Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent Warszawy o audycie ws. reprywatyzacji

28.09.2016

W naszym faktycznym i wizerunkowym interesie leży, aby audyt ws. reprywatyzacji rozpoczął się jak najszybciej - podkreśliła w środę prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Według niej, żeby rzetelnie przeprowadzić audyt, będzie potrzebne kilka tygodni.

Prezydent Warszawy powiedziała w środę dziennikarzom, że siedem firm złożyło oferty na przeprowadzenie audytu i „rozmowy się odbywają”.

„Będzie prowadzony dialog, chcemy żeby one jak najszybciej przystąpiły do pracy, bo to leży w naszym interesie faktycznym i wizerunkowym, żeby jak najszybciej ten audyt był” - podkreśliła prezydent Warszawy.

Dodała, że rozmowy są prowadzone przez komisję, której przewodniczy wiceprezydent stolicy Witold Pahl.

Gronkiewicz-Waltz zaznaczyła, że do przeprowadzenia audytu może zostać wyłonionych kilka firm. Będzie to uzależnione - jak uzasadniała - od tego jakie „będą czasowe możliwości konkretnej firmy”.

„Nie chcielibyśmy, żeby jedna firma pracowała zbyt długo, więc może będzie kilka. Zobaczymy” - zaznaczyła.

Prezydent Warszawy oceniła, że aby audyt przeprowadzić rzetelnie będzie potrzeba „na pewno co najmniej kilku tygodni”.

„Nie wiem czy to będą cztery tygodnie, czy może kilka, to może być i osiem tygodni. Chciałabym, żeby to nie przekraczało za dużo” - dodała.

Pytana kiedy może rozpocząć się przeprowadzanie audytu odpowiedziała:

„W tym tygodniu na pewno będą rozmowy, mam nadzieję, że one się skończą”.

Dodała, że po wskazaniu podmiotów, które spełnią warunki miasta, firma, bądź firmy, „dopasują zestaw osób”.

„To są firmy, które w większości przypadków nie mają stałych pracowników, tylko wynajmują specjalistów. W związku z tym one będą potrzebowały trochę czasu”.

Prezydent Warszawy wyraziła nadzieję, że „nie będzie to długi czas”, i że zgłoszone firmy „mają w gotowości takich specjalistów”.

W poniedziałek wiceprezydent Pahl wyjaśnił, że ratusz chce skorzystać z jak najszybszej procedury wyboru audytorów.

„Chcemy skorzystać z takich możliwości, które wynikają ze znowelizowanej ustawy o zamówieniach publicznych, aby ci audytorzy mogli wewnętrznie, w oparciu o decyzje wewnętrzną, zostać wyłonieni do dalszego procedowania” - dodał.

Ratusz oczekuje, że audyt powinien składać się z: oceny środowiska prawnego w obszarze gospodarki nieruchomościami w zakresie zagadnień objętych tzw. dekretem Bieruta; oceny struktury organizacyjnej oraz organizacji procesu dotyczącego postępowań reprywatyzacyjnych w urzędzie m.st. Warszawy; oceny środowiska wewnętrznego w urzędzie miasta, w tym podziału kompetencji i obowiązków oraz zakresu odpowiedzialności, dotycząca postępowań reprywatyzacyjnych.

Miasto oczekuje też oceny poprawności dokumentowania w postępowaniach reprywatyzacyjnych prowadzenia ewidencji i archiwizowania dokumentacji w tych postępowaniach oraz oceny postępowań reprywatyzacyjnych, w tym występujących w nich nieprawidłowości, ich przyczyn i skutków.

Temat reprywatyzacji w Warszawie powrócił po ujawnieniu okoliczności zwrotu działki obok Pałacu Kultury i Nauki (dawny adres Chmielna 70). Miasto przekazało ją w 2012 r. trzem osobom, które nabyły roszczenia od spadkobierców - mimo że wcześniej b. współwłaścicielowi nieruchomości, obywatelowi Danii, przyznano za nią odszkodowanie na podstawie umowy międzynarodowej. Wartość działki szacowana jest nawet na 160 mln zł.

Prezydent Warszawy zwolniła dyscyplinarnie dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Marcina Bajkę, zapowiedziała audyt procesu reprywatyzacji, a na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Warszawy na początku września zapewniała, że chce wyjaśnić kwestie reprywatyzacji do końca.

wkt/PAP

[fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. 1270policjaprow 24.04.2018

  Policyjna prowokacja - przechodnie pomagali pijanym kierowcom

  Dwie na cztery osoby zdecydowały się pomóc pijanemu kierowcy wyjechać z parkingu podczas policyjnej prowokacji, przeprowadzonej we wtorek w Katowicach. W jednym przypadku reakcja była bierna, a tylko w jednym - prawidłowa.

 2. 1270popieluszko50 24.04.2018

  Prezydent wręczył bratu bł. ks. Popiełuszki i jego żonie medal za 50 lat pożycia małżeńskiego

  Brat błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, Józef i jego żona Alfreda, odebrali we wtorek w Pałacu Prezydenckim z rąk prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy medale za długoletnie pożycie małżeńskie.

 3. 1270rafalskaaaa 24.04.2018

  Podpisano porozumienie ws. wsparcia osób niepełnosprawnych

  To sukces środowisk osób niepełnosprawnych; widzę tu dobrą wolę, że rząd chce spełnić niektóre postulaty - oceniła podpisanie porozumienia rządu i części środowisk osób niepełnosprawnych Ewa Krawczyk z Fundacji Pomóż Innym.

 4. Chrzanowskawiki 24.04.2018

  Polska będzie miała kolejną błogosławioną. Była współpracowniczką Karola Wojtyły

  W sobotę w Krakowie-Łagiewnikach odbędzie się beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej. To postać, która wspaniale wpisuje się w obchody stulecia odzyskania niepodległości i czterdziestolecia wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża - podkreśla metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski

 5. Lichocka22042018 24.04.2018

  Lichocka o Terlikowskim: Pajac zupełny

  - Zachował się jak hałaśliwy pajac w tej sprawie i nie będę wobec niego używać taryfy ulgowej po tym co napisał - tak posłanka PiS skomentowała słowa Terlikowskiego na temat jej wypowiedzi dotyczącej aborcji

 6. sejm22042018 24.04.2018

  Masażyści wejdą do Sejmu

  Do dyspozycji protestujących osób niepełnosprawnych na czas wizyty masażystów w Sejmie zostanie udostępniony pokój dziennikarski na pierwszym piętrze, nieopodal miejsca protestu - poinformował dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka

 7. HGWPOFlickr 24.04.2018

  Kolejne zatrzymania w sprawie afery reprywatyzacyjnej. A HGW przez lata nie widziała problemu

  Przez lata władze Warszawy udawały że nic się nie dzieje. Tymczasem na polecenie prokuratora policja zatrzymała we wtorek rano dwie osoby w związku z nieprawidłowościami przy reprywatyzacji nieruchomości przy ul. Skaryszewskiej 11 w Warszawie

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook