Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Prezydent odsłonił tablicę poświęconą Wyklętym

15.08.2016
mid-16815077
Prezydent odsłonił tablicę poświęconą Wyklętym

"W tym dniu spełniamy obowiązek, dzięki któremu Polska w dużym stopniu wobec swoich żołnierzy odzyskuje honor" - powiedział prezydent Andrzej Duda w swoim przemówieniu przed defiladą wojskową zaplanowaną na święto Wojska Polskiego.

Na filarze Grobu Nieznanego Żołnierza prezydent odsłonił nową tablicę pamiątkową poświęconą „Żołnierzom Wyklętym”.

Całość przemówienia prezydenta na Placu Piłsudskiego:

    Kiedy komunistyczne władze Polski przysłane tutaj z Moskwy ogłosiły amnestię wobec uczestników antykomunistycznego powstania, podziemia, jeden z najbardziej znanych i najzdolniejszych dowódców wśród Żołnierzy Niezłomnych, mjr „Zapora” powiedział: „Amnestia to jest dla złodziei. A my to jesteśmy Wojsko Polskie”. Jestem niezmiernie dumny i szczęśliwy, że w tym tak ważnym dla wszystkich Polaków na całym świecie dniu, w dniu rocznicy wielkiego zwycięstwa polskich żołnierzy i Narodu nad bolszewicką inwazją w 1920 roku, w dniu rocznicy Bitwy Warszawskiej, stoję tutaj wraz z państwem w miejscu świętym dla wszystkich Polaków, przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. marszałka Piłsudskiego, wielkiego twórcy tamtego sukcesu.

    W tym dniu spełniamy obowiązek, dzięki któremu Polska w dużym stopniu wobec swoich żołnierzy odzyskuje honor. Odsłaniamy tablicę upamiętniającą uczestników tamtego antykomunistycznego powstania, żołnierzy niezłomnych, wyklętych. Tablica upamiętnia ich walkę, bohaterstwo, niezłomną postawę w obronie Ojczyzny, w walce o niepodległość i suwerenność Polski. Dla nich II wojna światowa nie zakończyła okupacji - dla nich zmieniło się tylko tyle, że zamiast okupantów niemieckich przyszli sowieccy, przeciwko którym postanowili walczyć. Czynili to niezłomnie, bardzo często aż do śmierci. Aż do 1963 roku, kiedy to w walce zginął ostatni z nich, sierżant Józef Franczak, „Lalek”.

    Upamiętniamy ich dziś niespełna pół roku po słowach, które wygłosiłem tutaj 1 marca, mówiąc, że tutaj powinna znaleźć się tablica upamiętniająca tamtych bohaterów. Ogromnie się cieszę, że idąc wtedy za inicjatywą Fundacji Niepodległości, dziś wraz z państwem mogę tutaj być i za chwilę nastąpi odsłonięcie tablicy.

    Chciałem serdecznie podziękować i Fundacji, i panu ministrowi Antoniemu Macierewiczowi - za to, że podjęli i zaangażowali się we współpracę w realizacji tego dzieła. Za to, że następuje tak szybko i że możemy zrobić to dziś - w święto niezwykle ważne dla polskiego wojska, którego byli oni wielkimi reprezentantami w tamtym czasie. Najlepsze tradycje Wojska Polskiego oni kontynuowali, idąc śladami swoich ojców, którzy pokonali bolszewików w 1920 roku. Wierząc w to, że Polskie Wojsko idzie aż do zwycięstwa, że zawsze ma obowiązek stać w obronie Ojczyzny. Walczyć za jej wolność, za jej suwerenność.

    Szanowni Państwo - część i chwała bohaterom, wieczna pamięć poległym!

maf/wPolityce.pl

[fot. PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. helikopterwikicaracalSI 28.10.2016

  Jest śledztwo ws. Caracali

  Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie przetargu na śmigłowce Caracal dla polskiej armii – poinformował rzecznik prokuratury prok. Michał Dziekański.

 2. DSC05982 27.10.2016

  KBW może zmienić wygląd kart do głosowania

  Biuro zapowiedziało w tej sprawie konsultacje społeczne, które są odpowiedzią na postulaty organizacji pozarządowych.

 3. 15af60213ee946c08cb7ff3554813008 27.10.2016

  Magierowski chwali nowy projekt ws. TK

  "Pan prezydent ma nadzieję, że TK już wkrótce będzie mógł pracować normalnie, w oderwaniu do tych bieżących sporów politycznych”.

 4. pred-st 27.10.2016

  Relacje polsko- senegalskie mają się zacieśnić

  Polski prezydent przypomniał, że w 2015 r. Senegal otworzył w Warszawie ambasadę, a Polska - w Dakarze w 2016 roku, co - jak zaznaczył - potwierdziło intensyfikację relacji politycznych i przekłada się na relacje gospodarcze między państwami.

 5. mid-16a25083 27.10.2016

  Kukiz'15 chce odrzucenia CETA przez Sejm

  "Kukiz'15 będzie domagał się odrzucenia tej ratyfikacji, co spowoduje, że umowa CETA padnie w Europie” - powiedział Stanisław Tyszka.

 6. 9720b50ff85a4b35acac3a7a523431d4 27.10.2016

  Ratusz składa zawiadomienia ws. reprywatyzacji

  "Składamy doniesienia wszędzie tam, gdzie pojawiają się wątpliwości".

 7. tk-stefefe 27.10.2016

  Władze o nowej ustawie o TK

  Beata Szydło i Patryk Jaki o projekcie nowej ustawy, którym zajmuje się Sejm.

 8. mid-16a27048 27.10.2016

  Szydło o CETA: "To nie jest umowa naszych marzeń"

  "Zadbaliśmy, by umowa UE-Kanada gwarantowała polskie interesy bardziej, niż dotąd umowy Polska-Kanada" - podkreśliła premier.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook