Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent o spotkaniu z prezesem PiS

29.09.2015

Jak zapewnia prezydent, rozmowa dotyczyła m.in. pamiątek zgromadzonych w Instytucie im. Lecha Kaczyńskiego po śp. prezydencie.

„Konkurenci polityczni, którzy dzisiaj walczą w wyborach, stawiają mi przeróżne zarzuty. Cóż, widocznie nie są zadowoleni z tego, że Polacy wybrali mnie na urząd Prezydenta RP”- mówi prezydent Andrzej Duda w rozmowie z "Super Expressem".

Prezydent opowiada tabloidowi o okolicznościach swojego spotkania z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. „Co do wieczornego spotkania, to odbyło się ono po premierze filmu o Rotmistrzu Witoldzie Pileckim w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego. Po premierze udałem się do Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego, prezydenta z którym blisko współpracowałem. Prezydenta, który wytyczył pewną drogę dla polskiej polityki międzynarodowej. To był dla mnie ważny moment i ważne miejsce, w którym znajdują się pamiątki po prezydencie. Nie widzę w tym spotkaniu nic niezwykłego. Może ktoś chce dostrzegać coś nadzwyczajnego w tym, że prezydent jako osoba prywatna z kimkolwiek się spotyka. Ja uważam, że po prostu można”- tłumaczy Andrzej Duda.

Jak zapewnia rozmowa dotyczyła m.in. zgromadzonych w instytucie pamiątek po śp. prezydencie. „W Instytucie znajduje się wiele bardzo cennych rzeczy. Choćby odznaczenia, które prezydent Kaczyński swojego czasu otrzymał. To bardzo specyficzne miejsce. Ważne dla mnie, ale także wielu innych ludzi. A przede wszystkim dla Jarosława Kaczyńskiego. W końcu jakby nie było, był to jego brat”- opowiada prezydent Duda.

Na wątpliwości dziennikarzy, czy dwuipółgodzinne spotkanie mogło być poświęcone jedynie tej kwestii Andrzej Duda mówi: „Bardzo dawno się nie widzieliśmy. Konkurenci polityczni próbują się dopatrywać tu różnych rzeczy, a ja oczywiście jestem krytykowany za wszystko co zrobię. Podchodzę jednak do tego spokojnie. Nie wiem dlaczego ktoś jest zdumiony tym, że spotyka się dwóch ludzi, którzy znają się od lat. Znam się przecież z Jarosławem Kaczyńskim od dawna, jest szefem ugrupowania, z którego tak niedawno startowałem w wyborach prezydenckich. Nie widzę w tym żadnego problemu”.

Na pytanie dlaczego nie chce się spotkać z premier Ewą Kopacz, rozmówca SE odpowiada: „Pani premier prowadzi w tej chwili kampanię wyborczą. I w mediach bez przerwy wzywa mnie do spotkania. Dla mnie jest to rozgrywka związana z kampanią”.

Jak tłumaczy – spotyka się na bieżąco, aby rozmawiać o kwestiach merytorycznych z ministrami, którzy załatwiają konkretne sprawy. „Z nimi uzgadniam choćby to, co będzie prezentowane poza granicami Polski. Kierunki rozmów, które mają być przeze mnie prowadzone. I ta współpraca według mnie funkcjonuje dobrze”-  podkreśla, przypominając, że ostatnio widział się z szefową MSW Teresą Piotrowską, szefem MSZ Grzegorzem Schetyną i szefem MON Tomaszem Siemoniakiem. „To są te obszary, które są ważne w tym momencie, albo którymi też się zajmuję. Ta współpraca istnieje. Natomiast Pani Premier prowadzi kampanię i to widać”- powtarza Andrzej Duda.

Prezydent powtarza, że składając projekt ustawy obniżającej wiek emerytalny – spełnił oczekiwania Polaków – sygnalizowane mu podczas kampanii wyborczej. „Obywatel powinien mieć możliwość wyboru czy w określonym przez ustawę wieku chce już to zrobić. Wielu, kiedy osiąga wiek emerytalny ma już wnuki, którymi chce się zająć. Seniorzy zmieniają plany życiowe i po osiągnięciu wieku emerytalnego chcą zajmować się czymś innym niż podczas pracy zawodowej. Daję takim osobom szanse na dokonanie wyboru. Chcą pracować na swoją emeryturę dłużej? Jak najbardziej mogą być aktywni zawodowo”- podkreśla.

Pytany o rozmowę z Barackiem Obamą Andrzej Duda twierdzi,że przyniesie ono pożytek Polsce. Szczegółów – nie zdradza. Dopytywany o kwestię zniesienia wiz dla Polaków – mówi:  „Wiem, że jest problem z procedowaniem projektu ustawy, który złożono w Izbie Reprezentantów. Mogę tylko zaapelować do wszystkich Polaków i środowisk polonijnych w USA, żeby tę sprawę monitorować. Pisać petycje, wysyłać listy, wywierać nacisk. Jako były poseł wiem, jak bywa to skuteczne, kiedy wiele setek czy tysięcy osób w jednej sprawie domaga się konkretnego działania od parlamentu. To przynosi dobre efekty. Wtedy widać, że jest zainteresowanie sprawą wśród wyborców. I że jest to dla nich sprawa naprawdę istotna”.

Ansa/ SE


Warto poczytać

 1. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

 2. w-tyle-wizji-21072018 21.07.2018

  Wzruszający apel prawnuka polskiego bohatera. Ta wypowiedź przejdzie do historii!

  Piątkowe wydanie „W tyle wizji” zostało całkowicie poświęcone protestom przed gmachem Sejmu oraz Małgorzacie Gersdorf

 3. policjasejm21072018 21.07.2018

  Cztery osoby w areszcie po protestach przed Sejmem. Dziennikarz Gazety Wyborczej namawia do walki z policją

  Do „odbijania” zatrzymanych i walki z policją namawiał protestujących Wojciech Czuchnowski, dziennikarz Gazety Wyborczej.

 4. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 5. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 6. nurowska20072018 20.07.2018

  To są plany totalnych? Nurowska: "Zrobiłam laleczkę Piotrowicza, wbijam szpilki". Odpowiedź Agnieszki Holland szokuje

  Sympatyzująca z KOD-em polska pisarka Maria Nurowska postanowiła kolejny raz włączyć się w polityczny spór toczący się w Polsce.

 7. duda08032018 20.07.2018

  Prezydent zapowiedział 2-dniowe referendum ws. zmian w Konstytucji

  Prezydent RP Andrzej Duda na piątkowej konferencji zapowiedział dwudniowe referendum dotyczące zmian w konstytucji, które ma się odbyć w dniach 10-11 listopada

 8. 1270zamkniete3opaze 20.07.2018

  Odrażająca manipulacja polskojęzycznej niemieckiej gazety

  To już wyższy poziom manipulacji. Dziennikarze „Gazety Wrocławskiej” z należącej do niemieckiego koncernu grupy Polska Press udowodnili, że im nie jest wszystko jedno. Kto według nich odpowiada za plagę sinic i pozamykane polskie plaże? Wiadomo – PiS

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook