Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent odsłonił tablicę poświęconą Wyklętym

15.08.2016

"W tym dniu spełniamy obowiązek, dzięki któremu Polska w dużym stopniu wobec swoich żołnierzy odzyskuje honor" - powiedział prezydent Andrzej Duda w swoim przemówieniu przed defiladą wojskową zaplanowaną na święto Wojska Polskiego.

Na filarze Grobu Nieznanego Żołnierza prezydent odsłonił nową tablicę pamiątkową poświęconą „Żołnierzom Wyklętym”.

Całość przemówienia prezydenta na Placu Piłsudskiego:

    Kiedy komunistyczne władze Polski przysłane tutaj z Moskwy ogłosiły amnestię wobec uczestników antykomunistycznego powstania, podziemia, jeden z najbardziej znanych i najzdolniejszych dowódców wśród Żołnierzy Niezłomnych, mjr „Zapora” powiedział: „Amnestia to jest dla złodziei. A my to jesteśmy Wojsko Polskie”. Jestem niezmiernie dumny i szczęśliwy, że w tym tak ważnym dla wszystkich Polaków na całym świecie dniu, w dniu rocznicy wielkiego zwycięstwa polskich żołnierzy i Narodu nad bolszewicką inwazją w 1920 roku, w dniu rocznicy Bitwy Warszawskiej, stoję tutaj wraz z państwem w miejscu świętym dla wszystkich Polaków, przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. marszałka Piłsudskiego, wielkiego twórcy tamtego sukcesu.

    W tym dniu spełniamy obowiązek, dzięki któremu Polska w dużym stopniu wobec swoich żołnierzy odzyskuje honor. Odsłaniamy tablicę upamiętniającą uczestników tamtego antykomunistycznego powstania, żołnierzy niezłomnych, wyklętych. Tablica upamiętnia ich walkę, bohaterstwo, niezłomną postawę w obronie Ojczyzny, w walce o niepodległość i suwerenność Polski. Dla nich II wojna światowa nie zakończyła okupacji - dla nich zmieniło się tylko tyle, że zamiast okupantów niemieckich przyszli sowieccy, przeciwko którym postanowili walczyć. Czynili to niezłomnie, bardzo często aż do śmierci. Aż do 1963 roku, kiedy to w walce zginął ostatni z nich, sierżant Józef Franczak, „Lalek”.

    Upamiętniamy ich dziś niespełna pół roku po słowach, które wygłosiłem tutaj 1 marca, mówiąc, że tutaj powinna znaleźć się tablica upamiętniająca tamtych bohaterów. Ogromnie się cieszę, że idąc wtedy za inicjatywą Fundacji Niepodległości, dziś wraz z państwem mogę tutaj być i za chwilę nastąpi odsłonięcie tablicy.

    Chciałem serdecznie podziękować i Fundacji, i panu ministrowi Antoniemu Macierewiczowi - za to, że podjęli i zaangażowali się we współpracę w realizacji tego dzieła. Za to, że następuje tak szybko i że możemy zrobić to dziś - w święto niezwykle ważne dla polskiego wojska, którego byli oni wielkimi reprezentantami w tamtym czasie. Najlepsze tradycje Wojska Polskiego oni kontynuowali, idąc śladami swoich ojców, którzy pokonali bolszewików w 1920 roku. Wierząc w to, że Polskie Wojsko idzie aż do zwycięstwa, że zawsze ma obowiązek stać w obronie Ojczyzny. Walczyć za jej wolność, za jej suwerenność.

    Szanowni Państwo - część i chwała bohaterom, wieczna pamięć poległym!

maf/wPolityce.pl

[fot. PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. duda24062018 25.06.2018

  Ważne słowa prezydenta po meczu Polski z Kolumbią!

  Prezydent Andrzej Duda obejrzał w niedzielę mecz Polska-Kolumbia (0:3) w Gdyni w "marynarskiej" Strefie Kibica na ORP Generał Kazimierz Pułaski.

 2. gdynia19062018 25.06.2018

  W Gdyni 25 czerwca o godzinie 11.00 startuje Forum Wizja Rozwoju

  25 i 26 czerwca w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym oraz 26 czerwca w Hali Gdynia Arena odbywa się największe wydarzenie gospodarcze w północnej Polsce.

 3. walada23062018 23.06.2018

  Bratobójczy pojedynek w Gdańsku. J. Wałęsa ostro przeciwko P. Adamowiczowi!

  Syn b. prezydenta, eurodeputowany PO Jarosław Wałęsa wspólnym kandydatem PO i Nowoczesnej na prezydenta Gdańska.

 4. partia-razem-23062018 23.06.2018

  Partia Razem znalazła sojuszników. Lewicowa formacja zamierza podbić PE

  "Nowy Ład dla Europy" - z takim wspólnym programem Partia Razem oraz inne lewicowe ugrupowania europejskie wystartują w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Zakłada on m.in. europejską płacę minimalną, standaryzację ochrony zdrowia, wdrożenie europejskiego systemu azylowego

 5. walesa24052018 23.06.2018

  Wałęsa dyktatorem? "Wy zrobicie, a mi podziękują"

  Podczas sobotniego w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku został powołany Komitet Obywatelski, na czele którego stanął Lech Wałęsa. Wśród uczestników spotkania znaleźli się m.in. Grzegorz Schetyna, Katarzyna Lubnauer oraz Andrzej Rzepliński

 6. dzien-ojca-23062018 23.06.2018

  Piękne życzenia z okazji dnia ojca od Prezydenta

  Z okazji Dnia Ojca Kancelaria Prezydenta RP złożyła w sobotę na Twitterze życzenia i przypomniała sześciu wybitnych Polaków

 7. zydzi-22062018 22.06.2018

  Ogromne tempo wydawania polskich paszportów w Izraelu. Zaledwie co 20 nowy obywatel mówi w naszym języku

  Tempo wydawania polskich paszportów w Izraelu wzrosło w latach 2015-2017 i jest największe w ciągu ostatnich 15 lat.

 8. dorota-grupinska-wpis-22062018 22.06.2018

  Skandaliczny wpis polityk PO! Porównała premiera do Hitlera oraz Stalina

  Dorota Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Warszawy z ramienia Platformy Obywatelskiej, za pośrednictwem Facebooka udostępniła zdjęcie, na którym zestawia Mateusza Morawieckiego ze znanymi dyktatorami i zbrodniarzami.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook