Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent Singapuru z wizytą w Polsce

22.05.2017

Chcemy, by zakres naszej współpracy gospodarczej poszerzał się na poszczególne części świata; Singapur jest jednym z tych krajów - powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Singapuru Tonym Tanem Keng Yamą, który przebywa z wizytą w Warszawie.

Andrzej Duda w oświadczeniu dla prasy podkreślił, że wizyta prezydenta Singapuru wpisuje się w "poszerzanie polskich horyzontów współpracy gospodarczej na poszczególne części świata".

- 80 proc. naszej wymiany gospodarczej do tej pory to była Unia Europejska. Chcemy, by ten zakres naszej współpracy gospodarczej poszerzał się. Dziś z pewnością stać Polskę, polskich przedsiębiorców na to, by tej ekspansji zagranicznej dokonywać - mówił Andrzej Duda.

Według niego na to zapotrzebowanie odpowiada działanie Polskiej Inwestycji i Handlu, która otworzyła zagraniczne biuro w Singapurze.
Prezydent dodał, że Singapur to "jeden z największych polskich partnerów jeśli chodzi obok wymianę gospodarczą w Azji". - Obok Chin, Indii, Wietnamu to właśnie Singapur jest tym krajem, z którym chcemy zacieśniać współpracę gospodarczą - mówił Duda.

Podkreślił, że to wizyta historyczna, bowiem prezydent Singapuru gości w Polsce po raz pierwszy.
- Jestem niezwykle zaszczycony, że mogę być pierwszym prezydentem Singapuru składającym wizytę państwową w Polsce - powiedział z kolei Tony Tan Keng Yam. - Moja wizyta stanowi znaczący kamień milowy w dwustronnych relacjach pomiędzy Singapurem i Polską - wskazał.
Jak relacjonował podczas spotkania z prezydentem Dudą, które - w jego ocenie było "bardzo owocne" - głowy państw potwierdziły "dwustronne i doskonałe stosunki" pomiędzy krajami.

- Zrobiliśmy bilans znaczącego postępu, jaki dokonał się w wielu obszarach współpracy, w tym w gospodarce, nauce, technologii, jak również w ramach współpracy w obszarze kultury" - mówił prezydent Singapuru. "Jesteśmy zadowoleni, że nasze stosunki gospodarcze zwiększają się i cieszymy się na jeszcze bliższą współpracę i wzrost gospodarczy - zarówno handlu, jak i inwestycji - podkreślił.

Tony Tan Keng Yam przekonywał, że porozumienia, które zostały w poniedziałek podpisane przez Polskę i Singapur "umocnią z pewnością wymianę i współpracę pomiędzy firmami obydwu państw".

Według prezydenta Singapuru podpisane porozumienia i Forum Polsko-Singapurskie, które prezydenci otworzą w poniedziałek, "nadadzą rozpędu i przyczynią się do zacieśnienia stosunków". Wyraził też nadzieję na szybkie ratyfikowanie umowy o wolnym handlu pomiędzy Singapurem a Unią Europejską, która - jak ocenił - "zwiększy i pogłębi powiązania pomiędzy naszymi dwoma państwami".

Prezydent Singapuru wyraził również zadowolenie z rozwijającej się współpracy w obszarze badań pomiędzy jego krajem i Polską. - Zgodziliśmy się z panem prezydentem, że jest jeszcze dużo możliwości wzmocnienia powiązań pomiędzy naszymi narodami - dodał. - Jestem przekonany, że stosunki pomiędzy naszymi krajami będą się pogłębiać i rozwijać - mówił Tony Tan Keng Yam.

Poinformował, że z prezydentem Dudą rozmawiał też o kierunkach rozwoju w Europie i w Azji. - Zarówno Polska, jak i Singapur mają otwarte, chętne do inwestycji, zlokalizowane w sercach naszych regionów gospodarki - mówił.

- Mam nadzieję, że polskie firmy będą nadal wskazywać pozycję Singapuru, jako regionalnego centrum do dalszego rozwoju na pozostałą część Azji Południowo-Wschodniej. W tym względzie Singapur zamierza być zaangażowanym partnerem Polski by osiągnąć jeszcze więcej - podkreślił prezydent Singapuru.

Tony Tan Keng Yam zaprosił prezydenta Dudę do złożenia wizyty w Singapurze.

ansa/prezydent.pl

[fot. PAP/ Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

 2. sejm180702018 18.07.2018

  Skandaliczne sceny. Tłum pod Sejmem zaatakował Kornela Morawieckiego!

  Protestujący w środę pod Sejmem chcieli uniemożliwić wyjście marszałkowi seniorowi Kornelowi Morawieckiemu

 3. rostowski18072018 18.07.2018

  Czas na trudne pytania. Rostowski przed komisją śledczą ds. Amber Gold

  W środę po godz. 10 sejmowa komisja śledcza rozpoczęła posiedzenie, na którym przesłuchuje b. ministra finansów w rządzie PO-PSL Jana Vincenta Rostowskiego.

 4. gersdorf03072018 18.07.2018

  Gersdorf: Jestem I prezesem SN do 2020 roku, nikt tego nie zmieni

  Jestem I prezesem Sądu Najwyższego do 2020 r., nikt tego nie zmieni, bo normy konstytucyjne są najważniejsze i nie można ich zmieniać zwykłymi ustawami – powiedziała dziennikarzom Małgorzata Gersdorf, która w środę przybyła do Sądu Najwyższego.

 5. orlik170702018 17.07.2018

  „Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

  Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska

 6. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

 7. akta17072018 17.07.2018

  Wiadomo już kto palił karty do głosowania i akta sądowe. Sprawę wyjaśnia straż pożarna

  Strażak z OSP w Ożarowie Mazowieckim stwierdził w rozmowie z PAP, że ujawnione w Gołaszewie spalone akta i karty do głosowania to nie efekt przestępstwa. Leszek Stachlewski poinformował, że w pustostanie prowadzone były... badania naukowe dotyczące gaszenia pożarów w archiwach sądowych.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook