Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Prezydent: Platforma zawłaszcza TK

18.05.2016

- Trybunał Konstytucyjny powinien być pluralistyczny. Mam nadzieję, że w niedługim czasie taki właśnie pluralistyczny w całości będzie; że spór polityczny uda się zakończyć także na drodze koniecznych rozwiązań prawnych - powiedział prezydent Andrzej Duda, który składa wizytę we Włoszech.

Podkreślił, że te rozwiązania "muszą być przyjęte tam, gdzie cały ten spór się zaczął, poprzez uchwalenie przez PO ustawy o TK z naruszeniem wszelkich zasad". - Teraz powinno to zostać naprawione w polskim Sejmie – zaznaczył na briefingu prasowym, pytany, czy zamierza włączyć się w rozwiązanie sporu o TK.

Prezydent podkreślił, że "ciałem, które uchwala ustawy Rzeczpospolitej, nie jest Trybunał Konstytucyjny, tylko parlament, czyli Sejm i Senat". - Cały czas ubolewam nad tym, że Platforma zaczęła całą tę awanturę w czerwcu, próbując na siłę zawłaszczyć TK, mieć 14 na 15 sędziów, łamiąc wszystkie zasady i konstytucyjne, i pluralizmu Trybunału - powiedział.

Wyraził ubolewanie, że "ci, którzy jeszcze np. w 1997 roku głośno o tym pluralizmie krzyczeli, wzywając, by SLD nie zawłaszczało Trybunału Konstytucyjnego, potem jakoś o tym zapomnieli i nie zauważyli, że PO w jeszcze większym stopniu Trybunał Konstytucyjny zawłaszcza". Prezydent dodał, że "oni bronią dzisiaj stanowiska Platformy". - To przykra sprawa, w jakimś sensie świadczy o uczciwości - ocenił.

W środę ma się odbyć spotkanie dotyczące kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego, które organizują trzy kluby opozycyjne: PO, Nowoczesna i PSL.

Z kolei we wtorek w Sejmie odbyło się spotkanie ws. sytuacji wokół TK, w którym brali udział prezes PiS Jarosław Kaczyński, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz i przedstawiciel partii KORWiN. Nie przyszli reprezentanci PO, Kukiz'15, Nowoczesnej, SLD i Partii Razem.

Kaczyński zapowiedział po spotkaniu, że w krótkim czasie powinny się rozpocząć prace nad ustawą o TK w oparciu o projekty przedstawione przez PiS i PSL. Jak podkreślił, będzie to rozwiązanie przejściowe, projekt ostatecznej ustawy przygotują eksperci.

Kaczyński zadeklarował, że PiS jest gotowy rozważyć możliwość wyboru sędziów TK przez Sejm większością 2/3 głosów, ale - jak zastrzegł - tylko w ramach zmiany konstytucji. Zapewnił też, że PiS jest gotowy na "daleko idący kompromis".

Komisja Europejska oceniła, że dopóki TK nie jest w stanie całkowicie zagwarantować skutecznego procesu stwierdzania zgodności ustaw z konstytucją, niemożliwa jest skuteczna kontrola przestrzegania praw podstawowych w przyjmowanych aktach ustawodawczych w Polsce.

KE dała Polsce czas do poniedziałku na podjęcie działań zmierzających do usunięcia zastrzeżeń dotyczących Trybunału Konstytucyjnego wskazując, że jeśli do tego dnia to się nie stanie przyjęta zostanie opinia dotycząca praworządności w naszym kraju.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

PAP/JKUB

[fot. PAP/Jacek Turczyk]
Facebook