Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent: niepodległość jest wartością wspólną

10.11.2017

Niepodległość jest wartością wspólną, niezależnie od ideologii i bieżących poglądów politycznych – mówił prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, dziwi go, że Nowoczesna nie chce wziąć udziału w narodowych obchodach setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

Prezydent był gościem programu "Poranek Siódma9", emitowanego na antenie rozgłośni katolickich.

Pytany o komentarz do faktu, że politycy Nowoczesnej odmawiają uczestnictwa w Komitecie Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości powiedział, że może tylko "pochylić ze smutkiem głowę".

Wielokrotnie mówiłem, że mam nadzieję, że niepodległość jest czymś takim, co stanowi wartość wspólną, naszą, niezależnie od ideologii, niezależnie od bieżących poglądów politycznych - przypominał Duda.

Dziwi mnie to, że ugrupowanie, które ma miejsce w parlamencie, nie chce wziąć wspólnie udziału w pokazaniu całemu naszemu narodowi, że możemy być w tym momencie razem – powiedział prezydent.

Andrzej Duda był też pytany m.in. o planowane zwiększenie budżetu Kancelarii Prezydenta na 2018 r. Kancelaria zaplanowała wzrost budżetu o 25 proc., do 210 mln zł; głównie z powodu obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości.

Prezydent tłumaczył, że jednym z "wielkich wydatków" Kancelarii Prezydenta będzie wystawa gospodarcza, realizowana przy współpracy z różnymi instytucjami, także rządowymi.

Chciałbym, żeby zostało pokazane, nasze osiągnięcia tego stulecia, takie osiągnięcia absolutnie polskie- mówił.

Andrzej Duda tłumaczył, że jako prezydent chciałby wziąć udział w jak największej liczbie wydarzeń, odbywających się w całej Polsce.

Zależy mi na tym, żeby być nie tylko w tych wielkich wydarzeniach, które będą na szczeblu centralnym, (...) ale chciałby się także spotkać z moimi rodakami, gdzie oni będą organizować swoje uroczystości, pamiętając o swoich lokalnych bohaterach odzyskania niepodległości w 1918 r. - wyjaśnił.

27 kwietnia prezydent podpisał ustawę, która zakłada powołanie Komitetu Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP, złożonego m.in. z prezydenta, marszałka Sejmu, marszałka Senatu i premiera. Ustawa zakłada, że w przygotowaniu Narodowych Obchodów powinny brać udział partie polityczne i inne ugrupowania.

PO w pracach Komitetu ma reprezentować prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, Kukiz'15 zgłosił do Komitetu posła Józefa Brynkusa, PSL - Dariusza Klimczaka. Uczestnictwa w Komitecie Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości odmówiła Nowoczesna. Według lidera Nowoczesnej Ryszarda Petru, prezydent chce "upartyjnić święto narodowe".

 

 

PAP

Warto poczytać

 1. timmer18062018 18.06.2018

  Obywatele RP proszą Timmermansa o pomoc. Wiceszef KE: „Głos polskiego społeczeństwa jest ważny”

  "Wiceszef KE Frans Timmermans sprawia wrażenie człowieka zdeterminowanego do obrony własnego stanowiska, w kwestiach dot. podstaw UE i praworządności prezentuje stanowisko niewzruszone"

 2. trzaskowskitwt18062018 18.06.2018

  Trzaskowski nadal się pogrąża. To nie koniec skandalicznych wypowiedzi

  Polityk Platformy Obywatelskiej w porannym programie Radia Zet zasugerował, że warunkiem dotacji z Unii Europejskiej jest to, kto rządzi Polską.

 3. jurgiel18062018 18.06.2018

  Zmiana w ministerstwie. Krzysztof Jurgiel rezygnuje ze stanowiska

  Minister Krzysztof Jurgiel złożył w poniedziałek ze względów osobistych rezygnację ze stanowiska Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - poinformowało biuro prasowe resortu rolnictwa

 4. jaki18062018 18.06.2018

  Wpadka Jakiego w sieci. Jak wyglądały jego przeprosiny?

  Wiceszef MS, kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta stolicy Patryk Jaki zapowiedział, że w ramach przeprosin za udostępnione na jego profilu na Facebooku zdjęcie z pogrzebu polityka PO Sebastiana Karpiniuka wyśle "sprzęt dla dzieciaków" na stadion im. Sebastiana Karpiniuka w Kołobrzegu.

 5. trzasko06062018 18.06.2018

  Trzaskowski naprawdę to powiedział! "Pieniądze z UE popłyną wówczas, gdy PiS przegra wybory"

  Kandydat opozycji odniósł się do sporu Polski z Komisją Europejską.

 6. pogotowie12062018 18.06.2018

  Śmierelny wypadek. Autobus wpadł do rowu

  W miejscowości Konstantynowo (Kujawsko-Pomorskie) trwa akcja ratunkowa po wypadku autobusu, w którym zginęły 2 osoby, a szesnaście jest rannych. Na miejsce zdarzenia przyleciały dwa śmigłowce LPR i dojeżdżają kolejne karetki pogotowia.

 7. respectus170602018 17.06.2018

  „Polacy po swoje!”. Kolejny spot, który budzi ogromne emocje. Jedni chwalą, inni wolą nie komentować

  Na Twitterze zaprezentowano nowy spot kampanii #RespectUs. Wideo wzbudziło gorące emocje.

 8. Petru-15062018 17.06.2018

  Niesamowite. Jednak powstanie kolejna partia Ryszarda Petru. Znamy szczegóły!

  Stowarzyszenie b. lidera Nowoczesnej tworzy właśnie "Plan Naprawy Państwa", czyli program nowego ugrupowania, alternatywny dla polityki PiS. Ujawniamy szczegóły i kolejny plan Petru.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook