Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Prezydent podsumowuje obchody 25-lecia wolności

13.01.2015

Udało się pokazać, że 25-lecie wyborów 4 czerwca 1989 roku było wspólnym świętem - podkreślił prezydent Bronisław Komorowski, podsumowując we wtorek ubiegłoroczne obchody. Dziękował wszystkim, którzy byli zaangażowani w inicjatywy związane z tą rocznicą.

Na spotkaniu w Pałacu Prezydenckim Komorowski zaznaczył, że obchody rocznicy wyborów z 4 czerwca miały pokazać "ogrom pracy i osiągnięć w ramach zagospodarowywania polskiej wolności przez całe 25 lat".

"Chodziło też o to, byśmy sami uczyli się, pokazując to także innym, że warto się z wolności cieszyć. Nie tylko warto o niej pamiętać, ale warto na nią spoglądać i przeżywać jako źródło wielkiej satysfakcji i radości" - mówił Komorowski. Jak przekonywał, Polakom "nauka umiejętności cieszenia się z własnych osiągnięć jest w dalszym ciągu potrzebna".

Dodał, że "wspomnienie walki o wolność niosło w sobie także przypomnienie bolesnych podziałów w narodzie". Ale w ramach obchodów "pamięci o osiągnięciach wolnej Polski przez 25 lat udało się wydobyć słowo +razem+, rozumiane jako współpraca, zdolność do współdziałania, co dało dobre efekty". 

"Udało się także (...) pokazać, że jest to święto wspólne, także następnego pokolenia, które wolnością może się w sposób zasłużony cieszyć" - powiedział Komorowski. "To słowo +razem+ szło gdzieś od środowisk kombatanckich, walczących o wolność, przez szczególny rodzaj wspólnoty ludzi pracy i służby dla Polski, poprzez razem bycie w radości i mam nadzieję, że to zostanie w nas na długo" - podkreślił.

Komorowski dziękował "wszystkim, którzy zechcieli odpowiedzieć na jego prośbę, by spróbować nie tylko przypomnieć wolność, walkę dla wolności, ale także razem cieszyć się tą radością". "Serdecznie dziękuję wszystkim za to wspólne dzieło - od władz państwa polskiego, przez media, różne instytucje i stowarzyszenia aż po partnerów zagranicznych" - powiedział prezydent.

Jak zaznaczył, wspólnym wysiłkiem udało się zbudować "źródło satysfakcji, które się Polakom należało". Takim źródłem satysfakcji - zauważył Komorowski - jest przełamanie "nawyku narzekania i nieukontentowania, że świat zapomniał o polskiej Solidarności, że nie docenia, że my najdzielniejsi".

"Gdzieś to zostało za nami, bo udało się pokazać 20 przywódców wolnego świata, razem z prezydentem Barackiem Obamą, we wspólnym geście przypomnienia polskiej solidarności i wolności oraz wskazania, że jest w dalszym ciągu potrzeba poszerzania wspólnoty wolności w Europie i na świecie" - mówił prezydent.

Podkreślił, że miał ogromną satysfakcję, że razem z prezydentem Obamą mógł wznieść w górę rękę ze znakiem "victoria". "Okazało się, że prezydent USA doskonale wie o co chodzi, że dla Polaków to znak absolutnie święty, budzący jednoznaczne skojarzenia" - powiedział Komorowski.

Jak dodał, należy zadbać o to, by pamięć o obchodach 25. rocznicy czerwcowych wyborów i nawyk cieszenia się wolnością stały się trwałym elementem. By Polacy każdego 4 czerwca zechcieli cieszyć się wolnością, myśleć o wolności i potrafili umacniać w sobie przekonanie, że w dalszym ciągu jesteśmy za wolność współodpowiedzialni - podkreślił prezydent.

Ryb, PAP

Fot. [PAP/Jacek Turczyk]

Słowa kluczowe:

prezydent

,

wolność

,

rocznica

Warto poczytać

 1. glinskinacmentarzuzydowskimSi 20.01.2017

  Gliński: polska kultura poniosła dotkliwą stratę przez Holocaust

  Inauguracja szlaku edukacyjnego śladem pomników nagrobnych Abrahama Ostrzega jest centralnym punktem europejskich obchodów 75. rocznicy "Akcji Reinhard" i Zagłady Żydów.

 2. mid-17120116-1 20.01.2017

  Premier po rozmowach z ministrami Kamińskim i Ziobrą

  "Dziś służby są pod kontrolą państwa i na służbie państwa i polskich obywateli. To ważne, aby Polacy czuli się bezpiecznie, a zagrożenia były eliminowane" - podkreśliła premier Szydło.

 3. mid-17117278 20.01.2017

  Kijowski: Będę kandydował na szefa KOD

  „Chcę, bo KOD potrzebuje dzisiaj doświadczonego i odpowiedzialnego przywództwa. Chcę, bo nie mogę pozwolić by „ciemna strona” była górą!”

 4. KalitaTomasz 20.01.2017

  Prezydent weźmie udział w pogrzebie T. Kality

  Prezydent Andrzej Duda w sobotę weźmie udział w pogrzebie byłego rzecznika SLD Tomasza Kality.

 5. stanislawtyszkayoutubewsensie 20.01.2017

  Tyszka chce wyjaśnień ws. Straży Marszałkowskiej

  "Będę domagał się wyjaśnień od pana marszałka, bo bardzo mnie to zaskoczyło".

 6. mid-17119263 20.01.2017

  Komendant Straży Marszałkowskiej odwołany

  „Jego funkcję pełni teraz jeden z zastępców” - poinformował Marszałek Senatu.

 7. mid-17119055 20.01.2017

  Rafalska: Zasiłki nie zastąpią dochodu

  Liczba bezrobotnych spadła, pracujemy długo i coraz wydajniej. Nie jest więc tak, że każda kobieta, która otrzymała 500+, myśli, że w domu będzie jej najlepiej - powiedziała w piątek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook