Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent: RP spełnia obowiązek wobec swoich synów

21.04.2017

"Chcę z całego serca podziękować wszystkim, którzy przyczyniają się tego, ze możemy ten obowiązek spełnić" — powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości ogłoszenia nazwisk kolejnych zidentyfikowanych ofiar totalitaryzmów, których szczątki wydobyto w toku prac prowadzonych przez IPN. W ceremonii w Pałacu Prezydenckim uczestniczyły rodziny ofiar.

"To chwila, kiedy państwo może pochylić głowę, nie przywracają honor i godność tym, którzy mogą zostać pochowani, ale biorąc pod uwagę to, ze są to bohaterowie walki o wolną Ojczyznę dla całego państwa, to państwo w ten sposób przywraca godność sobie. Przez to, że o nich pamięta, że oddaje im ten honor, który zawsze był im należny. To właśnie dlatego jest ta dzisiejsza uroczystość. To początek tej ceremonii oddania honoru, pokazania tej godności, jaką oni w sobie niosą" — podkreślił prezydent, wskazując że to ten państwowy element odprowadzenia ciał bohaterów na wieczny spoczynek jest niezwykle ważny dla RP. "Bo jako prezydent zawsze zadaję sobie pytanie, kto będzie bronił Polski, jeśli nie będziemy pochylali nisko głowy, jeśli ten honor nie zostanie im w pełni oddany? Kto będzie chciał stawać w przyszłości w obronie Rzeczpospolitej?" — pytał Andrzej Duda. Jak podkreślił, godny pochówek i oddanie hołdu to jeden z głównych elementów w naszej cywilizacji, o czym świadczy już dramat Antygony.

"Odzyskuje się spokój dopiero wtedy, gdy można pochować swojego zmarłego" — podkreślił, dodając że dopóki nie ma prawdziwego grobu, w głębi duszy zawsze kołacze się jakiś maleńki ułomek nadziej, że jednak żyje, że może to nieprawda. "Dopiero ten moment, gdy można w jakimś sensie dotknąć tej śmierci, jest moment pogodzenia się z nią i momentem uspokojenia duszy" — mówił prezydent. Zwracając się do rodzin i o obecnych na uroczystości, wskazał że dzisiejsza chwila nie tyle jest dramatycznie żałobna, co wzniosła i radosna dla polskiego państwa.

"Dzisiaj trudno mówić, że jesteśmy w wielkiej żałobie po 70 latach odkąd zostali zamordowani. Dzisiaj pochylamy głowę i oddajemy im honor. I w pewnym sensie można powiedzieć że jest dzień spełnienia obowiązku przez państwo polskie, które pokazuje że jest prawdziwie wolne, niepodległe i pokazuje że wie na czym polega jego interes – wynikający ze służby dla Rzeczypospolitej" — mówił prezydent. Przypomniał przy tym amerykański film „Uroczysty pogrzeb”, który pokazuje drogę wysokiego rangą oficera, który przyjmuje zadanie przeniesienia zwłok szeregowca z Iraku do rodzinnego miasta. "W wielkiej armii amerykańskiej wysoki rangą oficer otrzymuje zadanie zwykłego szeregowca oddać w ręce rodziny. Warto ten film zobaczyć, żeby zrozumieć co oznacza budowanie autorytetu. (…) Wtedy można dopiero zrozumieć dlaczego żyjący zamożnie młodzi ludzie w USA są gotowi pójść na wojnę, by walczyć o losy ojczyzny" — podkreślał prezydent Duda, wskazując że „budowanie honoru buduje poczucie ważności tej służby”; „To pokazuje w jaki sposób budowany jest autorytet wojska, gotowości oddania ojczyźnie”.

"Cieszę się, że po dziesięcioleciach Polska staje i spełnia ten obowiązek wobec swych wielkich synów. Chcę z całego serca podziękować wszystkim, którzy przyczyniają się tego, ze możemy ten obowiązek spełnić" — podkreślił prezydent, dziękując szefom IPN, badaczom, archeologom oraz rodzinom „za wielką cierpliwość”. "Dziękuję, że państwo pozwalacie ten obowiązek Polsce zrealizować. Po wielu dziesięcioleciach. Ale zawsze lepiej późno, niż wcale, bo od tego zależy przyszłość Rzeczypospolitej" — podkreślił Andrzej Duda, przypominając starą prawdę, że „takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”.

"To młodzież dzisiaj przede wszystkim odprowadza ich na spoczynek. I to jest ta Rzeczpospolita, w którą tak bardzo wierzę" — zakończył prezydent Duda.

Na uroczystość przybyli krewni ofiar, którzy otrzymają od IPN noty identyfikacyjne swoich bliskich. Obecni są m.in. prezes IPN Jarosław Szarek, przedstawiciele MON i wojska.

Ogłoszone identyfikacje mają dotyczyć szczątków ofiar, które zostały wydobyte w toku prac archeologiczno-ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut od 2012 r. Badania DNA przeprowadzali specjaliści genetycy m.in. ze Szczecina, Wrocławia i Lublina.

Poszukiwania tajnych miejsc pochówku ofiar zbrodni komunistycznych IPN prowadzi w całej Polsce. W listopadzie 2011 r. zainicjował je m.in. ówczesny prezes IPN Łukasz Kamiński.

Do tej pory dzięki pracy zespołu prof. Krzysztofa Szwagrzyka udało się odnaleźć szczątki m.in. mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” oraz mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory”, a także ostatniego dowódcy Narodowych Sił Zbrojnych ppłk. Stanisława Kasznicy. W Gdańsku profesor wraz z zespołem odnalazł szczątki Danuty Siedzikówny „Inki” oraz Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”.

Identyfikacji genetycznej tych legendarnych dla polskiej historii postaci dokonali specjaliści z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów w Szczecinie.
Kolejne poszukiwania ofiar komunizmu na Łączce na Wojskowych Powązkach w Warszawie IPN rozpoczął we wtorek. Prace mają potrwać do końca czerwca br.
Poszukiwania dotyczą m.in. żołnierzy antykomunistycznego podziemia, w tym gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” - szefa Kedywu Komendy Głównej AK, rtm. Witolda Pileckiego - dobrowolnego więźnia Auschwitz i autora raportów o Holokauście, a także płk. Łukasza Cieplińskiego i jego współpracowników z IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

wPolityce.pl / frost
[Fot. prezydent.pl]

Warto poczytać

 1. Aborcjawiki 19.03.2018

  Polakom uda się "zatrzymać" aborcję? To ważny moment dla ochrony życia poczętego

  Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka pozytywnie zaopiniowała projekt "Zatrzymaj aborcję", który znosi możliwość przerwania ciąży ze względu na ciężkie wady płodu. Podczas posiedzenia dochodziło do wymiany zdań między zwolennikami a przeciwnikami proponowanych zmian

 2. Scheuring-Wielgus 19.03.2018

  Scheuring-Wielgus znów w formie. Czy ona ma świadomość tego co mówi?

  Posłanka Nowoczesnej "błysnęła" podczas debaty aborcyjnej, a następnie zarzuciła Jackowi Prusinowskiemu manipulację. - Na powtarzaniu -;p) - skomentowała jej zarzut Marzena Paczuska

 3. Merkel-Pawlowicz 19.03.2018

  Wizyta Merkel w Warszawie zostanie zakłócona? Pawłowicz ma apel do "totalnych"

  - Pod ambasadą niemiecką zapisy na ucałowanie dłoni. Ambasadora - zaapelowała do sympatyków opozycji posłanka PiS Krystyna Pawłowicz. O 18:20 Angela Merkel spotka się z Mateuszem Morawieckim, zaś o 19:30 z Prezydentem Andrzejem Dudą

 4. Duda19032017 19.03.2018

  Piękne słowa Prezydenta. Głośno powiedział co sądzi o popieraniu programów prorodzinnych

  Prezydent Andrzej Duda w trakcie poniedziałkowego spotkania z mieszkańcami Choszczna (Zachodniopomorskie) powiedział, że jest dumny, iż uczestniczy we wdrażaniu programów prorodzinnych. "Chciałbym, żeby do programu Rodzina 500 plus dołączył dobrze przygotowany program Mieszkanie plus" - mówił

 5. Gowin19032018 19.03.2018

  Gowin z silnym wsparciem studentów. Młodzieżowe organizacje poparły Ustawę 2.0

  Dziś spotkam się z premierem Mateuszem Morawieckim, aby negocjować wzrost nakładów na naukę i szkolnictwo wyższe - zapowiedział w poniedziałek wicepremier, szef resortu nauki Jarosław Gowin. I zapewnił, że w najbliższy wtorek projektem reform uczelni zajmie się rząd

 6. pedofilia19032018 19.03.2018

  To się dzieje naprawdę! Ten komunikator to siedlisko pedofilii, uważajcie na swoje dzieci

  Jeden z popularnych komunikatorów internetowych stanowi prawdziwe siedlisko pedofilii. Jak ustrzec się tego niebezpieczeństwa?

 7. 1270tmerkelin 19.03.2018

  Morawiecki: kanclerz Merkel jeszcze raz powinna podkreślić, że to Niemcy odpowiadają za Holokaust

  Kanclerz Angela Merkel podczas dzisiejszej wizyty w Polsce powinna jeszcze raz podkreślić, że to Niemcy odpowiadają za druga wojnę światową i Holokaust

 8. 1270tu154regulajki 19.03.2018

  Sasin o zwrocie wraku Tu-154: nie widzę perspektyw, żeby Rosjanie chcieli współpracować z Polską

  Nie widzę żadnych perspektyw, żeby Rosjanie chcieli współpracować z Polską - ocenił w poniedziałek szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin, pytany o sprawę zwrotu wraku Tu-154

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook