Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Prezydent: Uczciwe wybory są istotne dla demokracji

23.06.2016

Nie ma nic bardziej fundamentalnego dla demokracji, niż uczciwe wybory, przeprowadzone na rzetelnych zasadach - podkreślił w czwartek prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości "25-lecia Demokratycznego Prawa Wyborczego i Organów Wyborczych w Polsce".

Zdaniem prezydenta, wielkim zadaniem dla wszystkich jest działanie na rzecz podniesienia frekwencji
w wyborach.

"Czy jest coś ważniejszego w państwie, które chce być państwem demokratycznym, które chce być tak nazywane, niż uczciwe i rzetelne wybory do organów przedstawicielskich, które będą stanowiły prawo, które będą powoływały osoby na najważniejsze stanowiska w państwie" - powiedział prezydent.

Zaznaczył, że nie ma nic bardziej fundamentalnego dla demokracji, niż uczciwe wybory, przeprowadzone na rzetelnych zasadach. Jak ocenił, rola Państwowej Komisji Wyborczej jest tutaj "absolutnie fundamentalna". Dlatego - mówił - chce podziękować wszystkim tym, którzy w ciągu minionych 25 lat, przyczyniali się do wzmacniania PKW, do tego, żeby wybory w Polsce były przeprowadzane coraz lepiej i sprawniej.

Prezydent wyraził jednocześnie ubolewanie, że w Polsce mamy relatywnie niską frekwencję w wyborach.

"Wielkim pytaniem i zadaniem dla nas wszystkich, przede wszystkim dla PKW, dla ludzi sprawujących władzę, jest co zrobić, aby podnieść tę frekwencję" - podkreślił.

Jak ocenił, potrzebne są też starania, aby wybory były coraz lepiej przeprowadzone, coraz bardziej transparentne i coraz sprawniejsze.

Prezydent przyznał, że na przestrzeni ostatnich 25 lat "różnie bywało" w kwestii przeprowadzania wyborów.

"Mieliśmy kryzys, nikt nie ma co do tego wątpliwości. W 2014 roku, w związku z wyborami samorządowymi, zaufanie zostało nadszarpnięte. (...) Ale na szczęście PKW w sposób sprawny i spokojny potrafiła to zaufanie odbudować w kolejnych wyborach, przeprowadzonych sprawnie, co do których uczciwości nikt nie podnosił żadnych istotnych wątpliwości" - podkreślił.


"My Polacy za mało podkreślamy, za mało to funkcjonuje w świadomości społeczeństw, przede wszystkim Zachodu, (bo) wszyscy kojarzą upadek komunizmu z upadkiem Muru Berlińskiego. Otóż nie, komunizm upadł na skutek wielkiej, pokojowej rewolucji, której dokonało polskie społeczeństwo, której dokonała Solidarność" - powiedział prezydent.

Jak ocenił, polskie społeczeństwo było "niesione ideą wolności, sprawiedliwości, woli, przynależności politycznej do wolnego świata Zachodu".

Zdaniem Andrzeja Dudy, Polska kulturowo należy do Zachodu od 1050 lat, od kiedy weszliśmy do świata kultury judeochrześcijańskiej, czyli od chrztu Polski. "Polacy zawsze mieli w sobie to wielkie dążenie do wolności, wielkie dążenie do samostanowienia" - przekonywał prezydent.

 

wkt/PAP

 

[fot. PAP/Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. DSC05982 27.10.2016

  KBW może zmienić wygląd kart do głosowania

  Biuro zapowiedziało w tej sprawie konsultacje społeczne, które są odpowiedzią na postulaty organizacji pozarządowych.

 2. 15af60213ee946c08cb7ff3554813008 27.10.2016

  Magierowski chwali nowy projekt ws. TK

  "Pan prezydent ma nadzieję, że TK już wkrótce będzie mógł pracować normalnie, w oderwaniu do tych bieżących sporów politycznych”.

 3. pred-st 27.10.2016

  Relacje polsko- senegalskie mają się zacieśnić

  Polski prezydent przypomniał, że w 2015 r. Senegal otworzył w Warszawie ambasadę, a Polska - w Dakarze w 2016 roku, co - jak zaznaczył - potwierdziło intensyfikację relacji politycznych i przekłada się na relacje gospodarcze między państwami.

 4. mid-16a25083 27.10.2016

  Kukiz'15 chce odrzucenia CETA przez Sejm

  "Kukiz'15 będzie domagał się odrzucenia tej ratyfikacji, co spowoduje, że umowa CETA padnie w Europie” - powiedział Stanisław Tyszka.

 5. 9720b50ff85a4b35acac3a7a523431d4 27.10.2016

  Ratusz składa zawiadomienia ws. reprywatyzacji

  "Składamy doniesienia wszędzie tam, gdzie pojawiają się wątpliwości".

 6. tk-stefefe 27.10.2016

  Władze o nowej ustawie o TK

  Beata Szydło i Patryk Jaki o projekcie nowej ustawy, którym zajmuje się Sejm.

 7. mid-16a27048 27.10.2016

  Szydło o CETA: "To nie jest umowa naszych marzeń"

  "Zadbaliśmy, by umowa UE-Kanada gwarantowała polskie interesy bardziej, niż dotąd umowy Polska-Kanada" - podkreśliła premier.

 8. c3c 27.10.2016

  Owsiak skazany za zniesławienie Matki Kurki

  Sąd Rejonowy w Złotoryi uznał, że szef WOŚP zniesławił i znieważył znanego blogera.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook