Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent Singapuru z wizytą w Polsce

22.05.2017

Chcemy, by zakres naszej współpracy gospodarczej poszerzał się na poszczególne części świata; Singapur jest jednym z tych krajów - powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Singapuru Tonym Tanem Keng Yamą, który przebywa z wizytą w Warszawie.

Andrzej Duda w oświadczeniu dla prasy podkreślił, że wizyta prezydenta Singapuru wpisuje się w "poszerzanie polskich horyzontów współpracy gospodarczej na poszczególne części świata".

- 80 proc. naszej wymiany gospodarczej do tej pory to była Unia Europejska. Chcemy, by ten zakres naszej współpracy gospodarczej poszerzał się. Dziś z pewnością stać Polskę, polskich przedsiębiorców na to, by tej ekspansji zagranicznej dokonywać - mówił Andrzej Duda.

Według niego na to zapotrzebowanie odpowiada działanie Polskiej Inwestycji i Handlu, która otworzyła zagraniczne biuro w Singapurze.
Prezydent dodał, że Singapur to "jeden z największych polskich partnerów jeśli chodzi obok wymianę gospodarczą w Azji". - Obok Chin, Indii, Wietnamu to właśnie Singapur jest tym krajem, z którym chcemy zacieśniać współpracę gospodarczą - mówił Duda.

Podkreślił, że to wizyta historyczna, bowiem prezydent Singapuru gości w Polsce po raz pierwszy.
- Jestem niezwykle zaszczycony, że mogę być pierwszym prezydentem Singapuru składającym wizytę państwową w Polsce - powiedział z kolei Tony Tan Keng Yam. - Moja wizyta stanowi znaczący kamień milowy w dwustronnych relacjach pomiędzy Singapurem i Polską - wskazał.
Jak relacjonował podczas spotkania z prezydentem Dudą, które - w jego ocenie było "bardzo owocne" - głowy państw potwierdziły "dwustronne i doskonałe stosunki" pomiędzy krajami.

- Zrobiliśmy bilans znaczącego postępu, jaki dokonał się w wielu obszarach współpracy, w tym w gospodarce, nauce, technologii, jak również w ramach współpracy w obszarze kultury" - mówił prezydent Singapuru. "Jesteśmy zadowoleni, że nasze stosunki gospodarcze zwiększają się i cieszymy się na jeszcze bliższą współpracę i wzrost gospodarczy - zarówno handlu, jak i inwestycji - podkreślił.

Tony Tan Keng Yam przekonywał, że porozumienia, które zostały w poniedziałek podpisane przez Polskę i Singapur "umocnią z pewnością wymianę i współpracę pomiędzy firmami obydwu państw".

Według prezydenta Singapuru podpisane porozumienia i Forum Polsko-Singapurskie, które prezydenci otworzą w poniedziałek, "nadadzą rozpędu i przyczynią się do zacieśnienia stosunków". Wyraził też nadzieję na szybkie ratyfikowanie umowy o wolnym handlu pomiędzy Singapurem a Unią Europejską, która - jak ocenił - "zwiększy i pogłębi powiązania pomiędzy naszymi dwoma państwami".

Prezydent Singapuru wyraził również zadowolenie z rozwijającej się współpracy w obszarze badań pomiędzy jego krajem i Polską. - Zgodziliśmy się z panem prezydentem, że jest jeszcze dużo możliwości wzmocnienia powiązań pomiędzy naszymi narodami - dodał. - Jestem przekonany, że stosunki pomiędzy naszymi krajami będą się pogłębiać i rozwijać - mówił Tony Tan Keng Yam.

Poinformował, że z prezydentem Dudą rozmawiał też o kierunkach rozwoju w Europie i w Azji. - Zarówno Polska, jak i Singapur mają otwarte, chętne do inwestycji, zlokalizowane w sercach naszych regionów gospodarki - mówił.

- Mam nadzieję, że polskie firmy będą nadal wskazywać pozycję Singapuru, jako regionalnego centrum do dalszego rozwoju na pozostałą część Azji Południowo-Wschodniej. W tym względzie Singapur zamierza być zaangażowanym partnerem Polski by osiągnąć jeszcze więcej - podkreślił prezydent Singapuru.

Tony Tan Keng Yam zaprosił prezydenta Dudę do złożenia wizyty w Singapurze.

ansa/prezydent.pl

[fot. PAP/ Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. 1270kaczoreknansa 26.04.2018

  Znamy kandydatów PiS na prezydentów miast wojewódzkich. Są mocne nazwiska

  Małgorzata Wassermann, Patryk Jaki i Kacper Płażyński - to chyba najmocniejsze nazwiska wśród zaprezentowanych przez PiS kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich

 2. 1270szydlowa 26.04.2018

  Szydło: zaproponuję rządowi pomoc dla rodziców Alfiego Evansa

  Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że zaproponuje w czwartek Radzie Ministrów pomoc dla rodziców niespełna dwuletniego Alfiego Evansa, który decyzją brytyjskiego sądu został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. W jej ocenie "cywilizacja śmierci zaczyna zwyciężać".

 3. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 4. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

 5. Kijowskiwiki 25.04.2018

  On wrócił! Kijowski protestuje pod Sejmem

  - Gdyby przeciwko obecnej władzy protestowało Stowarzyszenie Łysych (o ile takie istnieje), Kijowski ogoliłby się na glacę i na pewno dołączyłby do protestu. Tak bardzo kocha demokrację i praworządność. I cudzą kasę - skomentował obecność byłego lidera KOD pod Sejmem jeden z internautów

 6. lichocka25042018 25.04.2018

  Lichocka dla wPolsce.pl: Projekt „Zatrzymaj aborcję” ma rozbić prawicę

  Ten projekt jest zły, jest źle napisany również dlatego, że jedne dzieci - te chore - ma chronić, a inne dzieci - zupełnie zdrowe - pozwala zabijać - powiedziała w środę o projekcie "Zatrzymaj aborcję" posłanka PiS Joanna Lichocka.

 7. 1270migalskis12 25.04.2018

  Gdzie ten człowiek ma serce? Popis bezduszności w wykonaniu Marka Migalskiego.

  Gdy cały świat emocjonuje się dramatyczną walką o życie małego Alfi’ego Evansa, są ludzie, na których bezduszność maszyny urzędniczej nie robi wrażenia. Godną politologa wrażliwością społeczną zabłysnął były europoseł Marek Migalski.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook