Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent uczcił pamięć ofiar katastrofy CASA

19.04.2017

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął w środę wizytę na Pomorzu Zachodnim od złożenia wieńca pod pomnikiem poświęconym ofiarom katastrofy wojskowego transportowca Casa C-295 w Mirosławcu (Zachodniopomorskie).

Pod obeliskiem prezydent i minister obrony narodowej Antoni Macierewicz uczcili pamięć 20 tragicznie zmarłych - czteroosobowej załogi i 16 oficerów, którzy wracali z konferencji o bezpieczeństwie lotów z Warszawy. Samolot rozbił się 23 stycznia 2008 r. wieczorem przy podejściu do lądowania w Mirosławcu. 

Prezydent i minister obrony złożyli wieńce pod obeliskiem, przed którym zapalono dziesięć białych i dziesięć czerwonych lamp, symbolizujące tzw. nawigacyjne oświetlenie lotniska. Odegrany na trąbce sygnał "Śpij kolego" zakończył krótką uroczystość. 

W planach wizyty prezydenta jest także wizyta w 12. Bazie Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu, gdzie spotka się kadrą jednostki i ma obejrzeć pokaz dynamiczny Orbitera vs. 2014. Prezydentowi w wizycie w Bazie ma towarzyszyć Macierewicz. 

Baza Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu to pierwsza tego typu jednostka w Polsce. Rozpoczęła swoją działalność na początku 2016 r. 

Jak poinformowała PAP oficer prasowy 12. Bazy kapitan Małgorzata Krywiak, obecnie na wyposażeniu jednostki jest kilkanaście sztuk bezzałogowców klasy mini Orbiter 2014. W ciągu najbliższych kilka lat jednostka ma zwiększyć liczbę stacjonujących żołnierzy z 500 osób do 1500. 

W przyszłości w Bazie mają być obsługiwanie nowoczesne systemy bezzałogowych statków powietrznych klasy średniej, a także statków operacyjnych typu MALE. Obecnie trwa szkolenie nowej kadry w Szkole Oficerskiej w Dęblinie, a także przygotowanie infrastruktury w bazie w Mirosławcu. 

12. Baza Bezzałogowych Statków Powietrznych jest jednostką bezpośrednio podporządkowaną dowódcy 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, przeznaczoną do zdobywania, gromadzenia, przetwarzania, analizy i interpretacji pozyskanych informacji. 

Po zakończeniu wizyty w Mirosławcu prezydent uda się do Wałcza (Zachodniopomorskie), gdzie zapanowano spotkanie z jego mieszkańcami. Później podobne spotkanie odbędzie się w Obornikach w Wielkopolsce. 

ak/PAP 

[fot. PAP/Marcin Bielecki ]

Warto poczytać

 1. RafalskaFlickr 24.04.2018

  PO chce dymisji Rafalskiej. Za 500+, leki dla seniorów, czy spadek bezrobocia?

  Absolutnie powinno dojść do dymisji minister Elżbiety Rafalskiej, to byłby gest rządu, który przyznałby się, że przez 2,5 roku sprawę opiekunów niepełnosprawnych zostawił nierozwiązaną - ocenił szef klubu PO Sławomir Neumann. Będziemy rozmawiać o wniosku ws. wotum nieufności dla Rafalskiej - dodał

 2. HGWPOFlickr 24.04.2018

  Kolejne zatrzymania w sprawie afery reprywatyzacyjnej. A HGW przez lata nie widziała problemu

  Przez lata władze Warszawy udawały że nic się nie dzieje. Tymczasem na polecenie prokuratora policja zatrzymała we wtorek rano dwie osoby w związku z nieprawidłowościami przy reprywatyzacji nieruchomości przy ul. Skaryszewskiej 11 w Warszawie

 3. ipn23042018 23.04.2018

  Ważna opinia! K. Szwagrzyk: "W Jedwabnem powinna zostać wznowiona ekshumacja"

  "Ekshumacja w Jedwabnem, gdzie 10 lipca 1941 r. doszło do masowej zbrodni na ludności żydowskiej, powinna zostać wznowiona"

 4. prezduda23042018 23.04.2018

  Szef kancelarii premiera o decyzji prezydenta Dudy: "To jest wielkie zaniedbanie"

  "Jestem bardzo niezadowolony z braku ustawy degradacyjnej; bardzo liczyłem, że zostanie ona podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę."

 5. Niedzielabezhandlu 23.04.2018

  Nadchodzi apokalipsa. Znany kabaret znakomicie wyśmiał panikę związaną z zakazem handlu w niedzielę [WIDEO]

  Rodziny walczące o przetrwanie. Pustka wokół centrów handlowych. Wojsko traci kontrolę, a na czarnym rynku ceny osiągają zawrotne sumy

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook