Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent w Łańcucie

17.03.2016

Andrzej Duda odznaczył Polaków, którzy ratowali Żydów.

Andrzej Duda w Łańcucie wziął udział w uroczystości wręczenia odznaczeń potomkom Polaków, którzy ratowali Żydów podczas II wojny światowej.

„Duda po podziękowaniu za obecność i organizację wydarzenia mówił o polskiej historii i polskich bohaterach.

    To spotkanie znaczące dla dwóch narodów: narodu polskiego, którego ja jako prezydent jestem synem i narodu żydowskiego, który z nami, Polakami jest na tej ziemi od tysiąca lat. I którego przedstawiciele niejednokrotnie w naszych dziejach, trudnych dziejach, przelewali krew za Polskę - by tu spokojnie mieszkać i by państwo polskie trwało. Rzeczpospolita wielu narodów - Rzeczpospolita Przyjaciół.

    Przez stulecia trwała ta symbioza Polaków i Żydów na tych terenach - wspólnego życia obok siebie: sąsiedzkiego, realizowania codziennych potrzeb, robienia interesów, budowania życia rodzinnego, budowania powodzenia. Trwała aż do dramatycznego, tragicznego momentu, kiedy Polska, a tym samym wszyscy ci, którzy tutaj mieszkali, z miesiąca na miesiąc utracili wolność i szansę życiową. Kiedy Polska została napadnięta przez hitlerowskie Niemcy, a potem Związek Sowiecki. Nie było państwa polskiego w sensie instytucjonalnym i geograficznym, nie miał kto w sposób bezpośredni obronić tutaj ludzi.

    Polacy szybko się zorganizowali - powstało Polskie Państwo Podziemne, rząd emigracyjny w Londynie, ale państwa polskiego i władz polskich tu na miejscu nie było. Ale co najważniejsze, nie było także jakichkolwiek władz instytucjonalnych, które podjęłyby kolaborację z najeźdźcą. A najeźdźca okazał się straszny - nie tylko poniżał w absolutny sposób ludzką godność, uważając się ideologicznie za lepszego, wyższego rasowo i klasowo niż wszyscy ci, których napadł i wziął w niewolę. Uważał, że konieczna jest eksterminacja - narodu żydowskiego. Polaków uważano za niewolników i uważano, że wystarczy wytępić niepokornych i elity: tak jak stało się z profesorami UJ uwięzionymi zaraz po rozpoczęciu II wojny światowej i wywiezionymi do obozów.

    Naród żydowski postanowiono zniszczyć i wytępić całkowicie. Rozpoczął się proces zagłady, którą tutaj na ziemiach, na których żyli Polacy z Żydami, było widać wyraźnie. I był sprzeciw polskiego państwa podziemnego, był sprzeciw polegający na utworzeniu Rady Pomocy Żydom - Żegota, była misja Jana Karskiego, by zawieźć świadectwo o tym, co się na terenach Polski dzieje. Że jest Holokaust, a naród żydowski jest niszczony.

    Były też odezwy do Polaków, wzywające ich przez Polskie Państwo Podziemne do pomocy swoim współobywatelom pochodzenia żydowskiego. Gdzie mówiono o moralnym i obywatelskim obowiązku pomocy. Mówiło o tym także wielu księży - wprost do wiernych, w trakcie kazań. Mówiło, choć zrządzeniem nazistowskich Niemców każda pomoc Żydom na byłych polskich ziemiach miała być karana śmiercią. To było publicznie ogłoszone i wszyscy o tym wiedzieli. To było jedyne miejsce w Europie, gdzie za jakąkolwiek pomoc Żydom groziła śmierć ze strony najeźdźców.

    Człowiek, który czegoś takiego nie przeżył, a nie daj nam Boże, byśmy kiedykolwiek stanęli wobec takiej alternatywy - znajduje się pewnie przed dramatycznym wyborem, gdy widzi człowieka: swojego sąsiada, znajomego, wynędzniałego i przestraszonego. (…) Człowieka, który widział śmierć swoich najbliższych - często wcześniej zamordowanych, rozstrzelanych. Wszyscy wiemy, jak było - świadectw jest setki tysięcy. Gdy ktoś taki staje na progu Twojego domu i masz świadomość, że za plecami stoi Twoja żona czy mąż, dzieci, czasem wnuki, to musi być moment zawahania… Ta iskra, która przebiega przez głowę: co zrobić? Czy odwrócić się na pięcie i udawać, że tego kogoś tutaj nie było? Czy otworzyć drzwi szerzej i powiedzieć: damy sobie jakoś radę.

    Oczywiście nie wszyscy umieli te drzwi szerzej otworzyć. Ale były w Polsce setki tysięcy ludzi, Polaków, którzy nie odmówili pomocy. Niedawno miałem zaszczyt gościć w Pałacu panią Stellę Zylbersztajn, który został stworzony przez pana Macieja Pawlickiego. To opowieść o jej życiu i cudownym wręcz uratowaniu. I o tym, jakim jest dziś człowiekiem - niosącym pomoc innym, solidarnym, przepojonym dobrem. Niewiele spotkałem w swoim życiu ludzi tak przepojonych dobrem. (…) Jej świadectwo o Polakach: 23 osoby wskazane uznane przez Yad Vashem do grona Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Ale ona sama mówi, że pomogło jej ok. 60 osób, choć nie wszystkich była w stanie zidentyfikować.

    Dziś miałem zaszczyt - wielki dla mnie, jako człowieka - idąc w pewnym sensie śladami pana prezydenta prof. Lecha Kaczyńskiego, odznaczyć tych, którzy nie zamknęli drzwi. Tych, którzy otwarli szeroko drzwi i powiedzieli: „Chodźcie, damy radę”. Mając świadomość tego, czym to grozi. Byli ludźmi od początku do końca, w każdym momencie, dzieląc się schronieniem, chlebem, życiem.

    Jestem zaszczycony, że mogę o tym mówić w tym miejscu i że mogę w imieniu Rzeczypospolitej wszystkim państwu - bohaterom i im najbliższym - dzisiaj podziękować. W Yad Vashem jest napis: „Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat”. To piękne i głębokie stwierdzenie - daliście państwo dowód tego. To świadectwo tego, jakimi ludźmi jesteście i jakie są Wasze rodziny. To szlachetność, to godność, którą nosi się w sercu. Bo godnością jest odpowiedzialność za to, by godność zachowali inni. Za to dziękuję z całego serca. Także dzięki temu, kim wtedy okazaliście się Wy i Wasi najbliżsi, Rzeczpospolita może być dumna i traktować jako bohaterów.

    Bohaterów, o których absolutnie nie wolno zapomnieć - którzy w absolutnie bezprecedensowy sposób przyczynili się do tego, że byliśmy w stanie przetrwać godnie, jako naród. I możemy iść do Instytutu Yad Vashem, bo najwięcej drzew upamiętnia tam Polaków. Ponad 6 tysięcy. I to jest nasz wielki powód do dumy. My pamiętamy o naszej historii - umiemy sprawy nazywać po imieniu. Kto był katem i zdrajcą, a kto bohaterem. Za to państwu dziękuje. Za świadectwa, za przyjaźń, za zrozumienie, za bohaterstwo. Rzeczpospolita może je docenić poprzez wręczenie odznaczeń. (…) To wiele, a zarazem niewiele - bo życie ludzkie, które ratowaliście, nie ma ceny. Proszę, żebyście przyjęli te odznaczenia jako świadectwo i dowód tego, że Rzeczpospolita jest z Was dumna. Jako świadectwo tego, kim jesteście. Dziękuję serdecznie.”

W uroczystości otwarcia Muzeum Polaków Ratujących Żydów na Podkarpaciu im. Rodziny Ulmów w Markowej oprócz prezydenta Andrzeja Dudy wzięli udział przedstawiciele władz Izraela, Niemiec i USA.

mly/wPolityce.pl


fot. [PAP/Darek Delmanowicz]

Warto poczytać

 1. MWPetru23032018 23.03.2018

  "Przynosi negatywne skutki dla Polski" Narodowcy spalili kukłę znanego polityka!

  Działacze Młodzieży Wszechpolskiej spalili w piątek na happeningu w Białymstoku kukłę b. szefa Nowoczesnej Ryszarda Petru. Nowoczesna uważa, że to skandal i sprawą z urzędu powinny się zająć policja i prokuratura. Jeśli tak się nie stanie, Petru zapowiedział, że sam zwróci się do prokuratury

 2. Duda23032018 23.03.2018

  Prezydent kapituluje w sprawie reformy sądownictwa? Kontrowersyjne słowa Andrzeja Dudy

  Jeśli zmiana pewnych rozwiązań uspokoiłaby KE, to ja nie widzę problemu - kilka elementów możemy zmienić, bo dla mnie to są kwestie o charakterze technicznym, nie likwidują instytucji tej reformy - powiedział prezydent Andrzej Duda odnosząc się do propozycji zmian w ustawach dot. sądownictwa

 3. ks-Tomasz-Jegierski23032018 23.03.2018

  Episkopat odcina się od księdza, który stawia zarzuty finansowe Morawieckiemu

  Ks. Tomasz Jegierski nie przynależy do żadnej diecezji w Polsce; nie jest w polskich strukturach kościelnych - poinformowało na Twitterze Biuro Prasowe KEP, odnosząc się do sprawy duchownego, który stawia zarzuty finansowe Kornelowi Morawieckiemu

 4. Warszawa 23.03.2018

  Trwa przywracanie sprawiedliwości! Jest pierwszy akt oskarżenia ws warszawskiej reprywatyzacji

  Siedem osób, w tym adwokaci, rzeczoznawcy i tzw. handlarze roszczeń, zostało oskarżonych przez Prokuraturę Regionalną we Wrocławiu ws. przejmowania nieruchomości w stolicy. Pierwszy z aktów oskarżenia w tzw. dzikiej reprywatyzacji trafił w piątek do Sąd Okręgowego w Warszawie

 5. IPNspot 23.03.2018

  IPN tworzy spot o Polakach ratujących Żydów! Jest zapowiedź [WIDEO]

  Gdy świat staje się nieludzki, tylko pozostając człowiekiem można ocalić innych - głosi nowy spot, który IPN zaprezentował w piątek w Warszawie z okazji przypadającego w sobotę Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

 6. 1270morawieckimatyjpg 23.03.2018

  Morawiecki rozmawiał w kuluarach szczytu UE z Junckerem

  Premier Mateusz Morawiecki w czwartek rozmawiał w cztery oczy w kuluarach szczytu UE z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem - dowiedziała się w piątek PAP ze źródła dyplomatycznego

 7. 1270szydlowa 22.03.2018

  Beata Szydło o nagrodach dla ministrów PiS: opozycja urządza hucpę

  Ministrowie i wiceministrowie w rządzie PiS otrzymywali nagrody za ciężką, uczciwą pracę i te pieniądze się im po prostu należały - oświadczyła w czwartek w Sejmie b. premier Beata Szydło. Dodała, że dzięki pracy członków rządu, wszyscy Polacy mogą cieszyć się z rozwoju Polski.

 8. 1270preczzkomuna 22.03.2018

  Dawni opozycjoniści pozwani za pomalowanie sierpa i młota na pomniku

  Miejska instytucja pozwała do sądu dwóch byłych opozycjonistów z czasów PRL, którzy w 2016 roku pomalowali farbą sierp i młot na olsztyńskim pomniku wdzięczności Armii Czerwonej w proteście przeciwko dalszemu tolerowaniu symboli komunistycznych.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook