Jedynie prawda jest ciekawa

Prezydent podsumowuje obchody 25-lecia wolności

13.01.2015

Udało się pokazać, że 25-lecie wyborów 4 czerwca 1989 roku było wspólnym świętem - podkreślił prezydent Bronisław Komorowski, podsumowując we wtorek ubiegłoroczne obchody. Dziękował wszystkim, którzy byli zaangażowani w inicjatywy związane z tą rocznicą.

Na spotkaniu w Pałacu Prezydenckim Komorowski zaznaczył, że obchody rocznicy wyborów z 4 czerwca miały pokazać "ogrom pracy i osiągnięć w ramach zagospodarowywania polskiej wolności przez całe 25 lat".

"Chodziło też o to, byśmy sami uczyli się, pokazując to także innym, że warto się z wolności cieszyć. Nie tylko warto o niej pamiętać, ale warto na nią spoglądać i przeżywać jako źródło wielkiej satysfakcji i radości" - mówił Komorowski. Jak przekonywał, Polakom "nauka umiejętności cieszenia się z własnych osiągnięć jest w dalszym ciągu potrzebna".

Dodał, że "wspomnienie walki o wolność niosło w sobie także przypomnienie bolesnych podziałów w narodzie". Ale w ramach obchodów "pamięci o osiągnięciach wolnej Polski przez 25 lat udało się wydobyć słowo +razem+, rozumiane jako współpraca, zdolność do współdziałania, co dało dobre efekty". 

"Udało się także (...) pokazać, że jest to święto wspólne, także następnego pokolenia, które wolnością może się w sposób zasłużony cieszyć" - powiedział Komorowski. "To słowo +razem+ szło gdzieś od środowisk kombatanckich, walczących o wolność, przez szczególny rodzaj wspólnoty ludzi pracy i służby dla Polski, poprzez razem bycie w radości i mam nadzieję, że to zostanie w nas na długo" - podkreślił.

Komorowski dziękował "wszystkim, którzy zechcieli odpowiedzieć na jego prośbę, by spróbować nie tylko przypomnieć wolność, walkę dla wolności, ale także razem cieszyć się tą radością". "Serdecznie dziękuję wszystkim za to wspólne dzieło - od władz państwa polskiego, przez media, różne instytucje i stowarzyszenia aż po partnerów zagranicznych" - powiedział prezydent.

Jak zaznaczył, wspólnym wysiłkiem udało się zbudować "źródło satysfakcji, które się Polakom należało". Takim źródłem satysfakcji - zauważył Komorowski - jest przełamanie "nawyku narzekania i nieukontentowania, że świat zapomniał o polskiej Solidarności, że nie docenia, że my najdzielniejsi".

"Gdzieś to zostało za nami, bo udało się pokazać 20 przywódców wolnego świata, razem z prezydentem Barackiem Obamą, we wspólnym geście przypomnienia polskiej solidarności i wolności oraz wskazania, że jest w dalszym ciągu potrzeba poszerzania wspólnoty wolności w Europie i na świecie" - mówił prezydent.

Podkreślił, że miał ogromną satysfakcję, że razem z prezydentem Obamą mógł wznieść w górę rękę ze znakiem "victoria". "Okazało się, że prezydent USA doskonale wie o co chodzi, że dla Polaków to znak absolutnie święty, budzący jednoznaczne skojarzenia" - powiedział Komorowski.

Jak dodał, należy zadbać o to, by pamięć o obchodach 25. rocznicy czerwcowych wyborów i nawyk cieszenia się wolnością stały się trwałym elementem. By Polacy każdego 4 czerwca zechcieli cieszyć się wolnością, myśleć o wolności i potrafili umacniać w sobie przekonanie, że w dalszym ciągu jesteśmy za wolność współodpowiedzialni - podkreślił prezydent.

Ryb, PAP

Fot. [PAP/Jacek Turczyk]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook