Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent wesprze kino patriotyczne

27.11.2015

Powstanie fundusz wspierający kino historyczne.

Projekt utworzenia przy prezydencie RP funduszu dofinansowującego filmy historyczne jest gotowy. Zajmują się nim w powołanej przez Andrzeja Dudę Narodowej Radzie Rozwoju eksperci z sekcji "Kultura, tożsamość narodowa, polityka historyczna" - poinformował PAP członek NRR Jacek Bromski.

Projekt jest gotowy, będzie rozpatrywany w grudniu - powiedział PAP Bromski, reżyser, scenarzysta i producent filmowy, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich (SFP).

Powołana przez Andrzeja Dudę w połowie października Narodowa Rada Rozwoju, w której skład weszło 87 ekspertów z różnych dziedzin, jest gremium konsultacyjno-doradczym przy prezydencie RP. Zadania Rady to: "formułowanie celów strategicznych oraz metod ich osiągnięcia poprzez analizowanie sytuacji w kluczowych dziedzinach funkcjonowania państwa, definiowanie wyzwań i wskazywanie zagrożeń w perspektywie przyszłości Polski".

Jako forum konsultacyjne NRR będzie przygotowywać dla prezydenta opinie, ekspertyzy, a także założenia merytoryczne do prezydenckich projektów ustaw.

Rada składa się z 10 sekcji: gospodarka, praca, przedsiębiorczość; ochrona zdrowia; wieś, rolnictwo; samorząd, polityka spójności; kultura, tożsamość narodowa, polityka historyczna; bezpieczeństwo, obronność; polityka zagraniczna; nauka, innowacje; edukacja, młode pokolenie, sport; polityka społeczna, rodzina.

Jacek Bromski jest jednym z ekspertów w sekcji "kultura, tożsamość narodowa, polityka historyczna". "Reprezentuję oczywiście środowisko filmowe, ale również tzw. przemysły kultury, czy przemysły kreatywne" - powiedział PAP. Jak wymieniał Bromski, są to "wydawcy książek i prasy, nadawcy telewizyjni, organizacje autorskie, związki i stowarzyszenia twórcze - kompozytorzy, pisarze, dziennikarze, fotograficy - wszyscy zrzeszeni w stowarzyszeniu Kreatywna Polska".

Opowiadając o działaniach w NRR, Bromski tłumaczył: "Spotykamy się dość często w ramach sekcji - natomiast spotkania gremialne mają swoje określone tematy i swój kalendarz. W ramach sekcji staramy się wypracowywać własne inicjatywy, a także z pomocą prezydenta zwracać uwagę rządu na te zjawiska czy nieprawidłowości w dziedzinie szeroko pojętej kultury, edukacji historycznej i nie tylko, które naszym zdaniem wymagają szybkiej interwencji rządu lub poszczególnych ministerstw".

"Oczywiście nie jest wykluczone, że z inicjatywy prezydenta będziemy zajmować się tym, co aktualnie prezydenta zainteresuje. Nasza działalność ma dość szerokie, acz niesformalizowane ramy" - zaznaczył.

Pytany o działania sekcji "kultura, tożsamość narodowa, polityka historyczna", o tematy, którymi eksperci aktualnie się zajmują, Bromski powiedział PAP: "To po pierwsze projekt utworzenia przy prezydencie specjalnego funduszu dofinansowującego filmy historyczne oraz filmy dla dzieci - jak wiadomo, wiele filmów na istotne dla tożsamości narodowej historyczne tematy w obecnych warunkach nie może powstać ze względu na zbyt duże, jak na możliwości Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej budżety. Ten projekt jest już gotowy i będzie rozpatrywany przez naszą sekcję na grudniowym posiedzeniu".

Inny temat, którym zajmują się eksperci, to - jak opowiadał prezes SFP - "istotna dla przemysłów kultury sprawa piractwa internetowego i zaniedbań poprzedniego rządu, który nie wprowadził wymaganych przez dyrektywy unijne rozwiązań legislacyjnych, przez co Polska znalazła się na pierwszym miejscu w świecie pod względem piractwa internetowego".

Pytany o jakiego rodzaju zmiany, jeśli chodzi o interesy środowiska polskich filmowców chciałby zabiegać, należąc do NRR, Bromski odparł: "Narodowa kinematografia ma się dobrze. Raczej będę się starał, żeby politykom nie przyszło do głowy czegoś +ulepszać+ w strukturach działania PISF".

"Natomiast osobny fundusz na filmy ważne z punktu widzenia polityki historycznej państwa to również dla środowiska filmowego inicjatywa jak najbardziej pożądana i słuszna" - ocenił.

Oprócz Jacka Bromskiego, do sekcji NRR "kultura, tożsamość narodowa, polityka historyczna" należą: prof. Andrzej Nowak (koordynator sekcji), ks. prof. Paweł Bortkiewicz, dr hab. Dariusz Gawin, dr hab. Filip Musiał, prof. Dariusz Stola oraz Bronisław Wildstein.  O potrzebie utworzenia specjalnego funduszu dofinansowującego filmy historyczne mówiła także nowa dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Magdalena Sroka. "Opowiadanie własnej historii i jej reinterpretacja to jeden z ważniejszych budulców identyfikacji narodowej i w ogóle tożsamościowej. Nasz problem polega jednak na tym, że przy dość skromnym budżecie PISF nas na kino historyczne w tak szerokim wymiarze nie stać" - zwracała uwagę Sroka we wrześniowym wywiadzie dla PAP.

"Myślę, że niezwykle cenne byłoby, gdyby udało się przekonać ministerstwo kultury, a być może Kancelarię Prezydenta RP, aby powstał jakiś dodatkowy fundusz, który taki priorytet +kino historyczne+ by wyróżniał. Tak, by priorytet ten był finansowany nie ze źródeł, które wpływają do PISF - czyli nie z opodatkowania płatników - ale bezpośrednio z budżetu państwa" - powiedziała szefowa PISF.

"Nie stać nas na dzień dzisiejszy w PISF na to, aby przeznaczać 20-30 milionów złotych rocznie na priorytet kino historyczne. A żeby takie kino miało sens i mogło powstawać, powinno mieć budżet pozwalający na profesjonalną produkcję w tym zakresie" - podkreślała Sroka.

Ustanowienie Narodowej Rady Rozwoju Andrzej Duda zapowiadał jeszcze w trakcie kampanii prezydenckiej, jako nawiązanie do gremium powołanego w 2010 r. przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. NRR w czasie prezydentury Lecha Kaczyńskiego odbyła dwa posiedzenia.

Prezydent Duda, powołując NRR w październiku, wyraził nadzieję, że prace Rady w każdej z dziedzin zakończą się sukcesem. "Chciałbym, byśmy przygotowali dalekosiężny plan naprawy i rozwoju RP. Mnie się marzy polskie państwo silne. Wierzę w to, że dzięki eksperckiemu wsparciu, współpracy z rządem i parlamentem będzie to możliwe, by taką Polskę osiągnąć. To był cel, dla którego startowałem w wyborach prezydenckich i to cel mojego działania jako prezydenta" - podkreślił.

Prezydent powiedział, że potrzebuje ekspertów, fachowców, których "opinii będzie wysłuchiwał, ekspertyz będzie słuchał i rozważał, które rozwiązania już na własną odpowiedzialność będzie wdrażał, z którymi będzie dyskutował".

Podkreślił, że cieszy się, iż zaproszenie przyjęli ludzie, którzy czują się odpowiedzialni za polskie państwo. "Którzy czują się odpowiedzialni także w tym znaczeniu, że chcieliby, żeby ono było lepsze, silniejsze, sprawniejsze, żeby było bardziej przyjazne dla naszych rodaków, dla obywateli. By można było w polskim państwie łatwiej osiągnąć osobisty sukces, żeby nie trzeba było szukać alternatywy poza granicami" - powiedział Andrzej Duda.

Zaznaczył, że praca do wykonania jest ogromna. "Chciałbym, aby Narodowa Rada Rozwoju była ciałem ekspercko-doradczym, ale także takim, które będzie miało charakter pracy nad rozwiązaniami strategicznymi, nad perspektywami rozwoju" - mówił prezydent.

mly/PAP

fot. [PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. timmer18062018 18.06.2018

  Obywatele RP proszą Timmermansa o pomoc. Wiceszef KE: „Głos polskiego społeczeństwa jest ważny”

  "Wiceszef KE Frans Timmermans sprawia wrażenie człowieka zdeterminowanego do obrony własnego stanowiska, w kwestiach dot. podstaw UE i praworządności prezentuje stanowisko niewzruszone"

 2. trzaskowskitwt18062018 18.06.2018

  Trzaskowski nadal się pogrąża. To nie koniec skandalicznych wypowiedzi

  Polityk Platformy Obywatelskiej w porannym programie Radia Zet zasugerował, że warunkiem dotacji z Unii Europejskiej jest to, kto rządzi Polską.

 3. jurgiel18062018 18.06.2018

  Zmiana w ministerstwie. Krzysztof Jurgiel rezygnuje ze stanowiska

  Minister Krzysztof Jurgiel złożył w poniedziałek ze względów osobistych rezygnację ze stanowiska Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - poinformowało biuro prasowe resortu rolnictwa

 4. jaki18062018 18.06.2018

  Wpadka Jakiego w sieci. Jak wyglądały jego przeprosiny?

  Wiceszef MS, kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta stolicy Patryk Jaki zapowiedział, że w ramach przeprosin za udostępnione na jego profilu na Facebooku zdjęcie z pogrzebu polityka PO Sebastiana Karpiniuka wyśle "sprzęt dla dzieciaków" na stadion im. Sebastiana Karpiniuka w Kołobrzegu.

 5. trzasko06062018 18.06.2018

  Trzaskowski naprawdę to powiedział! "Pieniądze z UE popłyną wówczas, gdy PiS przegra wybory"

  Kandydat opozycji odniósł się do sporu Polski z Komisją Europejską.

 6. pogotowie12062018 18.06.2018

  Śmierelny wypadek. Autobus wpadł do rowu

  W miejscowości Konstantynowo (Kujawsko-Pomorskie) trwa akcja ratunkowa po wypadku autobusu, w którym zginęły 2 osoby, a szesnaście jest rannych. Na miejsce zdarzenia przyleciały dwa śmigłowce LPR i dojeżdżają kolejne karetki pogotowia.

 7. Petru-15062018 17.06.2018

  Niesamowite. Jednak powstanie kolejna partia Ryszarda Petru. Znamy szczegóły!

  Stowarzyszenie b. lidera Nowoczesnej tworzy właśnie "Plan Naprawy Państwa", czyli program nowego ugrupowania, alternatywny dla polityki PiS. Ujawniamy szczegóły i kolejny plan Petru.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook