Jedynie prawda jest ciekawa

Prezydent: Polska nie jest krajem sprawiedliwym

30.08.2015

Andrzej Duda był gościem na rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.

Polska nie jest dziś krajem, o którym można by powiedzieć, że jest państwem sprawiedliwym, w którym obywatele traktowani są równo - mówił prezydent Andrzej Duda w niedzielę w Szczecinie. Wielkim wyzwaniem - dodał - jest taki rozwój kraju, z którego skorzysta zdecydowana większość społeczeństwa.

W wystąpieniu na zorganizowanych przed bramą główną Stoczni Szczecińskiej obchodach 35. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych oraz powstania NSZZ „Solidarność”, Duda przypomniał, że w piątek złożył wizytę w Niemczech, gdzie rozmawiał m.in. z prezydentem Joachimem Gauckiem.

"Stoję przed Stocznią niezwykle zasłużoną dla Polski, stoję przed ludźmi wśród których są dzisiaj ci którzy kładli podwaliny naszej wolności. To tutaj był wielki strajk w 70-ym roku, strajk , który trwał najdłużej i skończył się tragicznie. Ale potem ten bunt i niezgoda na zniewolenie, na przemoc ze strony władzy, która okłamywała obywateli cały czas się, tliła w sercach obywateli. Przez całe lata 70-e. Po to by na końcu wybuchnąć po wizycie naszego Ojca Świętego, który stał przed milionami Polaków i zwyczajnie mówił prawdę. Z pozycji wielkości światowej, z pozycji Stolicy Apostolskiej, która miała wtedy polskie serce. I wtedy ten głos dotarł do wszystkich. "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi" i wszyscy zrozumieli co miał na myśli. I odnowił" - rozpoczął swoje wystąpienie Andrzej Duda.

"Także tu, w Szczecinie, narodziła się "Solidarność". Dzisiaj stoimy przed stocznią w 35-ą rocznicę Porozumień Sierpniowych. Jakże ważnych i przełomowych. Wtedy moi rodacy zrozumieli, że są wspólnotą i że wspólnota może zwyciężyć. wtedy władza, stojąc przed milionami obywateli, bała się po raz kolejny wyciągnąć broń i otworzyć ogień. Bała się bo ludzie ręki nie podnoszą, tylko trwają z uśmiechem, z wiarą. Nie dało się już tego przełamać. Trzeba było czekać. Ale ruch stawał się wtedy coraz bardziej niebezpieczny i żeby ratować siebie, zwłaszcza przed wschodnim patronem, wprowadzono Stan Wojenny, by zdeptać "Solidarność". Ale "Solidarność" nie dała się wtedy podzielić i zniszczyć. Bo była wtedy nie tylko związkiem zawodowym, ale była już wtedy wspólnotą, wielką ideą wsparcia i budowania, którą najlepiej wyraził Ojciec Święty w 1987 roku mówiąc, że "Solidarność to jeden i drugi i brzemię, które trzeba nosić razem, wspólnie". I to jest dla mnie właśnie największe przesłanie "Solidarności", to wspólne niesienie brzemienia, ale w ramach polskiego społeczeństwa. Potem nadeszło zwycięstwo 1989 roku nie od razu pełne, ale potem otworzyły się szansę na budowę prawdziwie wolnej, suwerennej Polski. I na to, na co liczyło wtedy bardzo wielu ludzi, na budowę Polski równych szans. Polski, która będzie traktowała swoich obywateli w sposób sprawiedliwy. Przecież o to walczono" - kontynuował prezydent.

Jak mówił, prezydent Niemiec powiedział mu, że Polska pięknie się rozwija i spytał, że chyba wzbudza to w Polakach zadowolenie. Duda relacjonował, że odpowiedział niemieckiemu prezydentowi, że tak, że trudno tego nie zauważyć, że każdy, kto był w Polsce w l. 80. i 90. i kto odwiedza ją teraz, widzi, że się wiele zmieniło, że Polska stała się nowocześniejsza.

"Niestety Polska nie jest dzisiaj krajem, o którym można by było powiedzieć, że jest państwem sprawiedliwym. Sprawiedliwym dla swoich obywateli, że jest państwem, w którym obywatele traktowani są równo. Jest wielu ludzi, bardzo wielu, którzy tego powiewu wolność, nowoczesności, zasobności i poprawy jakości życia, tak oczekiwanej, nie odczuli w takim stopniu jak się spodziewali, albo w takim stopniu jak się udało niektórym, niestety nielicznym. I to jest dzisiaj największy problem" - powiedział.

 

 

"I jeżeli mówię, że trzeba Polskę przywrócić na drogę rozwoju, to ja właśnie o takim rozwoju myślę, którego beneficjentami będzie zdecydowana większość, a nie mniejszość polskiego społeczeństwo i to jest właśnie wyzwanie. Te pytania postawił przed chwilą pan przewodniczący. Czy Porozumienia Sierpniowe zostały zrealizowane, czy kodeks pracy jest przestrzegany, czy pracownik jest szanowany? Wielu ludzi niestety udzieli na ten temat odpowiedzi przeczącej. I to jest właśnie istota problemu, to jest ta zmiana, która musi zostać dokonana. Ta zmiana wymaga solidarności rozumianej jako wspólne niesienie brzemienia przez pracowników, jak i pracodawców, ale także jako wspólne niesienie brzemienia przez władzę. To brzemię to odpowiedzialność. I powinno wreszcie zostać przez władzę podjęte. Bo nie ma władzy bez odpowiedzialności" - mówił prezydent i nawiązał do swojej kampanijnej wizyty w Szczecinie.

"Spojrzałem dzisiaj na bramę stoczni i muszę przyznać, że się uśmiechnąłem. Bo choć wiem, że doprowadzili do jej upadku i, że ją zniszczyli i podkreślałem tak wiele razy podczas tego pół roku w Szczecinie, że stałem przed stocznia historyczną, na której bramie wisiała wielka zardzewiała kłódka. widzę bramę, że jest odmalowana, zardzewiałej kłódki już nie ma. Stocznia się jeszcze nie odtworzyła, ale tak jak mówiłem na moim ostatnim spotkaniu w Szczecinie, wyrasta tam powoli przedsiębiorczość. Jak gdyby na tych dawnych zgliszczach stoczni odrastał las. Tutaj potrzebne jest wsparcie ze strony władzy centralnej. Polski przemysł stoczniowy potrzebuje odbudowy i wierzę, że ta odbudowa będzie jednym z symboli odradzającej się Polski"- mówił prezydent.

Andrzej Duda wspomniał też o roli "Solidarności" w historii Europy i świata.

"Mówiłem o tym wielokrotnie, że możemy być dumnie z naszej historii i musimy się sprzeciwiać zawsze wtedy gdy jest zakłamywana. Myślę o tych ludziach, którzy wreszcie poczuli, że są pod swoim dachem, że są wreszcie razem i mimo wszystkich przeciwności potrafili zniszczyć żelazną kurtynę i rozbić Mur Berliński. Bo to tak naprawdę ręce polskich robotników zburzyły Mur Berliński. To dzięki "Solidarności" on upadł i to "Solidarność" przełamała ten wielki impas komunizmu, bo to jest właśnie nasza historia" - powiedział.

Andrzej Duda powiedział, że na szczęście związek zawodowy "Solidarność" potrafi mówić w twarz rządzącym, niezależnie od opcji politycznej, co to znaczy dbać o pracownika, o polski przemysł i chronić polską własność.

"To jest właśnie zadanie związku zawodowego. Bo związek zawodowy ma stać na straży ludzi i ich interesów, a nie stać na straży władzy. Ma prawo mówić władzy, co myśli i jak wygląda jej działanie. I niech nikt nie śmie tego w Polsce związkom zawodowym nigdy odbierać " - oświadczył prezydent.

"I jeżeli kiedykolwiek Andrzej Duda by się zagubił i w taki sposób mówił, to panie przewodniczący upoważniam pana dzisiaj do zwrócenia wtedy uwagi Prezydentowi RP, jeżeli Andrzej Duda nim wtedy nadal będzie " - podkreślił prezydent zwracając się do szefa NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy.

 

 

 

mly/PAP/tvn24/prezydent.pl

[fot. PAP/Piotr Wittman]

Warto poczytać

 1. 1270swop 12.12.2017

  Kard. Nycz: w Świątyni Opatrzności Bożej będziemy dziękować za odzyskanie niepodległości

  W Świątyni Opatrzności Bożej będziemy w 2018 r. dziękować za ludzi Kościoła, którzy odegrali ogromną rolę w odzyskaniu przez Polskę niepodległości - zapowiedział we wtorek metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podczas spotkania opłatkowego w tej świątyni.

 2. rulewski12122017 12.12.2017

  Zadziwiający występ senatora Platformy Obywatelskiej. To jest „izba mędrców”?

  W czasie senackiej debaty nad prezydenckimi projektami o SN i KRS, senator Jan Rulewski z Platformy Obywatelskiej pojawił się na mównicy w masce z greckiej tragedii.

 3. 1270expose 12.12.2017

  Premier Mateusz Morawiecki rozpoczął wygłaszanie expose

  Premier Mateusz Morawiecki we wtorek o godz. 16.15 rozpoczął w Sejmie wygłaszanie expose. Głosowanie nad wotum zaufania dla jego gabinetu zaplanowano we wtorek o północy.

 4. policja12122017 12.12.2017

  Chcą Majdanu w Polsce. Nawołują do rzucania koktajlami Mołotowa

  Policjanci z Żar (Lubuskie) zatrzymali 33-latka, który zamieścił na portalu społecznościowym wpis nawołujący do organizacji w Warszawie "drugiego Majdanu".

 5. wimmer12122017 12.12.2017

  Bezgraniczna podłość! Założyciel KOD-u sugeruje, że posłanka Kempa sama podpaliła swoje biuro?

  Paweł Wimmer, jeden z pomysłodawców Komitetu Obrony Demokracji, zasugerował na Twitterze, iż biuro posłanki Kempy to „celowa próba zrobienia dymu”, która jest związana ze „stopniową utratą pozycji” w partii przez posłankę.

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook