Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent podsumowuje obchody 25-lecia wolności

13.01.2015

Udało się pokazać, że 25-lecie wyborów 4 czerwca 1989 roku było wspólnym świętem - podkreślił prezydent Bronisław Komorowski, podsumowując we wtorek ubiegłoroczne obchody. Dziękował wszystkim, którzy byli zaangażowani w inicjatywy związane z tą rocznicą.

Na spotkaniu w Pałacu Prezydenckim Komorowski zaznaczył, że obchody rocznicy wyborów z 4 czerwca miały pokazać "ogrom pracy i osiągnięć w ramach zagospodarowywania polskiej wolności przez całe 25 lat".

"Chodziło też o to, byśmy sami uczyli się, pokazując to także innym, że warto się z wolności cieszyć. Nie tylko warto o niej pamiętać, ale warto na nią spoglądać i przeżywać jako źródło wielkiej satysfakcji i radości" - mówił Komorowski. Jak przekonywał, Polakom "nauka umiejętności cieszenia się z własnych osiągnięć jest w dalszym ciągu potrzebna".

Dodał, że "wspomnienie walki o wolność niosło w sobie także przypomnienie bolesnych podziałów w narodzie". Ale w ramach obchodów "pamięci o osiągnięciach wolnej Polski przez 25 lat udało się wydobyć słowo +razem+, rozumiane jako współpraca, zdolność do współdziałania, co dało dobre efekty". 

"Udało się także (...) pokazać, że jest to święto wspólne, także następnego pokolenia, które wolnością może się w sposób zasłużony cieszyć" - powiedział Komorowski. "To słowo +razem+ szło gdzieś od środowisk kombatanckich, walczących o wolność, przez szczególny rodzaj wspólnoty ludzi pracy i służby dla Polski, poprzez razem bycie w radości i mam nadzieję, że to zostanie w nas na długo" - podkreślił.

Komorowski dziękował "wszystkim, którzy zechcieli odpowiedzieć na jego prośbę, by spróbować nie tylko przypomnieć wolność, walkę dla wolności, ale także razem cieszyć się tą radością". "Serdecznie dziękuję wszystkim za to wspólne dzieło - od władz państwa polskiego, przez media, różne instytucje i stowarzyszenia aż po partnerów zagranicznych" - powiedział prezydent.

Jak zaznaczył, wspólnym wysiłkiem udało się zbudować "źródło satysfakcji, które się Polakom należało". Takim źródłem satysfakcji - zauważył Komorowski - jest przełamanie "nawyku narzekania i nieukontentowania, że świat zapomniał o polskiej Solidarności, że nie docenia, że my najdzielniejsi".

"Gdzieś to zostało za nami, bo udało się pokazać 20 przywódców wolnego świata, razem z prezydentem Barackiem Obamą, we wspólnym geście przypomnienia polskiej solidarności i wolności oraz wskazania, że jest w dalszym ciągu potrzeba poszerzania wspólnoty wolności w Europie i na świecie" - mówił prezydent.

Podkreślił, że miał ogromną satysfakcję, że razem z prezydentem Obamą mógł wznieść w górę rękę ze znakiem "victoria". "Okazało się, że prezydent USA doskonale wie o co chodzi, że dla Polaków to znak absolutnie święty, budzący jednoznaczne skojarzenia" - powiedział Komorowski.

Jak dodał, należy zadbać o to, by pamięć o obchodach 25. rocznicy czerwcowych wyborów i nawyk cieszenia się wolnością stały się trwałym elementem. By Polacy każdego 4 czerwca zechcieli cieszyć się wolnością, myśleć o wolności i potrafili umacniać w sobie przekonanie, że w dalszym ciągu jesteśmy za wolność współodpowiedzialni - podkreślił prezydent.

Ryb, PAP

Fot. [PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. 1270sudy 21.03.2018

  Gersdorf: prawie pewne, że to ostatnie takie Zgromadzenie Sędziów SN

  - Jest prawie pewne, że to ostatnie takie Zgromadzenie Sędziów Sądu Najwyższego; wejście w życie nowej ustawy o SN doprowadzi do niekonstytucyjnego ukształtowania ustroju SN - powiedziała w środę I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf.

 2. 1270studenci 21.03.2018

  Przepychanki przed kurią - to studenci protestują przeciw projektowi "Zatrzymaj aborcję"

  "Edukacja zamiast zakazów", "Aborcja wolna od (o)sądów" - m.in. takie hasła prezentowali studenci pikietujący przed UW przeciw projektowi "Zatrzymaj aborcję". Przeszli też przed siedziby MZ i kurii, gdzie doszło do przepychanek z policją. Wcześniej przed MZ pikietowali przeciwnicy aborcji.

 3. Czaputowicz21032018 21.03.2018

  Czaputowicz wyjaśnia kwestię "białej księgi": to właściwe zaprezentowanie polskich reform

  "Biała księga" dotycząca zmian w systemie sądownictwa to właściwe zaprezentowanie polskich reform - ocenił szef MSZ Jacek Czaputowicz. Podkreślił gotowość strony polskiej do wspólnego z KE analizowania tego systemu. Zaznaczył, że w czwartek premier Mateusz Morawiecki będzie rozmawiał z szefem KE

 4. Policja14022018 21.03.2018

  Jest akt oskarżenia w sprawie Stachowiaka. Policjanci jedynie przekroczyli uprawnienia?

  Prokuratura Okręgowa w Poznaniu skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko b. policjantom wz. ze śmiercią Igora Stachowiaka. Funkcjonariusze oskarżeni są o przekroczenie uprawnień i znęcanie się nad osobą pozbawioną wolności

 5. PrzybyszAI 21.03.2018

  Nie ma ani odrobiny poczucia wstydu! Przybysz twarzą kampanii proaborcyjnej

  Przybysz wystąpiła w spocie... Amnesty International - organizacji walczącej o prawa człowieka, chyba że tym człowiekiem jest osoba nienarodzona. Piosenkarka w języku migowym mówi "Moje Ciało, Moje Prawa". - Nagłośnij sprawy, na których ci zależy - informuje spot AI

 6. FurgoCzaputowicz 21.03.2018

  PO manipuluje w sprawie korpusu dyplomatycznego podczas expose min. Czaputowicza! Jak jest naprawdę?

  Czy faktycznie korpus dyplomatyczny postanowił opuścić expose ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza? Według posła PO - tak. Prawda jest tymczasem zupełnie inna

 7. padbrusy20032018 20.03.2018

  Wzruszające słowa prezydenta Dudy. "W waszej tragedii są elementy, które można przekuć na dobro"

  Wierzę, że w tragedii, która was dotknęła, są elementy, które mogą zostać przekute na dobro, takie jak wielkie serce i pomoc, którą okazaliście sobie nawzajem, swoim gościom i harcerzom - powiedział prezydent Andrzej Duda we wtorek na spotkaniu z wolontariuszami w Brusach.

 8. Gowin20032018 20.03.2018

  Rząd przyjął reformę Gowina. Polskie uczelnie czeka prawdziwa rewolucja

  Rząd przyjął we wtorek projekt ustaw reformujących polskie uczelnie - poinformował we wtorek wicepremier, szef resortu nauki Jarosław Gowin. Dodał, że przyszłoroczne nakłady na naukę i szkolnictwo wyższe wzrosną o 3,7 mld zł

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook