie premiera Morawieckiego!

  Grupa zadymiarzy KOD-u w agresywny sposób przerwała dziś spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim.

 3. pope20052018 20.05.2018

  Polski duchowny oddał mieszkanie rodzinie uchodźców z Syrii. Otrzyma godność kardynała od papieża

  Oddał służbowe mieszkanie rodzinie uchodźców z Syrii i zamieszkał w biurze, zimą roznosi śpiwory i ciepłe jedzenie bezdomnym koło bazyliki św. Piotra.

 4. Woronicza17a 20.05.2018

  Puste fotele totalnej opozycji w Woronicza 17. Boją się kolejnego skandalu z Gawłowskim?

  Andrzej Halicki (PO), Urszula Pasławska (PSL-UED) i Mirosław Suchoń (Nowoczesna) nie wzięli udziału w niedzielnym programie "Woronicza 17" w TVP Info. Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej podkreślali, że audycja jest stronnicza, manipuluje informacjami i pomija ważne tematy

 5. DarMlodziezy20052018 20.05.2018

  Wzruszający widok w Gdyni. "Dar Młodzieży" wypływa w Rejs Niepodległości

  W południe w Gdyni, z udziałem m.in. premiera Mateusza Morawieckiego, rozpoczęła się uroczystość przed wypłynięciem "Daru Młodzieży" w Rejs Niepodległości

 6. Rzeplinskiwiki 20.05.2018

  Czy to już obsesja? Rzepliński opowiada o "spotkaniu" z Kaczyńskim

  W rozmowie z "Gazetą Wyborczą" były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński opowiedział historię swojego "spotkania z Jarosławem Kaczyńskim". - Nasze spojrzenia spotkały się co najmniej trzykrotnie - powiedział Rzepliński

 7. ObywateleRP20052018 20.05.2018

  Obywatele RP w znów w akcji. Tak wykorzystują niepełnosprawnych podczas protestu [WIDEO]

  Powoli opadają maski pod protestem niepełnosprawnych. Czy ktoś ma jeszcze wątpliwości co do tego, że jest on w coraz większym stopniu wykorzystywany do walki z obecnym rządem? Zamieszczone na Twitterze nagranie spod Sejmu w dużym stopniu je rozwiewa

 8. 1270bettysz 19.05.2018

  Szydło: mamy jedną Polskę, która jest naszym wspólnym domem

  Możemy różnić się zdaniami, ale mamy jedną Polskę, która jest naszym wspólnym domem i musimy mieć poczucie, że jesteśmy u siebie - powiedziała wicepremier Beata Szydło, która w sobotę spotkała się z mieszkańcami Świątnik Górnych (Małopolskie).

Wiadomości ze świata

więcej
CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook