Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent: postęp cywilizacyjny kluczowy w budowaniu przyszłości Polski

26.04.2018
1270andrewdudin
Prezydent: postęp cywilizacyjny kluczowy w budowaniu przyszłości Polski

Obecnie piszemy nowy rozdział w dziejach Polski, budujemy jej przyszłość na kolejne stulecie, a postęp cywilizacyjny jest kluczowym elementem tego procesu - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej.

Prezydent w liście do uczestników obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości organizowanych przez Federację Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelną Organizację Techniczną w Warszawie podkreślił, że historia polskich zrzeszeń inżynierów i techników nierozerwalnie wiąże się z walką o niepodległość. 

Jak dodał, polscy inżynierzy i technicy byli zaangażowani po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. m.in. w budowę Gdyni, Centralnego Okręgu Przemysłowego, tarnowskich i chorzowskich zakładów azotowych, rozwój Warszawy. 

"Wielu inżynierów i przedstawicieli nauk technicznych było jednocześnie wybitnymi społecznikami, politykami i mężami stanu. Wśród nich chciałbym wymienić zwłaszcza prezydenta Ignacego Mościckiego, uczonego, autora wielu patentów, zasłużonego nie tylko dla polskiej racji stanu, ale także dla polskiej nauki i gospodarki" - napisał prezydent w liście odczytanym przez prezydenckiego ministra Andrzeja Derę.

Prezydent zaznaczył, że inżynierski etos to zarówno zdobywanie wiedzy i doskonalenia umiejętności, jak i chęć dokonywania zmian.

"To etos bardzo mi bliski, przede wszystkim dzięki moim Rodzicom, którzy całe swoje zawodowe życie związali z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie. Dlatego rozumiem, jaka ważna jest Państwa praca i jak wiele wnoszą Państwo swoją wyjątkową postawą" - czytamy w liście.

"Obecnie stoją przed nami podobnie ważne jak niegdyś wyzwania - piszemy dziś nowy rozdział w dziejach naszej Ojczyzny i budujemy jej przyszłość na kolejne stulecie. Postęp cywilizacyjny jest kluczowym elementem tego procesu, ale równie potrzebny jest etos rzetelnej i wytrwałej pracy, etos zmian, etos innowacyjności. Cieszę się, że tak wielu polskich inżynierów wciela dziś ten etos w życie. Wierzę, że polscy inżynierowie i technicy są w stanie dokonać rzeczy wielkich" - dodał prezydent. 

(PAP)

autor: Mateusz Roszak

fot. PAP/Radek Pietruszka

Warto poczytać

 1. 1270morawieckirozwoj 23.05.2018

  Morawiecki: postawiliśmy przed sobą zadanie równomiernego rozwoju Polski

  Inaczej niż nasi poprzednicy postawiliśmy przed sobą takie zadanie, żeby Polska rozwijała się równomiernie - powiedział w środę w Bystrzycy Kłodzkiej premier Mateusz Morawiecki. Apelował o wsparcie dla obozu rządzącego tak, aby mógł "przez najbliższe 5-10 lat zmieniać Polskę".

 2. truck23052018 23.05.2018

  Nowy pomysł na aktywizację uchodźców. Niemcy będą ich uczyć prowadzenia ciężarówek

  Jednym z powodów, dla których Niemcy przyjęli ogromne ilości uchodźców – o którym rzadko mówi się głośno – była chęć zapchania luk na rynku pracy tanią siłą roboczą.

 3. 1270annairadzio 23.05.2018

  Prawdziwy mąż stanu. Radek Sikorski żalił się żonie na J. Kaczyńskiego

  Mojemu mężowi po wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego było przykro i był wzburzony - zeznała w środę Anne Applebaum w procesie, który b. szef MSZ Radosław Sikorski wytoczył prezesowi PiS. Dodała, że takie wypowiedzi wpływają na to, jak Sikorski jest postrzegany za granicą.

 4. michnik23052018 23.05.2018

  Odpalił świecę dymną na spotkaniu z Adamem Michnikiem. Teraz skazał go sąd

  Na karę pół roku ograniczenia wolności w postaci 30 godzin prac społecznych na miesiąc skazał w środę Sąd Rejonowy w Płocku (Mazowieckie) 30-letniego Mateusza J., oskarżonego o odpalenie świecy dymnej na spotkaniu w tym mieście w 2017 r. z szefem "Gazety Wyborczej" Adamem Michnikiem.

 5. 1270policjasw 23.05.2018

  15-latka uratowała znajomą z internetu od śmierci

  15-latka z Jasienicy uratowała o rok starszą koleżankę z wirtualnego świata, która chciała popełnić samobójstwo. Zaniepokoił ją wpis w internecie. Powiadomiła o nim szkolnego pedagoga. Resztą zajęli się policjanci. Zdążyli w ostatniej chwili - podała policja.

 6. Laboratorium 22.05.2018

  Groźna choroba trafiła do Polski? Tajemniczy zgon w Świnoujściu

  Załoga statku, który przypłynął do Świnoujścia z Liberii, została objęta kwarantanną po tym, jak w niedzielę zmarł jeden z członków załogi. Procedury epidemiologiczne wprowadzono też w świnoujskim szpitalu. U drugiego marynarza z tego samego statku stwierdzono malarię

 7. Plotgranicawiki 22.05.2018

  Trump chce ogrodzić granicę z Meksykiem, Morawiecki z Białorusią i Ukrainą. Nie chodzi jednak o imigrantów

  Rząd we wtorek nie przyjął projektu dot. budowy płotu, który miałby chronić naszą wschodnią granicę przed ASF. Jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, w ciągu siedmiu dni zbierze się zespół kilku ministrów, który przedyskutuje kwestię budowy tej zapory

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook