Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent Niemiec z wizytą w Polsce

12.05.2017

19 maja prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier przyjeżdża do Polski z oficjalną wizytą na zaproszenie prezydenta Dudy.

Polityka wschodnia, przyszłość UE, relacje transatlantyckie i kwestie dwustronne to tematy, które prezydent Andrzej Duda poruszy 19 maja podczas wizyty prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera w Polsce - powiedział w piątek PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

O wizycie prezydenta Niemiec z małżonką w Polsce poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta.

"Zgodnie z tradycją relacji polsko-niemieckich to jedna z pierwszych wizyt zagranicznych prezydenta Niemiec" - podkreślił szef gabinetu prezydenta RP. Dodał, że Steinmeier przyjeżdża do Polski z oficjalną wizytą na zaproszenie prezydenta Dudy. 

Podkreślił, że rozmowy prezydentów Polski i Niemiec będą dotyczyły przede wszystkim kwestii polityki międzynarodowej. 

"Prezydent Duda chce przedyskutować z prezydentem Steinmeierem kwestie polityki wschodniej, szczególnie konfliktu na Ukrainie, przyszłości Unii Europejskiej, relacji transatlantyckich" - powiedział Szczerski. Jak dodał, wizyta to także okazja do pogłębionej dyskusji o relacjach dwustronnych.

Szczerski zaznaczył, że prezydent Duda spotkał się ze Steinmeierem w sierpniu 2015 r. podczas oficjalnej wizyty w Berlinie, gdy Steinmeier pełnił funkcję szefa niemieckiego MSZ.

Szef gabinetu prezydenta zaznaczył, że Polska i Niemcy są po roku bardzo intensywnych kontaktów związanych między innymi z obchodami 25-lecia polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Podkreślił, że Duda z poprzednim prezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem spotkał się pięciokrotnie. 

"Dobrze, że ta dynamika jest podtrzymywana, o czym świadczy wizyta niemieckiej pary prezydenckiej w Polsce" - dodał.

Steinmeier został zaprzysiężony jako prezydent przed obu izbami niemieckiego parlamentu 22 marca. Steinmeier został wybrany na prezydenta przez Zgromadzenie Federalne 12 lutego. Był wspólnym kandydatem partii chadeckich CDU/CSU i SPD, tworzących obecnie koalicję rządową. 61-letni socjaldemokrata jest 12. prezydentem RFN.

Steinmeier był dwukrotnie, w latach 2005-2009 i od 2013 do końca stycznia br., szefem niemieckiej dyplomacji w koalicyjnych rządach Angeli Merkel. Z wykształcenia prawnik, związany był wcześniej przez wiele lat z Gerhardem Schroederem, premierem Dolnej Saksonii i kanclerzem Niemiec w latach 1998-2005.

Prezydent Niemiec z pierwszą wizytą zagraniczną udał się w marcu do Paryża; spotkał się z ówczesnym prezydentem Francji Francois Hollande'em. 

pg/PAP

[foto:PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. brudzinski22042018 22.04.2018

  Wiceprezes PiS: "Powinniśmy się bać i czuć odpowiedzialność przed narodem"

  Podczas spotkania w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie) szef MSWiA i wiceprezes PiS Joachim Brudziński powiedział, że jego partia nie obawia się "totalnej opozycji" czy zagranicy, ale musi czuć odpowiedzialność przed narodem.

 2. biedron22042018 22.04.2018

  Robert Biedroń namawia do obalenia rządu? I narzeka: "Bycie Polakiem stało się obciachem"

  "Wszystko co sprawi, że odsuniemy te niedemokratyczne siły od władzy jest dobre"

 3. pmm22042018 22.04.2018

  PiS przedstawi nowe rozwiązania dla niepełnosprawnych. Premier Morawiecki zdradza szczegóły

  "Chcemy, żeby Polska była wielka i za rok, i za dziesięć lat, i za sto lat"

 4. Andruszkiewiczwpolsce 22.04.2018

  Te oskarżenia oburzyły Andruszkiewicza. "Jesteście chorzy z nienawiści, leczcie się"

  Posła koła Wolni i Solidarni oburzyły "oskarżenia" pod własnym adresem. Swoim oponentom zasugerował... pójście do lekarza

 5. LGBT 22.04.2018

  Odmówił druku plakatów LGBT, został skazany przez sąd. Na tym jednak nie koniec

  Na 7 czerwca Sąd Najwyższy wyznaczył termin rozpoznania kasacji prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry w głośnej sprawie drukarza, który odmówił wydrukowania plakatów fundacji LGBT. Prawomocnie sąd uznał Adama J. za winnego wykroczenia, ale odstąpił od kary

 6. Lichocka22042018 22.04.2018

  PiS zmienia zdanie w sprawie ustawy antyaborcyjnej? "To nieludzki projekt"

  Czy projekt ustawy antyaborcyjnej po raz kolejny upadnie w sejmowym głosowaniu? Po wypowiedzi poseł PiS Joanny Lichockiej można odnieść takie wrażenie. Posłanka określiła proponowane zmiany jako "nieludzkie" - informuje "Fakt"

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook