Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent powołał Narodową Radę Rozwoju

16.10.2015

Jedna rzecz jest ogromną radością i satysfakcją. Nawiązując do słów marszałka Piłsudskiego do Pierwszej Kadrowej: Wszyscy jesteście ekspertami. Ale też macie bardzo różne poglądy. I za przyjęcie tego zaproszenia przez osoby o innych poglądach, niż moje, bardzo serdecznie dziękuję. Bo nie byłoby dyskusji, nie byłoby poważnej i mądrej debaty, gdyby siedzieli ludzie, wszyscy zgadzający się ze sobą — powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości powołania Narodowej Rady Rozwoju i wręczenia nominacji jej członkom w Pałacu Prezydenckim.

Bardzo dziękuję i bardzo się cieszę. Cieszę się z wielu przyczyn: że zechcieli państwo przyjąć zaproszenie do Narodowej Rady Rozwoju, NRR może zacząć pracę. To było moje ważne zobowiązanie, które podjąłem w kampanii— przypomniał Andrzej Duda.

Prezydent Rzeczpospolitej nie jest tym, który zna się na wszystkich dziedzinach. Potrzebuje ekspertów, doradców, fachowców, których będzie mógł się radzić, słuchać, dyskutować — powiedział prezydent, dodając że bogatszy o te doświadczenia będzie mógł podejmować decyzje.

Jesteście teoretykami, praktykami a czasem i teoretykami i praktykami jedocześnie. (…) Jest to dla mnie ogromna satysfakcja, że właśnie państwo to zaproszenie do NRR zechcieli przyjąć. Ogromnie się cieszę, że to zaproszenie podjęli ludzie odpowiedzialni za polskie państwo, którzy chcą by było silniejsze, bardziej przyjazne dla Polaków, żeby można było w nim osiągnąć osobisty sukces, żeby nie trzeba było szukać alternatywy poza granicami — podkreślił Andrzej Duda, dziękując za przyjęcie zaproszenia.

Chciałbym, żeby nasza Rada Narodowa była ciałem ekspercko-doradczym ale także takim, które będzie miało charakter pracy nad obszarami strategicznymi — powiedział Duda, podkreślając że ma to być działanie dalekosiężne a nie tylko jednokadencyjne.

Trzeba planować działania w perspektywie nie pięciu lat, ale 10, 20, 30. Co może się zdarzyć, w jaki sposób dopasować plan rozwoju do tego czego możemy się spodziewać w skali globalnej. To są wielkie zadania, ale chciałbym, żeby one wypełniały przestrzeń, którą wcześniej państwo zarysujecie — dodał.

Jedna rzecz jest ogromną radością i satysfakcją. Nawiązując do słów marszałka Piłsudskiego do Pierwszej Kadrowej: Wszyscy jesteście ekspertami. Ale też macie bardzo różne poglądy. I za przyjęcie tego zaproszenia przez osoby o innych poglądach, niż moje, bardzo serdecznie dziękuję. Bo nie byłoby dyskusji, nie byłoby poważnej i mądrej debaty, gdyby siedzieli ludzie, wszyscy zgadzający się ze sobą. W ten sposób nie rozwija się nauka, nie wspomnę już o innych dziedzinach. Jeśli wszyscy się ze sobą zgadzają, praca nad strategiami rozwojowymi, nie ma sensu. Ale debata musi przebiegać w atmosferze szacunku, kultury debaty i merytorycznego sporu — podkreślił.

Mam nadzieję ze nasze prace w każdej z dziedzin zakończą się sukcesem. *Chciałbym, abyśmy przygotowali dalekosiężny plan naprawy i rozwoju Rzeczpospolitej. Marzy mi się silne polskie państwo. Wierzę w to, że dzięki państwa wsparciu, dzięki współpracy z rządem i parlamentem będzie o możliwe. To był cel dla którego startowałem w wyborach prezydenckich, to jest cel mojego działania jako prezydenta RP — mówił prezydent. Zaznaczył, że Rada będzie podzielona na sekcje robocze.

Rada dla mnie nie ma charakteru zamkniętego. Nie chciałbym, żeby była strukturą sztywną i pod względem merytorycznym jak i personalnym. Chciałbym żeby się rozszerzała i będą przychodzili do niej dalsi eksperci, także zaproponowani przez państwa. Mam nadzieję, że będziemy pracowali z powodzeniem — zaznaczył. Prezydent przypomniał, że nie jest to pierwsza Rada.

W 2010 roku została powołana NRR przez śp. Lecha Kaczyńskiego. Zebrała się tylko dwa razy. Trzecie było zaplanowane, ale nie doszło do skutku z wiadomych państwu przyczyn — przypomniał, zaznaczając że dopełnienie tamtej przerwanej misji jest jego obowiązkiem.

Pan prezydent nie mógł podziękować wszystkim tym, którzy w radzie pracowali. Chciałem dzisiaj tego dopełnić. Chciałem państwu podziękować za pracę w tamtej radzie. Wierzę głęboko, ze ta nasza nowa Narodowa Rada Rozwoju da radę — zakończył Andrzej Duda.

Tymczasem szef doradców prezydenta Maciej Łopiński w rozmowie z „Rzeczpospolitą” przekonywał, że Narodowa Rada Rozwoju nie ma na celu konfrontacji z rządem.
Jak tłumaczy, NRR jest podzielona jest na dziesięć sekcji, spośród których najliczniejsza to gospodarka, praca i przedsiębiorczość, (inne mają po kilku członków, a ta kilkunastu). Pozostałe to wieś i rolnictwo; ochrona zdrowia; bezpieczeństwo, obronność; polityka zagraniczna; samorząd, polityka spójności; kultura, tożsamość narodowa i polityka historyczna; polityka społeczna, rodzina; edukacja, młode pokolenie, sport oraz nauka i innowacje. Każda z sekcji ma swojego koordynatora.

Pan prezydent ma nadzieję, że dzięki takim osobom uda się zgromadzić wokół rady grupę 30, 40 latków, którzy będą z nią wiązali ścieżkę osobistej kariery. Nie chodzi tylko o naukowców, ale też o praktyków i przedsiębiorców – mówi Łopiński.

Łopiński podkreśla, że pierwsze posiedzenie NRR poświęcone tematyce zdrowotnej będzie symbolicznym nawiązaniem do rady powołanej przez śp. Lecha Kaczyńskiego. (Planowane posiedzenie w tej kwestii nie obyło się ze względu na katastrofę smoleńską.)

Jest też drugi powód - merytoryczny. W ciągu tych pięciu lat jakie minęły, niewiele się zmieniło w tym systemie, a jeśli już to na gorsze. O opiece zdrowotnej Andrzej Duda słyszy ciągle podczas swoich spotkań w miastach, miasteczkach, wsiach. Nie będziemy w stanie na pierwszym posiedzeniu wystawić  recepty, ale chcemy dokonać diagnozy – mówi Łopiński. Jak twierdzi prezydencki doradca i rada nie będzie służyć wyłącznie do recenzowania rządu oraz, że współpraca z nim jest wręcz pożądana.

Nie obawiam się konfliktu z rządem, nie obawiam się zarzutów, że to element kampanii wyborczej, bo prezydent zapowiadał powołanie rady w swojej kampanii i mówił o niej w swoim orędziu przed Zgromadzeniem Narodowym. To nie żadna niespodzianka, a realizacja zobowiązania — podkreśla szef doradców Andrzeja Dudy.

mall/ ansa/ Rz

[fot. prezydent.pl]

Warto poczytać

 1. 1270andrzejdudaalfie 25.04.2018

  Prezydent Duda: Musimy ocalić Alfiego Evansa!

  Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie małego Alfie'go Evansa

 2. 1270andrzejdudaetiop 25.04.2018

  Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

  Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

 3. 1270policjaprow 24.04.2018

  Policyjna prowokacja - przechodnie pomagali pijanym kierowcom

  Dwie na cztery osoby zdecydowały się pomóc pijanemu kierowcy wyjechać z parkingu podczas policyjnej prowokacji, przeprowadzonej we wtorek w Katowicach. W jednym przypadku reakcja była bierna, a tylko w jednym - prawidłowa.

 4. 1270popieluszko50 24.04.2018

  Prezydent wręczył bratu bł. ks. Popiełuszki i jego żonie medal za 50 lat pożycia małżeńskiego

  Brat błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, Józef i jego żona Alfreda, odebrali we wtorek w Pałacu Prezydenckim z rąk prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy medale za długoletnie pożycie małżeńskie.

 5. 1270rafalskaaaa 24.04.2018

  Podpisano porozumienie ws. wsparcia osób niepełnosprawnych

  To sukces środowisk osób niepełnosprawnych; widzę tu dobrą wolę, że rząd chce spełnić niektóre postulaty - oceniła podpisanie porozumienia rządu i części środowisk osób niepełnosprawnych Ewa Krawczyk z Fundacji Pomóż Innym.

 6. Chrzanowskawiki 24.04.2018

  Polska będzie miała kolejną błogosławioną. Była współpracowniczką Karola Wojtyły

  W sobotę w Krakowie-Łagiewnikach odbędzie się beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej. To postać, która wspaniale wpisuje się w obchody stulecia odzyskania niepodległości i czterdziestolecia wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża - podkreśla metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski

 7. Lichocka22042018 24.04.2018

  Lichocka o Terlikowskim: Pajac zupełny

  - Zachował się jak hałaśliwy pajac w tej sprawie i nie będę wobec niego używać taryfy ulgowej po tym co napisał - tak posłanka PiS skomentowała słowa Terlikowskiego na temat jej wypowiedzi dotyczącej aborcji

 8. sejm22042018 24.04.2018

  Masażyści wejdą do Sejmu

  Do dyspozycji protestujących osób niepełnosprawnych na czas wizyty masażystów w Sejmie zostanie udostępniony pokój dziennikarski na pierwszym piętrze, nieopodal miejsca protestu - poinformował dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook