Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent: Polityka zagraniczna jest realizowana z dbałością o polskie interesy

09.02.2017

"To było spokojne i rzeczowe wystąpienie. Tak spokojne i rzeczowe, jak była przez ostatni rok, jest i mam nadzieję, jestem przekonany będzie polska polityka zagraniczna. Przede wszystkim cele, które sobie wyznaczyliśmy prowadząc politykę zagraniczną – ja, premier i minister spraw zagranicznych – zostały osiągnięte. Wzmacniamy naszą pozycję i w regionie, wzmacniamy naszą pozycję i w UE" - mówił prezydent Andrzej Duda po expose ministra spraw zagranicznych.

Prezydent podkreślił, że najważniejszym celem ubiegłego roku było zapewnienie Polsce bezpieczeństwa. 


"Wielkim zeszłorocznym celem była kwestia bezpieczeństwa militarnego, czyli szczyt NATO w Warszawie. Szczyt NATO się odbył, a jego postanowienia były zadowalające, zrealizowaliśmy wszystkie cele jakie sobie założyliśmy" — podkreślił.

Przypomniał, że w Polsce i w krajach bałtyckich organizowane są grupy batalionowe; w Żaganiu i Bolesławcu są już żołnierze amerykańscy. 

"To są te elementy, które z punktu widzenia bezpieczeństwa militarnego z całą pewnością mają znaczenie fundamentalne, powiedziałbym wręcz - przełomowe" - podkreślił. 

"Realizujemy to konsekwentnie, we współpracy z naszymi sojusznikami" - dodał prezydent. 

Z kolei najważniejszym celem na obecny rok w kwestii bezpieczeństwa, będzie uzyskanie niestałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.  

"W sprawie bezpieczeństwa ważnym celem jest uzyskanie niestałego członkostwa w Radzie bezpieczeństwa ONZ. Cały czas się o to staramy, głosowanie w tej sprawie odbędzie się w czerwcu tego roku. Jesteśmy obecnie jedynym kandydatem, ale sprawa może się jeszcze zmienić. Nasza dyplomacja ciągle pracuję, szukając poparcia" — mówił.

Wyraził nadzieję, że "ten cel, jakim jest obecności Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019, zostanie zrealizowany". 

"Polska dyplomacja cały czas nad tym pracuje, przekonujemy naszych partnerów, szukamy poparć" - dodał. 

Prezydent zaznaczył, że w wystąpieniu szefa MSZ bardzo ważne były kwestie bezpieczeństwa energetycznego. 

"Pan minister wyraźnie mówił o tym, że udało się po latach budowy otworzyć gazoport w Świnoujściu w tym roku i pierwsze dostawy gazu z Kataru przyszły i są cały czas realizowane. To bez wątpienia bardzo wzmocniło nasze bezpieczeństwo energetyczne" - ocenił Duda. 

"Jest kwestia otwarcia dla nas dostępu do złóż gazu na szelfie norweskim, a więc jest kwestia budowy połączenia gazowego pomiędzy Norwegią a Danią, a następnie Baltic Pipe z Danii do Polski. To są te tematy, które w tej chwili są realizowane i które są na naszej agendzie, nad którymi pracuje zarówno polska dyplomacja, jak i polskie podmioty gospodarcze" - powiedział prezydent. 

Trzecim elementem expose Waszczykowskiego, niezmiernie ważnym - podkreślił prezydent - jest współpraca regionalna. Według Dudy, współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej rozwija się bardzo dobrze. 

"Okazało się, że te pogłoski o śmierci Grupy Wyszehradzkiej są stanowczo przedwczesne i nieprawdziwe. Grupa Wyszehradzka pracuje bardzo intensywnie, nasza aktywność w Grupie Wyszehradzkiej jest bardzo duża. Bardzo mocno chcę podkreślić: Grupa Wyszehradzka naprawdę dzisiaj się liczy" - powiedział Duda. 

Zaznaczył, że Polsce zależy też na szerszej współpracy regionalnej i temu służy "format Trójmorza, czyli Bałtyk, Adriatyk i Morze Czarne". Przypomniał, że na początku lipca we Wrocławiu odbędzie się szczyt państw Trójmorza. 

"Mam nadzieję, że będziemy nadal podejmowali konkretne ustalenia, jeżeli chodzi o rozwój infrastruktury. W ramach Trójmorza przede wszystkim na infrastrukturę się nastawiamy" - podkreślił. 

Jak mówił, jest coraz więcej infrastruktury w przestrzeni Wschód-Zachód, tak energetycznej jak i transportowej, natomiast brakuje jej w przestrzeni Północ-Południe. 

"Chcemy bardzo, aby te połączenia się pojawiły, tak energetyczne w zakresie dostępu do energii elektrycznej jak i przede wszystkim transportu czy tranzytu gazu, ale także połączenia drogowe i kolejowe. Chcemy, aby północ Europy z południem Europy, ta trasa, na której znajduje się Polska, pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym, były dobrze skomunikowane" - mówił prezydent. 

Jak dodał, ma to znaczenie dla kontaktów politycznych, ale przede wszystkim dla kontaktów międzyludzkich, gospodarczych oraz rozwoju turystyki. Podkreślił, że ma to także znaczenie z punktu widzenia ogólnoeuropejskiego. Zaznaczył, że aby Europa rozwijała się równomiernie, "żeby Europa Środkowa, Europa Wschodnia do UE także w znaczeniu rozwoju gospodarczego i infrastrukturalnego dołączyła", to powiązania pomiędzy południem a północą powinny być budowane. Duda podkreślił, że kolejną kwestią, na której mu zależy są dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi. 

"Będziemy czynili wszystko, aby te relacje między Polską a Stanami Zjednoczonymi, a także relacje transatlantyckie, czyli Stanów Zjednoczonych z UE układały się jak najlepiej. Tutaj jest wielkie pole do działania zwłaszcza teraz, kiedy nowy prezydent w Stanach Zjednoczonych rozpoczyna swoją pracę" - powiedział Duda. 

Jak dodał, jest to wielkie zadanie i dla polskiej dyplomacji i dla niego samego, by zacieśniać kontakty i współpracę Polski ze Stanami Zjednoczonymi - "bez wątpienia największym mocarstwem, jakie w tej chwili istnieje na świecie i pod względem gospodarczym i militarnym". 

Prezydent zaznaczył, że Stany Zjednoczone to największe państwo i największy partner w Sojuszu Północnoatlantyckim, a także najsilniejsza armia świata. 

"W gruncie rzeczy są gwarantem światowego bezpieczeństwa" - mówił. 

Wyraził też satysfakcję, że w expose "były akcentowane dobre relacje i częste kontakty z partnerami niemieckimi". 

"Ta intensywność kontaktów pokazuje, że to jest dobre sąsiedztwo i że nawet, jeżeli są kwestie sporne, jak budowa gazociągu Nord Stream2, to one stanowią kwestie w gruncie rzeczy techniczne, natomiast nie mają wpływu na samą istotę tej współpracy, która jest współpracą dobrosąsiedzką i partnerska" - powiedział Duda. 

Prezydent ocenił, że czwartkowe wystąpienie w Sejmie szefa MSZ było "spójne, wskazujące i najważniejsze osiągnięcia, i najważniejsze cele, a przede wszystkim pokazujące, że Polska polityka zagraniczna jest konsekwentna, ma wyznaczone cele, jest realizowana spokojnie i z głęboką dbałością o interesy Polski i Polaków". 

"Dbałość o polskie interesy i przede wszystkim dbałość o interesy Polaków, to są zadania najważniejsze dla mnie jako prezydenta RP, dla polskiego rządu, dla polskiej dyplomacji. Cieszę się, że one w aspekcie tego wystąpienia tak mocno wybrzmiały" - powiedział Duda. 

Prezydent odniósł się także do poruszonej w wystąpieniu szefa MSZ kwestii Brexitu. Podkreślił, że wielkim dążeniem Polski jest, aby prawa Polaków były zagwarantowane, "aby były gwarantowane podstawowe swobody europejskie" także po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii. 

"Polska polityka zagraniczna ma wyznaczone cele, jest realizowana z głęboką dbałością o interesy Polaków" —zakończył. 

wkt/PAP/wPolityce.pl

 [fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. 1270kaczoreknansa 26.04.2018

  Znamy kandydatów PiS na prezydentów miast wojewódzkich. Są mocne nazwiska

  Małgorzata Wassermann, Patryk Jaki i Kacper Płażyński - to chyba najmocniejsze nazwiska wśród zaprezentowanych przez PiS kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich

 2. 1270szydlowa 26.04.2018

  Szydło: zaproponuję rządowi pomoc dla rodziców Alfiego Evansa

  Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że zaproponuje w czwartek Radzie Ministrów pomoc dla rodziców niespełna dwuletniego Alfiego Evansa, który decyzją brytyjskiego sądu został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. W jej ocenie "cywilizacja śmierci zaczyna zwyciężać".

 3. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 4. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

 5. Tarczynskiwpolsce 25.04.2018

  Tarczyński nie wytrzymał: kiedy twój pan Michnik przeprosi za brata?

  Rosyjska propaganda odkryła potencjał pana Tarczyńskiego - napisał na Twitterze redaktor Gazety Wyborczej Bartosz Wieliński. Poseł udzielił szybkiej repliki

 6. lichocka25042018 25.04.2018

  Lichocka dla wPolsce.pl: Projekt „Zatrzymaj aborcję” ma rozbić prawicę

  Ten projekt jest zły, jest źle napisany również dlatego, że jedne dzieci - te chore - ma chronić, a inne dzieci - zupełnie zdrowe - pozwala zabijać - powiedziała w środę o projekcie "Zatrzymaj aborcję" posłanka PiS Joanna Lichocka.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook