Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Prezydent podpisał ustawę o TK

28.12.2015

- Wierzę w to, że ta ustawa przyczynia się do zakończenia sporu wokół TK. Wierzę, że TK będzie pracował w sposób rzetelny - powiedział Andrzej Duda, uzasadniając podpisanie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Podczas konferencji prasowej wyjaśnił, z jakiego powodu podjął taką decyzję. Oświadczenie rozpoczął od odniesienia się do Świąt.

- Witam bardzo serdecznie, po Świętach. Mam nadzieję, że wszyscy państwo spędziliście je spokojnie, z rodzinami, jak powinno być w Boże Narodzenie. Ja również miałem tę możliwość, ale dla mnie to był również czas analizy, analizy tego, co działo się w Sejmie i Senacie, ale także analizy tych rozwiązań, które zostały przyjęte - mówił prezydent tłumacząc, dlaczego podpisał nowelę o TK.

- Po analizie, po zastanowieniu się podjąłem decyzję o podpisaniu noweli o Trybunale Konstytucyjnym. Chcę powiedzieć jasno i wyraźnie, uważam, że nowela przyczynia się do wzmocnienia pozycji i sytuacji TK, sytuacji, w znaczeniu odbioru społecznego, ale i w znaczeniu tego, co jest znaczącą rolą TK, czyli orzekania w oparciu o względy czysto prawne - zaznaczał prezydent.

Andrzej Duda wskazał, że nie zgadza się z tłumaczeniem, że nowelizacja osłabia Trybunał.

- Jeśli mamy zasadę trójpodziału władz, jeśli decyzje podejmowane przez parlament, wybrany w demokratycznych wyborach, a więc stanowiący wyraz społecznego przeświadczenia, w jakim kierunku powinna iść polska polityka i zmiany ustawowe, mają być szanowane, TK powinien orzekać ws. konstytucyjności ustaw w pełnym składzie przy powiększonej większości. To są prawnicy, którzy mają różne poglądy, polityczne, ideowe, prawne. Podwyższona większość oznacza, że prawnicy zgodzili się ze sobą. Trudno mi było zrozumieć tę sytuację, do tej pory, gdzie 3 sędziów mogło zdecydować o losie ustawy powołanej przez parlament. Biorąc pod uwagę, że orzeczenia często dotyczą praw obywatelskich, różnego rodzaju zmian wpływających na życie obywateli, taka większość nie była odpowiedni - tłumaczył prezydent.

Dodał, że nowe rozwiązania „wzmacniają powagę Trybunał i jego obraz w odbiorze społecznym”.

- Te zmiany są zmianami istotnymi, ale wierzę, że one przyczynia się do uspokojenia sytuacji. Trudno mi się pogodzić z tym, że w mediach prowadzone są tak gorące dyskusje, w których padają często niepotrzebne słowa. Polacy oczekują spokoju i tego, że skoro podjęli decyzję w wyborach to programy tych, którzy wygrali, zostaną zrealizowane. Ludzie w Polsce podejmują decyzje mądrze. Wierzę, że przyszły rok będzie rokiem zmian, obniżenia wieku emerytalnego, będzie rokiem, w którym zostanie przyjęta ustawa dot. podwyższenia kwoty wolnej od podatku, że będzie przyjęta ustawa o pomocy dla rodzin. To są sprawy ważne, które oczekiwane są przez Polaków — wskazał.

Prezydent zwrócił się również z apelem. - Proszę, by w Sejmie zakończyć jałowe spory, które zniechęcają ludzi do zainteresowania się sprawami politycznymi. Proszę, by przystąpić do merytorycznej dyskusji na temat tych rzeczy, które są dla Polaków ważne i oczekiwane. Apeluję jako Prezydenta RP o rozwagę w słowach. Pamiętajmy, że każde słowo jest słyszane nie tylko w Polsce, ale i zagranicą. Proszę, by mówić prawdę a nie manipulować. Apeluję do wszystkich, nie tylko polityków, ale i ekspertów. Apeluję o obiektywizm i rzetelną dyskusję na ważne dla naszego kraju tematy — tłumaczył.

Powtórzył, że „wierzy, że ta ustawa przyczynia się do zakończenia sporu wokół TK”. - Wierzę, że TK, który jest obecnie w miarę pluralistyczny, będzie pracował, w sposób rzetelny w oparciu o nową ustawą, która zapewnia, że orzeczenia mają charakter czysto prawniczy, że będą dotyczyć tylko zgodności z konstytucją, że nie ma w orzeczeniach ideologii — podkreślał Andrzej Duda.

Prezydent Duda odniósł się również do zasady, że Trybunał orzeka w kolejności, w jakiej zgłoszone zostały do niego ustawy.

- Ustawa wprowadza zasadę, że sprawy rozpatrywane są zgodnie z kolejnością zgłoszenia. To bardzo ważna zasada. Nie jest bowiem zrozumiałe dla obywateli, że ich sprawy, dotyczące ich życia, czekają w TK miesiącami czy latami, a sprawy dotyczące Trybunału są rozpatrywane w ciągu miesiąca. To nie jest sytuacja, z którą można się pogodzić. Ta ustawa likwiduje również naciski na TK, ustawy będą bowiem rozpatrywane w tej kolejności, w jakiej są zgłaszane. To jest rozwiązanie uczciwe i rzetelne. TO również stanowi wzmocnienie TK. Dziękuję bardzo - zakończył prezydent Andrzej Duda.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

wrp/jkub/PAP

[fot. PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. mid-17328128 28.03.2017

  Ważny głos parlamentów za bezpieczeństwem

  Największą troską dla parlamentów Polski, Litwy i Ukrainy - podkreślił marszałek Senatu - jest "troska o bezpieczeństwo Ukrainy".

 2. 7845f3cacc48434ea3131094d058fdee 28.03.2017

  Makabryczne odkrycie przy ciele ofiary Smoleńska

  „Przy ciele jednego z mężczyzn znajdowała się noga kobiety z przywieszką z nazwiskiem... tegoż mężczyzny".

 3. saslsa 28.03.2017

  Sellin: Ustawa o dekoncentracji mediów w połowie roku

  Przyśpieszyliśmy prace nad ustawą o dekoncentracji mediów; przepisy powinny być gotowe w połowie 2017 r. - powiedział we wtorek wiceminister kultury Jarosław Sellin.

 4. smig111 27.03.2017

  MON analizuje oferty dostawców śmigłowców

  W postępowania na dostawy śmigłowców wpłynęły oferty zaproszonych do negocjacji dostawców - poinformowało w poniedziałek MON.

 5. sasxc 27.03.2017

  Sasin o ustawie metropolitalnej: Trwają konsultacje

  Sasin był pytany w poniedziałek przez dziennikarzy, co dalej z propozycją PiS w sprawie metropolii warszawskiej, w kontekście wyników referendum w Legionowie.

 6. hossnowySI 27.03.2017

  Hoss pozostanie w areszcie

  O kolejne trzy miesiące, do czerwca, przedłużył warszawski sąd areszt Arkadiuszowi Ł. ps. Hoss, który według śledczych jest liderem jednej z największych i najprężniej działających grup zajmujących się wyłudzaniem pieniędzy tzw. metodą na wnuczka.

 7. smoelr 27.03.2017

  Światowe laboratoria zbadają sprawę 10/04

  Sprawdź, co zmieni się w śledztwie smoleńskim. Czy będzie to przełom i poznamy prawdę, która nie będzie budzić wątpliwości?

 8. karczewskiPAP 27.03.2017

  PiS uwzględni referendum w Legionowie?

  - Na pewno jako poważni politycy weźmiemy pod uwagę wyniki referendum w Legionowie - zapowiedział w poniedziałek marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook