Jedynie prawda jest ciekawa

Prezydent podpisał ustawę o TK

28.12.2015

- Wierzę w to, że ta ustawa przyczynia się do zakończenia sporu wokół TK. Wierzę, że TK będzie pracował w sposób rzetelny - powiedział Andrzej Duda, uzasadniając podpisanie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Podczas konferencji prasowej wyjaśnił, z jakiego powodu podjął taką decyzję. Oświadczenie rozpoczął od odniesienia się do Świąt.

- Witam bardzo serdecznie, po Świętach. Mam nadzieję, że wszyscy państwo spędziliście je spokojnie, z rodzinami, jak powinno być w Boże Narodzenie. Ja również miałem tę możliwość, ale dla mnie to był również czas analizy, analizy tego, co działo się w Sejmie i Senacie, ale także analizy tych rozwiązań, które zostały przyjęte - mówił prezydent tłumacząc, dlaczego podpisał nowelę o TK.

- Po analizie, po zastanowieniu się podjąłem decyzję o podpisaniu noweli o Trybunale Konstytucyjnym. Chcę powiedzieć jasno i wyraźnie, uważam, że nowela przyczynia się do wzmocnienia pozycji i sytuacji TK, sytuacji, w znaczeniu odbioru społecznego, ale i w znaczeniu tego, co jest znaczącą rolą TK, czyli orzekania w oparciu o względy czysto prawne - zaznaczał prezydent.

Andrzej Duda wskazał, że nie zgadza się z tłumaczeniem, że nowelizacja osłabia Trybunał.

- Jeśli mamy zasadę trójpodziału władz, jeśli decyzje podejmowane przez parlament, wybrany w demokratycznych wyborach, a więc stanowiący wyraz społecznego przeświadczenia, w jakim kierunku powinna iść polska polityka i zmiany ustawowe, mają być szanowane, TK powinien orzekać ws. konstytucyjności ustaw w pełnym składzie przy powiększonej większości. To są prawnicy, którzy mają różne poglądy, polityczne, ideowe, prawne. Podwyższona większość oznacza, że prawnicy zgodzili się ze sobą. Trudno mi było zrozumieć tę sytuację, do tej pory, gdzie 3 sędziów mogło zdecydować o losie ustawy powołanej przez parlament. Biorąc pod uwagę, że orzeczenia często dotyczą praw obywatelskich, różnego rodzaju zmian wpływających na życie obywateli, taka większość nie była odpowiedni - tłumaczył prezydent.

Dodał, że nowe rozwiązania „wzmacniają powagę Trybunał i jego obraz w odbiorze społecznym”.

- Te zmiany są zmianami istotnymi, ale wierzę, że one przyczynia się do uspokojenia sytuacji. Trudno mi się pogodzić z tym, że w mediach prowadzone są tak gorące dyskusje, w których padają często niepotrzebne słowa. Polacy oczekują spokoju i tego, że skoro podjęli decyzję w wyborach to programy tych, którzy wygrali, zostaną zrealizowane. Ludzie w Polsce podejmują decyzje mądrze. Wierzę, że przyszły rok będzie rokiem zmian, obniżenia wieku emerytalnego, będzie rokiem, w którym zostanie przyjęta ustawa dot. podwyższenia kwoty wolnej od podatku, że będzie przyjęta ustawa o pomocy dla rodzin. To są sprawy ważne, które oczekiwane są przez Polaków — wskazał.

Prezydent zwrócił się również z apelem. - Proszę, by w Sejmie zakończyć jałowe spory, które zniechęcają ludzi do zainteresowania się sprawami politycznymi. Proszę, by przystąpić do merytorycznej dyskusji na temat tych rzeczy, które są dla Polaków ważne i oczekiwane. Apeluję jako Prezydenta RP o rozwagę w słowach. Pamiętajmy, że każde słowo jest słyszane nie tylko w Polsce, ale i zagranicą. Proszę, by mówić prawdę a nie manipulować. Apeluję do wszystkich, nie tylko polityków, ale i ekspertów. Apeluję o obiektywizm i rzetelną dyskusję na ważne dla naszego kraju tematy — tłumaczył.

Powtórzył, że „wierzy, że ta ustawa przyczynia się do zakończenia sporu wokół TK”. - Wierzę, że TK, który jest obecnie w miarę pluralistyczny, będzie pracował, w sposób rzetelny w oparciu o nową ustawą, która zapewnia, że orzeczenia mają charakter czysto prawniczy, że będą dotyczyć tylko zgodności z konstytucją, że nie ma w orzeczeniach ideologii — podkreślał Andrzej Duda.

Prezydent Duda odniósł się również do zasady, że Trybunał orzeka w kolejności, w jakiej zgłoszone zostały do niego ustawy.

- Ustawa wprowadza zasadę, że sprawy rozpatrywane są zgodnie z kolejnością zgłoszenia. To bardzo ważna zasada. Nie jest bowiem zrozumiałe dla obywateli, że ich sprawy, dotyczące ich życia, czekają w TK miesiącami czy latami, a sprawy dotyczące Trybunału są rozpatrywane w ciągu miesiąca. To nie jest sytuacja, z którą można się pogodzić. Ta ustawa likwiduje również naciski na TK, ustawy będą bowiem rozpatrywane w tej kolejności, w jakiej są zgłaszane. To jest rozwiązanie uczciwe i rzetelne. TO również stanowi wzmocnienie TK. Dziękuję bardzo - zakończył prezydent Andrzej Duda.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

wrp/jkub/PAP

[fot. PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. Nowogrodzka18012018 18.01.2018

  "Pokojowa" demonstracja zaatakowała siedzibę PiS

  Siedzibę Prawa i Sprawiedliwości obrzucono balonikami z farbą. To kolejny w ostatnich dniach atak na biuro poselskie. Wcześniej zdewastowano między innymi biura poselskie Krystyny Pawłowicz i Kornelii Wróblewskiej

 2. Nycz17012018 17.01.2018

  Kard. Nycz: Kościół katolicki chcąc spotykać Chrystusa, spotyka też judaizm

  - Kościół katolicki, wszyscy jego członkowie, chcąc się spotkać z Chrystusem, spotykają się także z judaizmem - mówił w środę metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podczas Liturgii Słowa, będącej centralnym wydarzeniem 21. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim

 3. Wroblewskawiki 17.01.2018

  Posłanka Nowoczesnej nie zagłosowała w sprawie aborcji. Pomazano jej biuro odchodami!

  Policja szuka osoby, która pomazała odchodami okno biura posłanki Nowoczesnej Kornelii Wróblewskiej w Zamościu (Lubelskie)

 4. Pawlowiczwiki 17.01.2018

  "Żadnych syryjskich dzieci". Ostry komentarz Pawłowicz

  - Za nimi będą mamusie i tatusiowie - odpowiedziała poseł Krystyna Pawłowicz w reakcji na doniesienia o propozycji z Brukseli przyjęcia do Polski 500 syryjskich dzieci

 5. SLDWarszawa 17.01.2018

  Lewica wciąż tkwi w PRL. SLD dziękuje za wyzwolenie Warszawy

  - Siedemdziesiąt trzy lata temu, 17 stycznia 1945r. Warszawa, została wyzwolona z rąk hitlerowców - napisał rzecznik prasowy mazowieckiego SLD Artur Jaskulski. Z tej okazji, kierownictwo warszawskich struktur partii złożyło dziś wieniec

 6. Myslistwo 17.01.2018

  "Masz 5 minut, chyba że chcesz dostać kulką". Będzie śledztwo w sprawie myśliwych i sportowca

  Incydent, do którego doszło między myśliwymi a Igorem Traczem w gminie Trąbki w woj. pomorskim, badany jest przez Rzecznika Dyscyplinarnego Polskiego Związku Łowieckiego w Gdańsku - poinformowała rzeczniczka PZŁ Diana Piotrowska

 7. Naszematkinasiojcowie 17.01.2018

  Proces za "Nasze matki, nasi ojcowie". Wytoczył go 92-letni żołnierz AK

  Krakowski Sąd Okręgowy ponownie zaproponował, by twórcy niemieckiego serialu "Nasze Matki, nasi Ojcowie" i żołnierze AK podnoszący, że produkcja narusza ich dobra osobiste, zawarli ugodę. W środę odbyła się kolejna rozprawa w trwającym od 2016 r. procesie cywilnym

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook