Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent spotkał się ze społecznością żydowską

13.01.2017

Ogromnie cieszy mnie to, że kultura żydowska w Polsce odradza się i że wspiera to tak wielu Polaków - mówił prezydent Andrzej Duda w piątek na noworocznym spotkaniu z przedstawicielami społeczności żydowskiej w Polsce.

W spotkaniu udział wzięli także m.in. pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda, ambasador Izraela w Polsce Anna Azari, naczelny rabin Polski Michael Schudrich, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce Artur Hofman i przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie Lesław Piszewski. 

Prezydent zaznaczył, że spotkanie ze społecznością żydowską odbywa się po raz 11 i zapoczątkował je prezydent Lech Kaczyński w 2006 r. Podkreślił, że spotkanie odbywa się dopiero w piątek 13 stycznia, ponieważ ruchome święto żydowskie Chanuka wypadło w 2016 r. w wigilię Bożego Narodzenia, i stąd po ustaleniach z rabinem Schudrichem zdecydowano, że zostanie ono przeniesione na okres poświąteczny. 

W związku z tym nie odbyło się tradycyjne zapalenie świec z okazji Chanuki. Prezydent mówił, że ważne jest dla niego to, iż spotkanie wypada w bliskości świątecznych wydarzeń dla wyznawców judaizmu i dla katolików. Przywołał także Ogólnopolski Dzień Judaizmu, którego obchody odbędą się 17 stycznia w Kielcach. 

"To dzień dialogu międzyreligijnego pomiędzy religią chrześcijańską, katolicką, a judaizmem, ustanowiony w 1997 r." - dodał. Podziękował wszystkim obecnym na spotkaniu. 

"Chcę zapewnić, że jest to dla nas niezwykle ważne, a dla mnie jako prezydenta RP jest to ważne również w tym znaczeniu państwowym, bo to nasze spotkanie i państwa obecność jest elementem wspólnototwórczym, tej wielkiej wspólnoty ludzi, która zamieszkuje Rzeczpospolitą" - mówił. 

Prezydent podkreślił, że bardzo często wraca do określenia "Rzeczpospolita przyjaciół" i chciałby, "żeby ona taka była zawsze". 

"Na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci, od '89 roku, obserwuję powrót na polską ziemię kultury żydowskiej, kiedy obserwuję, jak ona się rozwija, jak z zainteresowaniem przyjmuje ją wielu ludzi mieszkających w Polsce, którzy wcześniej z racji tragedii historycznej, która spotkała naród żydowski i naród polski w okresie II wojny światowej poprzez Holokaust, kiedy kultura została zniszczona na naszej ziemi - jak ona tutaj wraca, jak wraca do swojej tradycji, do tych swoich korzeni (...) to muszę powiedzieć, że moje serce napawa się radością i dlatego się tak cieszę z dzisiejszego spotkania" - powiedział prezydent. 

Przywołał postaci zasłużone dla kultury, nauki, historii swoją postawą i działalnością, m.in. Janusza Korczaka, Juliana Tuwima czy Samuela Goldwyna. Przypomniał także zmarłego w ubiegłym roku byłego premiera i prezydenta Izraela Szimona Peresa - prezydent Duda wziął udział 30 września w uroczystościach pogrzebowych. 

"Żegnaliśmy pana prezydenta, pana premiera w Jerozolimie, ale być może niewielu ludzi pamięta, że urodził się pod nazwiskiem Szymona Perskiego w II Rzeczpospolitej w 1923 r., urodził się w powiecie nowogrodzkim, w małej miejscowości, którą sam w sposób niezwykle ciekawy wspominał, mówił +urodziłem się w małym sztetlu" - mówił Duda. 

Podkreślił również zasługi społeczności żydowskiej w walce o niepodległość Polski, a także w trakcie II wojny światowej i powstania warszawskiego. Jak dodał, przez ponad 1000 lat naród żydowski i polski współistniały ze sobą, a Żydzi wnieśli wielki wkład w rozwój polskiej kultury i nauki. "Ogromnie cieszy mnie to, jak powiedziałem wcześniej, że kultura żydowska w Polsce się odradza. Ogromnie cieszy mnie również to, że wielu Polaków wspiera to odradzanie się kultury żydowskiej" - podkreślił prezydent. 

Wśród elementów odradzania się tej kultury wymienił m.in. festiwale odbywające się w Polsce, w tym Festiwal Łódź Czterech Kultur, Festiwal Żydowski w Krakowie oraz Warszawę Singera. Prezydent powiedział też, że w poniedziałek wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą rozpocznie wizytę w Izraelu, w - jak podkreślił - ziemi wielu religii, kultur, ziemi narodu wybranego. 

"Bardzo się z tego powodu cieszę i chcę Państwa wszystkich zapewnić, że to dla nas niezwykle wzruszające wydarzenie, które na pewno będzie dla nas również wielką inspiracją" - zaznaczył. 

Wszystkim obecnym na spotkaniu złożył życzenia "wszelkiego powodzenia, wszelkiego dobra, spokoju w rodzinach i możliwości rozwijania się w Rzeczpospolitej". Ambasador Izraela w Polsce Anna Azari oceniła, że m.in. dzięki zbliżającej się wizycie polskiej pary prezydenckiej w Izraelu rok 2017 zaczyna się bardzo dobrze dla wzajemnych relacji. 

"Myślę, że to będzie dobry i owocny rok" - podkreśliła.

Obecny na spotkaniu naczelny rabin Polski Michael Schudrich odmówił modlitwę. Jak mówił, człowiek może modlić się o wiele ważnych rzeczy: mądrość, cierpliwość, sprawiedliwość. Ale - podkreślił - najważniejsze to modlić się o pokój, w Polsce i w Izraelu. Przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie Lesław Piszewski podziękował prezydentowi za ciepłe słowa zawarte w liście do polskich Żydów skierowane przed świętem Chanuka. 

"Życzę panu prezydentowi i nam wszystkim, aby atmosfera, którą pan prezydent podniósł w liście do społeczności żydowskiej, trwała nie tylko w czas świąteczny, żeby ten nastrój świąteczny, nadzieja i miłość, która w nas zakwitła w ten świąteczny czas, przeniosła się na kolejne dni" - mówił. 

"Życzę Polsce i nam wszystkim, panu prezydentowi, aby idea +Rzeczpospolitej przyjaciół+ była coraz bardziej rzeczywista, wróciła i rzeczywiście zagościła. Mamy szansę być przykładem dla innych narodów" - dodał. 

Przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce Artur Hofman poinformował natomiast, że w Izraelu zostanie zorganizowana wystawa poświęcona pamięci Żydów walczących o niepodległość Polski. Podziękował również Ministerstwu Obrony Narodowej i Muzeum Wojska Polskiego, które przekazało środki na jej zorganizowanie. 

W trakcie uroczystości wystąpił chór żydowski "Clil" pod dyrekcją Wojciecha Pławnera, który wykonał m.in. pieśń chanukową.

wkt/PAP

[fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP]

Warto poczytać

 1. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 2. Kijowskiwiki 25.04.2018

  On wrócił! Kijowski protestuje pod Sejmem

  - Gdyby przeciwko obecnej władzy protestowało Stowarzyszenie Łysych (o ile takie istnieje), Kijowski ogoliłby się na glacę i na pewno dołączyłby do protestu. Tak bardzo kocha demokrację i praworządność. I cudzą kasę - skomentował obecność byłego lidera KOD pod Sejmem jeden z internautów

 3. Tarczynskiwpolsce 25.04.2018

  Tarczyński nie wytrzymał: kiedy twój pan Michnik przeprosi za brata?

  Rosyjska propaganda odkryła potencjał pana Tarczyńskiego - napisał na Twitterze redaktor Gazety Wyborczej Bartosz Wieliński. Poseł udzielił szybkiej repliki

 4. lichocka25042018 25.04.2018

  Lichocka dla wPolsce.pl: Projekt „Zatrzymaj aborcję” ma rozbić prawicę

  Ten projekt jest zły, jest źle napisany również dlatego, że jedne dzieci - te chore - ma chronić, a inne dzieci - zupełnie zdrowe - pozwala zabijać - powiedziała w środę o projekcie "Zatrzymaj aborcję" posłanka PiS Joanna Lichocka.

 5. 1270migalskis12 25.04.2018

  Gdzie ten człowiek ma serce? Popis bezduszności w wykonaniu Marka Migalskiego.

  Gdy cały świat emocjonuje się dramatyczną walką o życie małego Alfi’ego Evansa, są ludzie, na których bezduszność maszyny urzędniczej nie robi wrażenia. Godną politologa wrażliwością społeczną zabłysnął były europoseł Marek Migalski.

 6. 1270andrzejdudaetiop 25.04.2018

  Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

  Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook