Jedynie prawda jest ciekawa

Prezydent na rocznicy Zaślubin Polski z Morzem

10.02.2016

Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy na rynku w Pucku rozpoczęły się w środę obchody 96. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem.

Następnie, w pobliskim kościele św. Apostołów Piotra i Pawła odbyła się msza w intencji ojczyzny i ludzi morza. Po nabożeństwie jego uczestnicy przeszli do portu rybackiego, gdzie prezydent Duda wygłosił przemówienie. 

 "Jak wielki duch musiał być w narodzie, skoro w ciągu kilku lat powstała Szkoła Morska w Tczewie, powstały zalążki portów i rozpoczęła się budowa wielkiej Gdyni. W 1930 roku w Gdyni mieszkało 120 tysięcy ludzi. Z małej wioski wielkie miasto. Nie mam żadnych wątpliwości, że ten duch wciąż jest. Mimo, że nasz kraj przeżywa czasem trudne chwile, wciąż trwamy przy Bałtyku, na wybrzeżu nieporównywalnie większym niż wtedy. Tak jak marzyli wtedy i Kaszubi i generał Haller – nasze wybrzeże kończy się w Szczecinie. To wielkie wyzwanie, by Polska rzeczywiście korzystała z morza. Potrzebujemy silnej, odbudowanej marynarki wojennej, która będzie tego wybrzeża broniła. Potrzebujemy portów i stoczni, które będą te statki budować. Mam nadzieję, że polski przemysł stoczniowy się odbuduje. Że będziemy znów budować statki i staniemy wiś ew tej kwestii międzynarodową potęgą. Są rysujące się dla nas wielkie perspektywy" - mówił prezydent.

 10 lutego 1920 r. generał Józef Haller, dowódca Frontu Pomorskiego, wrzucił do morza platynowy pierścień - symbol odzyskania przez Polskę dostępu do Bałtyku. 

Po południu Andrzej Duda weźmie udział w obchodach 90. rocznicy nadania Gdyni praw miejskich. Z tej okazji w Teatrze Muzycznym zaplanowano uroczystą sesję Rady Miasta, podczas której zaplanowano wystąpienie prezydenta. W programie sesji radnych jest też m.in. wręczenie tytułu honorowego obywatela miasta Gdyni poecie i pisarzowi Ernestowi Bryllowi.

PAP

[fot.PAP/Adam Warżawa]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook