Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Prezydent na rocznicy Zaślubin Polski z Morzem

10.02.2016

Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy na rynku w Pucku rozpoczęły się w środę obchody 96. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem.

Następnie, w pobliskim kościele św. Apostołów Piotra i Pawła odbyła się msza w intencji ojczyzny i ludzi morza. Po nabożeństwie jego uczestnicy przeszli do portu rybackiego, gdzie prezydent Duda wygłosił przemówienie. 

 "Jak wielki duch musiał być w narodzie, skoro w ciągu kilku lat powstała Szkoła Morska w Tczewie, powstały zalążki portów i rozpoczęła się budowa wielkiej Gdyni. W 1930 roku w Gdyni mieszkało 120 tysięcy ludzi. Z małej wioski wielkie miasto. Nie mam żadnych wątpliwości, że ten duch wciąż jest. Mimo, że nasz kraj przeżywa czasem trudne chwile, wciąż trwamy przy Bałtyku, na wybrzeżu nieporównywalnie większym niż wtedy. Tak jak marzyli wtedy i Kaszubi i generał Haller – nasze wybrzeże kończy się w Szczecinie. To wielkie wyzwanie, by Polska rzeczywiście korzystała z morza. Potrzebujemy silnej, odbudowanej marynarki wojennej, która będzie tego wybrzeża broniła. Potrzebujemy portów i stoczni, które będą te statki budować. Mam nadzieję, że polski przemysł stoczniowy się odbuduje. Że będziemy znów budować statki i staniemy wiś ew tej kwestii międzynarodową potęgą. Są rysujące się dla nas wielkie perspektywy" - mówił prezydent.

 10 lutego 1920 r. generał Józef Haller, dowódca Frontu Pomorskiego, wrzucił do morza platynowy pierścień - symbol odzyskania przez Polskę dostępu do Bałtyku. 

Po południu Andrzej Duda weźmie udział w obchodach 90. rocznicy nadania Gdyni praw miejskich. Z tej okazji w Teatrze Muzycznym zaplanowano uroczystą sesję Rady Miasta, podczas której zaplanowano wystąpienie prezydenta. W programie sesji radnych jest też m.in. wręczenie tytułu honorowego obywatela miasta Gdyni poecie i pisarzowi Ernestowi Bryllowi.

PAP

[fot.PAP/Adam Warżawa]

Warto poczytać

 1. saslsa 28.03.2017

  Sellin: Ustawa o dekoncentracji mediów w połowie roku

  Przyśpieszyliśmy prace nad ustawą o dekoncentracji mediów; przepisy powinny być gotowe w połowie 2017 r. - powiedział we wtorek wiceminister kultury Jarosław Sellin.

 2. smig111 27.03.2017

  MON analizuje oferty dostawców śmigłowców

  W postępowania na dostawy śmigłowców wpłynęły oferty zaproszonych do negocjacji dostawców - poinformowało w poniedziałek MON.

 3. sasxc 27.03.2017

  Sasin o ustawie metropolitalnej: Trwają konsultacje

  Sasin był pytany w poniedziałek przez dziennikarzy, co dalej z propozycją PiS w sprawie metropolii warszawskiej, w kontekście wyników referendum w Legionowie.

 4. hossnowySI 27.03.2017

  Hoss pozostanie w areszcie

  O kolejne trzy miesiące, do czerwca, przedłużył warszawski sąd areszt Arkadiuszowi Ł. ps. Hoss, który według śledczych jest liderem jednej z największych i najprężniej działających grup zajmujących się wyłudzaniem pieniędzy tzw. metodą na wnuczka.

 5. smoelr 27.03.2017

  Światowe laboratoria zbadają sprawę 10/04

  Sprawdź, co zmieni się w śledztwie smoleńskim. Czy będzie to przełom i poznamy prawdę, która nie będzie budzić wątpliwości?

 6. karczewskiPAP 27.03.2017

  PiS uwzględni referendum w Legionowie?

  - Na pewno jako poważni politycy weźmiemy pod uwagę wyniki referendum w Legionowie - zapowiedział w poniedziałek marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

 7. IMG7566 27.03.2017

  ABW zatrzymała cztery osoby. Wyłudziły 21 mln zł

  Osoby podejrzewane są o udział w wyłudzeniach podatku VAT i unijnych dotacji.

 8. tusk990 27.03.2017

  Szef MSZ: Tusk wybrany ze złamaniem prawa

  Doszło do fałszerstwa. Mamy ekspertyzy, które wykazują, że Tusk został wybrany ze złamaniem prawa europejskiego- stwierdził minister Witold Waszczykowski.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook