Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent przekonuje za strefą euro

27.10.2011

Docelowym „interesem Polski” jest wejście do strefy euro i przyjęcie wspólnej waluty – zapowiedział prezydent Bronisław Komorowski. „Deklarowanie w tej sprawie sceptycyzmu byłoby niewygodne politycznie” – zauważa w rozmowie ze Stefczyk.info Janusz Kobeszko.

- Trzeba pracować nad tym, żeby strefa euro się uzdrowiła i była strefą atrakcyjną. Trzeba dbać o nasze polskie interesy, a, w moim przekonaniu, tym interesem docelowym, którego terminu nie musimy dzisiaj określać, to jest wejście do strefy euro, ale po jej uzdrowieniu i posiadanie swojej zdolności wejścia do strefy, bo dzisiaj jej nie mamy, nie spełniamy kryteriów - mówił Bronisław Komorowski w TVP 1.

Komorowski tłumaczył, że za „ileś” lat Polsce może być znacznie trudniej wejść do strefy euro. Jednocześnie podkreślił, że jego zdaniem strefa euro odzyska swój wigor i wartość. Komorowski zauważył, że w ramach prezydencji Polska walczy o naprawienie strefy euro, mimo, że nie jest jej członkiem. Przypomniał jednak, że chce nim być, bo podjęła decyzję o przyjęciu wspólnej waluty z chwilą przystąpienia do UE.

- Jest kwestią wyboru momentu (przystąpienia do strefy euro). Dziś nikt o zdrowych zmysłach nie powinien sugerować, że to można zrobić dziś, pojutrze. Każdy człowiek odpowiedzialny powie: pracujemy nad tym, by strefa euro zreperowała się, chcemy wejść do uzdrowionej strefy euro (...) Problem polega na tym, żebyśmy nie czekali na ten moment, tylko działali na rzecz zwiększenia konkurencyjności naszej, polskiej gospodarki – dodał Komorowski.

Zapytany, czy widzi potrzebę także bolesnych reform, Komorowski odpowiedział, że czas ten to w Polsce przeszłość. - Czas bolesnych reform mamy w ogromnej mierze za sobą, bo to były reformy robione w warunkach bankructwa państwa polskiego na przełomie lat 80. i 90. Dzisiaj państwo polskie rozwija się, polska gospodarka się rozwija, zwiększa się budżet - raz szybciej raz wolniej, ale się stale zwiększa - mamy też linę asekuracyjną w postaci członkostwa w UE, więc nie ma sensu straszyć Polaków tym, że każda zmiana musi być zmianą bolesną. Może być ambitną, może być czasami trudną, ale to już nie jest ryzyko takiego bólu, jak z czasów reformy Leszka Balcerowicza, bo się sytuacja zmieniła i na szczęście - tłumaczył Komorowski.

Stefczyk.info postanowił spytać o docelowy „interes Polski”, o którym mówi prezydent Komorowski, Janusza Kobeszko, eksperta Instytutu Sobieskiego w obszarze finansów publicznych.

– Deklarowanie w tej sprawie sceptycyzmu byłoby niewygodne politycznie. Otwarte mówienie, że nie chcemy przystępować do strefy euro z pewnością negatywnie wpłynęłoby na sposób traktowania Polski w Unii Europejskiej i zapewne zaszkodziło we wzięciu udziału w kilku europejskich projektach – uważa Kobeszko.

Zatem, w opinii eksperta, rząd i prezydent przyjęli strategię deklarowania chęci wejścia do strefy euro. – Niemniej wydaje się ona być taką grą polityczną, obliczoną na przemyślenie paru spraw i zobaczenie, co czeka eurostrefę w niedalekiej przyszłości – uważa Kobeszko. Dodaje, że Polska najpewniej śledzi również obecne perypetie Słowacji, która 1 stycznia 2009 r. z entuzjazmem wkraczała do strefy euro, i zapewne może z tych obserwacji wyciągnąć wnioski. – Wydaje się, że „strategia siedzenia na płocie” i przyglądania się obu kierunkom na razie polskim władzom odpowiada – stwierdza rozmówca Stefczyk.info.

RoJ/PAP

[fot. sxc.hu]


Warto poczytać

 1. nitek22012018 22.01.2018

  Niemiecki pracodawca chciał rozstrzelać Polaków. „Świadkowie potwierdzają”

  Według słów Polki, które przed sądem potwierdzili liczni świadkowie, Hans G. miał nazywać się „hitlerowcem”, który „nienawidzi Polaków”.

 2. RuchNarodowy22012018 22.01.2018

  Narodowcy: Ktokolwiek zakłada nazistowski mundur, wypisuje się z polskiej wspólnoty narodowej

  Jako polscy narodowcy, jako spadkobiercy idei, która najbardziej ucierpiała w czasie II wojny światowej całkowicie potępiamy i zawsze potępialiśmy wszelkie odwołania do ruchów totalitarnych, do nazizmu, do komunizmu - oświadczył Lider Ruchu Narodowego Robert Winnicki

 3. miasto22012018 22.01.2018

  Nie zabierajcie nam domu. Kulisy dzikiej prywatyzacji w Gdańsku

  W tygodniku Sieci ujawniamy kulisy transakcji, w której położoną w niezwykle atrakcyjnym miejscu działkę i kamienicę oddano za bezcen.

 4. KukizSiemoniakwiki 22.01.2018

  Kukiz do Siemoniaka: zastanowię się nad przeprosinami, jeśli przeprosi pan za Nowaka, Rycha, Grzecha

  Kukiz odniósł się do wypowiedzi Tomasza Siemoniaka w programie "Onet Rano". Według Siemoniaka, Kukiz powinien przeprosić za wprowadzenie do parlamentu Roberta Winnickiego

 5. Kaminskiwiki 22.01.2018

  PiS, PJN, PO, UED, a teraz... PSL! Michał Kamiński znów zmienił barwy

  W Sejmie powstanie federacyjny klub parlamentarny Unii Europejskich Demokratów i PSL - poinformował w poniedziałek PAP poseł koła UED Michał Kamiński. Ma to - jak dodał - uniemożliwić PiS likwidację klubu PSL, po tym jak Stronnictwo opuścił w sobotę poseł Mieczysław Baszko

 6. JakiKogut 22.01.2018

  Jaki o głosowaniu ws senatora Koguta: koledzy chcieli bronić kolegę, popełnili błąd

  Wydarzyła się przykra rzecz, koledzy chcieli bronić kolegę; uważam, że popełnili gigantyczny błąd - w ten sposób wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki skomentował decyzję Senatu, który nie zgodził się w piątek na zatrzymanie i areszt wobec senatora Stanisława Koguta

 7. Dumainowoczesnosc 22.01.2018

  Fundacja z materiału TVN o polskich nazistach dziękuje za reklamę: Czekamy na drugi odcinek

  - Dziękujemy TVN za darmową reklamę naszego stowarzyszenia, czekamy na drugi odcinek - piszą działacze fundacji Duma i Nowoczesność. Śledztwo w sprawie działań fundacji prowadzi już prokuratura

Wiadomości ze świata

więcej
CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook